Skocz do zawartości

Pierwszy teleskop - doradź początkującemu


solaris77

Rekomendowane odpowiedzi

A myślałem że tylko ja byłem tak naiwny :blink: .

A tak nawiązując do telepów. To jeżeli te EQ-5 ma podobny rozstaw nóg jak HEQ-5, to nie ma bata, na 110 cm nie wejdzie. Solaris bedziesz może mial pierwszego na forum refraktorka na dobsonie :D

Pozdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Wczoraj teleskop przeszedł chrzest bojowy i po złożeniu został wystawiony na balkon. Montaż EQ5 zmieścił się bez większych problemów - zostało ok15 cm zapasu (wbrew moim niepotrzebnym obawom). Wrażenia z obserwacji doskonałe.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Wczoraj teleskop przeszedł chrzest bojowy i po złożeniu został wystawiony na balkon. Montaż EQ5 zmieścił się bez większych problemów - zostało ok15 cm zapasu (wbrew moim niepotrzebnym obawom). Wrażenia z obserwacji doskonałe.

Pozdrawiam

 

To świetnie.

 

Obawiałem się, że może być ciężko. Wrzuć jeśli możesz foty telepka na balkonie, przyda się dla innych, którzy będą chcieli kombinować takie zestawienie. :)

 

Koniecznie wybierz się z nim za miasto, posmakujesz tą różnicę w obrazach :)

Jak będziesz po większej ilości obserwacji, opisz widoczki jakie daje ten refraktor, to także powinno być cenne.

 

Pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bresser Messier R-152S 152/760 na EQ5 na balkonie o szerokości 110cm. Wbrew opiniom większości mieści się i to bez większych problemów.

 

http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/db8e5d253ff2ecce.html

 

Myslalem ze nie dasz rady, a jednak. To cudo pokaze jednak pazurki z dala od miasta, tam gdzie jest naprawde ciemno. Napisz cos o abberacji (fioletowym kolorze) czy mocno wylazi na jasnych obiektach

Pozdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bresser Messier R-152S 152/760 na EQ5 na balkonie o szerokości 110cm. Wbrew opiniom większości mieści się i to bez większych problemów.

 

http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/db8e5d253ff2ecce.html

 

No jakoś się upchał ;), ale odnoszę wrażenie, że gdy będziesz chciał sięgnąć pewnych miejsc na niebie, pręt przeciwwagi zagra na kratce balkonowej jak kubek cwela na kracie więziennej.

 

Balkon masz od wschodu, ale na fotce nie wygląda to tak, jakby głowica montu była ustawiona na północ.

Wiesz jak ustawić montaż tak żeby śledzić obiekt jednym pokrętłem mikroruchów lub z załączonym silnikiem?

 

Opisz może jak do tych pierwszych obserwacji ustawiłeś montaż

(był tu taki shoemaker-leavy, który "paraliktyka" używał jak alt/az, może znajdę linka...żeby wiadomo było jak nie robić)

 

 

Hans, nie ma co czekać na to co będzie za dwa sezony. :)

Jak tylko raz wyrwie w ciemny teren i zobaczy różnicę w obrazach oraz wygodę obsługi tego byczka na otwartej przestrzeni, zapomni o balkonie ;)...

 

Pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Adi - tak masz rację. Teleskop nie był odpowiednio ustawiony (prawdę powiedziawszy nie do końca orientuję sie co do ustawienia teleskopu na montażu paralaktycznym (zdaje sie , że znaczenie maja tu położenie względem gwiazdy polarnej oraz szerokośc geografificzna). Jesli możesz umieśc linka.

 

A do pierwszych obserwacji, po prostu nacelowałem lunetke na marsa, następnie włożyłem okular o najmniejszym pomniejszeniu. Znalazłem marsa w okularze, poprawiłem ustawienie w lornetce, zmieniłem okular na krótszy, znowu ustawiłem marsa na środek, znowu wycelowałem lunetkę , nastepny okular i obserwacje za pomocą przekręcania dwóch pokręteł. Jak domyślam się obsługa montażu paralaktycznego powinna wyglądac zgoła inaczej. Ale mysle , że jak na pierwszy kontakt z teleskopem - poszlo całkiem dobrze. I na koniec powtórzę jeszcze raz swoją prośbę - jeśli masz linka co do ustawie i obsługi teleskopu na montażu paralaktycznym - prosze umieśc go tutaj - na pewno nie tylko ja z niego skorzystam.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najbardziej niepokojące wg mnie jest to, że tak naprawdę między wyciągiem i ścianą jest niewiele miejsca. Poza tym jest on dość nisko. Pozycje do obserwacji nie są raczej wygodne...

