Skocz do zawartości

Budowa refraktora


Gość Mitek

Rekomendowane odpowiedzi

W D.O jest do kupienia obiektyw 80ED o ogniskowej 600mm, z racji tego, że dysponuję na własność maszynami do obróbki skrawaniem, postanowiłem zakupić ww. i resztę zrobić sobie samemu wg. własnych potrzeb, czyli pełnego przystosowania pod astro-foto, poprzez dobry kontrast w "wizualu", kończąc na kolimowalnej celi obiektywu. Moje pytanie odnośnie tuby jest następujące:

 

 

Czy jest sens zastosować dużo większy tubus (nie koniecznie dużo zwiększając wagę) Myślę nad tubą "fi" 200mm + bafle o średnicy zgodnej z podawaną przez programy do budowy newtonów (chyba jest tak samo jak z refraktorami) Bafle aluminiowe..

 

- Czy warto robić na czołach bafli specjalny gwint likwidujący odblaski?

- Jakie grube powinny być bafle? Ma to jakieś znaczenie?

- Czy jest sens w ogóle budować kolimowalną celę?

 

Tylko proszę się nie śmiać z tej średnicy tubusa :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W D.O jest do kupienia obiektyw 80ED o ogniskowej 600mm, z racji tego, że dysponuję na własność maszynami do obróbki skrawaniem, postanowiłem zakupić ww. i resztę zrobić sobie samemu wg. własnych potrzeb, czyli pełnego przystosowania pod astro-foto, poprzez dobry kontrast w "wizualu", kończąc na kolimowalnej celi obiektywu. Moje pytanie odnośnie tuby jest następujące:

Czy jest sens zastosować dużo większy tubus (nie koniecznie dużo zwiększając wagę) Myślę nad tubą "fi" 200mm + bafle o średnicy zgodnej z podawaną przez programy do budowy newtonów (chyba jest tak samo jak z refraktorami) Bafle aluminiowe..

 

- Czy warto robić na czołach bafli specjalny gwint likwidujący odblaski?

- Jakie grube powinny być bafle? Ma to jakieś znaczenie?

- Czy jest sens w ogóle budować kolimowalną celę?

 

Tylko proszę się nie śmiać z tej średnicy tubusa :D

 

Ja myślę, że to nie ma sensu :Boink: na czym to chcesz wieszać ? Wątpię żeby to miało aż taki wpływ na poprawę własności optycznych sprzętu. Jakoś nikt fabrycznie nie robi takich dziwolągów :szczerbaty:

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy jest sens zastosować dużo większy tubus (nie koniecznie dużo zwiększając wagę) Myślę nad tubą "fi" 200mm + bafle o średnicy zgodnej z podawaną przez programy do budowy newtonów (chyba jest tak samo jak z refraktorami) Bafle aluminiowe..

 

- Czy warto robić na czołach bafli specjalny gwint likwidujący odblaski?

- Jakie grube powinny być bafle? Ma to jakieś znaczenie?

- Czy jest sens w ogóle budować kolimowalną celę?

 

Moim zdaniem nie ma potrzeby budowy takiego ogromnego tubusa, bo niby w jakim celu? W wizualu nie zauważysz znaczącej różnicy w kontraście obrazów, a taka tuba będzie bardzo nieporęczna, a w astrofoto będzie sprawiała dodatkowe problemy.

 

Bafle muszą być inne niż w Newtonach bo światło w refraktorze biegnie zupełnie inaczej. W przybliżeniu powinny wyglądać tak jak na tym rysunku: http://www.telescopes.ru/images/tal100r-optic.gif. Kiedyś na forum: http://astro4u.net/yabbse/index.php?topic=7987.0 NGC7841 dobrze opisał zasadę umieszczania baffli, ale niestety rysunki znikneły. Zapytaj się go, może jeszcze gdzieś je ma.

 

Gwint jak możesz zrobić, ale bafle same w sobie powinny być jak najcieńsze żeby właśnie mieć jak najmniejszą odbijającą światło powierzchnię czołową, więc ciężko będzie tam coś nagwintować. Można ewentualnie zrobić tylko rowek.

 

Kolimowalna cela jak najbardziej. Tylko z tak zamontowego obiektyu wyciągniesz 100% jego możliwości.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja myślę, że to nie ma sensu :Boink: na czym to chcesz wieszać ? Wątpię żeby to miało aż taki wpływ na poprawę własności optycznych sprzętu. Jakoś nikt fabrycznie nie robi takich dziwolągów :szczerbaty:

pozdrawiam

 

 

Nie robił, bo to dziwoląg ale o lepszym jednak kontraście..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fantazjujesz z tą średnicą.

Pokombinuj z rysunkiem z baflami, od razu zauważysz, że właściwie byłyby fajne bafle OSTRE JAK NÓŻ, czyli pierścienie o przekroju trójkąta, a nie culindru z jakimiś gwintami czy nacięciami.

Możesz zrobić węższą rurę i parę bafli więcej albo w ogóle rurę o nieskończonym promieniu, czyli brak rury (ażurowa konstrukcja ...refraktora), tylko jak wtedy odciąć boczne światła pasożytnicze?

Jeśli chorobliwie boisz się odblasków, spróbuj na rzecz popatrzeć tak, jak konstruktorzy F117A, chodzi o to, by nie było odbić trafiających do okularu a nie, by w ogóle nie było żadnych odbić.

Na ogól robi się rurę sensownego rozmiaru, nieprzesadną ilość bafli ale odpowiednio rozmieszczonych, czerni się to jak najlepiej.

Fakt posiadania na własność narzędzi nie przesądza jeszcze o genialnej konstrukcji. Na ogół producenci mają do dyspozycji więcej maszyn, niż Ty masz, więc kłopot nie w braku maszyn tylko w tym, żeby na sensownych zasadach oprzeć konstrukcję, a nie wymyślać jakiejś beczki Diogenesa z malutkim obiektywkiem.

Nie od rzeczy jest spory odrośnik, on odetnie światło boczne, które po jakichś pasożytniczych odbiciach zawsze zmniejszy kontrast.

 

Jeśli powiększasz średnicę, a nie ma wzrastać masa, to zmieniasz materiał na lżejszy? To zastosuj ten lżejszy w sensownych rozmiarów tubie!

 

Jeszcze raz powtarzam - szczegóły wykonania przesłon, unikanie elementów dających odblaski, wyczernienie ścianek - tędy droga!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę, że średnica rzędu 100-120 mm to optimum. Pamiętaj, że duża średnica, to duża pojemność a więc i duży czas stygnięcia sprzętu, jeśli jest zamknięty szczelnie. Jeśli okleisz bafle czrnym aksamiem lub flanelą, nie trzeba nic gwintować, nacinać, cudować. Ważne jest, by całe docelowe pole widzenia było wolne od wszelkich możliwych promieni NIE pochodzących z obiektywu i nie tworzących obrazu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.