Skocz do zawartości

HEQ5/EQ6 Skyscan & EQMOD


Maxx

Rekomendowane odpowiedzi

  • 4 tygodnie później...
  • 2 tygodnie później...

Odświeże troszkę wątek, a raczej pewnie włożę kij w mrowisko ;)

Po wielu perypetiach, udało mi się zrobić dwugodzinny teścik, mojego HEQ5 guidowanego poprzez PHD Guiding + kabelek PierroAstro.

Guider to szukacz Antaresa D=50mm, F=200mm, kamerka to Phillips TouCam Pro (pixel 5,6um).

Astrograf to WO 66mm SD Apo + FF x0.8, kamerka to Canon 350d unmod.

Co by za wesoło nie było, testy robiłem przez okno, a montaż był ustawiony "na oko" według kompasu i poziomicy, czyli duże odchyłki od bieguna gwarantowane. Seeing był za to boski! Gwiazdki były niesamowicie stabilne, co zdarza się rzadko.

Dobra, koniec gadania czas na konkrety. A raczej na obiecany "kij" :szczerbaty:

Nie wiem jak dobrze przeprowadziłem testy, a raczej czy wykresy są w 100% prawdziwe.

Po wykonaniu testu, wybrany fragment zapisu z PHD (testowałem różne ustawienia guidingu), wrzuciłem do PEAS-a. Maxx posiedział trochę i napisał mi "Template" dla PHD, które pozwala użyć do wykresu w PEAS-ie.

Ponieważ na stronie "stark-labs.com" wyraźnie piszę że PHD sam oblicza sobie w czasie kalibracji ogniskową, więc wklejając do PEAS-a zapis guidingu nie wpisałem dodatkowych parametrów, czyli rozmiaru pixela i ogniskowej guidera. Pytanie czy tak jest dobrze, ale opierałem się na instrukcji w/g ASTRONOCY i wykorzystania Astro-Snapa, w którym wpisuję się ręcznie ogniskową, więc jego zapis będzie chyba na podobnych zasadach.

Pytanie czy tak jest dobrze, ale szukałem po sprawdzeniu zapisów guidingu i zdjęcia wykonanego podczas jego robienia i mam już mętlik totalny.

Dobra, pora na wykres i cropa z fotki.

 

Wykres z dzisiejszej nocy:

 

HEQ5_guided_12_07_2008_03.gif

 

A to jest crop z fotki, wykonanej podczas tego zapisu. 10 minut, iso 100. Sprzęt jak powyżej.

 

10min_02.jpg

 

No właśnie... Nie powiem, ale sam jakoś nie wierze w to co widzę...

Tyle że poszukałem na necie i znalazłem lepsze "cuda" w wykonaniu EQ6 i szukacza o takich samych parametrach.

http://eq-mod.sourceforge.net/testimages/

Ktoś walnął niepojechaną fotkę przy ogniskowej 1500mm (ED80 -> 600mm x barlow 2,5)!!!

Jestem totalnie zmieszany i po prostu zgłupiałem...

Co by było jeszcze śmieszniej, to zrobiłem sobie mały sprawdzian. Zapis z guidingu z marca tego roku dałem do PEAS-a w dwóch wersjach.

Pierwszy gdzie wpisałem rozmiar pixela i ogniskową guidera:

 

HEQ5_guided_10_03_2008.gif

 

I drugi gdzie tego nie zrobiłem, opierając się na tym co napisałem powyżej:

 

HEQ5_guided_10_03_2008_02.gif

 

A do tego crop z fotki (5 minut) zrobionej podczas tego zapisu.

 

test_guid_01.jpg

 

Oczywiście te wykresy to tylko część, ale to nie ma znaczenia.

Zaznaczam że w przypadku mojego "astrografu" jeden pixel=4,2". Czyli przy PE większym niż +/-5" raczej powinny być pojechane gwiazdki, a nie są (chyba że się mylę).

Co o tym myślicie? Gdzie popełniłem błąd? Bo jakoś jestem sceptykiem co do tego wykresu, ale...

Piotrek

Edytowane przez Piotrek L.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zasada jest prosta - jeśli log z guidingu jest w jednosce "pixele", to podajesz w PEASie ogniskową i rozmiar pixela, jeśli jednostką są "arcsec" to nie podajesz niczego w PEASie....

 

Z tego co wiem, PHD podaje logi w "pixelach"...

