Skocz do zawartości

osiowość


Gość Mitek

Rekomendowane odpowiedzi

Zastanawia mnie jak w takich teleskopach ustawia się lusterko wtórne o osi lustra gł. Jak jest dobra rura to mamy bazę, a tutaj?

 

http://astro-forum.org/Forum/index.php?act...st&id=12565

 

Może idealne ustawienie nie ma aż takiego znaczenia wielkiego?

 

Można by było dorobić dwa dekle z maleńkimi otworkami i w ten sposób ustawić aby środek lusterka kątowego wpadał w środek głównego..

 

Może nie wybrałem najlepszego zdjęcia do przykładu ale może to tego celu posłużyć teleskop Taurus.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Tuba przy kolimacji nie jest ci do niczego potrzebna. Kolimujesz lustro do lustra, a nie do tubusu. Kolimowanie na Tubus to zły pomysł.

2. Dlaczego chcesz ustawiać LW w osi LG? Offset się kłania.

3. Nie ma żadnego znaczenia przy kolimacji newtona to, w jakiego typu tubusie siedzi optyka, ani jakiego rodzaju jest jego montaż. (przy ball-montach takich jak na załączonej fotce) nie wiem jak jest rozwiązany dostęp do LG, ale na zdrowy rozum, dostep taki jakoś zorganizowany technicznie bez wyciągania celi masz.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To ja obmyśliłem jak wycentrować obydwa lustra idealnie a okazuje się ze na darmo.. Gdzie ma być w końcu lusterko? Skoro tubus nie ma znaczenia to dlaczego mówi się że wyciąg ma być pod 90st. do tubus?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mitek ja tez mam problem ze zrozumieniem tego. Na rysunkcah HAmala dot. offsetu faktycznie po przecieciu stożka srodek geometryczny LW nie wypada w srodku osi LG.

Trzeba by go przesunać . Ale tak naprawde po co skoro ...

 

Mozna zrobic LW troszke wiekszy by łapał cały stożek i dał rade by środek geometryczny LW był w stosunku do osi LG .

przeciez chyba lusterka wtorne nie sa "przycinane" idealnie do stożka z LG ??? rozrysowalem to sobie na rys2. na stronce arrakis.ovh.pl .

 

I widać tam ze srodek lw jest na srodku osi z LG (choc zostaje wtedy troche "niepotrzebnego" LW ale nie ma całego galimatiasu z offsetem, dlatego wciaz czegos tutaj nie rozumiem

 

Tak czy siak..zacząłem sie nad tym wszytkim zastanawiac pod katem kolimacji teleskopu od nowa, i szczerze mowiac nie mam pojecia ja go wykonac praktycznie tak by wszystko bylo prostopadle i w ogole...zgrane.

 

Jak chociazby sprawdzic praktycznie czy wyciąg mam ustawiony prostopadle do LW? albo samo LW czy jest pod katem 45 ?

Jesli jest offset to jak sie go ustawia przez regulacje pająka czy moze pajak jest idealnie fabrycznie na srodku osi LG ale glowica LW juz nie ?

 

Na stronie HAmala nie ma niestety takich wlasnie odpowiedzi "od początku"

 

I moje ostatnie pytanie czy metoda Hamala moze jednak nie dać dobrze skolimowanego teleskopu mimo ze wszytko sie wydaje grać zgodnie z jego opisem?

 

 

 

ps widze ze hans zamiescil rysunek..mojepytanie brzmi dlaczego juz na poczatku projektowania teleskopu wyciag nie jest w odpowiednim miejscu tylko trzeba go regulowac offsetem ?????

Edytowane przez Kaladan
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

(...)przeciez chyba lusterka wtorne nie sa "przycinane" idealnie do stożka z LG ??? (...)

 

To nie jest zasada. W masowych teleskopach często masz LW za duże (no problemo - obstrukcjoni tylko większe) lub za małe (jest problemo - offset>winietka included). Czasem też masz dokładnie dobrane (może być problemo offsetowe). Jak sprawdzić czy LW jest wystarczające/za duze /za małe? Ściągnąć Newtwin, wklepać pomierzone dane i przeczytać wyniki.

 

Pozdrawiam.

 

 

Kaladan, nie myl położenia wyciągu z offsetem, bo to nie to samo.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla tych, którzy dalej nie czują offsetu zrobiłem model 3D newtona f4, pokazujący stożek światła odbitego od lustra głównego, trafiający na lusterko wtórne i konsekwencje nie zastosowania/zastosowania offsetu.

