Skocz do zawartości

Czy to jest dobrze skolimowany newton?


pops

Rekomendowane odpowiedzi

wiecie co..tak sobie czytalem dzis hamala dot. offsetu i ten topic ..ale wciaz nie rozumiem z tym offsetem..

 

Rozrysowalem sobie na stronce. b. proste 2 rysuneczki.

http://www.arrakis.ovh.org/

Ten pierwszy nie jest wazny. Pokazuje tylko sytuacje gdy LW jest sobie na strodku osi i w skutek przeciecia stozka pod 45 stopni jest ono tutaj za male..lub nalezy je przesunac od LG . Pokazuje to rys.2

 

Do tej pory myslalem ze to wlasnie tak sie produkuje newtony :

czyli pająk na srodku z glowica LW na srodku z osia LG + prostopadle pada os na wyciąg okularowy.

 

Na rys1 aby zlapac caly stozek trzeba LW przesunąć Dzieki czemu na rys2 powstaje jakby "nadwyzka" LW (zaznaczona czerwonym kolkiem) ale srodek geometryczny LW jest wciaz zgodny z osia LG .

 

I wydaje sie ze wszytko gra.... wszystko sie zgina prostopadle do wyciagu, widak pajakow w kolimatorze powinien byc równy i oprocz przeprojektowania na etapie konkstrukcyjnym miejsca na wyciag w rys 2 wszystko wydaje sie cacy..

 

Wiec skad ten caly galimatias z offsetem , przesuwaniem osi LW do LG i wyciagu i caly ten bajzel..grrrr..skoro mozna tak zaprojektowac newtona by z gory wszystko pasowalo ???

 

Pewnie totalnie czegos nie rozumiem....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiec skad ten caly galimatias z offsetem , przesuwaniem osi LW do LG i wyciagu i caly ten bajzel..grrrr..skoro mozna tak zaprojektowac newtona by z gory wszystko pasowalo ???

W zasadzie na rysunku 2 sam sobie dałeś odpowiedź na postawione pytanie :rolleyes:

Wg mnie lepiej dobrać tak lusterko by uzyskać maximum odbicia światła przy minimum obstrukcji.

I myślę, że dokładne ustawianie offsetu w światłosilnych teleskopach ma właśnie na celu ograniczenie niepotrzebnej obstrukcji, która by powstawała w przypadku centralnego ustawienia lusterka wt., które jednakowoż musiałoby być wtedy odpowiednio "za duże".

Natomiast nie przeszkadza to w takim zaprojektowaniu ramion pająka by głowica trzymająca LW znajdowała się w osi LG. Po prostu można przesunąć odpowiednio same lusterko na głowicy i tyle...

A może jest tak, że w jakiś popularnych modelach teleskopów Newtona, producenci nie przejmują się za bardzo jakimić offsetami i robią lusterka właśnie tak nak narysowałeś na rys.2 ? Pewnie przy niewielkiej światłosile nie ma to też większego znaczenia...

 

Moje zdanie na temat tej całej kolimacji jest takie: na cholerę mi ta cała kolimacja skoro od ładnych paru tygodni na niebie prawie cały czas są chmury i chmury :angry: .

A my zamiast obserwować musimy tu płodzić takie referaty na temat jakiegoś offsetu :Boink:

 

Pozdrawiam offsetowo ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

okon teraz dopiero przeczytalem twoja wypowiedz ...;)

 

takze pozdrawiam offsetowo....;) hihi

 

Czy nie byloby mozna umiescic specjalnego podtematu na temat kolimacji w forum ? skoro jest grzałka..to czemu nie to.

 

Jak widac kolimacja newtonow i ich offsetowosc to bywa ciezki orzech do zgryzienia.

Edytowane przez Kaladan
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wcale nie należy przejmowac się offsetem, to tylko błędna interpretacja graficzna i nic ponad to. Lusterko wtórne musi być w osi optycznej LG, dokladnie na przeciw wyciągu pod katem 45 stopni bez żadnych przesunięć w kierunki przeciwległej ścianki, inaczej nie będzie widoczne w centrum na tle LG. Ma być tak jak jest pokazane na załączonym rysunku.

offset.JPG

Edytowane przez lemarc
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wkleję tu swój post z sąsiedniego wątku "Osiowość" razem z tym co napisał Lemarc, ten wątek jest bardziej odpowiedni, rzecz tyczy kolimacji, za zdublowanie postów przepraszam:

 

Offsetu nie należy w ogóle brać pod uwagę podczas justowania luster, gdyż jest to błędna interpretacja przebiegu promieni w ukladzie newtona. Uwzględnianie offsetu prowadzi do zmiany kąta ustawienia lusterka wtornego, a tym samym do zaburzenia justacji, co widać w wariancie "B" na poniższym rysunku.

