Skocz do zawartości

Słońce w h-alpha


Kamil K.

Rekomendowane odpowiedzi

Niestety filtry Ha 35nm czy 12 o których piszesz to nie są filtry słoneczne , ale do obserwacji (35nm) i fotografii (12nm) obiektów DS.

Do słońca są zupełnie bezużyteczne. Potrzeba tu filtrów 100x węższych.

Filtry Ha słoneczne mają przepuszczalność pasma na poziomie 0,05nm-0,15nm ( 0,5A do 1,5A).

Te filtry są podobne , ale tylko z nazwy. Przeznaczenie oraz cena jest zupełnie inna .

Kto by kupił Coronado za kilka tyś. gdyby można było zastosować Baadera za 200zł :D

Edytowane przez jacapa
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W zeszłą Niedzielę korzystając z bezchmurnego nieba zamiast grabić działkę po zimie pobawiłem się trochę w H alfa.

Powstało ze 2 Gb zdjęć z których dwa ośmielę się Wam pokazać. Aparat to 5D z ISO 200, a czasy to 1/8s oraz 1/1600s.

 

http://astro-forum.org/Forum/style_images/.../attach_add.png

http://astro-forum.org/Forum/style_images/.../attach_add.png

post-985-1242491944_thumb.jpg

post-985-1242491983_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Witam

 

Oj trochę zaniedbałem temat ponieważ nie mam zupełnie czasu porządnie przyfocić, ale jak się to mówi - ciągnie wilka do lasu, w związku z czym pogrzebałem w archiwum i popracowałem nad materiałem z 10-04-2009, tak tak tyle minęło czasu od ostatniej sesji heh, wiem że jakość jeszcze nie ta, ale mam nadzieję, że się spodoba:

 

cerf100420091.jpg

 

cerf040409aanim.gif

 

Podrawiam

Kamil

  • Lubię 7
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Witam

 

Dziś z rana dopisała pogoda i znalazłem trochę czasu aby rozstawić sprzęt i zapolować na naszą gwiazdę. W zasadzie jedynym obszarem wartym obserwacji był zachodzący region AR 1029. Wizualnie prezentował się uroczo, ale co mi tylko po wizualu. Podłączyłem kamerkę lecz na podglądzie na monitorze wyglądało to niestety mniej okazale, ale na tyle ciekawie aby zrobić z tego krótką animację. Na pewno animacja byłaby dłuższa, gdyby nie pogoda, ale nie ma tego złego, mogłem zająć się obróbką zebranego materiału. Obszar AR1029 był bardzo dynamiczny, jęzory ognia praktycznie zmieniały się w oczach.

 

pst31102009.gif

 

Wcześniej wykonałem również fotki EOSem i z czasem się nimi podzielę.

 

Pozdrawiam

Kamil

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na zagranicznym forum znalazłem filmik wykonany dokładnie w tym samym czasie co moja animacja. Wyraźnie widać podobieństwa a jakość szczegółu i delikatność włókien jest powalająca. Cóż co sprzęt to sprzęt, z czasem może będę robił podobne...

 

Warto rzucić okiem

 

Pozdrawiam

Kamil

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 10 miesięcy temu...

Dziś postanowiłem przetestować jakie fotki wyjdą przy użyciu SBIGa ST2000XM. Test w zasadzie zawisł na włosku ponieważ pogoda, która rano zapowiadała się wyśmienicie z biegiem dnia zaczęła się psuć i niebo zaczęło się wypełniać chmurami. Dlatego postanowiłem początkowo przetestować sprzęt bardziej mobilny i na pierwszy ogień poszła webcamerka SPC900...

 

... I tu lipa niestety, obraz pozostawiał wiele do życzenia a samo nagrywanie filmików zostało przerywane ciągłymi przelotami chmur przed tarczą Słońca więc szybko zmieniłem sprzęt na EOS'a, który spisał się bardzo dobrze podczas ostatniej sesji. Wykonałem tradycyjnie kilkadziesiąt fotek i przystąpiłem z marszu do ich obróbki. O ile fotki protuberancji wyszły idealnie to z tarczą miałem więcej problemów jak poprzednio i nie do końca byłem z niej zadowolony. Warunki chmurrrwowe nie były zachęcające, pogarszało się cały czas, lecz były momenty, że Słonko wychylało się za chmur na kilka chwil, wystarczających jak pomyślałem do zrobienia kilku szybkich fotek - przystąpiłem więc do podłączania SBIGa.

