Skocz do zawartości

Pierwszy teleskop - doradź początkującemu


solaris77

Rekomendowane odpowiedzi

Hm, patrząc po teleskopach na teleskopy.pl i teleskopy.net (wybrałem sklep internetowy, bo w mojej dziurze ani okolicy sklepu z teleskopami ani widu ani słychu) to w tym wymiarze cenowym (absolutne max. 1000zl) to właśnie ten Bresser Messier R-90 90/900 wydał mi się najbardziej pasujący. Z drugiej strony zauważyłem jeszcze Bresser Pluto 114/500 (ale to reflektor) o 300zł tańszego, ale o światłosile 1/4, czyli (jeśli dobrze rozumuję) bardziej nastawiony na obiekty DS. A ja bym wolał coś bardziej pod planetki, ew. jaśniejsze mgławice.

 

A jeśli ten Messier faktycznie ma metrową tubę to nieciekawie. Wysłałem maila do producenta, zobaczymy ile ma dokładnie.

 

Paweloo7

 

pawello raczej unikaj czegos takiego jak srednica lustra 114..naprawde 5 razy obejrzysz chociazby ksiezyc i juz bedziesz zalowac ze nie masz czegos wiekszego.

 

co do sklepow internetowych looknij na njaabrdziej znane:

http://deltaoptical.pl/deltasklep/

http://www.fotoclassic.pl/ sklep internetowy

 

tam moze bedzie cos innego i wiekszy wybor..

 

swiatlosila az tak sie nie przejmuj jako decydujacym czynnikiem ..one tez sie nadaja na planety choc wtedy bedziesz musial wydac na lepszy czytaj znacznie drozszy okular niz plossl.

 

moj balkon ma okolo 1,5 metra szerokosci. i spokojnie mieszcze w nim na paralaktyku eq2 z synta 130/900

ktora to ma wiadomo nie cala dlugosc 900 tylko okolo 800.(no i to jest newton) .Choc nie powiem nie jest to super komfort ale obserwowac sie da..(IMHO pomijam fakt ze wolalbym dobsona gdyz o niebo lepiej by mi bylo na balkonie)

Edytowane przez Kaladan
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety, z tego co widzę, większość refraktorów za tą cenę ma te nieszczęsne 900mm ogniskowej. Na Delta Optical zauwazylem ciekawy newton - Sky-Watcher (Synta) SKP15075PEQ3-2 - ale to już jest jednak trochę za drogie (1200zl). Z drugiej strony 65cm tuba wydaje się na taki balkon jak najbardziej w porządku...

 

A jaka właściwie jest zależność między ogniskową a długością tuby? Bo np. w refraktorach ogniskowa jest prawie taka sama jak tuba (przynajmniej na tych na które lukałem), a w reflektorach tuba jest o te 10cm krótsza niż ogniskowa...

 

A na tym Twoim newtonie to jak wyglądają planety na domyślnym okularze? Tzn, przy tej światłosile f/6.9?

 

EDIT: Jeszcze AstroMaster 130 EQ Reflektor 130/650 wydaje się być nie najgorszy.

Edytowane przez Paweloo7
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety, z tego co widzę, większość refraktorów za tą cenę ma te nieszczęsne 900mm ogniskowej. Na Delta Optical zauwazylem ciekawy newton - Sky-Watcher (Synta) SKP15075PEQ3-2 - ale to już jest jednak trochę za drogie (1200zl). Z drugiej strony 65cm tuba wydaje się na taki balkon jak najbardziej w porządku...

 

A jaka właściwie jest zależność między ogniskową a długością tuby? Bo np. w refraktorach ogniskowa jest prawie taka sama jak tuba (przynajmniej na tych na które lukałem), a w reflektorach tuba jest o te 10cm krótsza niż ogniskowa...

 

A na tym Twoim newtonie to jak wyglądają planety na domyślnym okularze? Tzn, przy tej światłosile f/6.9?

 

EDIT: Jeszcze AstroMaster 130 EQ Reflektor 130/650 wydaje się być nie najgorszy.

 

nie wiem co ja tu robie po nocach ;))

pawello jesli kupisz teleskop newtona z krotka tuba 130/650 to jak juz wiesz sa to jasne telepy i . duza swiatlosila wymaga lepszej optyki okularow.

 

CO do dlugosci- ja osobicsie jak pisalem mam 800 mm tube maly balkon 1.2m i jednak sie mieszcze.

