Skocz do zawartości

Plossl 32 czy 40mm do ogniskowej 1800


Art 69

Rekomendowane odpowiedzi

Zastanawiam się nad takim problemem: który z ok. Vixena pl.32 czy też pl.40mm bedzie bardziej użyteczny w praktyce przy współpracy z Makiem o ogn. 1800mm. Okular kitowy 25mm jak na moje początki sprawdza sie przyzwoicie ale w niektórych przypadkach daje zbyt wielkie pow. 72x a co za tym idzie ciemny obraz słabszych DS-ów. w obecnych warunkach za wcześnie na inwestycje w szerokie pole typu LVW czy Hyperion. Czekam także na koniec zaiste tytanicznej pracy Hansa przy testach zoomów (dla którego to pomysłu - słowa wielkiego uznania) :Salut: Może nastepnie nadejdzie czas porownań ok. długogniskowych i to niekoniecznie Naglerów. :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witaj,

Mak ze światłem f/12 to nie jest najlepszy sprzęt do obserwacji słabych, rozległych DSów o małej jasności powierzchniowej.

Akurat te obiekty wymagają źrenicy 5 - 6 mm (jeżeli dysponujesz ciemnym niebem)

W przypadku PL 32 dostaniesz źrenicę wyjściową 2,6 mm a z plosslem 40 - 3,3 mm i powiększenie 45 x

 

Obiekty Deep Space, są bardzo różnorodne, o różnych jasnosciach i wymagające odmiennych powiększeń i tym samym źrenicy wyjściowej, wydaje mi się , że ten PL 40 bedzie jednak lepszym rozwiązaniem i bardziej optymalnym do większości tych mgiełek, natomiast do ogladania delikatnych, słabych struktur np. galaktyk spiralnych, albo mgławicy Welon, potrzebowałbyś czegoś jeszcze dłuższego.......albo teleskop z krótrzą ogniskową :rolleyes:

 

Przydałby ci się długi szerokokątny okular

 

 

 

pozdrawiam

Edytowane przez Moralez
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odwieczny problem dużej źrenicy przy planetarnych tubach :)

Nie myślałeś o dorobieniu visual backa 2"? To rozwiązałoby po części Twój problem.

 

Bolączką Plossla 40mm jest wąziutkie pole widzenia, wynikowo niemal identyczne z polem dawanym przez Plossla 32mm.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myslałem o tym. Czy przejście na 2" jest zasadne tylko w wypadku okularów z zkresu dłuższych ogniskowych , czy również krótkoogniskowe coś na tym zyskują ( przewagę pola przy tej samej ogn. nad 1,25"). Na czym polega "visual back" - czy jest to jakaś przejściówka, jaki jest tego orientacyjny koszt. A może lepiej poczekać trochę i po prostu zakupić coś szerokokątnego ze średniej półki. :wacko: Zaznaczam ze oglądanie DS-ów nie jest moim głównym celem. W warunkach podmiejskiego jasnego nieba nastawiam sie na księzyc i planety, ale pragnąłbym wyciągnać z apertury 150mm jak najwięcej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2" da efekt tylko w przypadku długich okularów 2".

 

1,25" zostanie bez zmian, chyba że przeskoczysz na stałe na kątówkę 2" z redukcją 1,25" - wtedy wydłużysz nieco wiązkę światła i "ściemnisz" Maka nieco. Jeśli to f/12 to wynikowo będzie jakieś f/13 z kątówką 2".

Oczywiście to samo stanie się przy używaniu okularów 2" ale nie będzie to mocno wyczuwalne, jeśli w ogóle.

