Skocz do zawartości

Test zoomów - zaczynamy


Hans

Rekomendowane odpowiedzi

Hejka,

 

Patrząc na ceny okularów człowiek zaczyna zgrzytać zębami... Jak policzymy kilka szkieł, które miło było by mieć, to zaczyna się robić "niefajnie"... Zaczynamy kombinować jak by tu oszukać... Po kilku bolesnych kopach, otrzymanych w trakcie różnych eksperymentów, prawie każdy z nas choć przez chwile pomyślał o... o zoomie.

 

Sprawdzimy cholery. Dzięki uprzejmości Delta Optical do moich rąk trafiło pare ciekawych szkiełek.

Skatujemy zoomy 8-24mm Celestrona, SkyWatchera, Vixena, Tele Vue, William Optics i Baadera.

 

hero.JPG

 

Pohasamy na Marsie i na obiektach DS. Posadzimy te bestyjki na światłosilnym refraktorku i na Maksutowie.

Załadujemy do dużego newtona 11", nie oszczędzimy im ani barlowa, ani filtrów. Sesyjka na Marsidle, Łysolu i kilku wybranych jasnych i ciemnych DSach różnych typów, powinna nam coś nie coś o tych szkłach powiedzieć.

 

icon_medium.JPG

 

Zapodamy im maraton jak poniżej:

 

- Test na jakość obrazu i zaświetlenia na Marsie

- Test na jakość obrazów na Księżycu

- Test na jakość obrazów na słabym obiekcie mgławicowym

- Test na jakość obrazów na jasnym obiekcie mgławicowym

- Test na jakość obrazów na gromadzie kulistej

- Test przyrostu chromatyzmu

- Test współpracy z soczewką Barlowa

- Test poziomu i rodzaju wad własnych

- Test odblasków na Księżycu

- Test współpracy z filtrem

- Test odwzorowania bieli na Księżycu

- Porównania maksymalnego zasięgu gwiazdowego okularów testowych

- Porównanie właściwości mechanicznych

- Kontrola fokalności poszczególnych nastawów

- Kontrola realnej ogniskowej*

- Kontrola relnego pola*

 

Wszystkie testy wykonane zostaną dla kliku ustawień ogniskowej:

 

- 8mm (szkłem kontrolnym będzie tu vixenowskie LVW8)

- 24mm (szkłem kontrolnym będzie tu vixenowskie LVW22)

- jednym z ustaień pośrednich w zależności od obiektu testowego.

 

Nie ma ograniczeń.

 

Jak chcecie, aby w teście znalazł się jakiś nowy punkt, to kwestia tylko wyartykułowania waszej prośby. Wszelkie wasze zachcianki jakie będę w stanie fizycznie spełnić w rozsądnym czasie, spełnie. Jak chcecie wziąć bezpośredni udział w teście, to oczywiście nie ma problema. Wykupujecie/wypraszacie u jakiegoś władnego kilka godzin dobrej pogody i piszecie do mnie PW. Załatwione. Jak chcecie aby do testu dołączył jeszcze jakiś zoom z tego przedziału i macie ochotę oddać go pod walec na jakiś czas, to prosze o kontakt. Jeżeli decyzja będzie szybka, to dołączymy kolejne szkło do testu.

 

*Możecie decydować jaką metodę pomiaru ogniskowej i realnego pola chcecie mieć w teście. Te metody które znam są niedoskonałe. Jeżeli wynajdziecie poprawną, dokładną i wykonalną w domowych warunkach, metode pomiaru ogniskowej i pola zooma, to zastosuje ją wedle waszych opisów.

 

Pozdrawiam.

 

Ps. Żeby potem nie było, że nikt nie powiedział, że nie będzie fajnie i łatwo... Nie będzie. Będzie cholernie zimno. Jak ktoś zechce dać szkło na test, to zakisi je na nie wiadomo jak długi czas. Jak ktoś zechce wziąć udział w teście, to nie będzie to wyglądać jak standardowe lookanko. Hans mamrocząc do dyktafonu i miotając się między porozstawianymi telepami, co jakiś czas będzie puszczał wiąche pod adresem małych czarnych przedmiocików marznących w stosie wymieszanych pudełek. Przez kilka godzin, w kilku telepach, ten sam cholerny obiekt, do totalnego zanudzenia... no i jest szansa, że wasz faworyt na koniec dostanie taką recenzję, że bedzie go głupio wystawić na forumowej giełdzie... ;) Żeby nie było.

 

Aha, co jakiś czas będę wam podnosił ciśnienie, robiąc w tym wątku kontrolowane przecieki z testów :szczerbaty:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W niektorych recenzjach zoomow mowi sie ze zoom pracuje dobrze w ogniskowych np 10-24 ale ponizej 10 nastepuje gwaltowne, nieproporcjonalnie duze pogorszenie obrazu. Mysle ze warto by sprawdzic zoomy pod tym katem.

 

Ciekawi mnie tez jak mialyby sie obrazy z zoomow do obrazow standardowych okularow ale to chyba zbyt czaso i pracochlonne zadanie.