 

Zaleznosc miedzy ogniskowa a tuba...wiesz dokladnie ci nie podam.ani wzorow ale te "brakujace" centymetry ida w wyciag okularowy. (odbite od Lusterka wtornego)

 

Na moim newtonie planetki wygladaja super szcz ksiezyc (ale to wiadomo najblizej jest) jednak poznanskie okolice nie pozwalaja na rozwiniecie skrzydel nawet tak malemu zwierciadlu jak 130mm . Juz 130 cm srednica lustra to wielkie WOW !! Niemniej na swojej syncie 130 juz czuje mocny niedostatek..jasnosci...echh te dwa/trzy cale robia tak duzo.

Wez takze pod uwage ze planetki i Dsy z ksiazek i fotek wygladaja "nieco odmiennie" niz w teleskopie.

 

Astro masterow celestrona - nie polecam..byly rozne juz zapytania o nich..i po prostu "zalatuja" jeszcze wieksza chinszczyzna niz sky-watchery (wykonanie) . Celestrony to super telepki ale raczej te z wyzszej polki np C8N

 

Widzisz chcialbym ci pomoc ale sam mam zby malo dosw. Dobrze by bylo wiedziec czy ten teleskop bedzie uzywany tylko i wylacznie na tym balkonie, czy jednak chcesz robic wypady pod ciemne niebo, czy wystarczy Tobie montaz dobsona. czy masz samochod itd.

 

Licze na to ze sie jeszcze wypowiedza koledzy z wiekszym dosw. i zasugeruja moze jakis konkretny nawet refraktorek w tej cenie? .

 

pozdrowionka..

Edytowane przez Kaladan
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak czy siak i tak juz bardzo mi pomogles za co dzieki wielkie:)

 

Mysle, ze telekskop bedzie uzywany glownie na balkonie, ale wypady w teren tez wchodza w gre, z czego raczej bardziej na wiosne. Sam mieszkam na obrzezach malego miasta i u mnie niebo jest naprawde ciemne, wiec mysle z widocznoscia nie bedzie zle.

 

A od producenta dostalem info ze te refraktorki z 900mm ogniskowa ta maja tube 1m, wiec teleskop na balkon wejdzie, gorzej ze mna. Natomiast powtarzam ze to bedzie moj pierwszy teleskop (nie liczac super-hiper-mega-teleskopu z Biedronki za 50zl;P), wiec jakies tam male rozmycia czy rzeczy irytujace hardkorowcow zapewne nie beda mi bardzo przeszkadzaly, a raczej nawet ich nie zauwaze.

 

A jeszcze odnosnie tej swiatlosily - rozumiem, ze im swiatlosila wieksza (tzn. mianownik mniejszy) tym obraz jest jasniejszy. Wiec tym samym (jak rozumuję) taki teleskopik jest bardziej pod gwiazdy/mglawice. Ale np. z ta swiatlosila dajmy na to f/5 to planety beda za jasne zeby je obserwowac, czy, nie wiem, obraz bedzie o wiele gorszy niz na f/10?

 

Ogolnie mysle ze przejrzalem te wszystke internetowe sklepy i zdecydowana wiekszosc refraktorow ok.1000zl ma lufe 1m, co moze byc problemem, a ten z bodajze 750mm ogniskowa mowisz ze jest nie za bardzo. Moze wiec w takim razie zaczac od, co tu duzo gadac, chyba lepszego "na balkon" newtona? Lufy maja krotsze, a sam mowisz ze przez Twoj planetki calkiem ladnie widac. Sorry, ze tak wszystko dopytuje ale jak juz mam wydac troche kasy, to wole byc pewnym...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jeszcze odnosnie tej swiatlosily - rozumiem, ze im swiatlosila wieksza (tzn. mianownik mniejszy) tym obraz jest jasniejszy. Wiec tym samym (jak rozumuję) taki teleskopik jest bardziej pod gwiazdy/mglawice.

TAK mglawice, galaktyki, gromady itd

Ale np. z ta swiatlosila dajmy na to f/5 to planety beda za jasne zeby je obserwowac, czy, nie wiem, obraz bedzie o wiele gorszy niz na f/10?

Jesli teleskop jest jasny to okey , chodzi o to ze wtedy w nim uwidaczniaja sie bardziej wady okularow.