Parę screenów:

bez_offsetu_bok.jpg

bez_offsetu_persp.jpg

offset_bok.jpg

offset_persp.jpg

Edytowane przez bartolini
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

bartolini nie wiem..pewnie ja jakis totalnie glupi jestem...mam jednak wraznie ze nie przczytales mojego postaw wyzej.i...ale wez sobie ten rysunek drugi od prawej i wyobraz sobie ze "dodajesz" troche lustra po jego prawej stronie, wtedy lustro sie robi dluższe ale jego srodek geomteryczny lezy na osi LG..

o to mi wlasnie chodzi czemu tak tego sie nie robi..obstrukcja z takiej nadwyzki LW bylaby chyba minimalna ale za to wszytko lezy idealnie na srodku i w osiach

 

Predzej zrozumiem potrzebe offsetu jesli tak jak na rys hansa zaprojektowano telepa i sie okazuje ze w jakichs milimetrach ognisko nie pada w osi wyciągu i wtedy trzeba troche poprzesuwac LW.

 

Ale TEORETYCZNIE powinno byc wszystko wporzadku gdyby wyciąg przesunieto w prawo (na rys hansa) ale wedlug Was tak nie jest. Offset musi być zawsze. tak jak w wypowiedzi mcartieego ze telepy robi sie tak by by nie było osiowo...tego wlasnie nie rozumiem.

 

okey..mysle ze powinienem doczytac cos wiecej niz hamala i pare topicow. znajde cos na goglach ...i pewnie skumam o co lata..

 

pozdr.

Edytowane przez Kaladan
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

bartolini nie wiem..pewnie ja jakis totalnie glupi jestem...mam jednak wraznie ze nie przczytales mojego postaw wyzej.i...ale wez sobie ten rysunek drugi od prawej i wyobraz sobie ze "dodajesz" troche lustra po jego prawej stronie, wtedy lustro sie robi dluższe ale jego srodek geomteryczny lezy na osi LG..

o to mi wlasnie chodzi czemu tak tego sie nie robi..obstrukcja z takiej nadwyzki LW bylaby chyba minimalna ale za to wszytko lezy idealnie na srodku i w osiach

 

Predzej zrozumiem potrzebe offsetu jesli tak jak na rys hansa zaprojektowano telepa i sie okazuje ze w jakichs milimetrach ognisko nie pada w osi wyciągu i wtedy trzeba troche poprzesuwac LW.

 

Ale TEORETYCZNIE powinno byc wszystko wporzadku gdyby wyciąg przesunieto w prawo (na rys hansa) ale wedlug Was tak nie jest. Offset musi być zawsze. tak jak w wypowiedzi mcartieego ze telepy robi sie tak by by nie było osiowo...tego wlasnie nie rozumiem.

 

okey..mysle ze powinienem doczytac cos wiecej niz hamala i pare topicow. znajde cos na goglach ...i pewnie skumam o co lata..

 

pozdr.

 

Nie nerwujsja Kaladan, tylko pomyśl chwilkę. Większe LW to droższe LW , droższe LW to... juz czaisz czemu nie sa większe :) ? No dobra, wiemy, że w większości wypadków bedziemy mieli za małe lub akuratne. No to teraz druga problema. NIE MYL położenia LW względem osi wyciągu z połozeniem LW względem osi optycznej. Ufff. LW ma krawądzie w różnej odległości od LG tak? (no jest pod kątem 45* stopni do niego więc musi być). Więc ta krawędź bliższa LG jest w rejonie gdzie stożek światła jest szerszy (większy od LW), a ta druga krawędź jest w rejonie gdzie stożek jest węższy (mniejszy od LW). Mam nadzieje, że ciągle jasne. Więc na krawędzi bliżej LG nie łapiemy całego stożka (tracimy część światła), a na dalszej łapiemy więcej niż chcemy (niepotrzebna obstrukcja). No to przesuwamy LW odrobinę w bok od osi w kierunku "OD" wyciągu. I po problemie. Nie rozumiem co chcesz osiągnąć przesuwając LW "w prawo". Nic to nie zmieni. Wylecisz tylko radośnie z osi fokusera z osią optyczną.Mógłbyś niby przesunąć w parwo i LW i fokuser i wtedy faktycznie złapiesz cały stożek, ale dla odmiany ognisko będziesz miał tak nisko, że zostanie powiedzieć tylko "bye bye maszkaro" taniemu fokuserowi i załadować do tuby niskoprofilowca. Niskoprofilowiec to droższy fokuser, droższy fokuser to... ;)

 

Pozdrawiam.

 

Ps. Przepraszam za ew. gmatwaninę opisową i troche durnowate uproszczenia, ale jakoś nie mam pomysła jak to napisać, skoro nie idzie załapać z rysunku powyżej. No i jeżeli bredze, to oczywiście natychmiast obsobaczyć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

bartolini nie wiem..pewnie ja jakis totalnie glupi jestem...mam jednak wraznie ze nie przczytales mojego postaw wyzej.

pozdr.

 

Kaladan, ale ja nie muszę czytać twoich postów, żeby wrzucić te screeny tylko pokazałem jak to wygląda w rzeczywistości (wirtualnej) - to nie jest namalowane według mojego "widzimisię".

