Skocz do zawartości

Zakrycie Marsa 24 grudnia


Aquamarin

Rekomendowane odpowiedzi

U mnie teleskop stał całą noc na polu i rano był idealnie schłodzony i gotowy do obserwacyj zakrycia.

Zakrycie i odkrycie zaliczone :helo:

Zakrycie obserwowałem przy powiększeniu 120x i plus filtr polaryzacyjny

Odkrycie przy powiększeniu 48x też z filtrem, cóz bałem sie że przeoczę przy większym powiększeniu :szczerbaty:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W Krośnie udana obserwacja, zarówno zakrycia, jak i odkrycia Marsa. Przez całą noc przewalały się porozrywane chmury stratus. W momencie zakrycia i odkrycia Księżyc i Mars bardzo dobrze widoczne. Pozdrawiam wszystkich i całej Społeczności forum życzę spokojnych i radosnych Świąt Bożego Narodzenia.

Zakrycie_Marsa.JPG

Odkrycie_Marsa.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja sobie wstałem o 4 godzinie, ubrałem się wyszedłem na dwór z lornetką pożyczoną od kolegi. I obserwowałem, mimo że chmury już nadchodziły. Zobaczyłem samo zakrycie, extra widok) a potem poszedłem do domu i prosto do łóżka :).

 

Pozdrawiam

 

PS. To moje pierwsze zakrycie w życiu, wiec byłem podekscytowany na maksa :szczerbaty:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pogoda zawiodła na zakryciu Plejad, ale to pospolite zjawisko w tym roku, za to doczekałem się zakrycia Marsa pierwszy raz w życiu. Najpierw zrobilem troche avików z barlowem 3x z ktorych powstała fotka samej tarczy i co nieco widać. Kiedy zbliżało się zakrycie stwierdzilem znaczne pogorszenie seeingu z racji tego że planeta znalazła się blisko ściany budynku, teleskop skierowany wzdłuż niej wychwytywał ciepło nie tylko z niższych kondygnacji, ale też z sąsiedniego budynku nad którym był usytuowany Ksieżyc zaledwie 30 stopni nad horyzontem. Dla tego zrezygnowałem z użycia barlowa i kręciłem w ognisku gł. SCT10". Każda fotka to stack z ok. 10-15 klatek, bo wiadomo że złożenie większej ilosci rozmazało by obraz. Koniec zjawiska filmowałem z częściowo przesłonętym ścianą wlotem tuby. Przez cały okres zakrycia na podglądzie wolno przemieszczały się detale księżycowej pełni, by we właściwym czasie odsłonić tarczę Marsa w przewidywanym miejscu.

M241207X12.JPG

M241207J.JPG

M241207J1.JPG

M241207J2.JPG

M241207K1.JPG

M241207K2.JPG

M241207K3.JPG

Edytowane przez lemarc
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wygląda na to, że w Łodzi sytuacja była bliska dna - ja nawet nie widziałem koniunkcji - od wschodu Księżyca niebo w zupie, dotąd tak jest. :icon_evil:

 

UWAGA: jeśli ktoś nie oglądał, to niech się nie matrwi, gdyż:

 

>>> Już 10 maja 2008 ponowne zakrycie Marsa, tyle że na błękicie około południa (jasność 1.3 - do zrobienia)

>>> I zaraz potem (he,he) - 8 grudnia 2022 - powtórka z rozrywki - zakrycie Marsa przez Księżyc w pełni!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Świdnica również melduje udaną obserwację zakrycia. Jednakże pogoda zaskoczyła mnie w pozytywny sposób. Godzina 4.35 - Łysy jako wielka rozlana plama światła, przyczyna - cienka warstwa chmur. Pomimo tego przygotowałem sprzęt, jednak nie odpalałem nagrywania. Na minutę przed zakryciem, jak ręką odjął i zanim zdążyłem powiedzieć omanotopeja i włączyć nagrywanie Czerwony już śmiał się zza Księżyca. Odkrycie byłoby też ładnie zarejestrowane, gdyby nie to, że wywalił się software na laptopie. Eh pierwszy raz próbowałem zarejestrować zakrycie i od razu mnóstwo błędów :D Następnym razem będzie lepiej.

 

Pomimo napotkanych problemów, udało się jednak zrobić parę fotek po odkryciu.

 

1w.jpg

 

3b.jpg

 

MT-800 + Vesta 675K bez prowadzenia. Stack odpowiednio 30 i 300 klatek

Jak widać trochę atmosfera nam pływała w trakcie zakrycia.

 

P.S.: Lemarc, świetne zdjęcia :) Kompleksogenne :D

Edytowane przez Jendrako
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piękne zdjęcia Leszku. Z ciekawości zapytam, skąd ta fioletowa kolorystyka. Przynajmniej u mnie na monitorze. Czy to efekt obróbki, jakiś filtr planetarny czy wpływ zamglenia/cirrusów?

W Lublinie pogoda rzeczywiście dopisała, zakrycie co prawda przespałem przegrawszy walkę z budzikiem i grawitacją, ale na odkrycie stawiłem sie na posterunku. Na oddalającym się Marsie widoczne zarysy 2-3 ciemniejszych obszarów, czapy polarnej nie dostrzegłem. Mak 127mm, 75x i 150x Magia... Chociaż Saturn w analogicznej sytuacji zrobił ciut większe wrażenie. Ale wtedy oglądałem komplet.

Pozdrawiam

-J.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałem tylko wiecej szcześcia do pogody, fotki najprzedniejsze nie są bo zjawisko zachodzilo nisko. Kolorystyka wynika z faktu że fabryczny filtr zostal wyjęty z kamerki i zastąpiony IR block. Można pobawić się balansem koloru by to poprawić, ale jakoś nie spieszyłem się z tym na razie po zarwanej nocy.

Edytowane przez lemarc
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie bryndza z pogodą, no ale nie zawsze jest dobrze..

mar121, czy Jurgów to Twoja stała baza obserwacyjna? - kiedyś jeździłem regularnie do Rzepisk i na południowym stoku seeing był zawsze żyleta!.

Pozdrawiam.

 

 

Nie tylko stale miejsce obserwacji ale równiez zamieszkania:D Zapraszam na wspólne obserwacje.

 

(wlasnie probuje cos wyciagnac z materialu, ale z powodu chmur musialem mocno przeswietlic marsa i ksiezyc zeby bylo cos widac wiec nie wiem czy sie cos uda)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

>>> Już 10 maja 2008 ponowne zakrycie Marsa, tyle że na błękicie około południa (jasność 1.3 - do zrobienia)

dzięki za pocieszenie. W wawie kicha totalna od 15.00 (nawet zachodu Słońca nie widziałem, choć przez chwilę Księżyc na wschodzie uśmiechnął się ...)

pozdrawiam wigilijnie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

>>> Już 10 maja 2008 ponowne zakrycie Marsa, tyle że na błękicie około południa (jasność 1.3 - do zrobienia)

 

No wreszcie się doczekałem odpowiedzi na moje pytanie z wczorajszego wieczoru. :D No w Maju jest większa szansa na pogodę przynajmniej.

 

No i gratuluję Lemarcowi za super zdjecia z tego zakrycia. Jakiś filmik by się jeszcze przydało obejrzeć, żeby mieć choć namiastkę tego jak to wyglądało w rzeczywistości.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.