Skocz do zawartości

ISS na tle Księżyca !


Gość

Rekomendowane odpowiedzi

Zgadza się - coś za coś...

 

raz udało mi się (tylko raz próbowałem) zobaczyć iss przez lunetę 800/60 - przy powiększeniu chyba 30x albo 40x - udało się i to nawet byłem w stanie długo utrzymywać ją w polu widzenia - praktycznie do wysokości około 70 stopni nad horyzontem - przyznam, że udało się tylko dlatego, że chwyciłem ją w pole widzenia jak tylko zauważyłem ją lecącą bardzo powoli nisko nad horyzontem

 

było widać baterie słoneczne... ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Mogę się na to zgodzić tylko jeśli przyjmiemy że cień Ziemi jest szerszy przy niej i zwęża się w kierunku Księżyca - tylko że znowu i tak koniec jego stożka dotknąłby Srebrnego Globu i mielibyśmy zaćmienie Księżyca. Panowie, odpalcie sobie SkyMap Pro, włączcie opcję pokazywania cienia Ziemi i zobaczcie sobie jakie są jego rozmiary itp. Nie trzeba nic rysować.

2. Jasność Księżyca nie ulega wystarczającemu osłabieniu bo: i tak ma dużą jasność sumaryczną a poza tym powierzchnia na którą się ona rozkłada nie jest aż taka duża (np. M 31 jest WIĘKSZA kątowo od Księżyca).

3. Jak na razie tylko tu się zgodzę - szukałem czegoś żeby to wyjaśnić przez jakąś brutalną analogię ale rzeczywiście lepiej pozostać przy samej istocie zjawiska.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dorzucę swoje dwa grosze.

 

Cień Ziemi zawsze jest najszerszy przy Ziemi a zwęża się wraz z odległością od niej.

 

Na zdjęciu Księżyc nie jest w pełni (pewnie dzień po I kwadrze), a więc cień Ziemi nie jest skierowany w kierunku naszego satelity (a można dodać, że prawie prostopadle do kierunku Ziemia-Księżyc).

 

Z tego względu na pewnej wysokości satelita musi być oświetlony. Na jakiej to już zależy od położenia Słońca, Ziemi i satelity.

 

Na samym zdjęciu widać, że jasność powierzchniowa ISS jest większa niż Księżyca. Co do jasności ISS wiadomo, że ulega ona ciągłej zmianie podczas obserwacji z jakiegoś punktu ze względu na zmianę odległości i położenia ISS (a więc i oświetlenia).

Podawane w efemerydach jasności maksymalne ISS są często inne niż w rzeczywistości. Sam obserwowałem przelot w czasie którego stacja na kilka sekund zwiększyła jasność do około - 3 mag.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czemu ciągle wyobrażałem sobie że obserwujemy przelot na tle Księżyca w pełni. Może dlatego że na tym Zombie Observatory jest nagrane coś takiego - nie mogę teraz znaleźć tej stronki ale potem były na niej zamieszczane mapki Księżyca z atlasu Rukl'a - możliwe że należy nawet do jednego z forumowiczów...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Mogę się na to zgodzić tylko jeśli przyjmiemy że cień Ziemi jest szerszy przy niej i zwęża się w kierunku Księżyca - tylko że znowu i tak koniec jego stożka dotknąłby Srebrnego Globu i mielibyśmy zaćmienie Księżyca. Panowie, odpalcie sobie SkyMap Pro, włączcie opcję pokazywania cienia Ziemi i zobaczcie sobie jakie są jego rozmiary itp. Nie trzeba nic rysować.

 