 

Koszt visual backa (tej tulei wkręcanej w gwint na płycie tylnej Maka) to jakieś 60-80 PLN + koszt kątówki 2" i oczywiście okularów 2" ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czuję że przedemną jeszcze sporo wydatków. Chwilowo chciałbym iść po najmniejszej lini oporu i zdecyduję sie chyba na dłuższego ploosla. Następnie będzie coś szerokiego 32mm, a wiosną może bociany przyniosą mój wymarzony statywik CG-5 GT :icon_wink:

Dzięki za porady. :Beer:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Za namowa Hansa wyposazylem swojego Maka w Visual Back 2" zakupiony w Telescope-service. Calkowity koszt z przesylka to 77 EUR. Do kompletu zaopatrzylem sie w ten okular

 

http://deltaoptical.pl/deltasklep/shopping...4b0cb81cb989ec3

 

Nie jest to torpeda ale z ta swiatlosila powinien sobie radzic.

Niestety jeszcze nie testowalem bo katowka nie doszla.

Co moge powiedziec na wstepnym etapie, to znaczacy wzrost wagi. Bede musial cos dorobic bo juz jechalem wczesniej na koncu preta a ten okular jest naprawde ciezki. No i katowka wazy drugie tyle...

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Za namowa Hansa wyposazylem swojego Maka w Visual Back 2" zakupiony w Telescope-service. Calkowity koszt z przesylka to 77 EUR. Do kompletu zaopatrzylem sie w ten okular

 

http://deltaoptical.pl/deltasklep/shopping...4b0cb81cb989ec3

 

Nie jest to torpeda ale z ta swiatlosila powinien sobie radzic.

Niestety jeszcze nie testowalem bo katowka nie doszla.

Co moge powiedziec na wstepnym etapie, to znaczacy wzrost wagi. Bede musial cos dorobic bo juz jechalem wczesniej na koncu preta a ten okular jest naprawde ciezki. No i katowka wazy drugie tyle...

Pozdrawiam

 

 

Życzę naprawdę szeroookich widoków. :D Ja postąpiłem odmiennie a powodem zakupu plossla 40mm jest inny priorytet - najpierw statyw. Dobrze rozumiem przewagę parametrów okularów 2" ale pzy określonym budżecie trzeba dokonywać wyborów. Moim zamiarem jest dokupienie w nastepnej kolejności np. tego Hyperiona 36mm - http://deltaoptical.pl/deltasklep/shopping...4b91058194619e5

Powiekszenie i pole uzyskam podobne do twoich ale zaoszczędzę nieco kasy i wagi (co także ważne) Czy zamierzasz wymieniać wszystkie ok. czy zamówiles ten zestaw tylko pod ten 40mm?

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Życzę naprawdę szeroookich widoków. :D Ja postąpiłem odmiennie a powodem zakupu plossla 40mm jest inny priorytet - najpierw statyw. Dobrze rozumiem przewagę parametrów okularów 2" ale pzy określonym budżecie trzeba dokonywać wyborów. Moim zamiarem jest dokupienie w nastepnej kolejności np. tego Hyperiona 36mm - http://deltaoptical.pl/deltasklep/shopping...4b91058194619e5

Powiekszenie i pole uzyskam podobne do twoich ale zaoszczędzę nieco kasy i wagi (co także ważne) Czy zamierzasz wymieniać wszystkie ok. czy zamówiles ten zestaw tylko pod ten 40mm?

Pozdrawiam.

 

Ten okularek 40 mm bedzie tylko do tego maka ale katowke 2 cale zamierzam wykorzystac rowniez w edku 80. Stad powod przejscia na dwa cale. Po za tym bede mogl zamontowac jakies szerokokatne dwucalówy z zakresu ogniskowych 10-20 mm. Przy tym zestawie i przy tym polu bedzie mozna troche powalczyc tym maczkiem z DS-ami (chce wycisnac z tego pudla ile sie da). Po za tym dwa cale umozliwilo mi zamontowanie tego o to cuda:

 

http://deltaoptical.pl/deltasklep/shopping...1f546d94b53664f

 

Nie licze tutaj na znaczna poprawe obrazow ale chcialem zamknac szczelnie tube aby lepiej zabezpieczyc przed kurzem i wilgocia. Mam nadzieje ze nie bede widzial przez to gorzej.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.