Jump to content
greg

Jakie koszty wysyłki z USA?

Recommended Posts

Planuje po nowym roku (w koncu mi sie chyba uda :) ) kupic teleskop na astromart i

czy orientuje sie ktos jakie sa koszty wyslania z USA do Polski dwoch paczek, ok 20kg oraz ok 10kg.

Jesli teleskop kosztuje ok 1200 USD to czy wie ktos ile zaplace dodatkowo za ubezpieczenie wysylki?

Ktoś mi kiedyś powiedział żeby liczyć podaną kwotę nie w dolarach tylko tak jakby była w euro (czyli 1200 euro). Cło, shipping, VAT to podstawowe koszta. Jest na forum kilka doświadczonych osób z zakupami na astromarcie więc może one się wypowiedzą bo ja jestem zielony. :szczerbaty:

P.S. Co ciekawego upatrzyłeś?

Edited by qbanos

Jeżeli firma w której będzie kupował (lub osoba) może wysłać przez USPS - to masz poniżej w linku kalkulator kosztów.

Na pewno o wiele taniej niż UPS albo inny kurier.

Oczywiście jest możlowiść ubezpieczenia i chyba śledzenia przesyłki również.

http://ircalc.usps.gov/

Z tego co wiem po stronie Polski, paczkę dostarcza wtedy Pocztex - ale o tym przekonam się pewnie wkrótce jak to jest naprawdę. ;)

Pozdrawiam

Jeżeli ubezpieczysz przesyłkę (a wtedy na przesyłce będzie widniała kwota) musisz liczyć sie z tym że możesz zapłacić cło i podatek.

Wlasnie - jak to jest: czy oni naliczaja VAT jesli jednorazowo sciagam jakis towar (jedna sztuke) nie przeznaczony do wprowadzenia na rynek?

Nie ma czegos tanszego niz USPS? Z ich kalkulatora wychodzi mi ok za sama przesylke 700-800$!!

A chcialbym sprowadzic 8" CPC Celestrona lub cos podobnego.

Wlasnie - jak to jest: czy oni naliczaja VAT jesli jednorazowo sciagam jakis towar (jedna sztuke) nie przeznaczony do wprowadzenia na rynek?

Tak. Ocleniu i pod VAT podpada wszystko co jest droższe niż X. Ten X to chyba aktualnie 40 eur. Nie ważne czy to od osoby przywatnej do prywatnej, czy hanlują podmioty prawne czy to na sprzedaż dalszą itd. Jezeli paczkę ubezpieczysz to potrafią policzyć od kwoty ubezpieczenia (tu nie mam pewności dopytaj). Generalnie koszt transporu musisz dodać do podstawy, od której celniki zaczną naliczać myta.

Przy większych zakupach, można zabawić się w firmę specjalizującą się w takich akcjach. Weźmie swoje myto ale załatwi za ciebie transport, bajzel celny itd. Ty tylko musisz się zjawić po odbiór i wykonać stosowny przelew na ich konto.

Pozdrawiam.

Jeśli osoba sprzedająca Ci sprzęt mieszka w pobliżu Chicago albo NY, paczkę można przesłać Polamerem. http://www.polamerusa.com/ Przesyłka morska (ok 6 tygodni) 20kg/45 funtów kosztuje 38$. Co do ubezpieczenia, musiałbyś się z nimi skontaktować.

(...)

EDIT

Widzę, że kolega mnie uprzedził :) Ale 2-3 tygodnie idzie paczka lotnicza. Morska zajmuje 4-6 tyg.

