Skocz do zawartości

Słońce w h-alpha


Kamil K.

Rekomendowane odpowiedzi

:banan: yes yes yes :banan:

 

Wreszczie pogoda dopisała...no prawie, było jednak lekkie zamglenie i cieniutkie cirrusiki, które na pewno miały wpływ na jakość fotek ale po raz pierwszy od wydawałoby się roku wyszło Słonko i nie ma co narzekać.

 

W końcu nadarzyła się okazja wypróbowania coronada w astrofoto. Jako detektor służył mi EOS350D.

 

Podczas sesji wykonałem po kilkanaście exp. z krótszymi i dłuższymi czasami. Składałem je ręcznie w PS ponieważ Registax nie mógł sobie z nimi poradzić.

 

Siedziałem nad materiałem chyba od 14 próbując w PS ie różnych narzędzi i kombinacji i dopiero co skończyłem.

 

Efekt nie jest powalający ale pierwszy raz miałem styczność z takim materiałem a pozatym na Słonku nic się nie dzieje przez ciężko było mi obrobić luminację bo nie miałem żadnego punktu zaczepienia w postaci np. plamy czy jakiegoś rejonu aktywnego. Pierwsze koty za płoty:

 

pst221207gf8.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

W końcu chmury odpuściły i można się było ponownie dobrać do Słonka. Niestety nie trwało to długo ale czas myślę, że dobrze wykorzystałem czego rezultat prezentuję poniżej. Ponadto znów fociłem przez lekką warstewkę chmur i jasne jest, że miało to wpływ na jakość materiału.

 

Złapało się kilka włókien, które ładnie prezentowały się w wizualu, dwa duże szalejące ostatnio rejony aktywne i rejon nowocyklowy 981

 

Obróbka w PS i Registax. Kurcze może wie ktoś jak można wyciągnąć takie ładne złociste protubelancje jak na fotkach np. Domka?? Coś mi się wydaje że to chyba sie robi w ImagesPlus??

 

Czekam na opinie co ew. można jeszcze poprawić w obróbce

 

pst5012008oq3.jpg

 

Pozdrawiam

Kamil

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jak już ci pisałem na drugim forum

BRAWO

:helo:

 

tylko jedna prośba - zdjęcia Słońca wrzucamy do słonecznego imperium

 

mam nadzieję że admin przerzuci cały wontek tam gdzie ma leżeć :ha:

 

poproszę bardzo o to i dziękuję z góry - adminowi

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmm, szczerze mówiąc (a raczej pisząc), nie wiem, czy jest sens jednego zbiorczego wątku na fotki w h-alfa. Znów zrobiłoby się zamieszanie, poplątanie z pokręceniem i zakręcenie niczym słoiki na zimę.

 

Lepiej, aby i w tym przypadku stosować się do zasad tworzenia wątków.

 

(Czyli zmieniam tytuł wątku i odhaczam)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...
  • 3 tygodnie później...
  • 1 miesiąc temu...

Dzięki za miłe słowo. W wizualu widać trochę więcej słabszych protubelancji, pozatym są one trochę subtelniejsze i bardziej kontrastowe no i oczywiście widać szczegóły na tarczy ale jest je strasznie trudno złapać dysponując tym sprzętem.

Edytowane przez Kamil K.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Patrzac na te wasze sloneczka zachorowalem na filterek sloneczny i zamowilem ten na maka 6":

 

http://www.telescope.com/control/product/~...roduct_id=A0005

 

I teraz, czy bedzie przez niego widac chociaz troszeczke protuberancje, czy do tego potrzebny jest koniecznie H-Alfa?

Pozdrawiam :Salut:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Patrzac na te wasze sloneczka zachorowalem na filterek sloneczny i zamowilem ten na maka 6":

 

http://www.telescope.com/control/product/~...roduct_id=A0005

 

I teraz, czy bedzie przez niego widac chociaz troszeczke protuberancje, czy do tego potrzebny jest koniecznie H-Alfa?

Pozdrawiam :Salut:

 

Niestety nie będziesz mógł przez niego podziwiać protuberancji, tu konieczne jest pasmo h-alpha a narazie najtańszy sprzęt tej klasy to właśnie Coronado PST

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety nie będziesz mógł przez niego podziwiać protuberancji, tu konieczne jest pasmo h-alpha a narazie najtańszy sprzęt tej klasy to właśnie Coronado PST

 

Trudno :unsure: . Sprobuje na razie przez zwykly filtr. Jak sloneczko mnie powazniej zainteresuje to sprzedam maka i kupie PST. A jak nie to strata tylko 550 zl.

Dzieki za pomoc. Odezwe sie jak filterek przybedzie i zobacze sloneczko.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Brawo Kamil

Pierwsza strona

:helo:

 

Dzięki Tadeo, słonko ponownie na topie :banan::Beer: .

Po raz pierwszy jestem na afiszu i mam nadzieje że nie ostatni, pozatym fajna niespodzianka na przypadające dziś moje urodziny.

 

Pozdrawiam

Kamil

Edytowane przez Kamil K.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A gdzie zamówiłeś, jeśli można spytać ? Bo ja jakiś rok temu zamówiłem podobny filtr w AK i ciągle patrzę na słonko przez folie Baadera. :blink:

 

Powodzenia

 

Tez w AK, ale wiem ze jak chcesz zrealizowac zamowienie to trzeba ostro pogrywac z Panem Januszem P. bo inaczej mozesz czekac do usranej smierci. A jak mnie oleje to zamowie prosto u zrodla, czyli USA.

Pozdro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj po raz pierwszy zrobiłem fotkę inną techniką niż dotychczas, używając jako głównego detektora webkamerki Philipsa 840k. Nagrałem dwa filmiki, osobny dla powierzchni i "wybuchów" po czym zestakowałem je w registaxie. Pozostała obróbka w PS.

 

pst10052008sj6.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...
  • 1 miesiąc temu...
  • 3 tygodnie później...

No wreszcie, wczoraj miałem trochę czasu aby obrobić fotkę którą prezentuję poniżej. Jest to raczej moja ostatnia fotka lub jedna z ostatnich z PeSTki, ale spokojnie. Obecnie jestem na finiszu unifikacji niektórych części PeSTki do EDka :banan: .

 

Na razie uporałem się z celą dla filtra C-ERF (tu ładnie nakombinowełem z budową hehe) i w niedzielę przeprowadziłem pierwsze testy jego zdolności rozpraszania podczerwieni - mogłem bez problemu trzymać dłoń w ognisku głównym EDka co oznacza że Etalon jest raczej bezpieczny i nie powinien "wyparować" ;). Teraz czekam na stosowne redukcje mocujące Etalon oraz na zamówiony BF10 - napewno strzele jakiś opis jak tylko poskładam wszystko do kupy.

 

Wracając do fotki, wykonana została w ognisku głównym ale widze że w projekcji okularowej u kolegów wychodzi trochę lepiej co w sumie nie dziwi bo raczej wizualnie lepiej jest ustawić ostość w okularze. Słonko niestety w minimum aktywności stąd surfejs raczej nieciekawy, nieostry i bez szczegółów.

 

Mimo wszystko miłego oglądania

 

pst27072008mdmt3.th.jpg

 

Pozdrawiam

Kamil

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.