No i faktycznie po ustawieniu na polarną zacznie wychodzić dopiero co znaczy paralaktyk na balkonie.

 

W związku z powyższym dalej będę się upierał, że lepszy na taki balkon byłby Dobson ale... już wcześniej pisałem i nie będę się powtarzał.

 

Wczoraj obserwowałem Marsa przez ok.1,5h przez LB8" stojąc wygodnie na balkonie, z wyciągiem dokładnie na wysokości oczu. A jak się zmęczyłem to oparłem się łokciem o barierkę i patrzyłem dalej :rolleyes:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Solaris.

Ustawienie montażu paralaktycznego na polarna jest dość banalne. Montaż ten ma dwie osie obrotu. Ta niższa ( zwana RA ) to ta ktora ma być ustawiona zgodnie z osią ziemii.... brzmi dumnie... ale chodzi o to by po prostu pokazywała ona na gwiazdę polarną. Drugą osią ( zwaną DEC, do której przyczepiony jest teleskop ) kręcisz już sobie dowoli. Jak juz ustawisz montaż na gwiazdę polarną i teleskop na jakiś obiekt to zaczynasz kręcić pokrętłem od osi RA i wtedy obiekt ten nie będzi ci uciekał z pola widzenia okuaru... ot cala filozofia.

 

Do wizuala ustawienie na polarną może być bardzo zgrubsza. Ponieważ balkon zasłania ci pewni gwiazdę polarną to zrób sobie kropkę na podłodze balkonu i kropkę na ścianie po uprzednim wyznaczeniu pozycji gwiazdy polarnej kompasem i kątomiarzem. Nie bedziesz musiał się bawić każdej nocy w ponowne odkrywanie gdzie jest polarna.

 

Opis z astronocy szczerze mówiąc jest dość karkołomny i skomplikowany.... szczerze mówiąc nigdy nie chciało mi się go czytać do konca.

 

Do astrofotografii niestety będizesz musiał już sie nauczyć metody dryfu ( jedyna co ci pozostaje jak nie widać polarnej ) - tu opis : http://astro-forum.org/Forum/index.php?showtopic=16692

Edytowane przez philips
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Opis z astronocy szczerze mówiąc jest dość karkołomny i skomplikowany.... szczerze mówiąc nigdy nie chciało mi się go czytać do konca.

 

a warto na prawdę - kolimację lunetki biegunowej robi się raz i warto to zrobić dobrze

i to jest tak na prawdę 99% opisu

potem metoda kalendarzyka :blink::ha:

to już banał i to się robi w terenie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a warto na prawdę - kolimację lunetki biegunowej robi się raz i warto to zrobić dobrze

i to jest tak na prawdę 99% opisu

potem metoda kalendarzyka :blink::ha:

to już banał i to się robi w terenie

Pewnie i masz racje... ale

1. Podziałki w moim EQ5 trzymały sie "na slinę" więc je wywaliłem.

2. Podziałki jakie "były" na moim EQ5 nie miały nic wspólnego z dokładnością.

3. Spędziłem już wiele godzin ( może troche przesadzam ) na kolimacji lunetki biegunowej - nigdy mi się to nie udało w stopniu mnie zadawalajacym.

4. Nie lubie kalendarzy...

 

"metoda dryfu for ever"... jednak polecam tutorial z metodą dryfu jaki popelniłem... pół roku mineło a ja dalej w pełni się pod nim podpisuje ( może pod paroma szczególami już nie )... warto - a do astrofoto to mus....

Edytowane przez philips
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Adi - tak masz rację. Teleskop nie był odpowiednio ustawiony (prawdę powiedziawszy nie do końca orientuję sie co do ustawienia teleskopu na montażu paralaktycznym (zdaje sie , że znaczenie maja tu położenie względem gwiazdy polarnej oraz szerokośc geografificzna). Jesli możesz umieśc linka.