 

...ale wez sobie ten rysunek drugi od prawej i wyobraz sobie ze "dodajesz" troche lustra po jego prawej stronie, wtedy lustro sie robi dluższe ale jego srodek geomteryczny lezy na osi LG..

o to mi wlasnie chodzi czemu tak tego sie nie robi..obstrukcja z takiej nadwyzki LW bylaby chyba minimalna ale za to wszytko lezy idealnie na srodku i w osiach

 

pozdr.

 

"Zrobiłem" takie lusterko opisane dwoma elipsami no i obstrukcja jest większa.

lusterko_opisane_dwoma_elipsami_l.jpg lusterko_opisane_dwoma_elipsami_ll.jpg lusterko_opisane_dwoma_elipsami_lll.jpg

 

 

Jakoś nie odnoszę wrzażenia, że wszystko się upraszcza... :rolleyes: łatwiej chyba przykleić je parę milimetrów w jedną czy drugą stronę :Boink:

 

o to mi wlasnie chodzi czemu tak tego sie nie robi..

pozdr.

 

Na podstawie tych ilustacji jesteś już chyba dojść do wniosku, że robienie lusterka wtórnego nieokrągłego jest chybionym pomysłem...

Edytowane przez bartolini
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kaladan! jak patrzysz środkiem wyciagu to powinno być lusterko wysrodkowanym okręgiem równooddalonym od brzegów wyciągu.

 

i tak jest pod warunkiem ze wystpuje offset (kiedy jest "krzywo w tubie"!!!!). rozumiesz?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ok dzieki hans pierwsze zdanie i ostatnie wyjasnily mi watpliwosci..nie zaprzegnąlem do rozwazań aparatu matematycznego stad nie sadzilem ze przesuwajac w prawo LW i łapiac caly stozek zostane z zbyt "niskim" ogniskiem,. i innym takze dziekuje ze odpowiedzi..:)

 

Pozostaje jeszcze "interpretacja" całego zjawiska w kolimatorze..

 

Powiedzcie mi prosze czy metodą Hamala można mimo wszystko źle skolimować teleskop mimo ze wydaje sie być wszystko okey z jego opisem ???

 

Bo po wątku popsa czy to jest dobrze skolimowany newton chyba okazuje sie ze chyba to nie jest tak pieknie.

Edytowane przez Kaladan
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jak ustawić offset? Skoro LG odbija się całe o LW to offset jest ok?

 

Rozumiem czym jest offset, wynika stożkowej natury światła odbitego od LG z rysunków Hamala które podlinkował McArti..

 

W newtonach przynajmniej w moim nie ma regulacji osia LW na dół czy w górę jest tylko regulacja czoła oprawy LW regulując czoło też zbaczamy z osi ale to co innego, co innego przesuwać a co innego pochylać...

Edytowane przez Mitek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1) budujesz teleskop czy kolimujesz?

 

2) jezeli kolimujesz to offset MASZ. polega on na zamontowaniu fabrycznym lusterka (widac to własnie w tubusie).

 

3) offset jest poto żeby na oko ustawić lusterko centrycznie względem obrysu wyciągu. przeciez lusterko skolimowanego telepa moze byc nawet trójkatne. tylko potem jak je kolimować?

Edytowane przez McArti
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Buduje Newtona i na dzień dzisiejszy mogę go zbudować i kolimować ale mnie nie satysfakcjonuje jak nie mam do końca zrozumienia..

 

Chyba zastosuję sie do opisu Hamala czyli jak kropka jest na środku to offset sam sie ustalił:):)

 

"kropka" czyli marker lustra gł. jest centralnie do osi wyciągu okularowego

 

Gdyby skrajnie wszystko poprzesuwać od osi to tez można pochylać LW aż złapie widok LG dlatego dążę do wyjaśnienia tego..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba już wiem. Środek LW powinien być w osi LG ale LW musi być pochylone.. (offset)

 

Pochylone ale nie przesunięte. Tubus tutaj jest pomocny w zgraniu środków.

 

Mam możliwość wykonać to z dużą dokładnością do ~0,03mm dlatego pytam czy warto

Edytowane przez Mitek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

offset niema związku z markerem

 

offset przy BUDOWIE to umiejętne (co do miejsca) naklejenie lustra na jego uchwyt.

 

ps. jezeli nie wykonasz dobrze offsetu. nie bedziesz mógł korzystać z tego etapu kolimacji

 

http://astrofotografia.republika.pl/Kolima...eleskopu_2a.jpg

 

ani tego

 

http://astrofotografia.republika.pl/Kolima...teleskopu_5.jpg

Edytowane przez McArti
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przecież nie nakleję na oko . To trzeba zrobić jeszcze regulację osi tak? góra dół ? oprócz pochylania 3 śrubkami kolimacyjnymi? Mowa o LW.

Edytowane przez Mitek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.