Skocz do zawartości

Pierwsze szkice


daniel24

Rekomendowane odpowiedzi

Pozrdawiam nowego szkicownika! :Beer::helo:

 

Bardzo mi się podobają! Świetnie oddałeś jak te obiekty wyglądają w małym powiększeniu przy obserwacjach niedużym lustrem. Szczególnie jak patrzę na M81 i M82 to przypominają mi się obrazy z Alkora 65/500 mm. (Też z huygensami)

 

PS. Spróbuj nie kompresować tak bardzo jpg-ów. Może trochę szybciej wchodzą z tego nieszczęsnego fotosika, ale traci się sporo na wyrazistości rysunku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

FANTASTYCZNE!

W szkicach robionych przez małe teleskopy pociaga mnie specyficzna tajemniczośc mglistych plamek!

Odzywaja wspomnienia pierwszych doswiadczen z DS ami.

DZIEKI! To taki rodzaj "retro-obserwacji"

 

 

POZDRAWIAM!!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej!

 

Bardzo fajne szkice, z tym, że najlepiej ogląda się je wieczorem (przynajmniej na moim starym monitorku ;))

Ta trzynastka...prawie jak przez Alkora z balkonu...chociaż nie do końca (dlaczego nie wziąłem Go w naprawdę ciemne miejsce <_< ) Ale dzięki temu odbyłem sentymentalną podróż do pierwszej zalukanej kulki, też z balkonu-M 53, choć to nie ta jasność :D

 

Przyznam szczerze,

najbardziej zaintrygowały galaktyki w U. Major przez tę aperturę.

Ja także czekam na więcej i napisz proszę, z jakiego nieba (mag.) ściągałeś te obiekty?

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja także czekam na więcej i napisz proszę, z jakiego nieba (mag.) ściągałeś te obiekty?

hm... nie mierzyłem nigdy zasięgu, ale powiem tak: obserwuję z ubocza niedużego miasta, gdzie niestety jest spore zanieczyszczenie światłami (strasznie przeszkadzają tak do wysokości 20-30*, ale tylko w okolicach zachodu, może trochę na północy) ale wyżej widać drogę mleczną, gołym okiem m.in. h i chi persei. Naprawde trudno mi powiedzieć, ale myśle że max to 4,5- 5mag (w okolicach zenitu).

Kiedy szkicowałem te obiekty, były właśnie tam, gdzie niebo mam najbardziej zaświetlone, a galaktycczki w UMA były nisko- ok 30*.

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hm... nie mierzyłem nigdy zasięgu, ale powiem tak: obserwuję z ubocza niedużego miasta, gdzie niestety jest spore zanieczyszczenie światłami (strasznie przeszkadzają tak do wysokości 20-30*, ale tylko w okolicach zachodu, może trochę na północy) ale wyżej widać drogę mleczną, gołym okiem m.in. h i chi persei. Naprawde trudno mi powiedzieć, ale myśle że max to 4,5- 5mag (w okolicach zenitu).

Kiedy szkicowałem te obiekty, były właśnie tam, gdzie niebo mam najbardziej zaświetlone, a galaktycczki w UMA były nisko- ok 30*.

pozdrawiam

 

Czyli takie podmiejskie niebo.

Myślę, że jak wyjedziesz z telepkkiem pod ciemnicę, szkice nabiorą jeszcze większej wyrazistości. :)

 

To bardzo fajnie, że pojawiają się na forum szkice z różnych apertur.

Ideałem było by, gdyby w dziale "Szkice obserwacyjne" stworzone były tematy np:

 

szkice z małych refraktorów (użytkownicy ABC i antyqjon)

szkice z 4"

szkice z 6"

szkice z 8"... itd (aperturowo), gdzie zebrane byłyby same rysunki z konkretnych apertur.

 

Takie usystematyzowanie prac pozwoliłoby na łatwe linkowanie wszystkim pytającym o obrazy z danego telepka szkiców wykonanych przez użytkowników forum.

 

"Nasi" też dobrze rysują (a Polacy nie gęsi :)) i fajnie byłoby wkleić innego linka niż oklepane skyrover czy nabu.net :)

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
  • 2 tygodnie później...

Niezły szkic, szkoda że nie zmieściły się całe Plejady. Świetnie sobie poradziłeś z oddaniem różnej jasności gwiazd. Gromady otwarte są z jednej strony łatwe (rysuje się tylko kropki), ale z drugiej strony trudne ponieważ wymagają dokładnego umieszczania tych kropek :D .

 

Fajnie że postanowiłeś szkicować :Beer: , chociaż ta latarnia to nienajlepszy sposób oświetlenia przy teleskopie :szczerbaty:

 

PS. Super strona www (a te wszystkie robaczki - rewelka)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niezły szkic, szkoda że nie zmieściły się całe Plejady. Świetnie sobie poradziłeś z oddaniem różnej jasności gwiazd. Gromady otwarte są z jednej strony łatwe (rysuje się tylko kropki), ale z drugiej strony trudne ponieważ wymagają dokładnego umieszczania tych kropek :D .

 

Fajnie że postanowiłeś szkicować :Beer: , chociaż ta latarnia to nienajlepszy sposób oświetlenia przy teleskopie :szczerbaty:

 

PS. Super strona www (a te wszystkie robaczki - rewelka)

 

Ja też żałuje, że Plejady się nie zmieściły, mniejszego powiększenia nie mogłem uzyskać :(

Latarnia może nie była najlepszym pomysłem, ale w momence tworzenia szkicu nie miałem innegoźródła światła pod ręką :oco:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.