Edited by Hans

witaj marcin

do mnie lotnicze paczki docieraja w w 4 dni [ems]

chyba ze sie cos zmienilo doma service przesylalo kiedys w takich terminach morska

pozdrawiam

adam

Witajcie,

mam prosbe, zeby wasze doswiadczenia byly bardziej przejrzyste piszcie: kupilem cos tam, co na stronie kosztowalo 1000S, zaplacilem 50S za przesylke. Z karty bank sciagnal mi 3000zl. Do tego 30S za clo, 25S podatku, przyszlo po 20 dniach.

witam

moze jakis wzorek 1050 usd zakup koszt wysylki 89 usd wysylka pieniedzy 30 usd clo podatek 300 usd

w domu znalazlo sie po 7 dniach

pozdrawiam

adam

Do płatności polecam tzw. NET-Karty. Różnie się to nazywa w zależności od banku - ale bardzo wygodne i dość bezpieczne w użyciu. Taką kartę ładuję się bezpośrednio przed transakcją przewidywaną kwotą i jeżeli coś po transakcji zostanie to można środki wycofać. W razie gdyby ktoś nawet zdobył wszystkie kody i dane to musiałby również trafić na ten odpowiedni moment kiedy karta jest załadowana. W sieci karta tego rodzaju jest "widziana" jako zwykła karta kredytowa. Plusy są też takie, że nie płacimy żadnej prowizji dla PayPal... Warto też zwrócić uwagę na walutę rozliczeniową karty. Najczęściej dla typowych kart płatniczych kredytowych/płatniczych w Polsce jest to EUR. Natomiast dla Net-Kart (przynajmniej w moim banku) jest to USD. Jeżeli płacimy w USD taką Net-Kartą to nie pobierane są żadne dodatkowe prowizje za przewalutowanie, tylko po prostu wg tabeli kursów w banku przeliczana jest kwota na PLN i po sprawie. Jeżeli natomiast waluty płatności i rozliczeniowa są różne to trzeba dodatkowo płacić prowizje (najczęściej ok.2%) za przeliczenie waluty na rozliczeniową i to jeszcze po kursie ogłaszanym przez Visa (nie wiem jak jest z Mastercardami), a dopiero po zmianie waluty na rozliczeniową, przeliczane to jest na PLN. Więc jak łatwo zgadnąć ponosimy wtedy jakieś dodatkowe koszta...

Ostatnio kupowałem w OPT, przesyłka została wysłana 14.11, w Polsce była 22.11 dostałem ją w ręce 28.11. Czyli 2 tygodnie. Nie musiałem składać żadnych wyjaśnień celnikom - faktura była dołączona to towaru więc poradzili sobie sami. Cło i VAT zapłaciłem kurierowi przy odbiorze paczki. Dostałem od niego wyliczankę z której wynikało, że zapłaciłem cło 4,2% i 22% VAT. Podstawą do obliczeń była cena towaru+koszt wysyłki (to co było na fakturze).

Pozdrawiam,

Warto też zwrócić uwagę na walutę rozliczeniową karty. Najczęściej dla typowych kart płatniczych kredytowych/płatniczych w Polsce jest to EUR. Natomiast dla Net-Kart (przynajmniej w moim banku) jest to USD.

Dwa najpopularniejsze systemy w Polsce oparte są na dwóch walutach. VISA na USD, a Mastercard na EUR. Jeśli więc kartą wydana w systemie EC/MC płacimy w USA, to przechodzimy przez 2 waluty (dwa przewalutowania) z USD na EUR i z EUR na PLN. Czyli podwójna prowizja, zwana spreadem B)

Sorry bo może to trochę OT - ale niekoniecznie taki podział jest prawdą. Przynajmniej w moim banku mam wyraźnie podane, że wszystkie debetowe, kredytowe karty VISA mają walutę rozliczeniową EUR. Tylko Net-karty są w USD. Więc chyba zależy to bardziej od banku.

Pozdrawiam,

ja również polecam firmę Polamer. Ściągałem za ich pośrednictwem do Polski juz kilka paczek, i jak narazie żadnych problemów nie miałem. Bardzo miła obsługa, dobry kontakt (nie ma "bariery językowej" bo tam też polacy pracują :D ), wiec ogolnie polecam. Za 2 skonsolidowane paczki o łącznej masie 40kg, wyslane drogą lotniczą, z dostawą pod same drzwi zapłaciłem coś koło 300-350$ (w tym prowizja dla Paypala). Paczka szła 5 dni (licząc od momentu wysłania z siedziby w Chicago aż zapukali mi do drzwi we Wrocławiu) Przy wartości paczki powyżej 35$ trzeba już wypełniać jakies faktury dla urzędu celnego.

