Skocz do zawartości

Czy to jest dobrze skolimowany newton?


pops

Rekomendowane odpowiedzi

witam

wazna uwaga jak ustawiacie lusterko wtorne z wyciagiem to ta biala kartka papieru ma byc miedzy lustrami a nie pod lusterkiem wtornym w tle

ps obraz lusterka wtornego [biale] centrycznie widziany w wyciagu na tle tubusa [czarne]

pops sprawdzasz jesli jest ok to ok jesli nie ustawiasz na gwiezdzie polaris czyli krecisz srubkami lustra glownego do otrzymania jak najlepszego obrazu [telep oczywiscie z ostudzony zalezy jaki seening jak dobry to powiekszenie 50 razy na cal] sprawdzasz przed ogniskiem w ognisku oraz za ogniskiem

pozdrawiam

adam

 

Rozumiem , że z tą kartką to podpatrzyłeś na stronie niemieckiej. Jest jak w życiu , można tak i tak.

Ja wolę kartke pod LW ,lepiej widać krawędż otworu wyciągu przy centrowaniu LW , a tubus kieruje na oświetloną ścianę by zmniejszyć refleksy od LG.

Edytowane przez staszekpapis
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czołem.Jeśli chodzi o moją fotkę to faktycznie odbicie LG w LW jest minimalnie przesunięte, ustawiłem je tak by zmniejszyć asymetrię ( kilka osób radziło mi by ustawić jak najmniej asymetrycznie ). Jak rozumiem trzeba ustawić LG centralnie w LW i asymetrią się nie przejmować, mimo że się zwiększy (???).

 

Wiele osób twierdziło , że najważniejsze jest złamanie osi optycznej o 90 stopni. Czy przy takim ustawieniu jak u mnie tak jest ?

 

I jeszcze jedno pytanie: jak sprawdzić kolimację na gwiazdach ? :Boink:

 

 

Prawidłowy obraz kolimadyjny Twojego teleskopu winien wyglądać tak;

http://www.seeing1.de/bilder/astro/justage...fset_spinne.gif

 

Strona podana przez ADAMA http://www.seeing1.de/2a_justage.html#offberechner

Masz tam przykłady winietowania w przypadku kolimacji centralnie na krzyż pająka, czyli punku FS MITE.

Zwróć uwage na cele LW , środek pająka leży na tej samej linii co punkt FS MITE,/system chiński/.

Edytowane przez staszekpapis
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisałem do astrokraka w sprawie kolimacji MT800 i dostałem taką odp. :

 

"Oprawa lustra w MT-800 nie uwzględnia Offsetu i trzeba całe lustro

przesuwać

wraz z pająkiem aby go prawidłowo uwzględnić.

Dla światłosiły F/4 prawidłowy offset wynosi 4,5mm !"

 

Co wy na to ? B)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poprawiłem ustawienie LW i odbicie LG jest teraz centralnie w LW. Zrobiłem też fotkę z kartką między LG a LW o jaką prosił Adam (chyba dobrze zrozumiałem o co chodzi ???)

 

 

Moim zdaniem sytuacja na zdjęciu jest taka;

http://www.seeing1.de/bilder/astro/justage...tagefalsch1.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem też. W takiej sytuacji oś jest złamana chyba o nieco więcej niż 90 st ?

 

Opuść LW o 2mm w dół od wyciągu i wycentrój lustra względem siebie . Pająkiem się wogule nie przejmuj on sam się ustawi obok centum kół. o wartość offsetu.

Końcowy obraz kolim .

http://www.seeing1.de/bilder/astro/justage...fset_spinne.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlaczego 2 mm ?

 

2mm bo to metoda prób i błedów a to metoda do kitu , wyznacz sobie offset besposrednio na lustrze markerem do pisania na płytach CD wg . rysunku.http://www.fotosik.pl/showFullSize.php?id=0759f370a2ff5bb8

 

Będziesz miał wtedy trzy punkty kolimacyjne do zgranis w jednej linji.

1-otwór kolimatora/krzyż kolimatora/.

2-znacznik na LW

3-znacznik kolimatora w odbiciu LW

Czwarty i ostatni punkt to znacznik na LG

Kolimacja jest prawidłowa jeśli wszystkie wymienipne punkty leżą w jednej linji.

Tą metodą masz gwarncje , ze ogniskowa jest złamana prostopadle i osiowo.

Poprzednia metoda nie gwarantowała ani jednego ani drugiego.

Metoda sprawdzona , bez niej nie skolimował \bym swojej lornety,szybko i dobrze.

