Skocz do zawartości

Bóg i starożytna astronomia


zysix

Rekomendowane odpowiedzi

KURAK...gdybys tylko nie robił błedów ortograficznych dosłownie jeden nad drugim....:( byłoby super..boje sie Ciebie aż czytac :P

wierze , nie wieże brrrrr......gdybys chociaz to jedno mógł zapamietac...

ps. Twoja babcia widac jest całkiem fajna ;)

Edytowane przez Kaladan
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zawsze mnie zastanawia, jak to jest, że dyskusje najbardziej akademickie i abstrakcyjne, co do których z góry wiadomo, że nie dadzą żadnego efektu, cieszą się największym zainteresowaniem :-)

 

Prawda, tylko niektórym z nich do akademickości brakuje jeszcze porządnych podstawa i szerokiego spojrzenia!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie gniewaj się ale przez akademickie rozumiałem bezprzedmiotowe :rolleyes:

 

oskar chodzi o to ze ludzie czasem lubia sobie "poblubrać" ;) a nie tylko ciagle te synty synty i synty;)

 

W zamian za ksiazke która przeczytam Pawłu Maksymowi mogę akurat polecić na wstep chociażby całą literaturę dot. tekstów z Quamran z naciskiem na wiele pozycji by wyrobic sobie własne zdanie i mieć owe"szerokie" spojrzenie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Takie "akdemickie" dyskusje leżą u podstaw całej naszej nauki. Grecy sobie siedzieli pod oliwkami i wymieniali się uwagami i spostrzeżeniami. I tak powstał komputer i prom kosmiczny.... i wiele innych ciekawych rzeczy :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Takie "akdemickie" dyskusje leżą u podstaw całej naszej nauki. Grecy sobie siedzieli pod oliwkami i wymieniali się uwagami i spostrzeżeniami. I tak powstał komputer i prom kosmiczny.... i wiele innych ciekawych rzeczy :D

 

Około IVw. zaważyły się losy CAŁEGO chrześcijaństwa! Wielcy postanowili zrobić porządek w religii, ujednolicić, scalić w jeden wielki kościół. A ponieważ byli i tacy którzy mieli inne zdanie na temat wygladu kościoła trzeba było się ich jakoś pozbyć. Na wszelki wypadek też trzeba było usunąć ich dzieła aby przypadkiem nikomu takie "herezje" nie przyszły ponownie do głowy. W bardziej lub mniej brutalny sposób powstał wreszcie kościuł w formie jaką znamy z histori. Dlatego tak trudno dzisiaj o prawde na temat wczesnego chrześcijaństwa.

 

P.S. Drogi Kaladanie nawet nie wiesz jak mnie denerwóje ma ułomności! Przykro mi że moje błędy językowe tak cię w oczy kolą ale wiedz że ja cierpie na tym bardziej :szczerbaty: Musze najwyraźniej zainstalować sprawdzanie pisowni w mej Operze :/

 

P.S.S. Jak nie wiadomo o co chodzi?

To chodzi o nabijanie postów!

 

Pozdrówko!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fakt, że nie poznamy całej historii chrześcijaństwa nie pozbawia nas naszej wiary w istnienie Boga i w jego naturę. Powoduje on tylko, że nie ma pewności co do obranej drogi. Myślę, że człowiek i tak nie jest w stanie pojąć Boga. Już nie chodzi mi tylko o to, że pismo zostało spisane przez ludzi, co czyni je ułomnym i wyklucza literalną wykładnię, ale w ogóle o fakt, że my jako istoty stworzone przez Stwórcę nie mamy żadnych możliwości poznawczych w porównaniu do niego, żeby całkiem go pojąć. Dlatego wiara jest moim zdaniem ważniejsza niż wiedza.

 

Dla mnie bardzo ciekawym aspektem natury boskiej jest teoria, że piekło jest puste.

 

Można rzucić okiem tutaj: http://www.miesiecznik.znak.com.pl/hryniewicz574.php

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam po pewnym czasie, widze że temat nie cieszył się zainteresowaniem ale troszke odżył. Jedyne co chciałem wspomnieć, to to że cały temat to offtopic bo nie chodziło o obalanie chrześcijaństwa i/lub dowodzenia istnienia/nie istnienia boga.

 

Chodziło raczej o skomentowanie pomysłu, jaki był w filmie. Na razie to mało kto pewnie go obejrzał :szczerbaty:

 

pozdrawiam i do zobaczenia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok skomentuje: naciaganie prawdy, tworzenie nowej "prawdy", bajeczki :szczerbaty:

 

Myślę, że Zyzix'owi chodziło bardziej o aspekt astronomiczny i tu już tak łatwo nie jest. Nie ulega wątpliwości, że wszyscy w prehistorii czcili Słońce, czy to dawne plemiona, czy to cywilizacja egipska. Są miejsca w Afryce, gdzie niewiele się w tej kwestii zmieniło i dalej Słońce i nocny układ gwiazd wyznacza rytm życia. To że naszą wiarę można wpisać w aspekr solarny jest ciekawe, choć zupełnie nie nowe.