 

Wiedziałem, że w obecnej konfiguracji sprzętu tarcza Słońca zajmie ok. 1/4 zdjęcia, ale warunki były tak niekomfortowe na focenie, że nie chciałem kombinować z barlowem - chciałem po prostu zobaczyć jak się spisuje SBIG w fotkach Słońca (sprawdzić w praktyce bo w sieci widziałem już fotki słońca wykonane tym sprzętem). Co dziwne w astrofoto, po podłączeniu SBIG'a zrobiła się ładna dziura w chmurach dzięki której mogłem wykonać ładnych 80 fotek z czasem 0,003s. - teraz wiem, że trochę niepotrzebnie bo niestety nie udało mi się ich zestackować (może ktoś pomoże jak to zrobić).

 

Sama obróbka, zaznaczam JEDNEGO zdjęcia ze SBIGa, to czysta przyjemność, marzenia, bajka, ale kij jak wiadomo ma dwa końce, o ile fotki tarczy wyszły idealnie to fotki protubelancji, które miałem wedle instrukcji z internetu uzyskać z tego samego JEDNEGO zdjęcia to trochę porażka - wychodzą takie lekkie, słabe duszki. Co prawda robiłem fotki także z dłuższym czasem gdzie wybuchy były wyraźniejsze ale dół Słońca pożerał straszny blooming (może ktoś podpowie czy materiał da się uratować).

 

Poniższe zdjęcie to w zasadzie montaż w PSie, fotek wykonanych dwoma różnymi urządzeniami, wybuchy zrobiłem EOSem a tarczę SBIGiem, potem trochę kosmetyki refleksów i gradientów wokół tarczy słońca i gotowe (refleksy i gradienty usuwam dla wiadomości tak aby jak najmniej zaingerować w wybuchy). Zawsze staram się w miarę dokładnie i lekko traktować materiał aby jak najlepiej oddawał rzeczywistość - ku uciesze swojej i mam nadzieję oglądających...

 

lunt18092010.jpg

 

...do następnego

Pozdrawiam

Kamil

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Plama na godzinie 8:00 na zdjeciu powyżej jest widoczna gołym okiem + filtry !!!!!!!!!!

Wczoraj ja obserwowałem :yes: i co ważne, zbliża się do środka tarczy Słońca, więc bedzie ją widać coraz lepiej bez sprzętu, tylko oko i np. folia badera :helo:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałem godzinkę dziury z lekką warstwą chmurek. Warunki oczywiście marne ale nie ma co narzekać. Słońce już dość nisko, na ostatnim zdjęciu załapał się kawałek dachu sąsiadów. Obraz już pływał. Ech, ale w wizualu i tak rewelacja :)

 

Materiału nie za dużo bo nie było czasu na ustawianie montażu. Znowu po ok.100-150 klatek. Byłoby lepiej, obraz szybko uciekał...

Lunt LS100THa + Point Grey Chameleon na HEQ-5

 

d flycap12-0000_wvs.jpg

 

flycap15-0000_pp1.jpg

 

flycap16-0000_wvs.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Dzisiaj była typowa pogoda "dzień po".

Oj, zdecydowanie tak. Dziś też pooglądałem Słoneczko - co prawda tylko przez ND5, ale radochy obserwacyjnej było sporo.

A patrząc na świetne zdjęcie Pawła widzę, że trzeba będzie wybrać się któregoś pięknego dnia do Tczewa na luntowanie.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...

Fotki wykonane 27 marca 2011 roku, pierwszy raz miałem styczność z takim materiałem przez co fotki wynikowe jeszcze nie są dla mnie zadowalające, poprawa myślę przyjdzie z czasem. Fotki wykonane kamerką DMK41 + LUNT60

 

LUNT60DS50-27III2011-DMK41-BW.jpg

Pełna wersja: http://www.mojaastrofotografia.pl/images/slonce/halpha/2011/LUNT60DS50-27III2011-DMK41-BW.jpg

 

LUNT60DS50-27III2011-DMK41-C.jpg

Pełna wersja: http://www.mojaastrofotografia.pl/images/slonce/halpha/2011/LUNT60DS50-27III2011-DMK41-C.jpg

 

DMK41 + LUNT60 +2x barlow

 

LUNT60DS50-27III2011-DMK41-2x-BW.jpg

 

LUNT60DS50-27III2011-DMK41-2x-C.jpg

 

Pozdrawiam

Kamil

  • Lubię 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...
  • 4 miesiące temu...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.