Przyjmuje sie ze do takiego teleskopu szcz. jesli mowimy o krotkoogniskowych okularach wymagane jest np okular lanatanowy ktory "poradzi" sobie z ta jasnoscia nie psujac obrazu.ale to juz bylo na celestii

 

Moze wiec w takim razie zaczac od, co tu duzo gadac, chyba lepszego "na balkon" newtona? Lufy maja krotsze, a sam mowisz ze przez Twoj planetki calkiem ladnie widac. Sorry, ze tak wszystko dopytuje ale jak juz mam wydac troche kasy, to wole byc pewnym...

 

Szkoda tylko ze nie masz mozliwosci zobaczenia sprzetu np na zlocie albo sklepie.

Niedawno bylem w podobnej sytuacji co ty..jednak dzis majac 1000zł dolozylbym stowe wiecej i kupilbym 8''synte. Na balkonie da sie z nia powalczyć choc to wymaga wprawy.(choc inni sobie tego nie wyobrazaja na ,takim balkonie) Piszesz ze masz ciemne niebo i wypady wchodza w gre.Tak naprawde obserwacje balkonowe to nie jest to...Jak masz mozliwosc wypadow , masz ciemne niebo, jestes entuzajsta,masz auto ..to celowalbym w obserwacje wlasnie takie..a do tego stworzona jest ta synta i jej cena ktora tylko minimalnie odbiega od twojego maxu....(nie licze kosztow lepszych okualarow akcesorri itd)

Mozesz takze zastanowic sie nad tym watkiem http://astro-forum.org/Forum/index.php?sho...18732&st=20

i pomyslec nad opcja malego maczka jesli balkon bedzie jednak najwazniejsza opcja w obserwacjach.

Edytowane przez Kaladan
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Paweloo, światłosiła nie ma znaczenia w obserwacjach wizulanych w takiej formie , jak myślisz -tzn. że "obraz będzie ciemniejszy/jaśniejszy" Nic z tych rzeczy. Wpływa tylko na możliwy [ZE WZGLĘDU NA DOSTĘPNY WYBÓR OKULARÓW] zakres powiekszeń, pół widzenia i źrenicy wyjściowej [ta ostatnia ma wpływ na tzw. jasnosc powierzchniową obrazu. Poczytaj o tym w jakiejś książce [Niebo na wekeekend?] albo w jakimś poradniku w internecie -jak obliczmy powiększenie, pole widzenia i źrenicę... temat rzeka

Jeszcze innym zagadnieniem jest wpływ światłosiły na prace samych okularów -im "jaśniejszy" [F/mała liczba] teleskop tym lepsze okulary wymagane oraz na jakość obrazów przy dużych powiększeniach, kontrast -to zalezy od typu teleskopu, ale pewne tendencje są wspólne, mimo różnych przyczyn [aberracja chromatyczna w refraktorach vs obstrukcja w reflektorach itp.] Ogólnie: mniej światłosilne teleskopy są lepsze do planet, a swiatłosilne do DS [obiekty mgławicowe].

Pozdrawiam

-J.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O światłosile i jej znaczeniu była mowa już na początku tego wątku: http://astro-forum.org/Forum/index.php?s=&...st&p=264860

 

A co do wyboru - to musisz realnie zadecydować: co będzie dominować w Twoich obserwacjach. Czy wyłącznie balkonik, czy raczej wyjazdowe+balkon.

Jeżeli ma być to sprzęt typowo balkonowy to przeczytaj artykuł "Teleskop na balkon" po raz któryś - i zastosuj się do rad tam zawartych. Czyli pomyśl nad zakupem krótkiego refraktora a w przyszłości może do tego jakiś filterek na aberrację. Może coś takiego?

http://deltaoptical.pl/deltasklep/shopping...679080f715f229f

O ile nie przekroczy Twojego budżetu... Oczywiście nie jest to sprzęt bez wad - głównie piszę tu o aberracji chromatycznej, ale zalety jeżeli chodzi o balkon przeważają: krótka tuba, montaż Alt-Az zajmuje mniej miejsca niż paralaktyk, da się ustawić blisko barierki - tak aby wylot tuby był nawet lekko za barierką - masz wtedy dość sporo miejsca na manewrowanie. Apertura 120 w przypadku refraktora to już całkiem sporo i trochę DS-ów można tym zobaczyć. Do planet natomiast trzeba byłoby w przyszłości dokupić jakiegoś dobrego Barlowa (najlepiej apochromatycznego), tak aby nie trzeba było kupować super-krótkich okularów. Na pewno też słabym punktem tego sprzętu jest kątówka 45 choć jest dość wygodna do obserwacji naziemnych...