 

To że nasza religia czerpie wiele z dawnych (poprzednich) to nic nowego. Inna kwestia, że raczej rzadko kto chce o tym polemizować... Nic więcej nie napiszę, bo zaraz mi ktoś "wypali", "żem" bluźnierca i oszołom...

 

Wystarczy trochę pojeździć po świecie, zetknąć się z innymi kulturami, poczuć naturalność świata, żeby uzmysłowić sobie, że coś tu jest "nie halo". Trudno by mi było podróżować po świecie czując się lepszym od innych - oświeconym. "Ja mam prawdziwą religię, jedyną słuszną, ty zaś jest czarny dzikus". Czasami odnoszę wrażenie, że jest zupełnie odwrotnie ;)

 

/UWAGA - UOGÓLNIENIE/ Przeraż mnie buta i nietolerancja (skrywana pod kapturem miłosierdzia) moich "braci" po wierze... niestety. To kiedyś prowadziło do wycinania w pień całych kultur, a dzisiaj do ostrych wymian zdań. Zasada ta sama. Moja wiara, moja najmojsza, najprawdziwsza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gorzej: zostal stworzony przez poganina!

 

"Ty jesteś Piotr, opoka i na tej opoce zbuduję mój Kościół, a bramy piekielne go nie przemogą" (Mt 16, 18)

 

To Jezus Chrystus założył Kościół. Nazwałeś Chrystusa poganinem - trudno o większe bluźnierstwo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

prędzej czy później wątek się zacznie rozbijać o obóz wierzących i niewierzących (chyba się pisze razem)

i dojdzie do kłótni - podstawowy jeden błąd

wysłuchajmy drugą stronę bez emocji

każda teza ma anty tezę

a każda anty teza swoją tezę

zabiorę swój ateistyczny głos w dyskusji po obejrzeniu materiału

ale i bez tego moge jako abiturient historii na UMKu powiedzieć jedno

nie wiem czy w materiale wystepuej kult Mitry

ten koles co miał zabić świętego byka - walczyć ze złem etc

kult w cesarstwie rzymskim był bardzo popularny przed chrześcijaństem

a upadł z jednego powodu

dostęp do niego i obrzędów mieli wyłacznie mężczyźni

jak i to że Mitra urodził się 25 grudnia

ale jak już było powiedziane

takich dowodów i antydowodów jest masa

a jedno z moich ulubionych powiedzeń

historia lubi się powtarzać bo nie umiemy się od niej uczyć

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To Jezus Chrystus założył Kościół. Nazwałeś Chrystusa poganinem - trudno o większe bluźnierstwo.

Imputujesz mi cos czego nie powiedzialem. Mowimy chyba o roznych kosciolach. Jezus NIE zalozyl kosciola katolickiego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam

widac ze dawniej tez ludzie interesowali sie niebem zawsze jak patrze przez teleskop to mam jakies dziwne uczucie bliskiego zwiazku z niebem ale moze dlatego ze wierze

podoba mi sie text

gwiazdy sa oczyma boga

a tu cos o zodiaku z dendery

http://pl.wikipedia.org/wiki/Dendera

pozdrawiam

adam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jezus>Piotr>Papież

wydawało mi się, że jest to jakiś ciąg logiczny.

 

warpal....jak dla mnie to zupelnie NIE logiczny ciąg...nauki Jezusa to jedno a nauki + działanie koscioła jako instytucja to drugie..a wlasciwie zupelnie cos innego..

 

I dla scislosci nalezaloby także podać Jezus>Paweł>Papież..bo to Paweł miał decydujący wpływ na rozwoj chrześcijaństwa w "Europie" Piotr jakby w pewnym momencie w ogóle "zniknał ze sceny" nie mowiac o tym ze obie postacie bardzo sie nie "lubiły" ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To że nasza religia czerpie wiele z dawnych (poprzednich) to nic nowego. Inna kwestia, że raczej rzadko kto chce o tym polemizować... Nic więcej nie napiszę, bo zaraz mi ktoś "wypali", "żem" bluźnierca i oszołom...

 

ja też bym z chęcię popolemizował :blink: na ten temat

zwłaszcza że na studiach w chwili przebłysku miałem pisać magazyniera w tym temacie

już miałem nawet tytuł

Wczesne Chrześcijaństwo - gwałt kultury antycznej

 

ale obaj wiem czym to by się skończyło

i pewnie zaraz posypią się ciosy na mą skromną osobę

 

a historia niestety daje dowody nie tylko wielu kopii tego co już było ale i wielu zachowań miłojących pokój i bliźniego swego chrześcijan ...

