Jump to content
Sign in to follow this  
grzybu

Filtr 1.25" czy 2"

Recommended Posts

Witam,

 

Od niedawna mam refraktor 102/500 i chciałem do niego dokupić filtr Fringe Killer. Okulary mam tylko 1.25" i jakoś nie widzę powodów kupowania 2". Z drugiej strony za jakiś czas będę chciał zrobić tym refraktorem trochę zdjęć i nie wiem czy w tym wypadku filtr 2" nie będzie łatwiej połączyć ze złączem T2. Ciekawi mnie też, czy da się jakoś połączyć filtr 2" z okularami 1.25" które są wkładane do redukcji 2"/1.25". Sam teleskop ma wyciąg 2".

Z drugiej strony złącze T2 jest włąśnie na redukcji 2/1.25 i podłączony aparat nie winietuje. Więc może lepiej 1.25" i jakoś pokombinować z zapięciem tego filtra do redukcji?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Gdzieś na Forum czytałem, że jak astrofoto to tylko 2". Wyciąg 2", przejście T2/2", filtry 2".....etc.

Nie potrafię teraz odnaleźć wątku :Boink:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Też coś mi się wydaje, że filtr 1.25" to będzie za mało. Chociaż na razie sobie pewnie kupię mały filtr, bo nie będę miał problemu z używaniem go z moimi okularami. Jak będę miał montaż to wtedy kupię filtr 2", przejście T2/2" i resztę.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mając refraktor używasz pewnie złączki kątowej. Jeśli masz złączkę 2" to posiada ona gwint i nie ma problemu z zastosowaniem filtrów 2". Dlaczego myślisz o filtrze Fringe Killer? Kiedyś pisałem o filtrze Semi Apo i moim zdaniem daje on obraz o wiele bardziej zbliżony do naturalnego. O ile mnie pamięć nie myli DarekB miał 2" Fringe Killera i chciał się go pozbyć. Może jeszcze go ma?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Kątówkę mam na razie 1.25".

O tym filtrze myślę, po lekturze tego: http://www.cloudynights.com/item.php?item_id=27 i testu na Astronocach.

Filtr neodymowy już mam i gdzieś też czytałem, że z wykresów przepuszczalności wygląda na to, że Semi Apo jest kombinacją tych dwóch filtrów.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ta lektura, którą czytałeś była napisana jeszcze wtedy, gdy filtra Semi Apo nie było. Miałem ten filterek od Benedykta, pożyczony na czas zlotu w Jodłowie i jeszcze trochę "po". Moim zdaniem przyjemniej się oglądało jasne obiekty bez wprowadzonego fałszywego koloru jaki daje Fringe Killer.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Niektore redukcje 2"/1,25" maja z przodu gwinty pod filtr 2", np. baaderowski Crayford. Teraz to chyba już standard w redukcjach poważniejszych producentów.

Share this post


Link to post
Share on other sites

SemiApo niby dość mocno ściemnia obraz ale w sumie to aberracja przeszkadza na jasnych obiektach typu Księżyc i planety i przy fotografowaniu. Chyba mnie przekonaliście do SemiApo, teraz tylko będę musiał pokombinować 2" czy 1.25". Do ciemnych obiektów bez filtra i tak nie będzie jakiejś szczególnej aberracji.

Share this post


Link to post
Share on other sites
SemiApo niby dość mocno ściemnia obraz ale w sumie to aberracja przeszkadza na jasnych obiektach typu Księżyc i planety i przy fotografowaniu. Chyba mnie przekonaliście do SemiApo, teraz tylko będę musiał pokombinować 2" czy 1.25".

 

Przecież możesz pojechać do Delty w Katowicach i poprosić Marka, aby zademonstrował na jakimś sprzęcie działanie obu filtrów. Masz niedaleko.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Tak też zrobię przed zakupem. Wezmę swój refraktor i spróbuję co będzie mi lepiej pasować. Pytanie tylko co będą mieli na stanie lub co będą mogli mieć. Ale myślę, że to jest do dogadania. W końcu coś kupię, pytanie tylko który.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Sign in to follow this  

 • Recently Browsing   0 members

  No registered users viewing this page.

 • Our picks

  • Pracownia astrofotografii Astrography.com wesprze polską edycję Astronomy Picture Of the Day
   Niedługo polska edycja Astronomy Picture Of the Day będzie świętowała trzecie urodziny. Przez trzy lata eksperci największych polskich portali zajmujących się tematyką astrofotografii amatorskiej Astropolis,
    • Love
    • Like
   • 8 replies
  • Zdjęcie Czarnej Dziury - dzisiaj o 15:00
   Pamiętajcie, że dzisiaj o 15:00 poznamy obraz Czarnej Dziury. Niezależnie od tego, jak bardzo będzie ono spektakularne (lub wręcz przeciwnie - parę pikseli), trzeba pamiętać, że to ogromne, wręcz niewyobrażalne, osiągnięcie cywilizacji. Utrwalić coś tak odległego i małego kątowo, do tego wykorzystując mega sprytny sposób (interferometria radiowa), ...no po prostu niewyobrażalne. EHT to przecież wirtualny teleskop wielkości planety. Proste?
    • Love
    • Like
   • 144 replies
  • Amatorska spektroskopia supernowych - ważne obserwacje klasyfikacyjne
   Poszukiwania i obserwacje supernowych w innych galaktykach zajmuje wielu astronomów, w tym niemałą grupę amatorów (może nie w naszym kraju, ale mam nadzieję, że pomału będzie nas przybywać). Odkrycie to oczywiście pierwszy etap, ale nie mniej ważne są kolejne - obserwacje fotometryczne i spektroskopowe.
    • Like
   • 4 replies
  • Odszedł od nas Janusz Płeszka
   Wydaje się nierealne, ale z kilku źródeł informacja ta zdaje się być potwierdzona. Odszedł od nas człowiek, któremu polskiej astronomii amatorskiej możemy zawdzięczyć tak wiele... W naszym hobby każdy przynajmniej raz miał z nim styczność. Janusz Płeszka zmarł w wieku 52 lat.
    • Sad
   • 167 replies
  • Małe porównanie mgławic planetarnych
   Postanowiłem zrobić taki kolaż będący podsumowaniem moich tegorocznych zmagań z mgławicami planetarnymi a jednocześnie pokazujący różnice w wielkości kątowe tych obiektów.
   Wszystkie mgławice na tej składance prezentowałem i opisywałem w formie odrębnych tematów na forum więc nie będę się rozpisywał o każdym obiekcie z osobna - jak ktoś jest zainteresowany szczegółami bez problemu znajdzie fotkę danej mgławicy na forum.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 29 replies
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.