 

Jeżeli sprzęt ma być z gatunku tych "uniwersalnych" i po prostu nadawać się jeszcze mimo swoich rozmiarów do obserwacji na balkonie to może zastanów się nad jakimś Newtonem na Dobsonie... Tylko najpierw wymierz dokładnie balkon i postaraj się o rozmiary teleskopu, który chcesz zakupić. Ja sobie dość dobrze radzę z Dobsonem na balkonie o szerokości ok. 1m (w porywach do 1,1m), ale mój balkon ma długość ok. 4m i bez problemu mogę tam rozstawić mojego LB na stoliku, stolik na walizkę z okularami i jeszcze obok ostatnio rozstawiłem ED-ka na AZ3 :Boink: . Nie było jakoś nadzwyczajnie ciasno, ale z drugiej strony trzeciego sprzętu to już bym tam nie zmieścił ;) No chyba, że lornetkę... Około 2godzinne obserwacje Marsa nie sprawiły mi większych problemów zarówno przez LB jak i refraktor. Tyle, że przy refraktorze mogłem sobie usiąść - a przez LB musiałem patrzeć na stojąco z wyciągiem mniej więcej na wysokości oczu.

Tylko przy Dobsonie musisz od razu szykować sobie jakiś super stabilny stolik aby nie przeszkadzała barierka... W ogóle to co balkon to inny problem...

Czytaj, mierz, kombinuj, zastanawiaj się i nie spiesz się - a na pewno coś sobie dopasujesz - kwestia priorytetów...

 

Pozdrawiam,

 

Piotrek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po długiej metodzie eliminacji, wyłonienia priorytetów i przejrzenia praktycznie wszystkich teleskopów w sklepach internetowych doszedłem do momentu, gdzie mam dwa teleskopy do wyboru. Udało mi się zasilić budżet-na-teleskop maksymalnie jak tylko się da. Mam do wyboru

 

- Teleskop Sky-Watcher (Synta) SKP15075PEQ3-2 - http://deltaoptical.pl/deltasklep/shopping...7b64818eed489ff

 

- Teleskop Sky-Watcher (Synta) SK1206AZ3 - http://deltaoptical.pl/deltasklep/shopping...679080f715f229f

 

Oba pod względem optycznym wydają się, jak na to cenę, bardzo w porządku. Jak czytałem opinie o nich, to również wszystko wydaje się OK. Myślę, że większość czasu będę obserwował jednak z balkonu, wypady na wieś będą o niebo rzadsze, ale w wakacje mogę się na tym polu popisać. Oba mają niezłe wymiary jak na balkon, więc nie powiniem prowadzić obserwacji z jedną nogą za balustradą, a drugą u sąsiada...

 

Czy mógłby mi ktoś (kto może ew. ma któryś z tych dwóch teleskopów) powiedzieć jakie są główne zalety i wady tych urządzeń? I, kolokwialnie rzecz biorąc, który lepszy, głównie na balkon.

 

I kwestia bardziej organizacyjna - czy ten Delta Sklep jest godny zaufania i czy kupowaliście tam swój sprzęt?

 

Pozdrawiam

 

Paweloo7

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po długiej metodzie eliminacji, wyłonienia priorytetów i przejrzenia praktycznie wszystkich teleskopów w sklepach internetowych doszedłem do momentu, gdzie mam dwa teleskopy do wyboru. Udało mi się zasilić budżet-na-teleskop maksymalnie jak tylko się da. Mam do wyboru

 

- Teleskop Sky-Watcher (Synta) SKP15075PEQ3-2 - http://deltaoptical.pl/deltasklep/shopping...7b64818eed489ff

 

- Teleskop Sky-Watcher (Synta) SK1206AZ3 - http://deltaoptical.pl/deltasklep/shopping...679080f715f229f

 

[...]

 

? I, kolokwialnie rzecz biorąc, który lepszy, głównie na balkon.

 

I kwestia bardziej organizacyjna - czy ten Delta Sklep jest godny zaufania i czy kupowaliście tam swój sprzęt?

