Skocz do zawartości

Zakrycie Marsa 24 grudnia


Aquamarin

Rekomendowane odpowiedzi

Ja właśnie teraz chłodzę sprzęcior i z qmplem z podwórka atakujemy głównie Marsa, potem przyjdzie czas na Księżyc (kolega ładnie poprosił). Może jeszcze jak wytrwamy długo i chmur nie będzie to m42 się ustrzeli... Chociaż czy ja wiem? Tak daje po oczach Księżyc...

 

Udanych Łowów!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wkrótce zdjęcia LIVE z krakowa :D Jak tylko Syncia się ochłonie z szoku termicznego :D

 

Nie przywiązuj zbytniej wagi do prognoz bo wedłuch nich w krakowie powinno być zachmurzenie xD

Edytowane przez Kurak
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może jeszcze jak wytrwamy długo i chmur nie będzie to m42 się ustrzeli...

Udanych Łowów!!

Nie licz na nic takiego. Przed chwilą patrzyłem- Łysy obdarł ją ze wszystkiego. Zerkaniem jakaś mgła majaczy tylko. Nic ponad to.

 

Co do tematu: atakowałem przed chwilą Marsa. Dało się rozpoznać czapę polarną. Poza tym pływa, ale to wina niewychłodzonego lustra(w gaarżu mam +5stopni) i seeingu. Łysy parzy już w szukaczu, w okular boję sie zajrzeć xP. Poza tym niebo krystalicznie czyste bez żadnych chmur. Pięknie wygląda para Mars i Księżyc gołym okiem... :)

 

Pozdrawiam,

Krawat.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obserwowałem Marsa przy 120x. I powiem tak. Dość duża tarczka planety, dało się tam co nieco rozpoznać, ale obraz strasznie pływał... Była to wina chłodzenia tylko przez 30minut i kiepski Seeing dopisywał równo. Dzisiaj w nocy ma być czyste niebo więc, z powodu braku lornetki, zjawisko będę obserwował przez... SZUKACZ :haha:

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie chciałbym tu kogoś wkurzyć ale... MAM TAKI SEEING ŻE MASAKRA! :blink:

 

5/5, palce lizać, zaj***ty! :helo:

 

Mars wygląda po prostu bajecznie nie mówiąc już o kraterkach na brzegach Księżyca! Mniam! :helo:

 

Tak się patrzyłem na wschód a tu... kurka, czy to nie lew? Hm... A tam Saturn? Rzut okiem przez teleskop i ukazała mi się uszata planeta! Jednak jeszcze trzeba poczekać aż troszeczke się podniesie wyżej. :banan:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie chciałbym tu kogoś wkurzyć ale... MAM TAKI SEEING ŻE MASAKRA! :blink:

 

5/5, palce lizać, zaj***ty! :helo:

 

Mars wygląda po prostu bajecznie nie mówiąc już o kraterkach na brzegach Księżyca! Mniam! :helo:

 

Tak się patrzyłem na wschód a tu... kurka, czy to nie lew? Hm... A tam Saturn? Rzut okiem przez teleskop i ukazała mi się uszata planeta! Jednak jeszcze trzeba poczekać aż troszeczke się podniesie wyżej. :banan:

Nie tylko Ty. Ja także padłem przy okularze. Super odcięta czapa, ciemneijszy pas pod nią, kontynenty, obraz wręcz fotograficzny. Saturn u mnie trochę pływa ale tekże jest gites. Przy 120x wyraźnie odcięte pierścienie. NAwet z jednej strony mi raz jakby czarna kropeczka na pierścieniu zamajaczyła, ale nie jestem pewnien. W każdym razie jest bajecznie. A raczej było, bo teraz przyszły [cenzura] chmury..Na szczęście to cirrusy przez które coś tam widać. A widać czapę na Marsie :P więc nie jest źle. Kraterki na brzegu Księżyca- miodzio, naprawdę fantastyczny widok.

 

Mimo próśb, starań, nie udało się wysępić od Mamy NLV6mm, spoczywającego spokojnie w pudełku, i czekającego na jutrzejszy wieczór. Tylko szkoda, że jutro nie będzie takich warunków. :(:Cry::die: Jestem naprawdę niepocieszony. Ale dobrze że choć coś widziałem.

