Skocz do zawartości

JAK WAM SIĘ PODOBIE SYNTA?


Gość emde

Rekomendowane odpowiedzi

Trochę się dziwię dyskusji o wyciągu  w Syncie bo ostatnio miałem w rękach kilka typów wyciągów i nie powiedziałbym, że jest z nim coś nie tak. Mój wyciąg regulował poprzedni właściciel czyli Janek (Bocian) i nie mam do niego zastrzeżeń. Uważam, wręcz przeciwnie, że chodzi dość lekko, ma możliwość regulacji a w dodatku działa na zasadzie zębatki co ułatwia zmotoryzowanie go.  

L.J.

 

Leszek kupiłeś już Syntę?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego co słyszałem to odkupił...

To akurat prawda - laser daje naoczny obraz, co oznacza luz w wyciagu.  

 

Ale nie zapominajmy, ze mozna poprawic ten wyciag bez dodatkowych kosztow w postaci podklejenia tasma dwustronna. Sam przeciez Janusz ten pomysl zapodales. Przy analizie wartosci ekonomicznej tej Synty wystarczy dodac koszt rolek do dobsa i paskow do podklejenia wyciagu.

.. no właśnie Janusz - i tu miałeś absolutną rację - wyciąg do poprawki! To, że sobie dokręciłem to zdawało egzamin przez jeden wieczór, ale teraz to znowu tragedia! :Cry: Próbowałem sam sobie wczoraj podklejać paski ślizgowe ale mi to nie wychodzi, więc pozwoliłem sobie spakować wyciąg i już leci do ciebie do Krakowa! :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam pewną wątpliwość dotyczącą luzów wyciągu, które tak na prawdę są jednym z wielu elementów wnoszących błąd do systemu optyki teleskopu. Ja jestem jak wiecie laikiem w dziedzinie optyki ale intuicja podpowiada mi, że błędy jakie wnosi luz w wyciągu są nie do zauważenia w obserwacjach wizualnych a we wspólpracy z CCD są bez znaczenia ze względu na czynne pole obserwacji. Porównując obrazy uzyskane w teleskopach z nieznaną wcześniej kolimacją ze stanem tej kolimacji można powiedzieć, że teleskop musi mieć naprawdę bardzo mocno rozkolimowany układ optyczny aby widać było to na oko. Drobne odchyłki wynikające z luzów w wyciągu są chyba do pominięcia. O wiele bardziej istotne wydaje mi się dokładne określenie ostrości obserwowanego obrazu.

L.J.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Leszku z tego co pamiętam pisałeś, że w twojej Syncie korekcje wyciągu popełnił Bocian ? i nie masz w związku z tym problemów. W mojej to strasznie wkurzające kiedy obiekt potrafi przeskoczyć nawet o 1 cm w okularze! :x W obserwacjach wizualnych nie może być takich jaj!!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chciałbym dorzucić do tematu wyciągu w Syncie swoje trzy grosze.

Wczoraj odebrałem Syntę 200/1000 :D i pierwsze co zrobiłem po wyjęciu z pudełka i folii, było sprawdzenie jak „chodzi” wyciąg. Ludzie ! szkoda, że nie widzieliście wtedy mojej miny :shock: :shock: :shock: :evil: :evil: :evil: :Boink::Boink::Boink: .

Luz na wyciągu powoduje jego poprzeczny „taniec’ 2-3 mm w jedną lub w drugą stronę w zależności od jego kierunku ruchu :shock: :shock: :shock: . W tym stanie nie ma nawet sensu testować optyki. W zabawkach dla dzieci precyzja wykonania jest w tym przypadku większa :noughty: .

Jestem zupełnie zdezorientowany, oddać ten egzemplarz, reklamować, czy samemu naprawiać ? :roll: :roll: :roll:

Z tego co czytam na forum są osoby, które uważają, że przez ten wyciąg coś można jednak zobaczyć, w moim nawet nie chcę się denerwować oglądaniem tego czegoś co miało być wyciągiem.

Może ktoś z was wie gdzie możnaby kupić coś na paski „uszczelniające” luz (co dokładnie można do tego celu wykorzystać) i jak zrobić naprawę we własnym zakresie. jestem cienki w tym temacie. Wyciąg nie jest zbyt skomplikowanym urządzeniem i może nie trzeba prosić o pomoc Janusza.

 

Janusz czy mógłbyś udzielić kilku rad szczęśliwym posiadaczom Synt z niefortunnymi wyciągami, jak dokładnie i czym domowym sposobem rozwiązać problem luzów (oczywiście zanim dojrzeją do tuningu) ? :?: :?: :?:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bastian tylko nie przekreślaj Synty z powodu tego wyciągu!!! Patrzyliśmy przez nią w Jodłowie na tym wyciagu i obrazy były naprawdę super! W pewnym momencie jednak dochodzisz do wniosku że komfort obserwacji jest równie ważny jak obraz. Dlatego ja wysłałem swój wyciąg - który z tego co piszesz miał jeszcze większe luzy od twojego - do Janusza. Jak on nie da rady to wtedy zamawiam to co Adam i Andrzej czyli jakieś 500-600 PLN i finito.

Nie obrażaj się na Syntę, to fajna laska! :buzi: :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obawiam sie, ze to bedzie trudne. Jeden w USA zostal znaleziony, drugi jest poszukiwany na drugim wybrzezu. Jest straczny deficyt tego sprzetu i normalny cykl zamowienia wynosi 4 tyg min. Wyciag bedzie kosztowac pewnie ok 150$. Poza tym, nie wiem, czy kumpel bedzie chcial targac tyle rzeczy, bo juz sie tego troche narobilo i to po pare sztuk. Jak sie uda, to ci zamowie, jak nie to niestety nie... :( Chyba, ze poczekasz do listopada/grudnia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Adam, przeoczyłem chyba ten wątek.

Emde, nie zakładasz przypadkiem fan clubu „Synta” :milosc: .

Moje zdziwienie wynika z tego, że identyczny egzemplarz który oglądałem na miejscy w FotoClassic praktycznie nie miał luzu.  :?  :?:

 

Bastian - pamietaj, ze masz regulacje w tym wyciagu. Po pierwsze sprawdz czy sa dokrecone (dosyc mocno) te srobki pod wyciagiem (cztery dociskajace plytke). Kolejna regulacja jest na gorze obok sruby dociskowej - sa to dwie malutkie (!) imbusowe srubki. Uwaga - bardzo trudno je dostrzec!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.