Skocz do zawartości

kinematyczne dynamo


Kaladan

Rekomendowane odpowiedzi

na czym polega model kinematycznego dynama ktory wyjasnia (przynajmniej z tego co wiem czesciowo) nature cykli slonecznych.

 

Chodzi mi o przystepne po polsku łopatologiczne wyjasnienie tego modelu..jakos google mi nie pomogl..

a w pewnej ksiazce mam matematyczny model i ekhmmm ..nic nie rozumiem... :Boink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chodzi mi o przystepne po polsku łopatologiczne wyjasnienie tego modelu..jakos google mi nie pomogl..

a w pewnej ksiazce mam matematyczny model i ekhmmm ..nic nie rozumiem... :Boink:

 

Jeśli potrafisz mi ŁOPATOLOGICZNIE wyjaśnić mechanizm, który sprawia, że na różnych szerokościach geograficznych Słońce obraca się z różnymi prędkościami kątowymi, to ja spróbuję Ci w podobny sposób objśnić dynamo.

 

Co do pojęć:

- Czy ŁOPATOLOGI obejmuje zasadę zachowania momentu pędu?

- A, powiedzmy, jaki poziom elektrodynamiki (prawa Maxwella np) jest łopatologiczny? Bo nie wiem, czy rozumiesz ŁOPATOLOGICZNIE działania dynamka od roweru.

 

Pozdrawiam, Miłek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli potrafisz mi ŁOPATOLOGICZNIE wyjaśnić mechanizm, który sprawia, że na różnych szerokościach geograficznych Słońce obraca się z różnymi prędkościami kątowymi, to ja spróbuję Ci w podobny sposób objśnić dynamo.

 

Co do pojęć:

- Czy ŁOPATOLOGI obejmuje zasadę zachowania momentu pędu?

- A, powiedzmy, jaki poziom elektrodynamiki (prawa Maxwella np) jest łopatologiczny? Bo nie wiem, czy rozumiesz ŁOPATOLOGICZNIE działania dynamka od roweru.

 

Pozdrawiam, Miłek

 

Wytłumaczyłeś ślepemu jak chmury wyglądają. :angry:

 

 

Ale do rzeczy:

Gdyby Słońce obracało sie tak jak ciało sztywne, wmrożone pole magnetyczne obracało by się razem z nim.

Słońce wiruje jednak w inny sposób. W czasie, w którym dowolny punkt znajdujący się na równiku wykona pełen obrót,

punkt położony na obszarach biegunowych jeszcze nie zdąży zakończyć pełnego okrążenia,

bo jak wiemy strefy okołobiegunowe wirują wolniej niż te co są na równiku Słońca.

Ponieważ linie sił są wmrożone w materią będą rozciągane, rotacja różnicowa musi wykonać pracę,

pokonując siłę pola magnetycznego co powoduje że linie pola ulegają wydłużeniu.

Energia przekazana jest do pola magnetycznego, które się wzmacnia. Po wielu obrotach Słońca pole magnetyczne,

skryte pod jego powierzchnią skierowane jest na wschód na półkuli północnej, a na zachód na półkuli południowej.

Siły pola magnetycznego które jest wewnątrz Słońca powoduje ruch plazmy w określonym kierunku, co nazywamy

rurami magnetycznymi, gdy taka rura wydostanie się na powierzchnię widzimy plamy słoneczne, na magnetogramie

widać biegunowość plam. Liczba plam widocznych na słońcu jest zależna od ilości rur magnetycznych skręconych ze sobą,

aby tak skręcić włókna pól magnetycznych, przemieszczając plazmę musimy zatem dostarczyć energię.

Energia ta jest magazynowana w polu magnetycznym im ciaśniej są upakowane włókna sił pola,

tym wiecej energii gromadzi się w polu magnetycznym, tym większa też jest siła wywierana przez pole magnetyczne na plazmę

w celu przywrócenia jej do stanu spoczynkowego w którym linie pola są najkrótsze i najdalej od siebie.

Taki stan nie trwa długo przy zbyt długim splątywaniu się linii pół magnetycznych dochodzi do ich anihilacji

co widać jako rozbłysk o jasności dużo większej niż jednostka powierzchni Słońca.

Na Słońcu energia jest wtłaczana w pole magnetyczne, przyczyną jest właśnie obracanie się Słońca.

 

Uff!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

na przykladzie agnesa widze ze niektorzy wrecz lubuja sie w ironizowaniu.

Na pewno nigdy ksiazki popularno naukowej nie napiszesz.

 

dzieki solar za probe wstepnego wyjasnienia, Mam po prostu rozdział z tym tematem ale obfituje ona w skomplikowaną matme, a na pewno zeby zrozumiec bardziej ten proces nie musze rozwiazywac równań elektrodynamiki.

 

solar jak wyczytałem "magnetyzm sloneczny wykazuje sie pewnym stopniem chaotycznosci" a wcześniej ..." układ ewoluujący chaotycznie doznaje nagłych zmian przedzielonych dlugimi okresami niemal okresowych oscylacji"

 

o co chodzi z tymi naglymi zmianami i jak to sie ma do Słońca i jego okresów 11 letnich ?

Edytowane przez Kaladan
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fakt faktem ale ja też korzystam z wiedzy książkowej. Miedzy innymi z książki "Tajemnice Słońca"

A o jakiej ty piszesz książce?

 

Zanim odpowiem ci na te pytania muszę napisać sobie na brudno aby miało ład i skład.

W każdym razie pytasz sie o zjawiska nie do końca poznane.

 

 

EDIT

Nie chodzi mi o cykl 11 letni :rolleyes:

Edytowane przez Solar
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

znalazlem dosc fajny artykul w uranii ktory rozszerza nieco temat.

http://postepy.camk.edu.pl/upa5_2004a.html

 

niemniej wciaz sie zastanawiam czy dosc dobrze opracowane teorie dynam przewiduja tylko okres 11 letni czy dopuszcza teoretycznie istnienie innych dluzszych np co pare tysiecy lat. (układ ewoluujacy chaotycznie ?)

Edytowane przez Kaladan
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Solar:

No, założyłeś bardzo wysoki poziom ŁOPATOLOGII. To jakaś łopatologia kompatybilna co najmnioej z Windows Vista. :Salut:

 

Nie wiem, dlaczego mój post dostał podpis "Agnes".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.