Widzę Karolu, że ani nie rysowałeś, ani nie rzucałeś kamieniem. Szkoda. Co prawda nigdy nie udało mi się zaobserwować satelity będącego w cieniu Ziemi a przelatującego na tle oświetlonego Słońcem Księżyca, ale jestem przekonany, że takie zjawiska mają miejsce.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przecież już napisałem że za bardzo się przywiązałem do idei obserwowania na tle Księżyca w pełni, rzeczywiście nic nie rysowałem ale to o czym piszesz rzeczywiście można sprawdzić rysując. Wystarczy narysować Ziemię ze stożkiem cienia skierowanym od Słońca i Księżyc z kreską dokładnie prostopadłą do osi cienia, dzielącą część oświetloną od nieoświetlonej. Wtedy będzie widać czy jest takie miejsce żeby satelita był w cieniu a jednocześnie znalazł się na oświetlonej części Księżyca. Może rzeczywiście dobrze będzie jeśli ktoś zrobi taki ładny rysunek z dużą dokładnością bo ja nie mam Photoshopa a w Paincie wkład pracy byłby nieproporcjonalny  do uzyskanego efektu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przecież już napisałem że za bardzo się przywiązałem do idei obserwowania na tle Księżyca w pełni, rzeczywiście nic nie rysowałem ale to o czym piszesz rzeczywiście można sprawdzić rysując. Wystarczy narysować Ziemię ze stożkiem cienia skierowanym od Słońca i Księżyc z kreską dokładnie prostopadłą do osi cienia, dzielącą część oświetloną od nieoświetlonej. Wtedy będzie widać czy jest takie miejsce żeby satelita był w cieniu a jednocześnie znalazł się na oświetlonej części Księżyca. Może rzeczywiście dobrze będzie jeśli ktoś zrobi taki ładny rysunek z dużą dokładnością bo ja nie mam Photoshopa a w Paincie wkład pracy byłby nieproporcjonalny  do uzyskanego efektu.

 

To rzuć kamieniem jednak!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a może być taki rysunek?

 

satelita-i-ksiezyc.png

 

jak widać nawet gdyby Księżyc był w pobliżu pełni to byłby możliwy przelot nieoświetlonego satelity na tle oświetlonej tarczy Księżyca - wszystko zależy od tego kiedy taki przelot ma miejsce - późno w nocy czy nad ranem, czy może wieczorem... (dla obserwatora na Ziemi)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

chyba się przerzucę z fotografowania na rysowanie... ;)

 

Po co czekać do siódmego...

 

Ja też spróbowałem swoich sił w rysunku i moja wizja na 07.05.2003 godz. 08:12 UTC jest taka:

 

mercury_sun.jpg

 

Jest to stack z 4 rysunków, każdy po 1/150 sekundy. ;)

 

Twoje niby bardziej kolorowe, ale czy nie przekolorowane to zobaczymy ;)

 

merkury.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Togal nie kracz bo jak wykraczesz chmurwy to cie utłukę wracając z Warszawki na Częstochowę z pokazu przejścia Merkurego na dachu Muzeum Techniki w Pałacu Kultury, ma być pokaz medialny na żywo i telewizja, zobaczymy jak się spiszą na żywo przy takim zjawisku ???   :P :-[ > :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Janusz, ja nic nie kraczę. Się dopiero rysunku uczę! Tak mi wyszło. Do 7 maja moze się poprawię ;D

Opieraj się na rysunku Bartolo, bo widać rękę mistrza ;D

 

Pokaz medialny na żywo? Na jakim kanale? Bo nie wszystkie opłaciłem!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ponoć ma być operator z telewizji publicznej ale to wszystko pewnie zależy od pogody jak sądzę ???

Na razie wiem ze jestem tam zaproszony do prowadzenai pokazu i że ma być Telewizja z transmisją, zapewne wiele szumu i w dzienniku pokażą potem 5 sekundowy spot z tego abstrakcyjnego i nie politycznego dla nich zjawiska  ??? ??? ???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

JANUSZ:

 

POWIEDZ O FORUM, POWIEDZ O FORUM, POWIEDZ O FORUM, POWIEDZ O FORUM, POWIEDZ O FORUM, POWIEDZ O FORUM, POWIEDZ O FORUM, POWIEDZ O FORUM, POWIEDZ O FORUM, POWIEDZ O FORUM, POWIEDZ O FORUM, POWIEDZ O FORUM, POWIEDZ O FORUM, POWIEDZ O FORUM, POWIEDZ O FORUM

 

everybody...

 

POWIEDZ O FORUM, POWIEDZ O FORUM, POWIEDZ O FORUM, POWIEDZ O FORUM, POWIEDZ O FORUM, POWIEDZ O FORUM

 

tylko nie mów, że to forum AstroKraka - bo Cię utłuczemy jak będziesz wracał z 'Warszawki na Częstochowę z pokazu przejścia Merkurego na dachu Muzeum Techniki w Pałacu Kultury'

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bartolo,

nie marnuj talentu.

Rysunki są rewelacyjne.

Modern Art.

Poprosimy cały Katalog "M"

 

ja jednak jestem za planetami i innymi kulkami - do emek nie mam sprzętu...

 

a teraz coś specjalnego dla moich fanów - zaćmienie ciastka... znaczy się ... Słońca (z 31. maja) :

 

eclipse.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.