Skocz do zawartości

"Prawie" bieszczadzka M33


Piotrek L.

Rekomendowane odpowiedzi

To jeszcze materiał z poświątecznego focenia.

Stack 30 klatek po około 5 min, ISO 800. Złożone w DSS a końcowa obróbka w Gimpie.

Jak w przypadku M31, obróbka jeszcze u mnie kuleje :Boink:

Crop z pełnej klatki. Sprzęt to jak zwykle WO 66mm SD Apo + Flattener x0.8 + Canon 350d nie modyfikowany na HEQ-5 z ręcznym guidingiem przez Mak 127mm + TouCam Pro.

Wszelkie uwagi i porady mile widziane. :rolleyes:

 

m33_crop.jpg

 

Jako ciekawostkę dodam że sprzęt w czasie focenia wyglądał jak ze zdjęć Tiamata i tylko dzięki suszarce do włosów mojej żony udało mi się doprowadzić sesję do końca.

 

Pozdrawiam :Beer:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Żony są nieocenione w zimne nocy ;) .

 

Zdjęcie bardzo ładne. Gratulki. I to z ręcznego guidingu!! :Boink::Boink: Nie do wiary.

dobrych warunków i dobrych ...... suszarek! :)

 

Dzięki. :Beer:

Co do guidingu, to jak się robi korekty prowadzenia na ogniskowej 1500mm a foci na 310mm, to jest naprawdę łatwo i przyjemnie, tylko oczy chcą wyjść z orbit. :szczerbaty:

9 kg nie jest wagą ciężką dla HEQ-5 więc problemu nie ma.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fajne, gartulacje :)

No wreszcie ktoś ręcznie wprowadza poprawki he, he, he. Tak jak piszesz - nie jest tak strasznie, ale na mrozie bywa uciążliwe. Chyba tymi fotkami zmobilizujesz mnie w końcu, żebym ruszył się za miasto.

Nie wiem dlaczego, ale również wole obróbkę w Gimpie niz w Photoshopie.

 

Szczęśliwego, bezchmurnego Nowego Roku

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale wtopa :Boink:

To zdjęcie to stack 10 x po ok 3.5min + 20 x po ok 5min a nie jak napisałem 30 x po ok 5min.

Coś mi się pomieszało ze zdjęciem M-31. Za pomyłkę przepraszam B)

Takie zamieszanie było po świętach że dopiero teraz się zorientowałem :Boink:

 

Yah, obróbkę robie w Gimpie bo darmowy. Nie jest z nim źle ale Gimp pracuje TYLKO NA OŚMIU KANAŁACH!

Strasznie duże straty muszą być przy astro-foto. Ale cóż... Na razie tak pozostanie...

Pozdrawiam :Beer:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale wtopa :Boink:

To zdjęcie to stack 10 x po ok 3.5min + 20 x po ok 5min a nie jak napisałem 30 x po ok 5min.

Coś mi się pomieszało ze zdjęciem M-31. Za pomyłkę przepraszam B)

Takie zamieszanie było po świętach że dopiero teraz się zorientowałem :Boink:

 

Yah, obróbkę robie w Gimpie bo darmowy. Nie jest z nim źle ale Gimp pracuje TYLKO NA OŚMIU KANAŁACH!

Strasznie duże straty muszą być przy astro-foto. Ale cóż... Na razie tak pozostanie...

Pozdrawiam :Beer:

 

Nie no, nawet nie wiesz ile tracisz obrabiając w 8bitach! Wywal tego Gimpa (jesli on nie pozwala na pracę w tych 12bitach) i przesiądź się na coś normalnego. Soft do obróbki jest równie ważny jak sprzęt do focenia.... :rolleyes:

 

Zresztą po fotkach widać, że nie ma przejścia gładkiego między tonami, co skutkuje dużym szumem i ziarnem. Myslę że po obróbce w 12bitach (16 z zapasem) będzie dwa razy lepiej. Zrobiłeś naprawdę sporo materiału jak na ten obiekt, ale obróbka w 8 bitach zabrała połowę potencjału :szczerbaty:

 

Czekam z niecierpliwością na dalsze foty!!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki!

Następne foty to pewnie za jakiś czas, bo w miejscu zamieszkania mam takie LP że nawet filtr mgławicowy by nie pomógł. :burza:

Jak będe miał dostęp do PS to spróbuje może jeszcze raz obrobić, ale jeszcze muszę spróbować stackowania w Irisie. Może z tym materiałem się coś uda... :rolleyes: ...bo wcześniej to mi nic tam nie wychodziło... :Boink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Ponieważ udało mi się popracować na PeeSie, więc dokładam nieco inaczej obrobioną M33.