 

Racja (jeśli dobrze to rozumiem)

 

Na początku kolimowałem teleskop z odsłoniętymi lustrami. Tak kręciłem śrubkami, aby wszystko było na środku (równe ramiona pająka+znacznik środka lustra i odbicie podkładki na kolimatorze). Nie zwróciłem wtedy uwagi, że przy takim ustawieniu odbicie LG w LW nie jest idealnie na środku, jedynie się w nim mieści!

 

Czytając uważnie posty w tym wątku, zrobiłem to jeszcze raz w następujący sposób:

 

1. najpierw ustawiam LW centralnie w środku wyciągu (ułatwienie to włożenie za lw białej kartki papieru, na tym etapie nie zwracam w ogóle uwagi na to co odbija się w lw)

 

2. następnie tak ustawiam LW wykorzystując do tego trzy śrubki (śruby głównej na tym etapie już nie wykorzystuję, tylko na etapie 1 ustawiania lusterka na środku wyciągu) aby odbicie LG było idealnie w środku LW. Lustro główne mam przysłonięte deklem, tak aby to co się w nim odbija nie "rozpraszało" na tym etapie kolimacji. Ustawienia LW dokonuję najpierw przy wsuniętym wyciągu, a następnie wysuwam cały wyciąg. Odbicie LG w LW ma być idealnie na środku.

 

3. Ściągam dekielek zasłaniający LG i kolimuję tak aby znacznik LG był na środku podkładki kolimatorka.

 

W efekcie mam jedno ramię pająka nieco dłuższe i odbicie znacznika i podkładki nie idealnie na środku, ale rozumiem, że telep jest w końcu dobrze skolimowany, a powyższe to offset.

Dodam, że wprowadziły mnie w błąd pierwsze posty z tego tematu, sugerujące, że kolimacja może nie być poprawna jeśli w odbiciu pająka jedno ramię jest dłuższe.

 

To też pomocny wątek:

http://astro-forum.org/Forum/index.php?sho...c=14088&hl=

 

Żeby wrócić do problemu z początku tematu: uwzględniając swoje "przejścia z kolimacją" stwierdzam, że nie da się na podstawie zdjęcia jakie dal Pops stwierdzić czy teleskop jest dobrze skolimowany z tego względu, że nie widzimy czy LW jest na środku pola widzenia wyciągu i czy Odbicie LG jest na środku LW.

 

Punkt 1 i 2 który opisałem wydaje mi się być najważniejszy w całej tej zabawie w kolimowanie telepka. 3 punkt czyli ustawianie "markerów" to już bajka :)

 

Ps. Chcąc jak najdokładniej przeprowadzić pierwszy etap kolimacji (punkt 1) potrzebowałbym kolimatorka z przesłoną, takiego jak opisał to Hamal w swoim artykule. Koś ma pomysł jak wykonać dobrze kolimatorek z taką przesłoną?

 

Pzdr

Edytowane przez adi_115
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam

nie pisze zadnych wywodow bo niema to zadnego sensu ale zamieszam pare linkow

ustawianie po wejsciu na strone nacisnac newton justage potem po przeczytaniu na dole na maly przycisk przekieruje na 2 strone o offsecie

 

 

http://www.pteng.de/astro/justage/justage.htm

 

te sa jeszcze bardziej zakrecone pokazuja wszystkie mozliwe warianty offsetu i i metody ustawienia

ustawianie http://www.seeing1.de/2a_justage.html

offset http://www.seeing1.de/2a_justage.html#offberechner

 

a tu jak autor strony sam ustawia http://www.seeing1.de/2a_justage_seeing1.html

 

aha dodam ze za wszelkie zmiany powstale w psychice i nieprzespane noce nie biore odpowiedzialnosci

 

pozdrawiam

adam

Edytowane przez APM ADAM
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fotka z kartką papieru pod LW. Próbowałem też kolimować tak aby było wszystko centrycznie ale wtedy nie łapało się całe LG w LW albo jeszcze co innego było źle.

 

PS. Zakrycie marsa super. Pogoda w LBN dopisała B)

DSC00222.JPG

Edytowane przez pops
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mam dokladnie taki sam widok z kolimy jak pops, chyba moj telep jest takze dobrze skolimowany

 

 

APM ADAM te linki niemieckie sa chyba super !! tylko czy chcialoby ci sie kiedys przetluamaczyc je na polski ??? ja z niemieckiego nic nie trybie..ale widac od razu ze chyba wyczerpują zagadnienie całkowicie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

echh adam nie wierze w takie translatory..tym bardziej ze to najpierw na anglik ktorego takze perfekcyjnie nie znam a w dodatku beda bledy konktekstowe.