 

Pozdrawiam

 

Paweloo7

 

Ten montaż Alt/Az na balkonie powinien być bardziej poręczny od paralaktyka, tylko nie wiem ile miejsca Ci zostanie między wyciągiem a ścianą w przypadku gdy tuba będzie "patrzyła" na wprost od balkonu.

 

Zawsze można próbować zamontować jakoś montaż do barierki :) , wtedy już na pewno miejsca będzie wystarczająco.

 

Maksymalne użyteczne powiększenie jakie będziesz mógł zastosować do planet z tym refraktorem to 240x, w przypadku tego newtona, którego podlinkowałeś także oscylowałoby w tych granicach.

Z tym że do planet będzie trzeba dokupić barlowa jak wspomniał Okon i używać go z okularem z przedziału ogniskowych 7-5 mm.

 

Sam okular (np. 6mm) da Ci pow. 100x, więc powinien być odpowiedni także do mniejszych Ds-ów.

Dobrze będzie zainwestować w jakieś lepsze szkiełko, tak żeby dawało dobre obrazy planet z barlowem i ds-ów solo (już szykują się kolejne wydatki, ale tak to jest :))

 

Fajnie, że będziesz mógł zabierać sprzęt pod ciemne niebo, na pewno będzie dawał ładne obrazy w niskich powerach o ile wyposażysz go w dobrze skorygowane okulary (wszak to F5).

 

Pewno zdarzy się też tak (np. na jakimś zlocie), że obok będzie stał jakiś klasyczny 8-calowiec i możesz zacząć się zastanawiać nad różnicą w obrazach, (choć do końca nie wiem jak ona wygląda, bo przez 120 mm refraktor nie lukałem. :mellow:) i kombinować większą powierzchnię szklaną. Jedno co pewne, to że jak zobaczysz różnicę w obrazach balkonowych i terenowych, będziesz... pozytywnie zaskoczony :rolleyes:

 

Ps. Przypomniało mi się, że na forum A4U czytałem post użytkownika, który jednak bardziej sobie chwalił obrazy i w ogóle użytkowanie (między innymi transport) tego refraktora od klasycznej 8- śmio calowej Synty, więc może niekoniecznie od razu zapadniesz na pewną chorobę

 

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

Jeśli chodzi o sklepy, to nie nabyłem nigdy nic w DO, ale duża ilość zadowolonych klientów nie może się mylić ;)

Mój znajomy zamawiał tam lornetkę, odsyłał, później rezygnował, zmieniał na inną i wszystko odbywało się bezproblemowo.

 

Sam zakupy robiłem w FotoClassicu, bardzo miły kontakt mailowy i później osobisty, fajne upusty...zresztą co tu dużo pisać, każdy szanujący się sklep obsłuży Cię fachowo, miło i ...szybko B) jak na wolny rynek przystało.

 

Ps. wiesz co? może poczekaj jeszcze z zakupami przynajmniej do następnego nowiu... niedźwiadki mruczą przez sen, że pogoda ma być... ;)

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I kwestia bardziej organizacyjna - czy ten Delta Sklep jest godny zaufania i czy kupowaliście tam swój sprzęt?

 

Pozdrawiam

 

Paweloo7

Fajnie ze sie wreszcie na cos konkretnie decydujesz ;)

 

co do DO to tak kupowalem tam..naprawde sklep godny polecenia..sa mili nie tylko wtedy gdy wszystko cacy ale takze gdy staje sie nie cacy...wtedy potrafia sprawe zalatwic szybko i nie trzeba o niczym przypominac.

5 z plusem.

 

Jak juz kupisz i sie naobserwujesz to sie pochwal :Beer:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak trochę nawiązując do widoków z refraktora i Newtona - to ostatnio miałem okazję obserwować jednocześnie na balkonie z ZS80 i LB8". Warunku były dość kiepskie - nienajlepsza przejrzystość atmosfery coś jakby lekka mgiełka...

M42, wyglądała bez żadnych filtrów dość blado zarówno w Edku jak i w LB. Ale po załadowaniu filtra UltraBlock widok był nieporównywalnie lepszy zarówno w LB jak i z Edku 80mm! Fakt, że to bardzo jasna mgławica - ale spodziewałem się większej różnicy w obrazach między tymi sprzętami.

Owszem różnica była, detal był lepszy oczywiście w 8" ale w tych warunkach kiepsko-balkonowych refraktor niewiele ustępował... Szok.