 

Zrób tak jak pisze a zobaczysz różnice w obrazie kolimacyjnym i nie tylko.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spróbuję tak zrobić, zobaczymy co się stanie ;). A to przesunięcie to zrobic o 4,5 mm tak jak podali w astrokraku czy obliczyć? I z jakiego wzoru bo spotkałem się z kilkoma, jeden np tu:

 

http://www.seeing1.de/2a_justage.html#offberechner

 

 

 

Offset /zwany potocznie /, to wspólrzędna punktu G.

http://www.fotosik.pl/showFullSize.php?id=f9a46d0580fffc95

http://www.fotosik.pl/showFullSize.php?id=0759f370a2ff5bb8

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam

mam nadzieje ze teleskopy juz ustawione [ostatnio widzialem fajne detale na marsie patrzac w okular po prawej stronie tarczy ciemny pionowy pas i po lewej stronie gorna cwiartka mala czarna plamka ] 27 12 2007 godz 2 w nocy

tylko 90mm apo centrum miasta powiekszenia 150 180 bez filtrow

pozdrawiam

adam

Edytowane przez APM ADAM
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Czy to jest dobrze skolimowane?

 

Witam

Zapewne wilu z Was w związku z pogodą , juz kilka razy odkurzało swoje Newtny ,a niektórzy je rozebrali i złożyli od nowa.Pozostało jedynie pytanie -czy to jest dobrze skolimowane?.

Wszystkim którzy bez zgłębiania się w teorie chcą sprawdzic kolimacje swoich Newtonów polecam prostą nic nie kosztującą metode.

 

 

 

Dekalog kolimacyjny wg. kolegi Hamala to podstawa kolimacji.

ZAŁOŻENIA

- os tubusa pokrywa się z ogniskową LG

- os wyciągu jest prostopadła do osi tusa

- pająk LW NIE JEST BRANY POD UWAGĘ podczas kolimacji.

 

Kolimacja zakończona i przystępujemy do sprawdzania.

Na wylot tubusa zakladamy taki oto kolimator;

3aad4e4b082418e4m.jpg

 

Centralnie rozmieszczone okręgi na tle krzyża rysujemy na papierze podaniowym w kratke lub na milimetrowym.

Tak banalneie proste ustrojstwo pozwola nam zobaczyć przez otwór kolimatorka jak patrzy nasze LG.Pozwala poprzez prostą analize obrazu zobaczyć niewidzialną do tej pory ogniskową naszego LG.

Pozwala także na dokładne określenie czy LW leży dokładnie w osi tubusa

,oraz dokładnie sprawdzić jaki jest ofset.

 

Zgodnie z załeżeniami prawidlowo wykonanej kolimacii nasze LG powinno widzieć taki oto obraz;

15050c339c64d6ffm.jpg

 

Kolimatora na tubusie używam tylko podczas końcowego etapu kolimacji zamiast lasera. Jest to o tyle lepsze od lasera ,że w kazdej chwili widzimy wszystkie elementy kolimacyjne na tle siatki milimetrowej i w odniesieniu do wylotu tubusa .Dokładnosc kolimacji bardzo duża.

Teraz każdy z Was może sobie odpowiedzieć na pytanie jak w temacie.

Zycze wszystkim udanych kolimacji

Edytowane przez staszekpapis
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

witam

1 duza dokladnosc colimacji otrzymasz tylko w jeden sposob napewno nie papierem milimetrowym tylko zogniskowanym i rozognskowanym obrazem gwiazdy ustawiasz na 50 razy na cal srednicy potem 100 razy na cal i korygujesz

2 sposob dzialajacy bierzemy kartonowe pudelko robimy otworek szpilka wsadzamy do pudelka latarke pudelko stawiasz na wysokosci takiej samej jak teleskop w odleglosci pozwalajacej zogniskowac miejsce gdzie jest podswietlony otworek przy 32 razach na cal zobaczysz co potrzeba potem powiekszenie 50 i 100 razy na cal ustawiamy potem tylko czekamy na pogode i ostateczny test na gwiezdzie ewntualna korekcja

to wszystko

pozdrawiam

adam

Edytowane przez APM ADAM
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam

1 duza dokladnosc colimacji otrzymasz tylko w jeden sposob napewno nie papierem milimetrowym tylko zogniskowanym i rozognskowanym obrazem gwiazdy ustawiasz na 50 razy na cal srednicy potem 100 razy na cal i korygujesz

2 sposob dzialajacy bierzemy kartonowe pudelko robimy otworek szpilka wsadzamy do pudelka latarke pudelko stawiasz na wysokosci takiej samej jak teleskop w odleglosci pozwalajacej zogniskowac miejsce gdzie jest podswietlony otworek przy 32 razach na cal zobaczysz co potrzeba potem powiekszenie 50 i 100 razy na cal ustawiamy potem tylko czekamy na pogode i ostateczny test na gwiezdzie ewntualna korekcja

to wszystko

pozdrawiam

adam

 

 

Witam

Oczywiście masz racje drogi Adamie.Te dwa przykłady to dopieszczenie prawidłowo wykonanej kolimacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.