 

.nie chodzilo mi takze o to by ktos sobie przetlumaczyl tylko takie tlumaczenie mozna by umiescic w specjalnym topicu dla przyszłych pokoleń.. ;) najlepiej ktos kto zna b. dobrze niemiecki (mysle ze zgode na cos takiego od autora artykulu mozna by spokojnie uzyskac)

 

moze kiedys kumpele namowie ;)

 

pozdrowko!

Edytowane przez Kaladan
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam

jak ustawicie te teleskopy to obraz dyfrakcyjny gwiazdy w mocowaniu 4 ramiennym lusterka wtornego bedzie wygladac podobnie jak tu 4 vane newtonian

http://www.larrydsmith.com/astro/spider.html

pozdrawiam

adam

Edytowane przez APM ADAM
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fotka z kartką papieru pod LW. Próbowałem też kolimować tak aby było wszystko centrycznie ale wtedy nie łapało się całe LG w LW albo jeszcze co innego było źle.

 

PS. Zakrycie marsa super. Pogoda w LBN dopisała B)

 

 

 

 

Nooo kolego pops teraz możemy ocenić.

Wszystkie elementy kolimacyjne swietnie się ukladają oprócz jednego .

Odbicie LG w LW nie jest centralnie i przesunięte jest w strone LG.

W zwiazku z tm ,że LW siedzi centralnie względem otworu wyciągu , należy zmienić tylko lekko pchylenie LW wzdluż osi długiej sprowadzając odbicie LG centralnie do LW.

Końcowym etapem będzie nagnanie znacznika LG do środka znazcznika kolimatora.

W obrazie kolimacyjnym powstanie większa niesymetryczność pomiędzy krzyzem pająka a centrum luster , i tak ma być.

 

 

 

 

W związku z tym , że w Syntach i Skay Watcherach LW dobierane jest na minimum obstrukcji z 1-stopniowm polem widzenia bez winietowania ,na LW istnieje tylko jeden punkt w ,

którym można złamać ogniskową by spełniała warunki prostopadlosci i osiowości a przy tym by LW obejmowalo całą wiązke stożka światła.

 

Ten punkt na LW jest określany przez wpółrzędne offsetu.

Przedstawiam rysunek poglądowy do tego tematu oraz zdięcie LW od Skay Watchera 200/1000 z wyznaczonym offsetem. Grawer jest oczywiście orginalny . Lusterko kupione w DO

551619ad2456a434m.jpg

0759f370a2ff5bb8m.jpg

 

Wg. tego puntu ustawiamy oś wyciągu i wszustko inne centranie/wg.Hamala/ nie przejmujmac się wogule krzyżem pająka a wraz z nim odbiciem LW w odbiciu LG.

Mamy wtedy pewnośc dobrze wykonanej kolimacji bo tylko w tym punkcie złamana ogniskowa spełnia pdstawowe warunki o których pisałem wyżej .

Jak każdą kolimacje optyczną należy potwierdzić ją poprzez test na gwiazdach oraz laserem.

 

 

Jeśli chodzi o strony niemiecie ,które podał ADAM są naprawde świetne ,a tak naprawdę zstanawiające jest ,czemu Ci Niemcy ,naród w czołowce rozwoju technicznego w świecie ,

tyle piszą na temat offsetu, który przez nielicznych z nas jest bagatelizowany ?. No jezeli ktoś używa teleskopu w systemie Cassgrajna to rzeczywiście nie musi się nim

przejmować.Problem offetu tam nie występuje.

 

Osoby ,które chcą dorze kolimować newtony nie uciekną od problemu z offsetem.

 

Pozdrawiam

Edytowane przez staszekpapis
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystkie elementy kolimacyjne swietnie się ukladają oprócz jednego .

Odbicie LG w LW nie jest centralnie i przesunięte jest w strone LG, ....

Odbicie wdl mnie siedzi idealnie centralnie - żólte kółko, to różowe cos to przecież grawer LW ?

Odbicie LG nie siedzi centralnie tylko wobec samego wyciągu, co widać lekką roznice miedzy bladoniebieskim kółkiem a tym żółtym

ale ty piszesz ze "W zwiazku z tm ,że LW siedzi centralnie względem otworu wyciągu "

 

Dlaczego staszekpapis tak uważasz ze wciaz jest nie do konca skolimowany ?

