Skocz do zawartości

Pytanie o Dovetail


KamileX

Rekomendowane odpowiedzi

Witam mam pytanie:

czy typowy dovetail od EQ2 bedzie działał z montażem skyluxa,

Tu masz taką syntę, taką jaką chcesz kupić na dovetailu i Twoim astro-3 tyle, że czarnej wersji.

Dovetail to taka szyna montażowa, w przekroju w kształcie jaskółczego ogona, jak widzisz otwór w tej głowicy ma podobny kształt i rozmiar, dlatego ta szyna o tym kształcie wejdzie w niego jak puzzel 3d ale odwrócony, co uniemożliwi wypadnięcie telpa. Musisz zakupić sobie dovetala.Telp 130/900, w zestawie zawiera obejmy. Standardowo te obejmy przykręcane są do eq2 na stałe, w kartonie SW dołącza jednak dovetail -biorą pod uwagę inną konfigurację. Ten firmowy niezbyt pasuje do astro3 trzeba go wbijać na chama. Najlepiej kup np.

Pozwoli Ci rozszerzenie obejm tak by rura spoczywająca w poziomie nie wyginała się gdy przyłożysz ciężar punktowo.

Ten montaż sky-luxa będzie miał zbyt lekki obciążnik musisz dokupić względnie dorobić ciężarek stanowiący min. 2/3 wagi tuby wraz z ciężarkiem już posiadanym np to.

Edytowane przez ignisdei
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

głównie mi chodzi o to czy szyna montażowa z EQ2 z obejmami wejdzie na głowicę Astro3,

np te obejmy nie mają szyny montażowej, i tak pytam czy gdyby obejmy poniżej posiadały szyne montażową czy wejdzie to na Astro3, jak widzicie mój montaż ma taką śrubkę na głowicy,, i czy to nie będzie przeszkadzać

Bardzo Dziękuję o pomoc;

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No masz dovetaila... :rolleyes:

przykręcasz obejmy i hejah

Znaczy że kupiłeś 130/900 ?

 

 

Nie kupiłem bo nie mam od kogo :( może ktoś ma z forum do sprzedania ale wątpie,

ten dobetail jest z obejm skyluxa i tak mi każdy mówi że obejmy które podałem wyżej nie wejdą na to bo ten dovetail jest za krótki co wy na to

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przyjrzałem sie sprawie:

1)ten dovetail skyluxowy jest zbyt i krótki na prawie metrowego newtona, nie będzie podparcia.

2) W nowszej astro-3 nie było tej przebrzydłej śruby w środku

3)W moim astro-3 było czyste gniazdko

4) Załączam zdjęcie dovetaila z DO i gniazda eq5, jest tam gzymsik który zniwecza wszystko .Na nowym astro3 było podobnie jak na eq5 na starym jest to cholerstwo w środku...........

Myślę Kamil ze te zdjęcia wszystko wyjaśnią.

Sorka nie widziałem nigdy starszej wersji astro3..

post-1723-1194730582_thumb.jpg

post-1723-1194730596_thumb.jpg

post-1723-1194730606_thumb.jpg

Edytowane przez ignisdei
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli to oznacza że do Astro3 wers, 1, nie da się dać innej szyny montażowej,,

bo przeszkadza tam jakaś śruba :szczerbaty: czyli gdybym chciał dać na tego monta tubę 114 albo 130

(przypuśćmy) z obejmami i dovetailem to i tak nie wejdzie, :blink: ehhh

 

Czy nie lepiej było by poczekać z kupnem tuby 130, sprzedać montaż astro3 i kupić EQ3 albo coś takiego??

Edytowane przez KamileX
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli to oznacza że do Astro3 wers, 1, nie da się dać innej szyny montażowej,,

bo przeszkadza tam jakaś śruba :szczerbaty: czyli gdybym chciał dać na tego monta tubę 114 albo 130

(przypuśćmy) z obejmami i dovetailem to i tak nie wejdzie, :blink: ehhh

 

Czy nie lepiej było by poczekać z kupnem tuby 130, sprzedać montaż astro3 i kupić EQ3 albo coś takiego??

 

Astro3 to taki durnowaty standard co nie chce gadać z normalnymi dovetailami. Rowiązaniem jest Blacha alu 2.3 - 3mm wyprofilowana (np. na imadle) pod kształt mocowania astro3. Do wyprofilowanej blachy (np. na nią) mocujesz standardowy dovetail od nowego teleskopu (kwestia śrub - 2,3). Dlaczego profilowana blacha? Bo to prosty ATM który rozwiąże (mniej więcej) problem śruby pręta przeciwwagi wystający w środku gniazda dovetaila. Dziergając spec. dovetail dla astro3 z bloczku (np. alu) zamęczysz się ręcznie, albo będziesz musiał użyć maszyn.

 

"Czy nie lepiej było by poczekać z kupnem tuby 130, sprzedać montaż astro3 i kupić EQ3 albo coś takiego?" Ano było by lepiej. Astro3 jako takie ma wartość przyzerową i jest raczej nie sprzedawalne, za jakieś sensowne pieniądze. Ale generalnie lepiej kupić minimum EQ3-2 (może być z drugiej ręki, why not) i będziesz miał mont który bez większych problemów da się zmotoryzować i będzie sobie radził nawet pod 6" newtonami i 5" krótszymi refraktorami.

 

Pozdrawiam.

 

PS. Edytowaem ortola

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Astro3 to taki durnowaty standard co nie chce gadać z normalnymi dovetailami. Rowiązaniem jest Blacha alu 2.3 - 3mm wyprofilowana (np. na imadle) pod kształt mocowania astro3. Do wyprofilowanej blachy (np. na nią) mocujesz standardowy dovetail od nowego teleskopu (kwestia śrub - 2,3). Dlaczego profilowana blacha? Bo to prosty ATM który rozwiąże (mniej więcej) problem śruby pręta przeciwwagi wystający w środku gniazda dovetaila.

A czy nie byłoby prościej zrobić dziurkę w dovetailu za pomocą bormaszyny? W dziurkę wejdzie ta wystająca śrubka i będzie OK. W razie czego można z obu stron dovetaila przykręcić blaszki, które go wycentrują ( gdyby był za wąski).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A czy nie byłoby prościej zrobić dziurkę w dovetailu za pomocą bormaszyny? W dziurkę wejdzie ta wystająca śrubka i będzie OK. W razie czego można z obu stron dovetaila przykręcić blaszki, które go wycentrują ( gdyby był za wąski).

 

Teoretycznie można, ale nie dziurkę a rowek, bo jakoś trzeba kształtkę wsunąć w jakółczy ogon. To nie jest już prosty ATM typu gięcie blachy i zrobienie 2 otworów.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.