 

Solaris

 

O wyważaniu montażu i ustawianiu go powinno być napisane w instrukcji.

Co do ustawiania lunetki biegunowej koledzy już opisali i Lech dał linka. :)

 

Ja tam miałem tylko krótką przygodę z komisowym "paraliktykiem" na balkonie...

Znalazłem pdf-ka do Astara, przeczytaj stronę 13 i 14.

 

http://www.benefit.pl/instrukcje/STAR900114II.pdf

 

Raz tylko ustawiłem montaż na polarną, z tym że montaż był bez lunetki więc polarną miałem w szukaczu i okularze (oczywiście nie dało się tego zrobić z balkonu) Strzałka na skali którą masz z boku u dołu powinna pokazywać wartość 90 stopni minus kąt szerokości geograficznej z której prowadzisz obserwacje.

 

Możesz z grubsza zasymulować sobie jak będzie się "ustawiał" telep do obserwacji podczas używania montażu w przypisany mu sposób.

 

Wystaw telepa na balkon przodem montażu w kierunku na północ (cały montaż z telepkiem będzie u Ciebie celował w ścianie).

Podnieś montaż pod takim kątem aby strzałka pokazywała 40 na tej skali z boku (chyba że w międzyczasie ustawiłeś dokładnie za pomocą lunetki polarnej gdzieś poza balkonem). Przekręć telepa w osi deklinacji ( ta z podziałką 0-90) i rektascencji (ta z podziałką 0-24) tak aby namierzyć jakiś obiekt (np. Mars). Zobacz czy nie za nisko wypada Ci wyciąg, ile masz miejsca do ściany itp.

 

Zaznaczam, że to jest ustawienie "prowizoryczne". Ale jak uda Ci się ustawić montaż idealnie, zgodnie z instrukcją, na polarną (np. w terenie), po odnalezieniu obiektu, do podążania za nim powinno wystarczyć używanie osi rektascencji. :)

 

Trochę to pokręcone, ale jak raz złapiesz o co chodzi, później będzie dobrze.

Prościej jest to pokazać niż o tym napisać, więc jak będziesz miał jakieś problemy, uderz do kogoś z okolic kto ma paralaktyka.

 

Ps. To co opisał Philips jest całkiem ciekawe :)

Do wizuala ustawienie na polarną może być bardzo zgrubsza. Ponieważ balkon zasłania ci pewni gwiazdę polarną to zrób sobie kropkę na podłodze balkonu i kropkę na ścianie po uprzednim wyznaczeniu pozycji gwiazdy polarnej kompasem i kątomiarzem. Nie bedziesz musiał się bawić każdej nocy w ponowne odkrywanie gdzie jest polarna.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam! Noszę się z zamiarem zakupu teleskopu od dłuższego do czasu, lecz dopiero teraz pojawiły się odpowiednie środki:) Chciałbym kupić teleskop w cenie 600-900zł. Interesuje mnie również, że tak powiem, co przez taki teleskop będzie widać. Tzn. bardzo interesuje mnie chociaż obraz planet Układu Słonecznego.

 

Jestem kompletnym laikiem w tej kwestii i liczę na jakąś poradę. Mieszkam w małym mieście, nocne niebo jest widoczne bez większych zanieczyszczeń świetlnych. telekskop będzie używany na balkonie, choć wyjazdy w teren również wchodzą w grę

 

Paweloo7

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam! Noszę się z zamiarem zakupu teleskopu od dłuższego do czasu, lecz dopiero teraz pojawiły się odpowiednie środki:) Chciałbym kupić teleskop w cenie 600-900zł. Interesuje mnie również, że tak powiem, co przez taki teleskop będzie widać. Tzn. bardzo interesuje mnie chociaż obraz planet Układu Słonecznego.

 

Jestem kompletnym laikiem w tej kwestii i liczę na jakąś poradę. Mieszkam w małym mieście, nocne niebo jest widoczne bez większych zanieczyszczeń świetlnych. telekskop będzie używany na balkonie, choć wyjazdy w teren również wchodzą w grę

 

Paweloo7

 

pawelo....

