Skocz do zawartości

Kometa 17P/Holmes w szkicu


Ares

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

 

W temacie poniżej KarolF zamieścił bardzo dobry szkic lornetkowy komety Holmesa. Ja dla odmiany wrzucam 2 szkice z teleskopu. Pierwszy wykonany 02 listopada - kometa jeszcze dość "skondensowana" jeśli można tak napisać. W LVW8 (który w MT800 ma pole widzenia nieco ponad pół stopnia) prezentowała się bardzo ładnie z dość wyraźnym jądrem, ogonem i halo od strony N.

 

holmes1final01wia8.jpg

 

Niestety tamtej nocy nie udało mi się wykonać szkicu w mniejszym powiększeniu, głównie z powodu chmur i "wychłodzenia organizmu" :zimno:

 

Po prawie tygodniowym załamaniu pogody kometa urosła niemal dwukrotnie i wypełniała większość pola LVW8. Szkic wykonałem przez SWA17 (pole widzenia ok 1,65 stopnia). Jądro widoczne głównie zerkaniem, chociaż w większym powiększeniu bez trudu bezpośrednio.

 

holmes2final01wfa0.jpg

 

Tak dla porządku daję jeszcze "surową klatkę" czyli szkic bez obróbki w Paint Shopie (która, jak widać, dotyczyła głównie gwiazd).

post-6332-1194898614_thumb.jpg

 

Pozdrawiam!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobrze, że kometka doczekała się szkiców!

Szkic udany i przyznaję, że duże wrażenie robi na mnie mnogość nastawianych gwiazdek w polu widzenia.

 

To musiało zając troszkę czasu!

 

Pomysł z wstawianiem surowej klatki trafiony; oddaje zakres ingerencji komputerowej.

Mam wrażenie, że na surowym widzę więcej gwiazdek :)

 

Osobście- bardziej podoba mi się surowy, ma to coś, choć obrobiony jest pewno bardziej estetyczny... zależy kto co lubi.

 

Pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Krawat! Dzięki adi_115! Dzięki lech!

 

Samo wykonanie szkicu zabiera od pół do godziny i większość faktycznie idzie na jak najwierniejsze oddanie położenia otaczających gwiazd. Cieszę się, że spodobał się pomysł z zamieszczeniem surowego szkicu - dałem go żeby pokazać że nawet z ręką w rękawiczce można pokusić się o dość staranne wykonanie (w domu tylko zaokrągliłem gwiazdy, bo niektóre wychodzą jak przecinki, i wymazałem gumką źle umieszczone).

 

Na kompie "digitalizuję" gwiazdy żeby szkic bardziej przypominał to, co widziałem w okularze, ale staram się zostawić jak najwięcej z oryginału, właśnie aby nie stracić "tego czegoś" i rysunek nie wyszedł za bardzo sterylny.

 

Pozdrawiam

 

PS. adi_115 : "Cóż może zmienić naturę człowieka?" :notworthy:

Vault 13 :notworthy:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo fajne szkice... Czy mógłbyś mi powiedzieć czym i na czym było to szkicowane, ogólnie etapy... Chciałbym spróbować czegoś takiego...

 

Dzięki wimmer!

 

Postaram się coś napisać więcej o technice i sprzęcie przez weekend.

 

Krótko: było szkicowane na białej kartce z bloku technicznego miękkimi ołówkami 3B, 4B. "Mgławicowość" uzyskuje się rozmazując ołówek np palcem, patyczkiem higienicznym, lub "profesjonalnie" fiszorem. Rysowanie : najpierw jasne gwiazdy, potem ciemniejsze, potem kometa, na końcu gwiazdy na tle komety. W domu poprawiam głównie gwiazdy żeby były jak najbardziej okrągłe. Obróbka szkicu w Paint Shop Pro następująca: negative image, potem levels, potem na kolejnej warstwie - poświata wokół jasnych gwiazd, na nasępnej ewentualnie kolor, na kolejnej "ramki" i podpis. Czyli jak najmniejsza ingerencja...

 

Pozdrawiam i udanych prób!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Trochę spóźnione szkice komety 17P/ Holmes

Nie miałem wcześniej jak wrzucić. Skaner mi nie działa na XP, od paru dni mam kompakt, wiec zrobiłem zdjęcia tym szkicom. Dlatego tło jest dość kiepskie. Trochę się też odbiło z przeciwnej strony.

 

17pholmesod6.th.jpg

 

To z 4 Listopada. Sprzęt Synta 8", okular UWA 15mm

 

17pkolmes2ce9.th.jpg

 

I to z 11 Listopada. Też z Synty. Tylko nie pamietam jaki okular, zapomniałem zapisać :szczerbaty: .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo dobre szkice Holmesa! Masz talent Charon :Beer:

 

Ja nie mam skanera i też robię fotki szkicom kompaktem i faktycznie tło jest największym problemem, bo z reguły wychodzi za ciemne (czyli po odwróceniu kolorów za jasne). Widzę że też Tobie wychodzi taki gradient koloru tła... ciekawe czy dało by się odjąć jakiegoś "flata" żeby się tego pozbyć i mieć jednolite tło?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo dobre szkice Holmesa! Masz talent Charon :Beer:

 

Ja nie mam skanera i też robię fotki szkicom kompaktem i faktycznie tło jest największym problemem, bo z reguły wychodzi za ciemne (czyli po odwróceniu kolorów za jasne). Widzę że też Tobie wychodzi taki gradient koloru tła... ciekawe czy dało by się odjąć jakiegoś "flata" żeby się tego pozbyć i mieć jednolite tło?

 

 

Mam tylko problem, bo do skanera muszę Win98 zainstalować, bo w Xp nie działa. A przedtem chyba sformatować dysk, bo 98 się nie chce zainstalować jak jest XP.

W skanerze lepsze tło wychodzi, niz na zdjęciach. Bo to tło drugi szkic mi dosyć skopało.

 

Nie wiem czy te szkice moje nie są za jasne, bo ja mam monitor ciemny (liczy już sobie 10 lat :szczerbaty: ). Żeby zobaczyć twoje to muszę je specjalnie rozjaśniać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

No teraz to widać na co się patrzy. Od początku mówiłem że to są dobre szkice. Trochę powyłaziło artefaktów, w sumie nie wiem czy ze skanowania (faktura papieru) czy raczej wynikające z kompresji do jpg. Szczególnie widoczne na drugim szkicu.

 

Szkico-pozdrowienia :Beer:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.