To ten sam materiał co poprzednio, zestackowany raz jeszcze w DSS i końcowa obróbka w PS.

Tym razem to jest crop i resize 30%.

 

m33_WO_ZS_SD_Apo_m.jpg

 

Ciągle jeszcze nie jest to max, ale może za rok... :Boink:

Pozdrawiam :Beer:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sądząc po gwiazdkach to ten SD/66 wcale nie jest taki zły i na Twoim miejscu wcale bym się nie napalał na tego Megreza 72. Zastanawiają mnie dość duże szumy jak na stack z 30 klatek. Zapisuj w RAW.

pozdrawiam

 

 

Ale ja zapisuje w RAW-ie :huh:

Prawda jest taka, że musze po prostu więcej robić zdjęć a tu nie mam jak (pogoda/księżyc/giga LP w miejscu zamieszkania).

Jak by nie było to dzięki za uwagi. Wiem przynajmniej na co patrzeć przy kolejnych fotach.

Pozdrawiam :Beer:

P.S.

Co do tego Megreza to się tak nie napalam, tylko on tak fajnie wygląda... :Boink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale ja zapisuje w RAW-ie :huh:

Prawda jest taka, że musze po prostu więcej robić zdjęć a tu nie mam jak (pogoda/księżyc/giga LP w miejscu zamieszkania).

Jak by nie było to dzięki za uwagi. Wiem przynajmniej na co patrzeć przy kolejnych fotach.

Pozdrawiam :Beer:

P.S.

Co do tego Megreza to się tak nie napalam, tylko on tak fajnie wygląda... :Boink:

 

Wydaje mi się, że ta pierwsza obróbka ma mniejsze szumy. Chyba coś za mocno chciałeś wyciągnąć. Ogólnie zdjęcie jest fajne i naprawdę powinieneś być zadowolony z tego SD/66. M33 nie jest akurat najlepszym obiektem dla niego. Gwiazdki są bez aberracji i powinno się zrobić nim jeszcze lepsze zdjęcia

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ponieważ udało mi się popracować na PeeSie, więc dokładam nieco inaczej obrobioną M33.

To ten sam materiał co poprzednio, zestackowany raz jeszcze w DSS i końcowa obróbka w PS.

Tym razem to jest crop i resize 30%.

 

m33_WO_ZS_SD_Apo_m.jpg

 

Ciągle jeszcze nie jest to max, ale może za rok... :Boink:

Pozdrawiam :Beer:

 

Pierwsze podejście moim zdaniem znacznie lepsze. Tam tylko kwestia szarych gwiazd i już jest całkimem fajnie, w tej drugiej coś złego stało się z balansem bieli i krawędziami samej galaktyki. Tylko please, pamiętaj, ze to opinia gościa co sam obróbke potwornie kaleczy. ;)

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pomiędzy zdjęciami jest wyraźna różnica. Ponieważ zmieniłeś kadrowanie (pewnie crop), trochę trudniej je porównać. Wg. mojej oceny pierwsze zdjęcie jest zdecydowanie lepsze. W drugim elektroniczna obróbka plus kadrowanie robią swoje i zbytnio rzucają się w oczy.

 

Poza tym gratulacje. Zdjęcie na prawdę bardzo dobre.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko please, pamiętaj, ze to opinia gościa co sam obróbke potwornie kaleczy. ;)

 

Pozdrawiam

 

"Prowadził ślepy kulawego" :szczerbaty:

Co do szarych gwiazd, to mam wrażenie że to taka przypadłość niemodyfikowanych Canonów, ale to może być też moja niewiedza co do obróbki. Albo kwestia używanego LCD (widziałem kiedyś moje foty na innych laptopach i wyglądało to koszmarnie).

Zresztą teraz tak mi się wydaje, że przy aperturze 66mm to jednak muszę walić surówki po więcej minut. Tylko czy nie wylezie wtedy za bardzo niedoskonałość Canonowskiej matrycy? :Boink:

Kurcze jak tak dalej pójdzie, to trzeba będzie zbierać na normalną kamerkę, tylko te ceny... :unsure:

Dzięki za opinie!

Pozdrawiam

Edytowane przez Piotrek L.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.