 

http://astro-forum.org/Forum/index.php?showtopic=19175

 

 

to ci duzo da wstepnych info i pozwoli sie rozeznac w temacie jak i do nastepnych konkretnych pytan ktore pewnie po tej lekturze nam zadasz...pozdrowionka.

Edytowane przez Kaladan
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki wielkie za odpowiedź. Faktycznie po przeczytaniu tego poradnika czuja się trochę mniej zielony. Zasadnicze pytanie jaki mi się nasuwa to jaka jest róźnica między refraktorami a reflektorami? Tzn. które służą do oglądania planet, a które do np. mgławic. A kolejna rzecz to czy na balkonie o szerokości 1,2m zmieszczę się z tym montażem paralaktycznym?

 

Zdaje sobie sprawę, że za około 800-900 zł nie mam co liczyć na niewiadomo co, ale zastanawia mnie czy za taką cenę dojrzę coś ponad planety ukł. slonecznego.

 

I czy np. teleskopem Bresser Messier R-90 90/900 dojrzę szczegóły typu księżyce Jowisza (w miarę wyraźnie).

 

Jeszcze raz dzięki za pomoc i pozdrawiam.

 

Paweloo7

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Już zdążyłem się rozeznać i zastanawia mnie jeszcze jedna rzecz. Myślę, że najlepszym wyborem będzie Bresser Messier R-90 90/900. Tylko zastanawiam się czy zmieszcze się z nim na balkonie o szerokości 1,2m. Wie ktoś może jaka długa jest tuba tego teleskopu czy chociaż rozstaw statywu?

 

Paweloo7

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Już zdążyłem się rozeznać i zastanawia mnie jeszcze jedna rzecz. Myślę, że najlepszym wyborem będzie Bresser Messier R-90 90/900. Tylko zastanawiam się czy zmieszcze się z nim na balkonie o szerokości 1,2m. Wie ktoś może jaka długa jest tuba tego teleskopu czy chociaż rozstaw statywu?

 

Paweloo7

 

hm ja nie wiem..ale to co bym zrobil to moze wszedl na strone producenta..moze tam beda info a jak nie to bezczelnie bym zadzwonil/emailowa do sprzedawcy ;) w koncu jak masz sie rozstawic na balkonie musisz to wiedziec. moj paralaktyk EQ2 na moim standardowym balkonie sie miesci.. mysle ze ten tez.;)

 

z jakich powodow wybrales akurat tego bressera ?

Edytowane przez Kaladan
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Już zdążyłem się rozeznać i zastanawia mnie jeszcze jedna rzecz. Myślę, że najlepszym wyborem będzie Bresser Messier R-90 90/900. Tylko zastanawiam się czy zmieszcze się z nim na balkonie o szerokości 1,2m. Wie ktoś może jaka długa jest tuba tego teleskopu czy chociaż rozstaw statywu?

 

Paweloo7

Oj Paweloo - chyba niezbyt dokładnie przeczytałeś artykuł "Teleskop na balkon". Tuba tego refraktora ma ok. 1m długości, dodatkowo montaż paralaktyczny jest bardzo nieporęczny na balkonie. Jeżeli chcesz kupić refraktor - to raczej celuj w coś krótszego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hm, patrząc po teleskopach na teleskopy.pl i teleskopy.net (wybrałem sklep internetowy, bo w mojej dziurze ani okolicy sklepu z teleskopami ani widu ani słychu) to w tym wymiarze cenowym (absolutne max. 1000zl) to właśnie ten Bresser Messier R-90 90/900 wydał mi się najbardziej pasujący. Z drugiej strony zauważyłem jeszcze Bresser Pluto 114/500 (ale to reflektor) o 300zł tańszego, ale o światłosile 1/4, czyli (jeśli dobrze rozumuję) bardziej nastawiony na obiekty DS. A ja bym wolał coś bardziej pod planetki, ew. jaśniejsze mgławice.

 

A jeśli ten Messier faktycznie ma metrową tubę to nieciekawie. Wysłałem maila do producenta, zobaczymy ile ma dokładnie.

 

Paweloo7

Edytowane przez Paweloo7
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.