Skocz do zawartości

HEQ5/EQ6 Skyscan & EQMOD


Maxx

Rekomendowane odpowiedzi

Odświeże nieco wątek.

Dziś wieczorem, dzięki wydatnej pomocy werbalnej Maxxa, udało mi sie nawiązać kontakt pomiędzy montażem HEQ5 SynTrek a laptopem.

Na początku miałem problem, ale wynikał on z najnowszej wersji sterowników ASCOM. Niestety jeśli chcemy podpinać EQmoda trzeba instalować starszą wersje 4.1.

W moim przypadku EQModem jest kabelek kupiony w Pierro-Astro.

Otrzymałem go po tygodniu oczekiwanie. Zamówiłem kabel EQ6/USB + przejściówkę EQ6/HEQ5.

Na razie testowałem na sucho z CDC ale jak jutro pogoda dopisze to postaram się przetestować guiding (o ile naucze się go obsługiwać B) ).

DZIĘKI MAXX :Beer:

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie dziękuj !

to ja polecałem te kabelki z PierroAstro więc była to dla mnie kwestia honoru aby wszystko ruszyło

na szczęście to nie kabelek był źródłem problemów tylko najnowsza wersja Ascoma

 

ps.

aby temat był bardziej czytelny proszę moderatora aby zmienił nazwę całego wątku na :

HEQ5/EQ6 Skyscan & EQMOD

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jest nowa wersja programu do tworzenia i wgrywania krzywej PEC:

PecPrep_V117

dla zainteresowanych PEC'em szczególnie polecam: EQMODvsPEC.pdf

dodałem też ASCOM 4.1 , bo z wersją 5 na razie EQMOD nie działa

 

do pobrania z linku na dole

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Odwieżam wątek...

Długo mi zeszło, zanim wreszcie się wybrałem z montem na testy, ale cóż... Jak nie brak pogody, to brak czasu, albo gorączka trzymająca w łóżku, czyli to co wszyscy znamy aż za dobrze :Boink:

Wczoraj wieczorem udało mi się odpalić guiding poprzez kabelek z Pierro-Astro i program PHD Guiding.

Oczywiście nie obyło się bez komplikacji, które wynikały tylko z mojej niewiedzy i braku doświadczenia.

Wnioski są następujące:

1. Ustawić i skalibrować montaż, teleskop i guider z programem CDC.

2. Wycelować za pomocą CDC telekop i guider na żądane obiekty.

3. Szybko przerawć połączenie CDC z montem i nawiązać połączenie z PHD Guiding.

No właśnie, wydawało by się że powinno działać razem, ale mi nie zadziałało. Może nawiązywałem połączenie w złej kolejności, ale to jeszcze muszę sprawdzić. Na pewno jeśli CDC połączy się pierwszy, to PHD mimo informacji, że mont jest połączony, nie ma władzy nad montem i kalibracja kończy się niepowodzeniem.

Niestety ten brak wiedzy i treningu doprowadził do tego, że udało mi się popracować na włączonym guidingu tylko ok 12 minut :(

Ale udało mi się wykonać dwie klatki po 5 minut, znanego lwiego tryplecika :szczerbaty:

 

test_guid_01.jpg

 

test_guid_00.jpg

 

Niestety dałem ciała na całej lini i ostrość jest tragiczna.

ISO 100, czas 300sek. Nie mogłem inaczej bo mam koszmarnie zaświetlone niebo i nie chciałem mieć białych klatek a to i tak tylko testy. Te fotki były lekko podciągnięte w PS.

To są cropy z pełnej klatki bez resizu, wykonane jak zwykle z WO 66 SD Apo + Flattener x0.8 i Canon 350d unmod.

Guidowane... Szukaczem 50mm + TouCam :szczerbaty: To TEN szukacz. Gwiazdka guidowania to ta przy galaktykach o jasności 7.15m

Zaletą tego zestawu jest waga. Całość waży ok 4kg czyli tyle co nic, dla HEQ5 a i jaka sztywność!

Niestety nie wiem jak zamienić cyferki z PHD na wykresy, bo PEAS nie obsługuje formatu z PHD i nie mam jak pokazać wykresu PE.