 

EDIT : żeby nie było - do bierzmowania byłem głęboko wierzącym i praktykującym - ale potem coś mnie trafiło i zacząłem dostrzegac pewne rzeczy ...

Edytowane przez Tadeopulous
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

osobiscie jesli ktos ma ciekawe źródla na taki temat szcz. wczesnego chrześcijaństwa to b. chetnie

Prawda jest taka ze przecietny katolik nic nie wie o korzeniach swojej religii tylko idzie ja "odbębnic" na niedzielnym kazaniu..

 

Jak to ktos powiedział (nie pamietam kto) "Religia bez wiedzy jest tylko fanatyzmem" i zgadzam sie z tym w 100%.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak to ktos powiedział (nie pamietam kto) "Religia bez wiedzy jest tylko fanatyzmem" i zgadzam sie z tym w 100%.

 

"Zaprawdę powiadam wam: Kto nie przyjmie królestwa Bożego jak dziecko, ten nie wejdzie do niego"

(Łk 18, 17)

 

Czy stara babcia, która nabożnie odmawia Różaniec nie zagłębiając się w teologię i nie słuchając Radia Maryja jest fanatyczką? Moja ś.p. Babcia była taką właśnie kobietą - trzeźwo i przenikliwie myślącą w sprawach ziemskich (niejednokrotnie pytałem ją o radę w niełatwych sprawach - i otrzymywałem ją), lecz w kwestii wiary przyjmującą postawę pokornej.

 

Nie wystarczy wierzyć w Boga, trzeba uwierzyć Bogu! Powiedzieć "Jezu, ufam Tobie" i nie przejmować się za bardzo problemami. Bóg wie co dla nas dobre. Mówię na swoim przykładzie - w ciągu ostatnich czterech lat czterokrotnie zmieniałem pracę, mając na utrzymaniu Żonę i dzieci. Jezus tak pokierował moimi drogami, że wybrnąłem z największych nawet opresji.

 

A wracając do kwestii założenia Kościoła - Jezus Chrystus założył kościół chrześcijański, przekazał zwierzchnictwo nad nim Piotrowi, który był pierwszym papieżem w Rzymie. Od kościoła rzymskokatolickiego z biegiem lat odrywały się poszczególne frakcje i odłamy, nie bez winy tego pierwszego oczywiście.

Kościół od początku był wspólnotą ludzi słabych i grzesznych i Jezus doskonale to przewidział! Przecież jeszcze jego uczniowie spierali się o pierwszeństwo. Jednak dzięki pomocy Ducha Świętego "bramy piekielne go nie przemogą".

 

Gloria in excelsis Deo!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A wracając do kwestii założenia Kościoła - Jezus Chrystus założył kościół chrześcijański, przekazał zwierzchnictwo nad nim Piotrowi, który był pierwszym papieżem w Rzymie. Od kościoła rzymskokatolickiego z biegiem lat odrywały się poszczególne frakcje i odłamy, nie bez winy tego pierwszego oczywiście.

Kościół od początku był wspólnotą ludzi słabych i grzesznych i Jezus doskonale to przewidział! Przecież jeszcze jego uczniowie spierali się o pierwszeństwo. Jednak dzięki pomocy Ducha Świętego "bramy piekielne go nie przemogą".

To takie troche naginanie faktow.

Ciezko nazwac kosciolem to co zalozyl Jezus. Przeciez wczesne chrzescijanstwo to byl dosyc luzny zwiazek wyznaniowy. Co do przekazania zwierzchnictwa Piotrowi to tez temat dyskusyjny a cytat ktory odnosi sie do tego rzekomego nadania zwierzchniej wladzy koscielnej, byl tak interpretowany, aby nadawal sie do legitymizacji procesu umacniania wladzy biskupa rzymu.

 

Kosciol katolicki ktory sie uformowal i scalil na poczatku czwartego wieku (z pomoca cesarstwa, ale ze nie ma nic za darmo to musial przejac czesc rzeczy doktrynalnych ktore pasowaly cesarzowi) wielu osobom sie nie podobal, wiec niemal natychmiast cale grupy sie odlaczaly. Swoja droga nie dziwie sie ze sie nie podobal, bo z biegiem czasu coraz mniej bylo w kosciele z tego co nauczal Jezus.

 

I wlasciwie czwarty wiek to juz koniec dawnego, tolerancyjnego chrzescijanstwa, gdzie gminy tolerowaly swoje rozne podejscie do wiary, teraz kazdy odmieniec jest heretykiem. A za niedlugo za herezje bedzie sie palic ludzi na stosie, lub organizowac wojny w celu niszczenia heretykow, czy innowiercow.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.