Skocz do zawartości

Mirydy na jesień 2007


oskar

Rekomendowane odpowiedzi

Aktualnie między innymi następujące gwiazdy zmienne długookresowe znjadą się w maksimum jasności:

 

V Cas maksimum 22.11. 7.9 mag

T Cep 8.12 6.0

R Gem 18.12. 7.1

 

Poza tym bardzo ładnie widoczna na porannym niebie jest R Leo, która zbliżać się będzie do maksimum. Warto również zwrócić uwagę na słabą jeszcze U Ori.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szkoda że odzew w tym temacie jest dużo mniejszy niż w astro-foto.

 

Ludzie, macie sprzęt o jakim 10 lat temu amatorom się nie śniło i zamiast wartościowych obserwacji godzinami naświetlacie któryś raz z rzędu tę samą mgławicę.

Szkoda 100% czasu na astro-foto marnować, brać się do poważnej roboty!!!

 

P.S. No ale to powinienem napisać w innym dziale...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szkoda że odzew w tym temacie jest dużo mniejszy niż w astro-foto.

 

Ludzie, macie sprzęt o jakim 10 lat temu amatorom się nie śniło i zamiast wartościowych obserwacji godzinami naświetlacie któryś raz z rzędu tę samą mgławicę.

Szkoda 100% czasu na astro-foto marnować, brać się do poważnej roboty!!!

 

P.S. No ale to powinienem napisać w innym dziale...

 

Gorąco popieram :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W lato zaczołem sie tym zajmować. Nie jest to trudne, na poczatek wystarczą oczy i kartka papieru. Jak sie wyślę obserwacje do AAVSO, to ma to wartość naukową. Kupuję synte 8, jak ja dostane to zajmę się za poważniejsze gwiazdy( na razie te lornetkowetylko obserwowałem).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zaczynam zaglebiac temat, nie jest on latwy jak widze, jezeli sie chce wiedziec co sie obserwuje i dlaczego. Sporo typow zmiennych gwiazd. Fajnie by bylo, gdyby ktos wylistowal takiemu nowicjuszowi jak ja, ktore gwiazdy z obecnie obserwowalnych maja najwieksza zmiennosc (najlatwiej to ocenic jak sie nie ma wprawy).

Najlepiej chyba zaczac od tych zmiennych krotkoterminowych (latwo dostrzec efekt), i chyba o jasnosci do 8 mag. Mozna wtedy spokojnie przez lornetke probowac jak pogoda nie sprzyja i tylko sporadycznie dziury na niebie sie pojawiaja. Czekam na kilka propozycji jak ktos chce zarazic tematem :).

Edytowane przez szmarcin
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja akurat tych krótkookresowych nie obserwuję. Ale możesz rzucić okiem na jasne beta Persei (Algol) albo delta Cephei. Pierwsza to gwiazda zmienna zaćmieniowa, druga to cefeida. Można również przyjrzeć się kilku gwiazdom półregularnym jak eta Gemini, Z Ursae Majoris, U Delphini, g Herculis, X Herculis, VY Ursae Majoris, VW Ursae Majoris, AF Cygni, W Cygni. Na niebie widać też teraz jasne mirydy jak T Cephei i R Leonis - obydwie w okolicach maksimum, około 6 wielkości.

 

Tu znajdziesz stronę AAVSO z propozycją łatwych gwiazd do obserwacji: http://www.aavso.org/observing/aids/easystars.shtml

 

i jeszcze rzuć okiem tutaj:

http://www.aavso.org/observing/aids/binocularstars.shtml

 

W ogóle polecam stronę www.aavso.org

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oskar, dlaczego polecasz początkującemu anglojęzyczną stronę, podczas gdy prawdziwą kopalnię wiedzy zgromadził Stanisław Świerczyński? To bardzo nieelegancko :angry:

 

Szmarcin, poczytaj tu: http://www.sswdob.republika.pl

i tu: http://astro4u.net/yabbse/index.php?PHPSES...&board=17.0

Edytowane przez Pavlo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chwilę mnie nie było, a tu taki ruch w interesie...;)

Co obserwować, trudno polecać po raz kolejny, polecam zapoznanie się z wątkami na astro4u, oraz na Mirze, jest tam kilka propozycji. Oczywiście warto poczytać stronę SSW i AAVSO, a także kilka innych.

 

Szmarcin (znowu się powtarzam...) - zmienne krótkookresowe należą do trudnych gwiazd dla poczatkującego i warto najpierw poćwiczyć oceny na mirydach, czy półregularnych, a potem dopiero spróbować swoich sił w ocenie cefeid, gwiazd "ciśnieniowych" oraz "piwnych" :D No właśnie, to mała zagadka, jakie to są ;).

 

Procjon, myślałem, że się zajmuję dość poważnie obserwacjami, a 99 % moich ocen jest wykonane bez pomocy teleskopu... Jakość obserwacji nie zależy od rozmiary rury, tylko od sumienności i spostrzegawczości obserwatora ;).

Zaś obserwacje można co prawda wysyłać do AAVSO, ale można, a nawet nalezy do polskich baz u SSW i na PTOGZ.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.