Edytowane przez philips
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piotrek dla sprawdzenia zrób sesję z Guidemasterem , po uprzednim wpisaniu rozmiaru pixela oraz ogniskowej szukacza i przeprowadzeniu procedury kalibracji

GM produkuje log w arcsec więc Peas nie wymaga wtedy jakichkolwiek danych

 

template do guidemastera kiedyś opracował Philips

RA : . n x y n n n n n n

DE : . n x n y n n n n n

 

wydaje mi sie że ogniskowa 200mm to trochę mało do guide , pozostaje jeszcze pytanie czy program prawidłowo ja obliczył?

kilka miesięcy temu mój mont miał PE +-3 arcsec , po kalibracji program błędnie wyliczył sobie ogniskowa 3200mm i cieszył me oczy niesamowitym wykresem , radość trwała krótko ...

 

w maximie powinieneś sprawdzić gwiazdke z tej fotki po katem parametru FWHM

Edytowane przez Maxx
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odzew.

Oczywiście postaram się sprawdzić wszystko na innym programie.

Może w AstroSnapie zrobię ten test? Zobaczymy.

Dla mnie na pewno PE +/-2" to jest wynik w pełni zadowalający, patrząc czym chcę focić.

Ale na pewno te testy przydadzą się innym.

Tak na marginesie, ciekawi mnie cały czas ta fotka znaleziona na stronie http://eq-mod.sourceforge.net/testimages/. Fotkę zamieszczam poniżej, żeby było wiadomo, o którą chodzi.

Opis na fotce mówi sam za siebie :blink:

 

PHD_EQMOD_Focus600s_2100mm.jpg

 

Tak też sobię pomyślałem że żeby mieć 100% dowód, wytarczy że zrobię taki test z makiem 127mm.

To znaczy, szukacz będzie guidował a makiem zrobię fotkę 10minut i będzie wszystko jasne jak słońce B)

No ale to nie dziś, bo u mnie właśnie leje deszcz :burza:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I jeszcze zapomniałem pokazać wykres, po wpisaniu wielkości pixela i ogniskowej guidera (czyli 5,6um i 200mm) :Boink:

 

pe080712201814.gif

 

Wykres byłby ładniejszy, gdybym nie łaził po pokoju i nie powodował tym drgań montażu (mam w pokoju położone panele na podłodze, więc musiało się chuśtać) :szczerbaty:

No i jeszcze muszę na pewno dopracowć ustawienia samego softu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wykres ,wykresem. Czy słusznie że wpisałeś , czy nie, ogniskową i rozmiar piksela i tak powinieneś skakać z radości. Tym bardziej że masz potwierdzenie w cropie.

Jeśli masz +/- 5 to dobrze jeśli +/- 2 to rewelacja.

Ja się cieszę razem z tobą bo montaż mam taki sam.

Więc jest szansa na podobny wynik.

Jak miałeś ustawione Advanced parameters? Domyślne czy własne?

Tu jest więcej takich cropów z podobnego sprzętu.

Trzeba zjechać trochę w dół strony. Dodatkowo są podane ustawienia Advanced w PHD

http://eq-mod.sourceforge.net/testimages/

 

Ps.

Ups. Podałem ten sam link :D

Edytowane przez jacapa
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak na marginesie, ciekawi mnie cały czas ta fotka znaleziona na stronie http://eq-mod.sourceforge.net/testimages/. Fotkę zamieszczam poniżej, żeby było wiadomo, o którą chodzi.

Opis na fotce mówi sam za siebie :blink:

 

PHD_EQMOD_Focus600s_2100mm.jpg

 

Jak na mój gust to ta fota jest totalnie nieostra. I teraz albo powodzem nieostrości jest złe jej ustawienie albo właśnie słabe prowadzenie. Tak naprawdę, ta fota ne przemawia na korzyść tego montażu... Ale to oczywiście moje zdanie :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do tego zdjęcia, to było robione na EQ6, więc mniej błędów do korygowania ;)

Trzeba by było zrobić takie same testy, to by była pewność :Boink:

A co do HEQ5 to chyba nie raz już było tutaj pisane, że to jest mont do krótkich ogniskowych.

Zresztą, porobi się więcej testów/zdjęć to będzie może wiadomo co i jak.

Mam tylko nadzieję że moję tempo nabierze tempa, bo jak nie, to zdążą je przestać produkować zanim coś zrobie konstruktywnego :D

Na pewno, jeśli ten mój mikro zestaw będzie robił udane sesje, to była by to niezła tania opcja (krótka ogniskowa guidowana szukaczem).

Co do PE to +/-2" mam na pewno, bo tam były wpisane te dodatkowe dane, a +/-5" było robione na innych ustawieniach guidingu, zresztą wczoraj też mi wyszły podobne (robiłem testy na trzech różnych ustawieniach).