Czy ktoś może mi w tym pomóc??? Pleaseeee... :rolleyes:

Pozdrawiam :Beer:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...
nowa wersja sterownika do pobrania z linku w stopce:

EQMOD_ASCOM_BETA_V113t

 

Gdzie jest strona z listą zmian ?

 

------------

 

I dodatkowo mały bajer znaleziony na grupie yahoo EQMOD :

 

Jesli chcemy o określonej godzinie zaparkować montaż kończąc tym samym focenie kiedy my juz sobie śpimy ( i tym samym uniemożliwiając "zniszczenie" montażu jeśli nie określimy wcześniej "RA Limits" ) to piszemy sobie mały pliczek "park.vbs" z zawartością ( który zachowujemy w dowolnym miejscu na kompie ) :

set scope = CreateObject("EQMOD.Telescope")
scope.park

 

i następnie w Windowsach dajemy "zaplanowane zadanie" na ten pliczek z wykonaniem o określonej godzinie: START>Programy>Akcesoria>Narzędzia Systemowe>Zaplanowane zadania> Dodaj nowe zadanie > i podajemy ścieżkę do pliku oraz godzinę zgodnie z Wizardem

 

Link do tematu na grupie yahoo: http://tech.groups.yahoo.com/group/EQMOD/message/9676

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

lista zmian:

 

EQMOD113n_Work.zip With limits, pier flip, cross meridian goto

 

EQMOD_ASCOM_BETA_V113o.zip Modified N-star (ALT/AZ Coordinate Transformation)

 

EQMOD_ASCOM_BETA_V113p.zip NStar 3-Point Center Point, Sync Append as N-star

 

EQMOD_ASCOM_BETA_V113q.zip ASCOM PierSide reporting

 

EQMOD_ASCOM_BETA_V113r.zip Fix to EQ5 & EQ3 steps per worm rev calculation

 

EQMOD_ASCOM_BETA_V113s.zip Alignment load/save on Unpark/Park

 

EQMOD_ASCOM_BETA_V113t.zip ASCOM Rates Collection support

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No tak... ale skąd Ty to bierzesz ?... zresztą bez znaczenia... tylko moze dawaj razem z info o nowej wersji też info o zmianach co by potem wiedzieć co mamy nowego.

 

-----

Kolejny bajer :

Jak chcemy mieć obłsugę GOTO z np CDC i jednocześnie guiding np z PHD bez rozłączania się z EQMODEM to należy :

1. Włączyć sobie jakoś ASCOMa ( np przez wejscie w Telescope w CDC )

2. Wybrać POTH

3. W POTH ustawić żeby łączył się z EQMODem

4. W CDC połączyć się z POTH i wyskoczy nam okienko EQMODA ( bo POTH włączy EQMODa )

5. W PHD też wybieramy POTH

 

i tym sposobem mamy GOTO i guiding które się nie gryzą i działają jednocześnie.... jest jednak jedno "ale".... opóźnienia ( czyli tzw lag ) który jest kluczowy w guidingu a może występować przy stosowaniu POTHa. Tak czy inaczej warto będzie to sprawdzić....

 

Za pomocą POTHa mozemy połączyć się z EQMODem ( lub każdym innym "softem teleskopu" ) za pomocą wielu programów jak TheSky, Maxim, CCDAutopilot, PHD itd... generalnie POTH to taki "hub" który łączy te programy i udostępnia dane o koordynatach.

 

Bibliografia :

- http://www.welshdragoncomputing.ca/eqmod/doku.php?id=guiding

- http://www.astrobilder.eu/ds/bericht/ascom/ascom.html

- http://www.cyanogen.com/help/maximdl/ASCOM_Hubs.htm

- http://ccdware.infopop.cc/eve/forums/a/tpc...51/m/4431093471

Edytowane przez philips
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no jak to skąd ? files/debug/eqascom

 

dziwne bo u mnie goto działa z guide bez problemu i nie używam POTH

albo tego problemu ja nie widzę ? napisz proszę coś więcej co się konkretnie dzieje

 

ps.

Philips widze że regularnie czytasz grupe więc czy mógłbyś nam tu wrzucać do tego watku takie własnie ciekawostki jak ten sprytny programik kończący prace teleskopu , autor napisał że pracuje nad wersja umożliwiającą wyłaczenie całego obserwatorium ( park , zamkniecie dachu , wyłaczenie kompa)

 

ja z kolei będę kontynuował umieszczanie aktualizacji eqmod oraz programów do pec itd...