Oczywiście pod ciemnym niebem w dobrych warunkach Newton 8" zmasakruje refraktorek typu 80mm, ale właśnie w takich balkonowo-kiepskich warunkach jego przewaga jednak maleje.

Myślę, że możemy zastosować uproszczenie, że ten 120mm refraktor będzie odpowiadał mniej więcej 150mm lustra jeżeli chodzi o zasięg - więc z obserwacją jaśniejszych DS-ów nie powinno być problemu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdecydowałem się jednak na Syntę 6". Nie będę ukrywał, że jednak ze względów bardziej praktyczny (refraktor waży dobrze ponad 25kg), a 2 stówki różnicy można przeznaczyć na jakiś 'dokup'. I tu rodzi się następne pytanie:)

 

W co powinienem jeszcze zainwestować i ile to mniej więcej wyniesie. Mówię to raczej o absolutnym minimum, typu te barlowy, bo budżet i tak jest zdrowo nadszarpnięty:)

 

I jeszcze raz wielkie dzięki wszystkim za pomoc, przynajmniej czuję, że nie kupię kota w worku!

 

Pozdrawiam,

 

Paweloo7

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pawello majac 2 stowki to chyba nie powariujesz z optyką

bo co za to kupisz dobrego ? te plosle w kicie naprawde nie sa zle. na poczatek wystarczy a pozniej za 400zł warto dokupic lantana i/lub naprawde porzadnego barlowa.

 

dobrym pomyslem moze byc zas od z synta zakup (wdl mnie:)

 

-zakupienie filtra/folii slonecznej (jesli cie to bawi) , ok 30zł

-sciereczki do optyki +plyn+ewentualnie pedzelek/ gruszka 40zł ?

-kolimator laserowy 225zł (pudelkowy radze wykonac sam wdl hamala 0zł lub jesli nie chcesz to kolimator za 99zł )

-filtr polaryzacyjny celestrona lub neodymowy ok 130zł.(ale to nic koniecznego)

-krotkoogniskowy lantanowy okularek ok. 400zł. (lub jakas uzywka)

 

te rzeczy predzej czy pozniej beda tobie przydatne z tym czy innym teleskopem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nareszcie doszedłem co i jak z okularami:) Tak więc jutro (a raczej to już dziś) będzie wielki dzień - na Delta Optical zamawiam:

 

- Teleskop Sky-Watcher (Synta) SKP15075PEQ3-2

- Okular SkyWatcher LE 5 mm

- Filtr księżycowy Celestron

- Płyn Baader Optical Wonder

- Baader Optical Wonder Cloth (w końcu o telepa trzeba dbać:P)

 

Razem - 1420zł

 

Jeszcze raz chylę czoła przed mymi doradcami, dzięki wam mogę się w końcu prawdziwie poświęcić mojemu astro zainteresowaniu! :notworthy:

 

Jak już paczuszka dojdzie i seeing dopisze to napisze krótkie wrażenia z pierwszych obserwacji

 

Pozdrawiam,

 

Paweloo7

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nareszcie doszedłem co i jak z okularami:) Tak więc jutro (a raczej to już dziś) będzie wielki dzień - na Delta Optical zamawiam:

 

- Teleskop Sky-Watcher (Synta) SKP15075PEQ3-2

- Okular SkyWatcher LE 5 mm

- Filtr księżycowy Celestron

- Płyn Baader Optical Wonder

- Baader Optical Wonder Cloth (w końcu o telepa trzeba dbać:P)

 

Razem - 1420zł

 

Jeszcze raz chylę czoła przed mymi doradcami, dzięki wam mogę się w końcu prawdziwie poświęcić mojemu astro zainteresowaniu! :notworthy:

 

Jak już paczuszka dojdzie i seeing dopisze to napisze krótkie wrażenia z pierwszych obserwacji

 

Pozdrawiam,

 

Paweloo7

 

Eeee... Pavelo, tego LE 5mm to ty unikaj... szerokił łukiem.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pavello ..ciekawe czy juz zamowiles ale ten 5mm okular SW to błąd.

To plosl z zbyt krotka ogniskową. Na poczatku nie sluchajac porad dosw. uzytkownikow sam kupilem dokladnie takiego samego . i co ? dzis go nie uzywam, nie dosc ze obraz jest za ciemny(mam 130lustro) przez to niewyrazny nawet na ksiezycu to jeszcze widac kazda niedoskonalosc okularu. W dodatku kosztuje w DO 130zeta. Jesli sie koniecznie uprzesz na niego mimo porad , to nawet chetnie ci go sprzedam za polowe ceny.