 

Ja bym sie na twoim miejscu na taki dlugi test zimna noca zaopatrzyl w ogrzewacze zelowe :szczerbaty:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wiadomo że zooooomy to kompromis

wiadomo że za 3 LVW zapłacisz ~2100 a za wypasionego Pentaxa 8-24 ~1500 czy TeleVuja ~1000

 

EDIT : proszę się nie czepiać cen :ha: są bardzo orientacyjne - raczej rząd wielkości

 

EDIT Sec: ja myslę o jednym zooomie zamiast worka słabych Plosssli - coraz częściej focę niż oglądam - więc jeden (relatywnie tani :ha: ) okularek byłby dla mnie cudownym rozwiązaniem

Edytowane przez Tadeopulous
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

EDIT Sec: ja myslę o jednym zooomie zamiast worka słabych Plosssli - coraz częściej focę niż oglądam - więc jeden (relatywnie tani :ha: ) okularek byłby dla mnie cudownym rozwiązaniem

 

 

Myślę podobnie jak Ty :) Dlatego z niecierpliwością czekam na wyniki testu!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W niektorych recenzjach zoomow mowi sie ze zoom pracuje dobrze w ogniskowych np 10-24 ale ponizej 10 nastepuje gwaltowne, nieproporcjonalnie duze pogorszenie obrazu. Mysle ze warto by sprawdzic zoomy pod tym katem.

 

Ciekawi mnie tez jak mialyby sie obrazy z zoomow do obrazow standardowych okularow ale to chyba zbyt czaso i pracochlonne zadanie.

(...)

 

;)

 

(...)

Wszystkie testy wykonane zostaną dla kliku ustawień ogniskowej:

 

- 8mm (szkłem kontrolnym będzie tu vixenowskie LVW8)

- 24mm (szkłem kontrolnym będzie tu vixenowskie LVW22)

- jednym z ustaień pośrednich w zależności od obiektu testowego.

 

(...)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam

strasznie interesuje mnie porownanie zoomow na planetach z barlowem szczegolnie tego hyperiona

moze ktos na forum ma jakies doswiadczenia

wiele razy przekonalem sie ze teoria a praktyka to 2 inne sprawy

pozdrawiam

adam

 

;)

 

(...)

Zapodamy im maraton jak poniżej:

(...)

- Test współpracy z soczewką Barlowa

(...)

 

Oczywiście zapraszam do udziału w tescie. Jak ktoś ma ochote pomarznąc i ma jak dojechać, to zostaje już tylko kwestia pogody.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

EDIT Sec: ja myslę o jednym zooomie zamiast worka słabych Plosssli - coraz częściej focę niż oglądam - więc jeden (relatywnie tani :ha: ) okularek byłby dla mnie cudownym rozwiązaniem

 

To jest nas już więcej.... astrofoto nie pozwala angażować czasu ani kasy w okulary.... dlatego zoom to jest to. Obecnie mam KITowego plosla 25mm i nie jest to może najlepszy okular :szczerbaty: ale prawie :szczerbaty: w zupełności mi wystarczy... a taki zoom to bedzie aż naddto :szczerbaty: ... Czekam i ja na wyrocznie DJ-Mix-Master-Hansa...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hans bardzo czekam...

McArti szacunek za te wzory. Sprawdze jeszcze dzis na jakims okularku.

 

dobrej zabawy

 

 

ps. tutaj cos o zoomie baadera: http://astroforum.cyprusastronomy.com/tool...post?id=2268889 slinka cieknie na ten zoomik!!

Edytowane przez mpp
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zapodamy im maraton jak poniżej:

 

- Test na jakość obrazu i zaświetlenia na Marsie

- Test na jakość obrazów na Księżycu

- Test na jakość obrazów na słabym obiekcie mgławicowym

- Test na jakość obrazów na jasnym obiekcie mgławicowym

- Test na jakość obrazów na gromadzie kulistej

- Test przyrostu chromatyzmu

- Test współpracy z soczewką Barlowa

- Test poziomu i rodzaju wad własnych

- Test odblasków na Księżycu

- Test współpracy z filtrem

- Test odwzorowania bieli na Księżycu

- Porównania maksymalnego zasięgu gwiazdowego okularów testowych

- Porównanie właściwości mechanicznych

- Kontrola fokalności poszczególnych nastawów

- Kontrola realnej ogniskowej*

- Kontrola relnego pola*

 

Ilość postawionych sobie zadań, pomnożona przez mnogość zoomów, oraz podzielona przez nieczęste pogodne noce o tej porze roku.............i wychodzi mi, że rozwiązanie tego równania z sześcioma niewiadomymi nastąpi......... nieprędko

 

 

pozdrawiam i powodzenia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kurcze patrze na radarowe mapy pogody i nie wygląda to najlepiej...

 

;}&zoom=3&interactiveMapLayer=sat&animation=true]mapka

 

Z nad Finlandii idzie dziura... wypadało by nastawić budzik na 1 am. i wyfilować kontrolnie... ja piernicze, se testy kurna wymyśliłem...

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a najlepsze jest to, że teraz już nie wypada powiedzieć, że się wycofujesz, a z resztą komu by to przyszło do głowy....

sądząc po teście "5" bedzie to całkiem fajna sprawa, a tak na marginesie jak myślisz za jaki czas przy świetnej pogodzie teścik może sie ukazać ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

powiem krótko i na temat

żeby nie obciążać biednego Hansa na maxa odpowiedzialnością

ani nie mówić że jego zdanie jest decydujące

 

Drogi Hansie

zóóóóma którego polecisz - kupuję :banan:

 

:ha:

 

a tak na serio - szkoda że nie ma szansy dorwać szerokiego WO i Pentaxa

Edytowane przez Tadeopulous
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.