Te obecnie najlepsze wyniki miałem na takich ustawieniach:

 

PHD.jpg

 

ASCOM.jpg

 

Wiem że zaraz zostane #$%^&*^%^%&* za te 0.2sek, no ale co miałem zrobić? :szczerbaty:

Montaż był tak krzywo ustawiony, że miałem rotacje pola jak w azymutalnym :Boink:

Będzie możliwość to popróbuje na innych ustawieniach i czekam na propozycję.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dwie drobne uwagi:

1. PE to jest "periodic error", guiding daje nam "tracking"... nazywajmy rzeczy po imieniu w imie przyszłych czytelników

2. Jak przez chwilę miałem EQ6 to musiałem mieć "Drift Compensation" w EQMODzie na -3 ustawiony bo inaczej na wykresach PE wychodziło mi, że montaż sie opóźniał (albo ciagnał za szybko). Nie sprawdzałem tego na HEQ5, ale na grupie yahoo EQMODa czytałem o kilku przypadkach gdzie właśnie delikwenci też musieli ustawiać na -3 .... to opóźnianie było dość małe i dopiero na 2-3 przebiegach ślimaka mierząc PE wychodziło ten fakt - propnuje sprawdzić jak to jest u was.... ( tak tylko dla pewności )

Edytowane przez philips
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dwie drobne uwagi:

1. PE to jest "periodic error", guiding daje nam "tracking"... nazywajmy rzeczy po imieniu w imie przyszłych czytelników

2. Jak przez chwilę miałem EQ6 to musiałem mieć "Drift Compensationa" w EQMODzie na -3 ustawiony bo inaczej na wykresach PE wychodziło mi, że montaż sie opóźniał (albo ciagnał za szybko). Nie sprawdzałem tego na HEQ5, ale na grupie yahoo EQMODa czytałem o kilku przypadkach gdzie właśnie telikwenci też musieli ustawiać na -3 .... to opóźnianie było dość małe i dopiero na 2-3 przebiegach ślimaka mierząc PE wychodziło ten fakt - propnuje sprawdzić jak to jest u was.... ( tak tylko dla pewności )

 

ad.1 Dzięki, przynamniej nie będe pisał głupot :Boink:

ad.2 Poproszę w ludzkim języku bo nie kumam... Znosi go jak i gdzie szukać objawów?

Pozdrawiam :Beer:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

w dolnym prawym rogu masz DRIFT COMPENSATION

 

PE to wykres nie korygowanego przebiegu montażu , poziom +-5 arcsec to raczej mało prawdopodobne dla HEQ5 ale trzeba to sprawdzić jeszcze innym softem niż PHD , mój EQ6 ma ok. +-11 arcsec

 

radzę Ci zrób tak :

umieść kamerę w wyciągu maka , zarejestruj PE ( bez korekt) i potem Guide przy pomocy PHD (sprawdź czy poprawnie oblicza ogniskową maka)

potem powtórz to samo z guidemasterem ( tu trzeba wpisać ogniskową ręcznie), jak wyniki będą zgodne to masz dowód ostateczny

 

pamiętaj że guidując szukaczem masz bardzo wiele arcsec/pixel a co za tym idzie rozdzielczość tego pomiaru jest niska - nadmierne przecenianie subpixelguiding nie jest najlepszym rozwiązaniem

Edytowane przez Maxx
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

w dolnym prawym rogu masz DRIFT COMPENSATION

 

PE to wykres nie korygowanego przebiegu montażu , poziom +-5 arcsec to raczej mało prawdopodobne dla HEQ5 ale trzeba to sprawdzić jeszcze innym softem niż PHD , mój EQ6 ma ok. +-11 arcsec

 

radzę Ci zrób tak :

umieść kamerę w wyciągu maka , zarejestruj PE ( bez korekt) i potem Guide przy pomocy PHD (sprawdź czy poprawnie oblicza ogniskową maka)

potem powtórz to samo z guidemasterem ( tu trzeba wpisać ogniskową ręcznie), jak wyniki będą zgodne to masz dowód ostateczny

 

pamiętaj że guidując szukaczem masz bardzo wiele arcsec/pixel a co za tym idzie rozdzielczość tego pomiaru jest niska - nadmierne przecenianie subpixelguiding nie jest najlepszym rozwiązaniem

 

PE mojego montażu to +/-18-20". Miałem na myśli że tracking mam na poziomie +/-2", bo PE +/-5" w HEQ5 to była by bajka :szczerbaty:

Ten wykres gdzie jest ok +/-5" to jest wykres trackingu z marca, kiedy po raz pierwszy udało mi się uruchomić guiding.

No ale teraz muszę sobie zassać Guidemastera i wszystko pomierzyć jak napisałeś.

