Skocz do zawartości

Filtr 1.25" czy 2"


grzybu

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

Od niedawna mam refraktor 102/500 i chciałem do niego dokupić filtr Fringe Killer. Okulary mam tylko 1.25" i jakoś nie widzę powodów kupowania 2". Z drugiej strony za jakiś czas będę chciał zrobić tym refraktorem trochę zdjęć i nie wiem czy w tym wypadku filtr 2" nie będzie łatwiej połączyć ze złączem T2. Ciekawi mnie też, czy da się jakoś połączyć filtr 2" z okularami 1.25" które są wkładane do redukcji 2"/1.25". Sam teleskop ma wyciąg 2".

Z drugiej strony złącze T2 jest włąśnie na redukcji 2/1.25 i podłączony aparat nie winietuje. Więc może lepiej 1.25" i jakoś pokombinować z zapięciem tego filtra do redukcji?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też coś mi się wydaje, że filtr 1.25" to będzie za mało. Chociaż na razie sobie pewnie kupię mały filtr, bo nie będę miał problemu z używaniem go z moimi okularami. Jak będę miał montaż to wtedy kupię filtr 2", przejście T2/2" i resztę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mając refraktor używasz pewnie złączki kątowej. Jeśli masz złączkę 2" to posiada ona gwint i nie ma problemu z zastosowaniem filtrów 2". Dlaczego myślisz o filtrze Fringe Killer? Kiedyś pisałem o filtrze Semi Apo i moim zdaniem daje on obraz o wiele bardziej zbliżony do naturalnego. O ile mnie pamięć nie myli DarekB miał 2" Fringe Killera i chciał się go pozbyć. Może jeszcze go ma?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kątówkę mam na razie 1.25".

O tym filtrze myślę, po lekturze tego: http://www.cloudynights.com/item.php?item_id=27 i testu na Astronocach.

Filtr neodymowy już mam i gdzieś też czytałem, że z wykresów przepuszczalności wygląda na to, że Semi Apo jest kombinacją tych dwóch filtrów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Ta lektura, którą czytałeś była napisana jeszcze wtedy, gdy filtra Semi Apo nie było. Miałem ten filterek od Benedykta, pożyczony na czas zlotu w Jodłowie i jeszcze trochę "po". Moim zdaniem przyjemniej się oglądało jasne obiekty bez wprowadzonego fałszywego koloru jaki daje Fringe Killer.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

SemiApo niby dość mocno ściemnia obraz ale w sumie to aberracja przeszkadza na jasnych obiektach typu Księżyc i planety i przy fotografowaniu. Chyba mnie przekonaliście do SemiApo, teraz tylko będę musiał pokombinować 2" czy 1.25". Do ciemnych obiektów bez filtra i tak nie będzie jakiejś szczególnej aberracji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

SemiApo niby dość mocno ściemnia obraz ale w sumie to aberracja przeszkadza na jasnych obiektach typu Księżyc i planety i przy fotografowaniu. Chyba mnie przekonaliście do SemiApo, teraz tylko będę musiał pokombinować 2" czy 1.25".

 

Przecież możesz pojechać do Delty w Katowicach i poprosić Marka, aby zademonstrował na jakimś sprzęcie działanie obu filtrów. Masz niedaleko.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.