Skocz do zawartości

Słońce w h-alpha


Kamil K.

Rekomendowane odpowiedzi

Może gdzieś to na AP jest - ale nie znalazłem...

 

NASA opracowała swoiste sprawozdanie z 10 - letniej działalności SDO.  Te 10 lat zmieściła w 61 minutach, czyli

praktycznie jest to 1 dzień w sekundę .

Przejście Wenus przed tarczą z dnia 6.6.2012 jest w 12 min. 24 sek.

Przejście Merkurego - 11.11.2019 - w 57 min. 39 sek   -ale dość trudne do identyfikacji .

 

SDO zrobiła ponad 400 milionów fotek w dużej rozdzielczości . W miarę zbliżania się do teraźniejszości mozna konstatować,

że aktywność malała i przesuwała się bliżej równika słonecznego .

 

https://www.nasa.gov/feature/goddard/2020/watch-a-10-year-time-lapse-of-sun-from-nasa-s-sdo

 

Słonecznicy, mający dokumentację z erupcji w minionym dziesięcioleciu mogą sobie znaleźć swoje fotki  z protuberancji , plam --

i identyfikować je z filmikiem .

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...
21 minut temu, warpal napisał:

Fajnie.

???

No tak, ponieważ nie robiłem nigdy Słońca w wodorze to potraktowałem avikowanie jak przy fotografii planetarnej :D Doczytałem i widzę, że 500-800 klatek byłoby w zupełności wystarczające.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 23.07.2020 o 23:20, Tuvoc napisał:
Moja pierwsza fotka Słońca w paśmie wodoru :-) Oczywiście ma sporo niedoróbek, ale jak na pierwsze podejście i to nie na swoim, pożyczonym teleskopie to jestem zadowolony.

Parametry techniczne: Lunt LS50T + B400; kamera ASI 224 MC; HEQ5 Pro Synscan
Dane ekspozycji: Stack na tarczę: 40% z 5000 tys. klatek; Stack na protuberancje: 15% z 5000 tys. klatek

tarcza_02_edit.jpg

Czyli z BF 4mm też można. Fajne.

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 godzin temu, Tuvoc napisał:

A normalnie się przyjęło, że dopiero od B6 czy jakoś tak?

Dokładnie tak. W wizualu jest trochę różnicy, ale w niczym nie przeszkadza. Po prostu lekka winieta. W fotografii podobno też miała być ale jak widać jest inaczej. 

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 godzin temu, Jarkowy123 napisał:

Protuberancje z 30 i 31 lipca. Trochę za późno robione, po południu ostatnie o 17:20.

2020-07-30-1639.jpg

Pamiętam tę wysoką. Piękna była. 

Śp. janusz.p kiedyś napisał, że Słońce najlepiej obserwować rano i popołudniu. 

Z doświadczenia widze, że miał rację. 

Zbliżenia świetne jarkowy. 

 

Edytowane przez dark1
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...
  • 2 tygodnie później...
W dniu 22.10.2020 o 19:08, Charon_X napisał:

W końcu coś się dzieje na Słońcu - tak wielkiej protubracji już dawno nie widziałem. Lunt 50 + Barlow 1,5x + Chameleon na statywie foto. Był też obszar aktywny z 2 storny tarczy z plamą.

 

815384198_Soce1.png.d389fc737c8cecf329276e58c23cbfec.png

 

1289013244_Tarczakolor.png.23b56689120a51ccdbf837b11586622d.png

Widziałem ją. Była piękna w kształcie ogniska. Ładne ujęcie Charon. Czy te brudy pochodzą z matrycy czy z teleskopu? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
  • 3 tygodnie później...

Teleskop Lunt LS50THa/B600PT, mam od kilku dni. Moje pierwsze próby z opanowaniem nowej akwizycji zdjęć i avikowanania, jest jeszcze w powijakach. Kamerę Altair AR130C, wyjąłem z guidera, na próbę by się obeznać jak to wszystko działa. W drodze jest kamera Basler (mono). Myslę, że jak na pierwszy raz, nie jest aż tak tragicznie. Użyłem barlowa TS 3x, bo sama kamerka nie łapie ostrości, bo tuleja od filtra jest za wysoka. Planowany zakup redukcji T2/CS o długości 4 mm.

 

 

131891240_2459956160966640_5332990070722816810_o.jpg

Edytowane przez kiniu-13
  • Lubię 8
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.