Skocz do zawartości

Lornety


Gość emde

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, przyczynek do dyskusji o lornetach, ale DIY(Do It Yourself).

Walało się to kilkanaście lat osobno i pod wpływem obu lektur obu forów złożyłem razem. Wyszło 30,60x70 BINO z szukaczem zoom 8-24x40.

Po namierzeniu szukacz się wsuwa w głąb podpartej części. Czarne pokrętła służą do niezależnej regulacji osi obu ZRT457 w prostopadłych

płaszczyznach. Sprężyny zamiast przeciwwagi - całość ponad 5kg.

 

Czekam na pogodę. Pozdrawiam.

 

binodiy2.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ha ha już pękam ale nie z zazdrosci tylko z podziwu dla wytrwałości w budowaniu takich ciekawostek Bino :wink:

Też chętnie bym przez takie coś popatrzył ale z dużymi pryzmatami pod kątem i 2" okularkami np Naglera 22mm, można pomarzyć co nie? 8)

Niestety nad klaustrofobicznym polem widzenia oryginalnych ZRT30/60x nie będe piał ale raczej ubolewał, zresztą dlatego je przerabiamy na kątowe z większymi pryzmatami i przyzwoitymi, wymiennymi okularkami 1,25" 8)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Janusz! A może by tak skleić ze sobą klejem do soczewek dwa pryzmaty z diagonala 2" i 1.25" i zrobić taką prostującą obraz złaczkę diagonalną do ZRT w wersji lewa/prawa. Wtedy z dwóch ZRT dałoby sie złożyć lornetę kątową z okularami 1.25". Pozdrawiam

-Jarosław

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No niestety nie jest to takie proste Jarosławie jak się wydaje na pierwszy rzut oka :?

Widzę tu sporo problemów optycznych i mechanicznych niestety :roll:

Z roztawem oczu, odwróceniem obrazu, kolimacją pryzmatów i sztywnością jednolitej obudowy 8)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

rozważałem modernizację lornety DIY w najbardziej pożądanym kierunku - nasadki kątowe. Jednak nakład pracy nad zapewnieniem regulacji rozstawu oczu jako kolejnej, trzeciej nastawy niezależnej od regulacji osi obu ZRT wydał mi się wyzwaniem zbyt wielkim.

Ponadto, wydaje mi się, że same nasadki nawet przy maksymalnym zbliżeniu obu ZRT wymagałyby rozstawu źrenic rzedu 90 mm a moje mają tylko 67 mm. Obecnie regulację wykonuje się poprzez obrót obudów pryzmatów zbliżając lub oddalając osie okularów ale zachowując ich równoległość. Sprawę rozwiązałoby użycie kaskady dwóch nasadek 90-stopniowych: pierwszej w płaszczyźnie osi głównych do wspólnego środka i drugiej po dowolnym obrocie do oka, oczywiście wszystko podwójnie dla każdego ZRT. To tyle teoretyzowania, poprzestanę na tym co jest obecnie.

Pozdrowienia

Jerzy Świeboda

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.