Skocz do zawartości

Słońce w h-alpha


Kamil K.

Rekomendowane odpowiedzi

Ja robię to zgrubnie. Delikatnie koryguję jak obraz leci w jakąś stronę ale zwykle zostawiam z drobnymi błędami. Milisekundowe ekspozycje avików wybaczają takie błędy a przesunięcie obrazu (mniejsza ilość materiału na krawędziach) jest wycinana po stackowaniu delikatnym skadrowaniem ;)

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...

Po długiej przerwie trzeba coś wstawić dla statystyki ;)

 

Szału na Słońcu dziś nie było, ledwo jedna mała plamka i parę małych protuberek (w porównaniu sprzed tygodnia).

Warunki marne, zanim wszystko ustawiłem przyszła warstewka chmur a do tego mocno zawiewało. Ale chciałem coś nakręcić bo to ostatni raz przez Lunta 152, za parę dni jedzie do Włoch. Tak, tak, downgrade'uję się do 90mm bo częściej będę miał możliwość na wizual niż foto a w wizualu nie było dużej różnicy do LS100 czy SM90. Inna sprawa, że 152mm potrzebuje lepszych warunków niż mniejsze apertury. W górach pewnie by pokazało potencjał ale wyjazd dwa razy w roku na zlot to trochę za mało jak na moje potrzeby. I co by nie mówić, duże bydlę było :rolleyes:

 

Jup_R_124225_wvs gimp.jpg

Edytowane przez Pablito
  • Lubię 6
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"...a w wizualu nie było dużej różnicy do LS100 czy SM90. Inna sprawa, że 152mm potrzebuje lepszych warunków niż mniejsze apertury....." Cenne uwagi.

Rozwinę nieco ten skrót myślowy. Ja lubię małe powery, tzn. chcę mieć pełną tarczę z okładem w okularze i rzadko wchodzę pogmerać w protuberkach. Przy tych założeniach przepaść w cenie teleskopów nie jest widoczna. Inna sprawa to rozdzielczość i duże powery. Jak pamiętam LS100 nie pozwalał na bardzo duży power, najwięcej miałem 120x i już widać było że to blisko maksimum. Trudność w wyostrzeniu i spadek jasności obrazu zaczynały być zauważalne (choć jeszcze nie mocno). W Luncie 152 przydzwoniłem 170x i wszystko było ok :) Ale jak napisałem wcześniej, mnie to nie rajcuje ;)

Do foto LS152 też jest bardziej wymagający. Bez Barlowa (ogniskowa 900mm) potrzebuje naprawdę dobrych warunków a z Barlowem to już masakra. Dzisiaj wsadziłem TV x2 i wyjąłem po jednym krótkim filmiku bo wyszło mydło...

 

Jup_R_125240_wvs.jpg

 

Wolę zejść z aperturą i mieć święty spokój. W wizualu będzie fajnie i pofocić się da :) A może i bym skręcił bino z SM90 :blink:

Biadolenie, biadoleniem ale w końcu 90mm to i tak potężna apertura do słonecznego h-alfa :astronom:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kilka fotek z dzisiejszego poranka, dodatkowe testy kamerki IDSa - UI-1245LE-M-GL w fotografii Słońca :)

 

35mm Lunt + soczewka Barlowa na bardzo krótkim nosie:

halpha1.jpg

halpha2.jpg

prot_strong.jpg

(po prawej coś nawet się oderwało jakby ;))

 

65/420 APO + Baader Astrosolar + 590 nm żółty filtr typu bandpass:

white-yellow2.jpg

white-yellow.jpg

 

65/420 APO + Baader Astrosolar + Astrodon UVenus:

white-uv.jpg

Edytowane przez riklaunim
  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
  • 1 miesiąc temu...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.