Skocz do zawartości

ISS na tle Księżyca !


Gość

Rekomendowane odpowiedzi

jakiś czas temy była na ten temat dyskusja (zdaje się że na pl.sci.kosmos) okazuje się że zrobienie takiego zdjęcia jest możliwe a wygląda to tak:

 

zdjęcie z SpaceWeather.com

SPACE STATION FLYBY: On April 11th the International Space Station flew directly between South Bend, Indiana, and the Moon. Sky watcher Tom Laskowski photographed the transit using his digital camera and made this remarkable movie by combining successive still images.

 

flyby_big.gif

 

Pozdrowienia !

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mnie się udało obliczyć ;) , że 05.05.2003 o godz. 04:22:36 ISS śmignie tuż koło Marsa. Przy 30' polu widzenia to wyglądało by tak

 

 

 

Ale o tej godzinie to już chyba jasno będzie.

A poza tym bardzo nisko nad horyzontem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kilka numerów temu w S&T było zdjęcie, które wykonał ktoś z Francji. Pamiętam, że było zrobione Meadem z prowadzeniem za pomocą specjalnego softu. Było na tyle wyraźne, że można było rozróżnić panele słoneczne. Postaram znaleźć namiary na gościa.

I mi ostatnio coś przeleciało na tle Księżyca i załapało się na 2 klatki przy prędkości  5klatek na sekundę. Spróbuję to jutro znaleźć. Warto było by popróbować polować na satelity na tle Księżyca. Jednak trzeba mieć chyba wiekszą  średnicę teleskopu, dużo miejsca na dysku i  nagrywać film z większą f odświeżania.

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mi koło Księżyca przeleciał kiedyś samolot (mam to na zdjęciu), szkoda, że nie na tle...

 

ten przelot 05.05.2003 pewnie nie dojdzie do skutku - no cóż orbita stacji nie jest aż tak przewidywalna w dłuższym okresie czasu - a dodatkowo jeśli cumować, albo odcumowywać będzie progress, albo będzie jakaś korekta, to już w ogóle nie ma o czym mówić. Dlatego jeśli ktoś chce popatrzeć na ISS to lepiej niech sprawdzi dane na temat przelotów nie starsze niż 3 dni (ISS najwyżej się trochę spóźni, albo będzie za szybko), bo w przeciwnym razie nici... ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pewnie masz rację Bartolo z tym 05.05.2003. Ale warto sprawdzić chociaż czy tego dnia obrazek na www.heavens-above.com będzie taki sam jak dziś podają.

 

iss050503422.gif

 

Mam dość dokładny zegarek (CASIO ;D - jeszcze mi tylko keyborda brakuje ;) ) i to co podają tam, zawsze się zgadzało +/- kilka sekund. Ale faktycznie zazwyczaj pobierałem dane kilka godzin przed przelotem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

z tego co wiem LX90 potrafi "jechać" z prędkością do 6,5 st/sekunde. W pamięci standartowo zapisane ma 50 satelitów z możliwością dodawania i uaktualniania bazy. Wybierasz obiekt do śledzenia teleskop ustawia się w określonej pozycji i w momencie pojawienia się satelity w polu widzenia wciskasz > start < no i jazda....

 

nie trudne prawda ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mój znajomy chce spróbować strzelić taką fotkę z Księżycem i ISS właśnie swoim LX ale żeby wiedzieć kiedy taki przelot nastąpi trzeba mieć specjalny programik - na grupie sci.astro.amateur ktoś kiedyś wspominał ale nie zwróciłem uwagi. Może ktoś już znalazł? Na takie przeloty oczywiście nie ma się co nastawiać z bardzo dużym wyprzedzeniem bo orbita stacji ulega ciągłym zmianom z powodu hamowania przez górne warstwy atmosfery a poza tym właśnie 27 kwietnia startuje nowa załoga w Sojuzie i możliwe że też coś namiesza (chociaż warto wtedy polować na cumowanie i odcumowanie Sojuza). Co do minimalnego sprzętu pozwalająceg widzieć szczegóły to widziałem kiedyś filmik pokazujący kształt ISS i odblask od jej paneli słonecznych zrobiony nawet nie przez LX a przez ETX - jak widać ISS ma dość duże rozmiary na niebie co widać chociażby w porównaniu z Księżycem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

samo odbijanie się astronałtów od ścian stacji jest wystarczającym powodem zmian orbity, nie będę tu nawet wspominał właśnie o tym hamowaniu górnych warstw atmosfery, czy nierównomierności pola grawitacyjnego Ziemi ... ;) - natomiast documowanie sojuza spowoduje taką reakcję, że przelot za Chiny nie będzie się zgadzał

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Można patrzeć na ISS, ale można też słuchać: http://www.analemma.de/sounds/iss0102251514.zip

 

"Transmissions from ISS - I recorded this sound file with the help of a handheld scanner. If you listen to the downlink frequency of the International Space Station (142.8MHz) while the station is passing over you, you may, with a little luck, be able to hear the astronauts speak. It is only possible to hear the astronauts, not the answers from the ground stations. A translation of the russian transmission is included with the file."

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bartolo nawet drużyna basetbolowa miotajaca się w środku stacji nie zmieni nawet na 10metrów jej orbity bo odbijająac się od ścian zderzają się ze ścianami przciwnymi i cała ich wewnętrzna energia nie wydostaje się na zewnatrz Stacji ale jak taka drużyna wyleje sie w prożniowym kiblu to odrzut Uryny może coś już zmienić bo jakaś masa z jakąś prędkością opuszcza stację dając początek nowemu "deszczowi"meteorów z konstalacji uryna ;););)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ho ho dyskusja akademicka,

to tak jak by siedzieć w żaglówce i dmuchać na żagiel - daleko byśmy dopłynęli  ;D

pozdrawiam,

Bartosz

 

Chyba jednak wszystko zależy od siły dmuchania.

Bo gdyby tak naprawdę dobrze dmuchnąć, to żaglówka popłynie. Do tyłu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bartolo(....) ale jak taka drużyna wyleje sie w prożniowym kiblu to odrzut Uryny może coś już zmienić bo jakaś masa z jakąś prędkością opuszcza stację dając początek nowemu "deszczowi"meteorów z konstalacji uryna ;););)

 

Chyba się ktoś tam wysikał lekko:

 

19.04.2003 mapka wyglądała tak

 

iss050503422.gif

 

a dziś 22.04.2003 wygląda tak:

 

22_04.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.