Edytowane przez Maxx
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kilka słow o PEC'u :

pojawiła sie nowsza wersja PECPREP_V120 i jest do niej aktualny tutorial PECPREP.pdf (do pobrania z linku na dole)

 

czytajac ostatno grupe natknąłem sie na kilka informacji o pec'u :

 

"...

As long as the clutch stays put PEC should

survive that. Chris should confirm that clearing alignment data (should

any have been loaded on un-park) does not wipe PEC

 

Actually when the clutches are disengaged the worm stays on the same

position on the wheel. Now that I think about it PEC can be stored as

long as the mount is not disassembled and stepper position is memorized

after each session.

 

Hi Guys,

 

There is no flaw in your reasoning Sander.

 

The key to our PEC implementation is that when the PE curve is

captured (or imported if using PHD, Maxim, K3CCDTools logs) the worm

position is assigned to each recored PE sample. During Playback the

code is smart enough to read the current stepper position and use it

to determine the correct position in the playback curve. So

essentially PEC is auto-synchronising.

 

It is important is that the motor positions always remain in synch

with their positions when the PE curve was recorded. Unfortunately the

mounts motor control board does not retain the stepper ring counters

over power cycles. Fortunately EQASCOM can take care of this via PARK

and UNPARK. Provided you always PARK at the end of your sessions,

UNPARK at the start of the next, and don't move the worm in between

(so don't use synscan or any other driver) then PEC synchronisation

will be retained.

 

Sander is correct that loosening the clutch and rotating RA axis

shouldn't affect the the worm or RA gear. The clutch disengages the

axis from the RA gear not the RA gear from the worm. Provided you

Parked you will not loose PEC synchronisation.

 

Of course Parking doesn't just save the motor positions it also

assigns RA and DEC coords to them so if you do move the RA axis then

you lose astronomical synchronisaton and any saved alignment data is

void. (but if you set up every night you're used to that).

Chris.

 

So...to recap...the PEC is OK as long as a park/unpark is done, even if the

clutches are released...?

Rod Mollise

 

Yes.

Sander

..."

 

 

w przypadku montów zainstalowanych stacjonarnie dopóki hamulce są zaciśnięte i montaż nie rozebrany lub silniki nieporuszone (np . oryginalnym pilotem) to alignowaniei pec zostaną zachowane , nowsze wersje eqmod zapisuja teaz również parametry alignowania na dysku w katalogu C:\Documents and Settings\"NAZWA UZYTKOWNIKA"\Dane aplikacji\EQMOD

 

jesli do transportu zwolnimy hamulce to tracimy jedynie alignowanie a pec pozostaje

Edytowane przez Maxx
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prędkosci w EQMOD

sterownik eqmod posiada 4 zdefiniowane prędkości widoczne w panelu na prawo od strzałek kierunku , domyslnie to

1=1

2=8

3=64

4=800

 

wydaje mi sie że nie ma sensu przeciążać montażu prędkością maksymalna 800x , spróbujmy zatem to zmienic Idea

należy w tym celu odnaleźć i wykonać kopię zapasową pliku EQMOD.ini w katalogu C:\Documents and Settings\"NAZWA UZYTKOWNIKA"\Dane aplikacji\EQMOD

następnie otwieramy np. wordpadem plik eqmod.ini i szukamy sekwencji:

 

[slewrates]

ratebtn_4=4

ratebtn_3=3

ratebtn_2=2

ratebtn_1=1

InitalPreset=1

rate_4=800

rate_3=64

rate_2=8

rate_1=1

COUNT=4

 

zmieniamy prędkości :

 

[slewrates]

rate_5=0

ratebtn_4=4

ratebtn_3=3

ratebtn_2=2

ratebtn_1=1

InitalPreset=1

rate_4=400

rate_3=64

rate_2=12

rate_1=4

COUNT=4

 

jesli chcemy aby domyslnie system uruchamiał sie z prędkością RATE_2 to wpisujemy:

InitalPreset=2

 

i zapisujemy dokonane zmiany, uruchamiamy np cdc łączymy się z teleskopem i sprawdzamy czy wszystko działa wg naszych oczekiwań

