Skocz do zawartości

Canon EF 100 f/2 USM do astrofotografii


qbanos

Rekomendowane odpowiedzi

Taki obiektyw:

 

http://www.optyczne.pl/index.html?producen...typ=0&moc=0

 

w użyciu do astrofoto. Zależy mi na świetle f/2.8 a więc i tak go przymkne do tej wartości, pytanie tylko czy wtedy będzie znośny do gwiazd? Miał ktoś styczność z tym szkłem?

 

Jeśli jest nieodpowiedni to proszę o polecenie czegoś innego w tej cenie i o podobnych parametrach (ogniskowa 100 +/-30mm, użyteczne światło f/2.8). Z góry dzieki za odpowiedzi!

 

 

P.S. Narazie zdecydowałem się focić szerokie pola ze względu na brak środków na odpowiednią dłuższą optykę. :szczerbaty: Przy moim niebie efekty głębokiego badania gwiazdozbiorów powinny być bardzo dobre.

Edytowane przez qbanos
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zdaje sie Dave ma to szkiełko,

a to świetny obiektyw ale portretowy, więc do astro chyba może przeszkadzać Ci winieta

 

Jak wynika z testów, których się już naczytałem trochę to obiektyw przy f/2.8 nie winietuje wcale przy klatce Canona 350D. Zresztą nawet jakby to od czego są flaty. Generalnie to nie problem, bardziej płaskość pola, aberracja mnie interesuje :) Oczywiście do fotek dziennych też bym go używał, f/2 to już jest coś.

 

 

P.S. Generalnie w sieci jest mnóstwo pozytywnych na jego temat opini (określany jako niedoceniane szkło Canona), ale nie ma żadnych fotek astro z niego :mellow:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witajcie,

dla mnie dosłownie kultową stroną jesli chodzi o przygotowania do wszelkich zakupów fotograficznych jest strona PBase.

Zajrzyj tu: http://www.pbase.com/cameras/canon/ef_100_2u

 

Może wśród tych 1819 zdjęć zrobionych tym szkłem będzie jakies astro.

Na górze jest opcja "search", następnie "camera" i tam wybierasz markę i później szkło lub aparat, który Cię interesuje.

Wg mnie portal jest wspaniały.

Pozdrawiam

Tiamat

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pbase jest fajnym portalem ale szkoda, że rzadko kiedy pokazane są fotki w pełnej rozdzielczości. 5x zmniejszona to i dobrze z KIT'a wygląda więc ciężko cokolwiek powiedzieć o jakości :) Nadal nie znalazlem żadnych uwag co do astrofoto tym szkłem, jedynie same superlatywy co do focenia dziennego. Nie wiem czy warto ryzykować... :szczerbaty:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba Papatki dysponuje tym szkłem Canona, w jego galerii są zdjęcia z tego obiektywu, polecam spojrzeć na nie. Poza tym bardzo go chwalił wiec chyba warto go kupić, ja gdybym miał kase zainwestował bym właśnie wtą stałkę Canona :)

Edytowane przez tomekL
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba Papatki dysponuje tym szkłem Canona, w jego galerii są zdjęcia z tego obiektywu, polecam spojrzeć na nie. Poza tym bardzo go chwalił wiec chyba warto go kupić, ja gdybym miał kase zainwestował bym właśnie wtą stałkę Canona :)

 

Michał ma trochę inne szkło - EF 100 f/2.8 Macro i przymyka go do f/4 a ja potrzebuje f/2.8 :) Chyba trzeba będzie zaryzykować, zdaje się, że do dwóch tygodni można towar zwrócić przy zakupach przez internet więc spoko.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 12 lat później...

Odkopię wątek :)

ktoś używa tego szkła do astro?

CANON EF 100/2.0 USM

 

Jak się sprawuje?

 

Na astrobin za wiele nie ma fotek z tego szkła ale niektóre są obiecujące.

 

A mam możliwość kupić w niezłej cenie - no i się bije z myślami hehhe

Ale skok jakościowy w porównaniu z ef 50 mm1.8 STM byłby chyba widoczny?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

miałem najstarszą wersję tego szkła 
ten zupełnie z lewej 
https://en.wikipedia.org/wiki/Canon_EF_100mm_lens

żeby w jakikolwiek sposób klatka po rogach była użyteczna - musiałem przymykać do 4.5 - poniżej były krucyfiksy po rogach potem obłędne komety - dopiero przy 4.5 były jakieś komy ;)

 

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, Tadeopulous napisał:

miałem najstarszą wersję tego szkła 
ten zupełnie z lewej 
https://en.wikipedia.org/wiki/Canon_EF_100mm_lens

żeby w jakikolwiek sposób klatka po rogach była użyteczna - musiałem przymykać do 4.5 - poniżej były krucyfiksy po rogach potem obłędne komety - dopiero przy 4.5 były jakieś komy ;)

 

ciekawe czy taka lipa i na tym czy coś lepiej ...

 

Ktoś coś może testował?

Lub może zrobić fotki takie próbne?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.