Skocz do zawartości

Cassegrain 250/4500 Uniwersał do podrasowania


Sergeant

Rekomendowane odpowiedzi

Wracając do tematu , Panowie ogniskowa wynosi 4500- ustawienie tego dranstwa w osi to dopiero jest zadanie, nie na łepski warsztat.

jeśli chodzi o atm cassegrainów, to jedyną osobą na forum, o której wiem, że zrobiła takiego i to łącznie z optyką jest kolega jaszczurek...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zrobić się da , tylko kolimacja musi być dokładniejsza niż w Newtonach.

 

Musi być inna... W dallu-kirkhamie wtórne jest sferyczne - tak na prawdę nie ma znaczenia jak jest pochylone (jak w newtonie), tylko czy środek tej sfery leży na osi optycznej lustra głównego i tulei wyciągu.

Jeżeli lustro główne w tym U jest zamocowane na centralnym otworze i jego oś jest ustalona względem tulei wyciągu, to kolimacja sprowadza się do spozycjonowania sferycznego lusterka wtórnego.

Coś w ten deseń:

 

 

Pozostaje tylko kwestia jak kręcić śrubkami, żeby przesunąć środek sfery w danym kierunku...

d_k.gif

Edytowane przez bartolini
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to jeżeli w wyciągu widzę lusterko wtórne z równą z każdej strony czarną obwódką (brzeg lustra głównego), to znaczy, że mam skolimowane zwierciadła?

 

Na oko, to chłop w szpitalu umarł B)

Najlepiej doradzi ktoś, kto ma Mewlona...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dajcie spokoj z tym kolimowaniem.Jezeli kolega Sergeant widzi jednakowej grubosci czarna obwodke wokol wtornego, to na tym etapie nic wiecej nie zrobi.Teraz konieczny jest test na gwiezdzie,nic go nie zastapi,bo kto zagwarantuje,ze skolimowany teleskop(powiedzmy w garazu),nie rozkolimuje sie w czasie przenoszenia i zakladania na montaz.Tak ze ja radze testowac na gwiazdach.Jak wygladac powinna gwiazda w cassegrainie pewnie Kolega wie,a jak nie to zaraz ktos podpowie,bo ja ide spac.

Chcialem zauwazyc,ze jesli zwierciadlo glowne ma 25 cm,to prawdopodobnie jest to stary teleskop,bo obecnie U robi 270mm Cassegrainy.Tak czy owak,sprawdzenie jakosci optyki powinno odbyc sie przed modernizacjami,zeby czasem nie brnac w niepotrzebne wydatki.

 

Pozdrawiam

h.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dajcie spokoj z tym kolimowaniem.Jezeli kolega Sergeant widzi jednakowej grubosci czarna obwodke wokol wtornego, to na tym etapie nic wiecej nie zrobi.Teraz konieczny jest test na gwiezdzie,nic go nie zastapi,bo kto zagwarantuje,ze skolimowany teleskop(powiedzmy w garazu),nie rozkolimuje sie w czasie przenoszenia i zakladania na montaz.Tak ze ja radze testowac na gwiazdach.Jak wygladac powinna gwiazda w cassegrainie pewnie Kolega wie,a jak nie to zaraz ktos podpowie,bo ja ide spac.

Chcialem zauwazyc,ze jesli zwierciadlo glowne ma 25 cm,to prawdopodobnie jest to stary teleskop,bo obecnie U robi 270mm Cassegrainy.Tak czy owak,sprawdzenie jakosci optyki powinno odbyc sie przed modernizacjami,zeby czasem nie brnac w niepotrzebne wydatki.

 

Pozdrawiam

h.

Swięte słowa kolego "hanysiak"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Już myślałem, że mieszkam na Wyspach Brytyjskich. Przez dwa tygodnie zero kontaktu z niebem, chmury i chmury. A ostatni tydzień to dzień w dzień mgła. Wczoraj się przejaśniło i postanowiłem wynieść sprzęt na podwórko. Wyniosłem sprzęt koło 19:00. Po 20:00 postanowiłem zajrzeć co widać no i nic. Cały sprzęt pokryty szronem, więc z oglądania nici. To jeszcze pozostałości mgieł (dodam tylko, że jest trochę mroźno, ze 3-5 stopni na minusie)?

 

Dekielek z lustrem wyjmę jutro i zważę.

 

Jaki okular dobrze by było kupić (do nowego już okularu)? Chodzi oczywiście, aby był również użyteczny później.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Świetna tylko waży powyżej 1kg a nie 0,5kg jak pisał /promil/.

No tak, ale na temat pobożnych życzeń nie rozmawiamy, :Boink: mówimy o stabilnej celi :rolleyes:

W moim przypadku sklejka ma 20mm i cała oprawa waży ok. 1,5kg tj. dwa krążki plus śruby i słupki. Gdzieś musi być granica między funkcjonalnością a marzeniami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mi akurat ciężar sprzętu nie przeszkadza. Przenieść całość po trzech schodkach na podwórko to nie problem. Najważniejsze, aby były dobre obrazy. Napęd też pozostawię tak jak jest. Przy fotografowaniu obiektów Układu Słonecznego czas naświetlania nie jest długi, mogę przesuwać ręcznie tymi mikroruchami co są. Do obiektów mgławicowych pewnie zakupię porządniejszy sprzęt.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mi akurat ciężar sprzętu nie przeszkadza. (...)

 

Heh, tobie to moze i nie, ale głowicy paralaktycznej i owszem. Walcz o kazdy kilogram, bo w końcu dojdziesz do momentu' gdy człowiek postanawia kupic sobie normalny montaż... i zaczyna się płacz...

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
  • 2 tygodnie później...
Faktycznie wyciąg i kątówka wygląda koszmarnie - jak od kowala :huh:

To nie wygląda jak od kowala, tylko jak z marnej odlewni żeliwa, po wstępmej obróbce wykańczającej i odrzuceniu przez KJ przed obróbką ostateczną.

 

Chyba nigdy nie widziałeś fimezyjnych produktów sztuki kowalskiej!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.