To juz lepiej jak chcesz taniego plosla to moze z przedzialu 15mm (np vixen 99zł)

 

pozdrowionka ;)

Edytowane przez Kaladan
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tzn. jeszcze nie zamówiłem, bo spodziewałem się jakiegoś odzewu:) I tak dziś jeszcze święto, więc do 23:59 mam czas:)

 

Co do okularu - to z pewnością potrzebuję jakiegoś krótkoogniskowego. A wg tego poradnika co mi go na początku podlinkowaliście to Plossl jako wersja ekonomiczna może być. Na pewno póki co na lantanowca mnie nie stać, a jakiś w okolicach cenowych tego Plossla, na duże powiększenia, by się przydał...

 

Pozdrawiam,

 

Paweloo7

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

paveloo z tego co pamietam nikt nie poleca b krotkoognoskowych plosli minimum to 8mm

nie wiem jaki ten 5mm bedzie wygladac w twoim 150mm lustrze ale nie spodziewam sie niczego dobrego. odradzam...tez swoj kupilem dlatego bo chcialeem miec tanim kosztem wieksze powiekszenie ..efekt?? okularu nie uzywam a 130 zeta w plecy..decyduj sam

ostatecznie moge ci swojego sprzedac za polowe ceny..ale to nie jest dobry pomysl uwierz mi.

Edytowane przez Kaladan
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To znaczy owszem, mogę kupić 8mm, ale czy to nie będzie już trochę bez sensu, jeśli mam już w zestawie z teleskopem 10mm? To może lepiej zainwestować w Barlowa 2x za podobną cenę i jego używać.

 

Czy lepiej póki co się wstrzymać i uzbierać jeszcze trochę kasy na porządniejszego krótkoogniskowca ?

 

A jakich Ty używasz najkrótszych okularów?

 

Pozdrawiam,

 

Paweloo7

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja wlasnie zbieram na dobrego krotkoogniskowego. tamtego sw zakupilem wlasnie aby wypelnic "luke" w powiekszeniach.jak sie okazalo byl to glupi pomysl..b. glupi.

Niestety paweloo zaczynasz teraz odkrywac ze telep to jedno a dobre okulary to nastepne tyle ;) dobrego barlowa tez nie kupisz za 130 zeta..lepiej podaruj sobie z gory.

 

wiec najlepsza opcja jest zbieranie na dobry krotkoogniskowy. albo...kupienie uzywanego ;) lub dobry barlow.

 

 

ps. z tym filtrem ksiezycowym celestrona tez bym sobie darował..naprawde lepiej jak juz to kupic polaryzacyjny.

Edytowane przez Kaladan
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No dobra to w takim razie póki co zadowolę się teleskopem i tym co w zestawie i jak będzie potrzeba to zacznie się dokupywanie. I jeszcze zastanowię się na tym filtrem, skoro z okularu póki co rezygnuję. Dzięki za rady i czekam na przesyłkę:P

 

Pozdrawiam,

 

Paweloo7

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja wlasnie zbieram na dobrego krotkoogniskowego. tamtego sw zakupilem wlasnie aby wypelnic "luke" w powiekszeniach.jak sie okazalo byl to glupi pomysl..b. glupi.

Niestety paweloo zaczynasz teraz odkrywac ze telep to jedno a dobre okulary to nastepne tyle ;) dobrego barlowa tez nie kupisz za 130 zeta..lepiej podaruj sobie z gory.

 

wiec najlepsza opcja jest zbieranie na dobry krotkoogniskowy. albo...kupienie uzywanego ;) lub dobry barlow.

ps. z tym filtrem ksiezycowym celestrona tez bym sobie darował..naprawde lepiej jak juz to kupic polaryzacyjny.

Mam podobny teleskop i LV 7mm.Moje pytanie to czy barlow Vixena za 99zł do niego na początek to zły pomysł ?LV 4mm kosztuje tyle co barlow deluxe.Czy z ekonomicznego punktu widzenia zasadny jest zakup drogiego barlowa ,czy jakość obrazu nam to wynagrodzi?W sumie to ponad 800zł.

Edytowane przez cerber6
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.