Skocz do zawartości

Początki astrofoto z Canonem.


wlamo

Rekomendowane odpowiedzi

Witam!

 

Chciałbym rozpocząć przygodę z astrofoto.

Niestety nie wiem co muszę dokupić, aby robić zdjęcia w projekcji okularowej i w ognisku głównym. Mam do dyspozycji około 600zł.

Posiadam Canona 350d i Teleskop Meade messier 130/1000 na EQ-3.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam!

 

Chciałbym rozpocząć przygodę z astrofoto.

Niestety nie wiem co muszę dokupić, aby robić zdjęcia w projekcji okularowej i w ognisku głównym. Mam do dyspozycji około 600zł.

Posiadam Canona 350d i Teleskop Meade messier 130/1000 na EQ-3.

 

Nie sprecyzowałeś co konkretnie chcesz fotografować no i w sumie przydało by się też info z jakiego miejsca, bez tego nikt ci za wiele nie pomorze.

 

Jeżeli DS to ja proponuje jakiś przyzwoity obiektyw i posadzić to na piggybacku, bo 1000mm na EQ-3 to nie wyda...

 

Pozdrawiam

Edytowane przez Icex
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Możesz spróbować prowadzić ręcznie, najlepiej jednak dokupić napęd w jednej osi i wtedy już dasz radę coś podziałać. Bez prowadzenia będziesz ograniczony czasami, po których już będzie widać ruch gwiazd, zależnymi od ogniskowej obiektywu oraz od obiektu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli teleskop ma wyciąg 2" to można chyba focić Canonem w ognisku gł. (nie wiem czy zogniskuje) poprzez tulejkę 2" plus redukcja M42X1/Canon (pytaj w Astrokraku) Jeśli ma napęd elektryczny to krotkie ekspozycje od 30sek do 1-2 minut da się zrobić. Możesz też zamocować sam aparat z kitowym obiektywem, lub jakimś innym na obejmach tubusa, a prowadzic w okularze teleskopu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale czy na miom miejscu kupiłbyś teraz napęd w 1 osi czy za 1 miech kupił za około 1500zł jakiś mont z napędami, bo tyle będę miał kasy.

Narazie mam tylko 600-700zł

 

To zależy jakie efekty chcesz osiągnąć, poczytaj trochę podobne wątki to dowiesz się, że ogniskowa 1000mm nie jest prosta i nawet na montażu za 1500zł (eq-5 + napęd ?) będziesz mógł robić tylko krótkie ekspozycje tak jak pisze lemarc.

 

Naprawdę dużo tu już było dyskusji na temat montaży i ogniskowych do nich się nadających poszukaj poczytaj i będziesz wiedział, czego się możesz spodziewać po określonych montażach.

 

Moim zdaniem "zabawy" z krótkimi ogniskowymi są bardzo pouczające więc może na początek faktycznie dokup napęd (nawet z 2 ręki) posadź aparat na teleskopie plus zamontuj do tego jakieś szkiełko powiedzmy 50mm lub 100mm i zanim zdecydujesz się już na poważnie na montaż, porób trochę zdjęć na takim sprzęcie, to nie ugryzie a nauczyć się można bardzo dużo.

 

Nawet jak już będziesz miał montaż to jeżeli będziesz chciał robić zdjęcia twoim teleskopem to na pewno czeka cię trochę przeróbek np. na miły początek wyciąg 2".

 

Niestety to wszystko nie jest takie proste, dlatego ja dalej zalegam na Eq-2 i w sumie jeszcze nie mam planu co dalej...

 

Pozdrawiam

Edytowane przez Icex
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale czy na miom miejscu kupiłbyś teraz napęd w 1 osi czy za 1 miech kupił za około 1500zł jakiś mont z napędami, bo tyle będę miał kasy.

Narazie mam tylko 600-700zł

Jeśli masz za miesiąc kupić cos droższego, to oczywiście nie inwestuj w ten co masz, ale za te pieniądze nie kupisz montażu ktory sobie z tym poradzi, bo to trochę trudniejsze niż się z pozoru wydaje. Nie mam czasu rozpisywać się dlaczego, ale jak poczytasz sam wątki gdzie o tym mowa, będziesz wiedział co to jest błąd okresowy montażu i jak się steruje montażem żeby go zminimalizować. Odradzam zaraz na starcie brać się za DS-y w ognisku teleskopu. Nastaw się raczej na fotki aparatem plus jakis stary obiektyw, np. 135mm. W ognisku teleskopu lub w projekcji okularowej możesz focić Ksieżyc, choć lepsze efekty uzyskuje się nie z aparatem, tylko webkamerką.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.