Ufff... Ale roboty :D

A czy możesz mi jeszcze napisać o co chodzi z tym DRIFT COMPENSATION??

Kompletnie nie czaje o co chodzi... B)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to suwak który daje możliwość regulacji prędkości śledzenia , montaże SW mają tendencję do zwalniania lub przyspieszania jak napisał Philips

w moim eq6 też tak jest aczkolwiek nie korygowałem tego - być może to błąd ?

 

eqmod podczas guidowania daje większe możliwości , dlatego jak juz kiedyś pisałem na czas guide włączam pilota synscan w tryb PC DIRECT MODE i łączę się z montażem poprzez EQMOD'a - najnowsza wersja firmware'u V3.22 umożliwia taki tryb pracy gdzie pilot i eqmod działają razem

chyba kabelek z PierroAstro pójdzie na sprzedaż B)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piotek L ... jak stary jest Twój HEQ5 ? +/-20 to jest dość marny PE...rodem z EQ5 powiedział bym...

 

A ja myślałem że trzyma się w normie :blink:

Mój mont był kupiony w listopadzie zeszłego roku, ale nie mam wyregulowanych wszystkich luzów itp...

Chciałem najpierw zmienić sobie smar na pożądny, i wtedy regulować na cacy.

Zresztą ile ten montaż pracował... Jeszcze wszystko przed nim :Boink:

Philips a według ciebie to jaki jest standard PE dla HEQ5???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Małe uaktualnienie ;)

Wczoraj przetestowałem Guide Mastera i muszę przyznać że przypadł mi bardziej do gustu niż PHD, ale to są subiektywne odczucia :rolleyes:

Niestety seeing był tym razem koszmarny, gwiazdki "tańczyły" radośnie, co było widać już gołym okiem :(

Okazało się również że mam zbyt duży luz w osi RA (ponad 1 sekunda) co na pewno miało wpływ na wynik.

Co najciekawsze, najlepszy wynik uzyskałem przy agresywności 50 i braku uśredniania pomiarów.

To widać na pierwszym wykresie pierwszych 600 sekund.

 

pe080717010348.gif

 

Pierwsze 200 sekund trzymał się nieźle +/-2" a potem zacząłem się bawić ustawieniami... :Boink:

 

pe080717010617.gif

 

pe080717010805.gif

 

Wnioski są proste:

1. Skasować ten wredny luz

2. Ponowić testy :szczerbaty:

Ale jakby nie było, wyniki jak na szukacz (F=200mm) chyba są niezłe, zwłaszcza że ma to pracować z refraktorem F=310mm. Myśle że jak skasuję luz to będzie bezproblemowo, dla mojego zestawu.

A zestaw optyczny (bez kamer) wygląda tak:

 

astrograf.jpg

 

C.D.N.

 

Pozdrawiam :Beer:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do ogniskowej 310mm możesz się przestać martwić o montaż z takim wynikiem. Czyli po prostu olewasz jak prowadzi dopóki nie wyjdzie poza +/-5", skupiasz się na innych rzeczach. Moim zdaniem komfort pracy na HEQ5 zapewni max. ogniskowa okolo 500-550mm przy pixelu 7,4um. Przy dłuższych jest już trudniej i trzeba uważać na wiatr, drgania i guiding.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do ogniskowej 310mm możesz się przestać martwić o montaż z takim wynikiem. Czyli po prostu olewasz jak prowadzi dopóki nie wyjdzie poza +/-5", skupiasz się na innych rzeczach. Moim zdaniem komfort pracy na HEQ5 zapewni max. ogniskowa okolo 500-550mm przy pixelu 7,4um. Przy dłuższych jest już trudniej i trzeba uważać na wiatr, drgania i guiding.

 

I tu mnie pocieszyłeś z tą ogniskową 500mm :szczerbaty:

Ale cały czas chciałbym jeszcze skorzystać z pełni księżyca i popróbować tak wszystko ustawić, żeby wynik był jeszcze lepszy.

Było by świetnie, gdyby dało się guidować tym szukaczem do 500mm.

Ale to pieśń przyszłości... Na razie 310mm ;)

Pozdrawiam :Beer:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
No wlasnie nie wiem jaki jest standard... wydawało mi się, że skoro doprowadzili EQ6 do ~+/-11 to może i HEQ5... widać nie... Jak przez chwile miałem tez nowe HEQ5 to niestety nie zdąrzyłem mu zmierzyć PE... szkoda.

 

1. Też miałem przez chwilę HEQ5 i zdąrzyłem zmierzyć: +/- 20" to chyba jednak standard.

2. Może trochę zboczę, ale czy ktoś prztestował już czy eqmod 114g współpracuje już z ascomem5?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.