 

jest możliwość zdefiniowania większej ilości dostępnych prędkości , ale musze jeszcze nad tym popracować gdyż pojawia sie jakiś błąd

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

udało mi sie dodać piatą prędkość:

 

[slewrates]

ratebtn_5=5

ratebtn_4=4

ratebtn_3=3

ratebtn_2=2

ratebtn_1=1

InitalPreset=2

rate_5=400

rate_4=160

rate_3=64

rate_2=8

rate_1=1

COUNT=5

 

przy okazji mamy jeszcze nowszą wersję :

EQMOD_ASCOM_BETA_V114a - Joystick Calibration

Edytowane przez Maxx
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

EQMOD dla użytkowników pilotów Synscan :banan:

 

Dzieki grupie EQMOD na yahoo dokonałem bardzo ciekawego odkrycia

otóż po upgrade oprogramowania pilota Synscan do wersji 3.21 (plik SynScanV0321.zip do pobrania z linku na dole) w menu UTILITY pojawiła sie funkcja PC DIRECT MODE , początkowo nie miałem pojęcia jak z niej korzystać ale dzięki grupie dowiedziałem sie iż jest to bezpośrednie połączenie które umożliwia bezpośredni przesył danych z PC do sterownika silników EQ6

zatem wymyślne kabelki do EQMOD'a nie będą chyba juz potrzebne :helo:

 

Sposób postępowania:

1. uruchomić montaż z pilotem Synscan odparkowac , zalignować i włączyć funkcję PC DIRECT MODE

2. podłączyć PC z pilotem za pomocą fabrycznego kabelka

3. odpalić np. CDC i z menu telescope wybrać EQMOD ASCOM EQ5/6

4. spróbować skierować teleskop na jakiś obiekt przy pomocy CDC

 

Tryb PC DIRECT MODE umożliwia sterowanie teleskopem za pomocą klawiszy pilota oraz pełną funkcjonalność sterownika EQMOD, ale UWAGA ! nie należy zmieniać współczynnika SLEW RATE w pilocie gdyż połączenie z EQMOD urywa sie

poruszę oczywiście ten temat na grupie i zapewne spece od EQMOD'a niebawem naprawią i ten problem

 

gorąco zachęcam wszystkich uzytkowników wersji Skyscan do pobranie sterownika EQMOD oraz wykonania testów funkcjonalnosci trybu PC DIRECT

w razie problemów spróbuję pomóc :Beer:

Edytowane przez Maxx
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dzięki za info, ale do sterowania montażem (tych ze skyscan'em) za pomocą komputera nie potrzeba tej najnowszej wersji firmware'u, to działa również na starszych wersjach, bo jak podłączyć skyscana do np. stellarium było kiedyś tu: http://astro-forum.org/Forum/index.php?sho...c=19399&hl=

i o ile pamiętam, to nie było żadnych problemów przy zmianie slew rate

pozdrowienia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak , połaczenie pilota Synscan i PC za pomocą sterowników Celestron NexStar 5i /8i jest mi znane od dawna i opisałem je w pierwszym poście tego watku , ale tym razem chodzi o coś zupełnie innego .

Ja zastosowałem bezpośrednie połączenie za pomocą sterownika EQMOD co do tej pory wymagało usunięcia oryginalnego pilota i zastąpienie go odpowiednim kabelkiem , lub też wlutowania układu scalonego w elektronike pilota

 

funkcja PC DIRECT MODE pozwala na pracę jednocześnie i pilota Synscan i EQMOD'a , co dotychczas nie było możliwe bez poważnej ingerencji w wnętrzności pilota .

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej!

 

Mam EQ6 syntrek. Dostałem do niego fabryczny kabelek, jedna strona wchodzi w port guidera w montażu, druga zaś w port com..

 

Czy jest możliwość połączenia komputera z montażem, i odpalenia Guidedoga..?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jesli mnie pamięć nie myli to Leszek Jędrzejewski wykonał Jalemu stosowny relaybox pomiedzy złączem LPT a portem autoguidera , wtedy GD zadziała bez problemu

inną ewentualnościa jest opisywany wcześniej w tym wątku kabelek z Pierroastro lub jego krajowe odpowiedniki

Edytowane przez Maxx
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.