Skocz do zawartości

Zakrycie Marsa 24 grudnia


Aquamarin

Rekomendowane odpowiedzi

Ponad 2 dni po Plejadach Księżyc w pełni zakryje Marsa.

Nastąpi to 24 grudnia nad ranem, czyli w wigilię, ale na szczęście w poprzednią noc.

Pełnia Księżyca utrudni obserwację, ale Mars na szczęście jest akurat w opozycji i bardzo jasny (-1.6 mag).

To bardzo rzadkie zjawisko - Mars jest nieczęsto i nieregularnie zakrywany - na nocnym niebie widać to było ostatnio w r.1991.

Grafiki przedstawiają zakrycie około 4:40 oraz okrycie około 5:15, wszystko nad północno-zachodnim horyzontem.

Czas zakrywania i odkrywania tarczy planety wyniesie ok. 40 sekund.

 

Mars_z.jpgMars_o.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mars ma jasnośc powierzchniową zbliżona do Ksieżyca bardziej niż Saturn podczas ostatniego zakrycia i nie trzeba będzie kombinować jakichś skladanek, obydwa ciała dadzą się naswietlić się z widocznymi detalami powierzchni w jednym kadrze. Nie miałem jeszcze okazji sfocic zakrycia czerwonej planety.

Edytowane przez lemarc
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dzień rzeczywiście było pogodnie. Ale wraz z nadejściem zmroku wszystko wróciło do normy* .

Ale w sumie to i tam był mój najlepszy dzień obserwacyjny od ponad tygodnia - nie tylko Słońce, ale nawet i Księżyc widziałem :szczerbaty: . Przynajmniej pierwszy raz w życiu porobiłem sobie parę fotek** kompaktem.

 

 

* - całe niebo w chmurach :angry:

** - tzn parę razy udało się nacisnąć przycisk podczas przyłożenia aparatu do okularu, gdy na ekraniku widoczny był Księżyc/Słońce :szczerbaty:

 

A wracając do zakrycia, to chyba większym problemem jest, czy się uda jeszcze Marsa w tym roku zobaczyć. Bo zakrycie to raczej już nie ma szans.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jednak się da! Właśnie wracam z dworu, mam czyściutkie niebo na którym widać Księżyc, Marsa, i kilka najjaśniejszych gwiazd. Mars bez rewelacji bo seeing kiepski ale czapę i sinoszare kontynenty widziałem :szczerbaty: chciałem też spojrzeć raz na Księżyc ale nawet nie zdążyłem przyłożyć oka to okularu gdy poczułem ciepło i zrezygnowałem B)

Na zakrycie nie liczę. Ale budzik nastawię :P

 

Dobrych warunków,

Krawat.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie w Łodzi wszystko idzie we "właściwym kierunku" - po słonecznym dniu przyszedł pochmurny wieczór :angry: Chyba do końca przerzucę się na jazz i dłubanie w samochodzie - równie kosztowne co atronomia, ale można to robić w każdą pogodę.

No ale nie tracę nadziei, będę czujny (ostatnio i tak kiepsko śpię...)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kraków - średnio na jeża, czerwony z łysym lekko za cirrusow, no zobaczymy, trochę czasu jeszcze zostało.

Pozdr. Artur

P.S. Mac sie juz chłodzi :-)

 

Ja bym się tak nie cieszył według prognoz http://new.meteo.pl/ zaraz zaatakuje nas wielka ławica czarnych chmór ...

Ale według innych przewidywań http://weather.icm.edu.pl/ będzie coraz lepiej :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja bym się tak nie cieszył według prognoz http://new.meteo.pl/ zaraz zaatakuje nas wielka ławica czarnych chmór ...

Ale według innych przewidywań http://weather.icm.edu.pl/ będzie coraz lepiej :D

 

Lookam cały czas i widok cacy, mars taki jaki ma być - ale to teraz - do rana jeszcze daleko .......

Pozdr. Artur

Edytowane przez fiorina01
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lookam cały czas i widok cacy, mars taki jaki ma być - ale to teraz - do rana jeszcze daleko .......

Pozdr. Artur

 

Ja dopiero rozpoczynam wynoszenie mojej synci na dwór a ty już lukasz na marsa xD

Najgorsze jest to że nad ranem będzie w Krakowie odzczuwalna temperatura lekko pod -15* :blink:

Ale będzie fajnie :D:szczerbaty:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja dopiero rozpoczynam wynoszenie mojej synci na dwór a ty już lukasz na marsa xD

Najgorsze jest to że nad ranem będzie w Krakowie odzczuwalna temperatura lekko pod -15* :blink:

Ale będzie fajnie :D:szczerbaty:

 

Lookam, lookam bo warunki bardzo dobre, seeng 7/10 dla północneje części Krakowa !!!

Pozdr.Artur

Edytowane przez fiorina01
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla okolic częstochowy:

złączenie: AZ 276* WYS 30*

rozłączenie: AZ 281 WYS 25*

 

Wczoraj Hallo księżycowe dzisiaj zaćmienie marsa :D Co za emocjonujące święta!!

Edytowane przez Kurak
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.