 

Pozdrawiam,

Krawat.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trwa już transmisja z zakrycia na www.poa.go.home.pl

 

Póki co mamy jeszcze pogodę, ale coś niby nachodzi...

 

 

Kurcze to u was nawet gwiazdy widać :rolleyes: . U mnie tylko przez pewien czas Ksieżyc przez chmury prześwitywał. A gwiazdy to z 10 dni temu ostatni raz widziałem :rolleyes: (nie licząc Słońca).

Edytowane przez ABC
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To będzie piękne, PODWÓJNE ZAKRYCIE :

Zakrycie Marsa przez Księżyc i zakrycie Księżyca przez chmury.

 

Niestety. zdjęcie może być malo efektowne, zupełnie podobne do klasycznego tematu :

PIĘCIU MURZYNÓW W CIEMNEJ SIENI

Edytowane przez cygnus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja wstałem sobie o 4:30 i poszedłem do dużego pokoju, gdzie mam drzwi balkonowe. Centralnie przez owe drzwi widać było piękny Księżyc, spowity lekko w dym z komina naszej elektrociepłowni. Wziąłem krzesło, usiadłem wygodnie, do rąk wziąłem lornetkę 10x50 - pięknie widać Marsa tuż przed pożarciem przez Księżyc.

 

Zakrycie w Kielcach zaliczone - w bardzo przyjemny i ciepły sposób, choć przez szybę - godzina 4:44.

Na odkrycie nie czekam, idę spać - dziś Wigilia i wiele obowiązków czeka.

 

Wesołych Świąt!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widziałem, Panie i Panowie!

 

Matko u mnie seeing 5/5 po prostu rewelacja w momencie zakrycia na marsie widać było wyraźnie sinoszare kontynenty układające się w kształt twarzy ludzkiej (albo stringów xD). Przez ponad pół minuty maleńka tarczka Marsa chowała się za Księżyc. To było wprost niesamowite! Udało się zaobserwować. Jestem naprawdę szczęśliwy! To moje pierwsze teleskopowe zakrycie. Idealny prezent na święta jak dla mnie. Aha, na niebie 0 chmur a na dworze bardzo jasno :)

 

Przy okazji look na Saturniastego. Powalił mnie. Przy takim seeingu obraz planety był NIESAMOWICIE stabilny, zero pływania, pięknie oderwane pierścienie a dookoła księżyce- niezapomniany widok. Naprawdę.

 

Pozdrawiam,

Krawat.

 

PS. Czekam na odkrycie :]

 

@Adam- ja wstałem. Nastawiłem 4 budziki cobym nie zaspał :P

Edytowane przez Krawat
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam ja również,

nie spałem przez całą noc :banan: , bo znając mnie jakbym nastawił sobie budzik to trudno byłoby mi wstać :D .

 

Zakrycie zaliczone teleskopowo !

Cóż mogę powiedzieć więcej... ciesze się z tego, że pogoda dopisała. Zjawisko piękne i godne uwagi. Szkoda tylko, że nie posiadam jak na razie dużego POWERA ;/ jedynie 80x. Pod koniec stycznia dopiero zakupy.

Seeing u mnie też b.dobry, wyraźnie widoczna tarcza z szczegółami, które trudno dostrzec przy tak małym powiększeniu.

 

Nie zazdroszczę tym co wstali, a pogoda sprawiła im hecę.

 

Pozdrawiam i czekam z niecierpliwością na odkrycie :)

 

 

Wesołych Świąt

Edytowane przez adam_astro
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

YES, YES, YES!!! :D

 

Udało mi się zaliczyć zakrycie!!! :helo::banan:

Normalnie zajawka! Fajnie to wyglądało bo Mars zwrócony swoją czapką do Księżyca chował się obok jakiegoś kraterka B) .

 

BOMBA, JA CHCĘ JESZCZE!!! :szczerbaty:

 

Aha, seeing 5/5 :D . Ale mało brakowało a nie zaliczyłbym zakrycia. Na odkrycie oczywiście czekałem ale chmury także :-/

Edytowane przez Grodlife
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja zaliczyłem zakrycie i odkrycie :banan: że tak powiem, seeing również 5/5, miałem obawy co do zobaczenia powrotu Marsa na wizję bo chmurki zaczęły wyskakiać od strony Wenus ale udało się, robiłem też jakieś tam mizerne fotki, ale co z tego wyszło zobaczę później, bo bateria na mrozie padła.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.