 

x.jpg

Edytowane przez Kaladan
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ten róż? to u mnie w SW fazka(i czesc plastiku glowicy) od LW...mysle ze na rys. popsa to jest wlasnie to ,pomimo ze ma inna konstrukcje glowicy LW.

ale wlasciwie to teraz nie istotne, rozumiem o co Ci chodziło , i pops musi sam zobaczyc czy to fazka czy jeszcze lustro LW. ;) wazne zeby wszystko bylo rowno, bo jesli to fazka to nie bedzie miec idealnie rowno LW w stosunku do wyciagu.

 

pozdrowionka i dzieki staszek za obszerne wyjasnienia z rysunkami..; )

Edytowane przez Kaladan
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmmm cos mi nie pasuje z ta moja kolimacja. Bardzo proszę pomożcie, wiem ze pewnie pytanie glupie ale to moje poczatki :(

img4836lk2.th.jpg

 

img4842qt6.th.jpg

 

Mozecie na to rzucic okiem? Jak wycentrowac LW (n azdjęciu widac ze jest za nisko)?

 

marakesz rzuc okiem na

 

http://astrofotografia.republika.pl/Kolimacja_teleskopu.htm

 

tam masz opisane jak sie to robi..; )

 

jednak jesli telep daje b. dobre obrazy. to nie wiem czy nie warto tego tak zostawic, niech sie wypowiedza inni ... ;)

Edytowane przez Kaladan
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmmm cos mi nie pasuje z ta moja kolimacja. Bardzo proszę pomożcie, wiem ze pewnie pytanie glupie ale to moje poczatki :(

img4836lk2.th.jpg

 

img4842qt6.th.jpg

 

Mozecie na to rzucic okiem? Jak wycentrowac LW (n azdjęciu widac ze jest za nisko)?

 

Pierwsze zdjęcie nie nadaje się do oceny, drugie natomiast tak.

Dałeś wspaniały przykład tej samej kolimacji na dwóch zdjęciach .

Tylko na drugim widać prawie wszystkie elementy kolimacji.

Twoja ocena jest dobra ale śrubkami musisz pokręcić sam ,inaczej SE NE DA .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czołem.Jeśli chodzi o moją fotkę to faktycznie odbicie LG w LW jest minimalnie przesunięte, ustawiłem je tak by zmniejszyć asymetrię ( kilka osób radziło mi by ustawić jak najmniej asymetrycznie ). Jak rozumiem trzeba ustawić LG centralnie w LW i asymetrią się nie przejmować, mimo że się zwiększy (???).

 

Wiele osób twierdziło , że najważniejsze jest złamanie osi optycznej o 90 stopni. Czy przy takim ustawieniu jak u mnie tak jest ?

 

I jeszcze jedno pytanie: jak sprawdzić kolimację na gwiazdach ? :Boink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam

wazna uwaga jak ustawiacie lusterko wtorne z wyciagiem to ta biala kartka papieru ma byc miedzy lustrami a nie pod lusterkiem wtornym w tle

ps obraz lusterka wtornego [biale] centrycznie widziany w wyciagu na tle tubusa [czarne]

pops sprawdzasz jesli jest ok to ok jesli nie ustawiasz na gwiezdzie polaris czyli krecisz srubkami lustra glownego do otrzymania jak najlepszego obrazu [telep oczywiscie z ostudzony zalezy jaki seening jak dobry to powiekszenie 50 razy na cal] sprawdzasz przed ogniskiem w ognisku oraz za ogniskiem

pozdrawiam

adam

Edytowane przez APM ADAM
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czołem.Jeśli chodzi o moją fotkę to faktycznie odbicie LG w LW jest minimalnie przesunięte, ustawiłem je tak by zmniejszyć asymetrię ( kilka osób radziło mi by ustawić jak najmniej asymetrycznie ). Jak rozumiem trzeba ustawić LG centralnie w LW i asymetrią się nie przejmować, mimo że się zwiększy (???).

 

Wiele osób twierdziło , że najważniejsze jest złamanie osi optycznej o 90 stopni. Czy przy takim ustawieniu jak u mnie tak jest ?

 

I jeszcze jedno pytanie: jak sprawdzić kolimację na gwiazdach ? :Boink:

 

90 st to podstawowe założenie.................

Niestety nie ma złamania osi optycznej o 90 st ale o troche więcej niż90 st.Zakładając ,że LW siedzi centralnie w osi wuciągu ,ogniso główne wypada z boku osi wyciągu w strone wylotu tuby i dokładnie w osi tubusa. 90 st uzyskasz srowadzając centralnie względem siebie LWiLG.

Tak naprawdę to wsystkim zainteresowanym życze podobnego obrazu kolimacujnego.

Maleńka niedokładność bardzo łatwa do usunięcia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.