Skocz do zawartości

Test zoomów - zaczynamy


Hans

Rekomendowane odpowiedzi

Minimum 3-4 noce w nowiu lub blisko nowiu z dobrymi warunkami (tak żeby powalczyć minimum 5-6h), jedna, dwie noce z Łysym z ładnym terminatorem. Z jeden wolny weekend na pomiary dzienne dystorsji, pola i testy mechaniki i ... i w pyte czasu na doprowadzenie tego do sensownego pdfa. Pamiętacie ile literówek i aptekarskich baboli wyłapaliście w treści testu "piątek"? Robienie grafik też trwa.

 

MC127 czeka w torbie (VB2" i kątówka TV załadowane), C102VW czeka w torbie z wyregulowanym crayfordem, Krowa 11" F4.5 skolimowana pilnuje gratów w garażu (moze zdąże jej przed testem załadować crayforda z przekładnią 1:10). HEQ5 grzeje silniki, EQ6 przywędruje w piątek, dyktafon kupiłem - działa, okulary skompletowane, barlow i filtr moon&skyglow wypucowane, filtry planetrne celestrona w karnym szeregu. Gacie piankowe wyprane po wędrówkach za kręgiem polarnym, pod ręką, czapy, rękawice i inne wdzianka w stercie na wierzchu, Termos czeka na herbate a ja czekam na pogode... ;)

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zaryzykuje taką tezę, że jakościowa kolejnośc tych zoomow na mecie będzie adekwatna do ich ceny....(ciekawe czy się sprawdzi)

 

Nie mam tylko przekonania co do przypadku zooma Williams Optics - jest droższy od Vixena i Baadera, ale czy lepszy?.....no własnie, ciekawe jak to wyjdzie z testów

 

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam

ciekawa wypowiedz o zoomie hyperiona na cloudy nights tylko jak jest naprawde

 

I used to have one but I gave it back to the store and got my money back. Why? The FOV of 50° at 24mm is not 50° but 45°. And I always want where I pay for. For the rest it was a good eyepiece.

 

clear skies.

 

pozdrawiam

adam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam

dla scislosci sa 2 zoomy william optics http://www.williamoptics.com/eyepiecesDCL/eyepieces_zoom.htm

pozdrawiam

adam

 

tak, istotnie są dwa zoomy WO,...... ale my tutaj rozmawiamy o jednym, konkretnym modelu, który jest dostępny w Polsce, i będzie brał udział w testach

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zamiar piękny, zbożny i ambitny, ale realizacja potrwa, oj potrwa...

Być może - zanim zapoznamy się z końcowym opracowaniem - już będę zainteresowany praktycznie (co nastąpi, jeśli się stosownie wzbogacę).

 

Czego sobie i Wam życzę! :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tia... pogoda to mnie nie rozpieszcza. Co sie rozstawie, to po godzinie przychodzi syf i nocka w plecy... A nie da się tego testować na raty. Do sparringów potrzebuje stabilnych warunków minimum na całym poj. cyklu testowym (po dodaniu do tego faktu, że jedziemy na kilku teleskopach i wielu nastawach ogniskowych, to poj. cykl zajmuje ok. 2.5- 3.5h, nie ma przebacz).

 

1.JPG

 

Są jednak testy które moge robić niezależnie od warunków:

 

2.jpg 3.jpg

 

Co wam powiem to wam powiem, ale wam powiem. :szczerbaty: Tak nas robią w bambuko poducenci, że aż głowa mała :blink: Az pomierze to wszystko jeszcze raz, bo czytając wyniki chce sie wyć.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i pare godzin na mrozie pękło.

 

IMG_1983.JPG

 

Mam pare mega matieriału audio z tej sesji. Jak ktoś powycina okresy szczękania zębami i wiązanki puszczane pod adresem pewnej swoistej cechy zoomów, to będzie można upublicznić.

