Skocz do zawartości

Rozbłysk na Marsie


ryszardo

Rekomendowane odpowiedzi

Witam!

Czy to możliwe, że zaobserwowałem Nix Olimpica?. Niestety nie jestem specjalistą od areografii, a przytrafił mi się seeing - marzenie. Obserwacja prowadziłem z "podwarszawy", przy zamglonym niebie.( Mars ledwo majaczył w blasku Księżyca). Używałem Synty 12" i zwykłego 6mm SP bez filtrów. (250x). Przez dłuższy czas nic nie było widać, gdy nagle, ok. godz. 22.30 obraz stał się czysty i spokojny - taki "krystaliczny"!. Trwało to kilkamaście sekund, których długo nie zapomnę. Stabilna, ostra tarcza Marsza defilowała przez pole widzenia okularu - ilość szczegółów ogromna.Ku mojemu zaskoczeniu na tej "czystej", pozbawionej mórz części rozbłsnął nagle jaskrawo- biały punkt. Był absolutnie wyraźny i nie był złudzeniem. Widziałem go wraźnie i bez wątpliwości. Późnie jakby się nieco rozpłynął, ale od czasu do czasu można było zauważyć białawą plamkę. Naprawdę, to było cudowne, widok był jak na rysunkach Antoniadiego ( albo fotkach Hanysiaka...!).

Pozdrawiam wszystkich!

P.S.

Co tam kolimacja jak nie ma seeingu, co tam apertura jek nie ma seeingu, co tam APO itd....

Muszę założyć wentylator do zdmuchiwania warstwy powietrza przy lustrze - podejrzewam, że to da bardzo dużo. Założyłem później 5mm ortho Zeissa, ale już taki seeing nie wrócił..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Korzystając z mapy Marsa opublikowanej na stronie Damiana Peacha potwierdzam, że wizualnie dostrzegłem Olympus Mons. Oprócz tego wyraźnie rozrózniłem Mare Erythraeum, Mare Australe, Lacus Solis, Mare Sirenium, Lacus Niliacus, i oczywiście region Arcadia na którym wulkan Olimp jest położony.

Zastanawia mnie jednak fakt, że przez okres kilku sekund wierzchołek (?) wulkanu był niezwykle jaskrawo-biały. Później był już zwykła, rozmytą białawą plamką. Ten efekt "lśnienia" na pewno nie był złudzeniem optycznym.

Podkreślam, że obserwowałem w zasadzie we mgle i smogu. Z literatury wynika ( np. Sadil, Prihoda i inni), że są to najlepsze warunki do obserwacji planet w warunkach podmiejskich.

Z okazji Świąt zyczę wszystkim Obserwatorom wszystkiego najlepszego, przede wszystkim poodnego nieba i seeingu jak na Barbados!

Pozdrawiam, Ryszard. :Beer:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.