Pozdrawiam

Piotrek

Edited by liq

zastanawiam się nad orionem 14" aby sprowadzić z usa,są szanse że mi tego nie oclą?

zastanawiam się nad orionem 14" aby sprowadzić z usa,są szanse że mi tego nie oclą?

Zgodnie z prawem nie.

Ja również zastanawiam się nad sprowadzeniem teleskopu z USA. Ceny są około 50% mniejsze niż w Europie.

Niestety, (nie)ubezpieczona paczka wielkości i wagi teleskopu prawie na pewno przyciągnie uwagę celników.

A procedura clenia jest taka:

* cło (4,2%) liczone jest od wartości paczki, czyli zadeklarowana wartość + koszt przesyłki

* podatek VAT 22% od sumy wartości paczki i cła

Naturalnie i tak można oszczędzić sporo, ale już nie ma takiego "efektu".

Jedynym polem maneweru jest tutaj wartość paczki, ale raczej żadne sklep nie poda jej niższej. Poza tym w paczce będą też dokumenty sprzedaży, np. paragon czy faktura.

Dodatkowo zaniżona wartość towaru może być przyczyną kłopotów z celnikami.

Jedyną faktyczną możliwością uniknięcia cła i podatku jest przywiezienie osobiste lub zaufaną osobę. Wtedy można podać, że towar jest do użytku własnego, co nie podlega cleniu i VATowi.

Jednak teleskop to rzecz ciężka i duża - najpewniej mało kto będzie mógł wziąć go do samolotu

Pozdrawiam,

NH2501

Takie kalkulacje działają w całej UE? Mam znajomych w Londynie i Niemczech, którzy stale kursują do Polski, więc sprowadzenie sprzętu do innego kraju UE (np. o mniejszym vacie) mogłoby wyjść taniej? Ktoś może mieszka w którymś z tych państw i orientuje się w tamtejszej biurokracji? Rozumiem, że gdyby różnica była duża to w anglii i niemczech ceny sprzętu byłyby dużo niższe ale i tak często są, więc może na tym polega różnica?

Edited by Bloody Adi

A moja sytuacja jest taka:

Kupiłem w OPT dwa fajne okularki, które zostały przesłane do mojej koleżanki przebywającej obecnie w Chicago. Problem jest w tym, że ta koleżanka przylatuje do Polski dopiero w sierpniu. Zamierzam czekać, aż mi je przywiezie, ale nie wiem czy moja cierpliwość to wytrzyma i zastanawiam się nad tym żeby mi je wysłała. W grę wchodzi tylko przesyłka ubezpieczona. Czy jeżeli będzie wysłane jako gift z wpisaną ceną to nadal muszę płacić podatek?

Czy jeżeli będzie wysłane jako gift z wpisaną ceną to nadal muszę płacić podatek?

A dlaczego prezent miałby być zwolniony z podatku? Oczywiście, że zapłacisz cło + VAT, jak od każdej innej przesyłki.

I błagam, nie sugerujcie otwarcie pomysłów z zaniżaniem wartości paczek, bo to jest przestępstwo. Wolałbym, żeby ktoś nie wskazał potem astropolis, jako źródła namawiania do przestępstwa skarbowego :P

Tak też myślałem, chociaż łudziłęm się, że może będzie inaczej. Cóż... pozostaje czekać.

A dlaczego prezent miałby być zwolniony z podatku? Oczywiście, że zapłacisz cło + VAT, jak od każdej innej przesyłki.

I błagam, nie sugerujcie otwarcie pomysłów z zaniżaniem wartości paczek, bo to jest przestępstwo. Wolałbym, żeby ktoś nie wskazał potem astropolis, jako źródła namawiania do przestępstwa skarbowego :P

Są wyjątki - jeśli wartość prezentu nie przekroczy 45 euro, to jest zwolniony z cła i VAT. Oczywiście, też nie zachęcam do zaniżania wartości przesyłek (po pierwsze - jest to nielegalne, a po drugie - w przypadku zaginiecia paczki trudno będzie odzyskać pieniądze) - po prostu w przypadku drobnych rzeczy możemy zmieścić się w tym limicie.