 

Szykuje się też kolejna szansa w/g ICMu

 

pog2.JPG

 

Standardowo zapraszam, kontakt via PW.

 

Aaaa, włacha, miałem przecieki robić ;) No to przeciek na dziś.

 

Co wam powiem to wam powiem ale wam powiem, niektóre zoomy nie zamarzają. :szczerbaty:

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i pare godzin na mrozie pękło.

 

IMG_1983.JPG

 

Mam pare mega matieriału audio z tej sesji. Jak ktoś powycina okresy szczękania zębami i wiązanki puszczane pod adresem pewnej swoistej cechy zoomów, to będzie można upublicznić.

 

Szykuje się też kolejna szansa w/g ICMu

 

pog2.JPG

 

Standardowo zapraszam, kontakt via PW.

 

Aaaa, włacha, miałem przecieki robić ;) No to przeciek na dziś.

 

Co wam powiem to wam powiem ale wam powiem, niektóre zoomy nie zamarzają. :szczerbaty:

 

Pozdrawiam.

mój na razie "pożyczony" vixen 8-24 ostatnio nie zamarzł :D, a ja tak :D:zimno:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich użytkowników Astro Forum

Działalność jego śledzę z zainteresowaniem już kilka lat, ale jak dotąd nie wyprodukowałem jeszcze żadnego postu.

Ten jest pierwszy.

 

Jakiś czas temu dla zaspokojenia własnej ciekawości pomierzyłem parametry swoich stałoogniskowych okularów.

Mam opracowaną metodologię tych pomiarów z wykorzystaniem fabrycznego optimetru.

Z jego pomocą można precyzyjnie wyznaczyć średnicę źrenicy wyjściowej okularu, odległość tej źrenicy od soczewki wyjściowej, czyli LER okularu.

Znając średnicę źrenicy wyjściowej okularu, średnicę diafragmy obiektywu można określić powiększenie teleskopu z badanym okularem,

Mierząc dodatkowo ogniskową obiektywu np. prostą metodą Bessela, jesteśmy w stanie wyliczyć tak ważne parametry okularu jak jego ogniskowa i kąt widzenia. ( Znając oczywiście kąt pod jakim widzimy obiekt ).

Zaletą pomiarów optimetrem jest to, że odczyt wyników dokonywany jest bezpośrednio ze skal przyrządu, a reszta to proste wyliczanki, co skutkuje znaczną oszczędnością czasu pracy. Nie trzeba zestawiać też pokazanego na zdjęciu układu pomiaru kątów.

Jeśli masz ochotę, to włączę się chętnie do pomocy przy Twoim teście. Z optimetrem oczywiście.

Mieszkam w Warszawie na Mokotowie.

Jacek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

IFO!!! jest jeden powazny feler. DYSTORSJA. powoduje ona, że ogniskowa i źrenica na brzegu pola jest zupełnie inna. (powiększenie i pole widzenia okularu również) i teraz albo tym przyrządem jesteś w stanie to pomierzyć albo wyliczone pole może być z błędem i to grubym. więc co z pomiarami poza osią?

Edytowane przez McArti
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pomierzyłem właśnie niektóre swoje okulary.

 

ZOOM soligor lantan 8-24

deklarowane pole 50-38 policzone 50,78-38,19

 

rosyjski x14

deklarowane pole 56 policzone 55,24

 

LV5

deklarowane pole 45st policzone 44,46

 

metoda daje dokładność +/-1st przy użyciu łóżka, dwóch długopisów i miarki krawieckiej :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nowy zawodnik on board!

 

S6000245.JPG

 

Michał, zobaczymy czy ten twój killer coś "skiluje" ;)

 

Pozdrawiam.

 

Ps. khem... jakby to powiedzieć... tia... Michał, odezwij się na PW, bo sprzątałem poczte i pociąłem o jeden most za daleko. Namiary kontaktowe mi sie zagubiły.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.