Skocz do zawartości

Baader Hyperion a LV Vixena


Grzegorz S.

Rekomendowane odpowiedzi

Czy ktoś mógłby mi coś powiedzieć na temat różnicy w transmisji światła między Hyperionem 13mm a LV 12mm (ew. 15mm)?

Hyperion ma wbudowaną soczewkę Barlowa - czy zasadniczo nie ściemnia to całego okularu? Generalnie chodzi mi o ewentualną obserwację obiektów mgławicowych pod dość ciemnym niebem. Czy w Hyperionie zauważę stratę w stosunku do LV?

Będę wdzięczny za jakąś podwpowiedź... :Salut:

 

Grzegorz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy ktoś mógłby mi coś powiedzieć na temat różnicy w transmisji światła między Hyperionem 13mm a LV 12mm (ew. 15mm)?

Hyperion ma wbudowaną soczewkę Barlowa - czy zasadniczo nie ściemnia to całego okularu? Generalnie chodzi mi o ewentualną obserwację obiektów mgławicowych pod dość ciemnym niebem. Czy w Hyperionie zauważę stratę w stosunku do LV?

Będę wdzięczny za jakąś podwpowiedź... :Salut:

 

Grzegorz

Mam hyperiona 13 mm miałem 8mm i porównywałem go z LV 7mm .Nie jestem fachowcem na pewno wypowiedzą się za chwilę.Moim zdaniem Hyperion dyskwalifikuje LV 12mm. Mam na myśli pole a róznice w jakości dawanych obrazów - moim zdaniem są niewielkie .Ale to wyłącznie moje zdanie ,tak że nie obrażę sie jeśli inni mnie skrytykują za brak kompetencji.LV 7 mm sobie zatrzymałem ze względu na dobrą opinie.W czasie kiedy miałem hyperiona 8mm i lV 7 mm korzystałem głównie z Hyperiona .Potem zamieniłem Hyperiona 8mm na 13 mm zamiast zamienić LV 7mm na hyperiona 13mm.A teraz nie daje mi spokoju myśl czy ten LV jest taki dobry i myślę o zamianie LV 7mm na Hyperiona 8mm.Na dwa okulary 7i 8mm mnie nie stać ale może niech się wypowiedzą znawcy tematu.

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

cerber6 na jakim teleskopie je sprawdzałeś ?

 

Pozdrawiam

 

lech

Jeśli chodzi o 8 i 7 obserwowałem saturna w maku 127/1500 w zeszłym roku pod średnim podmiejskim niebem.Jeśli chodzi o przyjrzystość powietrza to przerwa casiniego ładnie widoczna.Jak dla mnie Hyperion jest komfortowy w obserwacji z LV na paralaktyku bez napędu nieźle trzeba się nakombinować (strach pomyśleć jak bym miał dobsona).Wzrok mam dobry tzn. okularów jeszcze nie noszę.

Pozdrawim.

Edytowane przez cerber6
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam Stratusa Oriona 8mm. Jest podobny do tych Hyperionów i LVW. Z chęcią bym porównał. W każdym razie kome ma minimalną - z 5-10% na samych brzegach. Przynajmniej w F6. I ER jest komfortowy, i obiekt dośc długo jest w polu widzenia. Planety bardzo dobrze widać szczególne z filtrami - neodymowym i polaryzacyjnym. Dopiero przy krawędzi planetka sie troszkę ugina, w 90-95 pola obraz jest dobry.

Z Dsów to mało jeszcze nim patrzyłem bo seeing ostatnio słaby. Ale M3 ostatnio widziałem - to obraz był dobry - gromadka rozbita - chociaż niebo nie było już ciemne bo była już 7.00 rano.

 

A co do samych LV to ostatnio patrzałem przez 18mm. I jakos nie robi na mnie wrażenia oglądanie nieba jak przez dziurkę od klucza. Jeszcze te krótkie 5-6mm (sam mam 6mm) to raczej ok - i tak tylko praktycznie do planet, kulistych czy planetarnych -są dość ciemne. Ale co do średnich czy długich okularów to wolę szerokątne, nawet jak mają dość sporą komę. Bo takie gormadki otwarte czy galaktyki to lepiej oglądać w szerokim polu, wtedy jest o wiele lepsze wrażenie.

Edytowane przez ABC
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cerber 6 www.astronoce.pl zdaje sie że 2005 i 2006 rok, znajdziesz tam wszystko.

Ryszard.

Nie raz to czytałem jak również test piątek i inne posty na temat tych dwóch okularów i dalej nie jestem przekonany ani na tak ani na nie.Jednego jestem pewien komfort obserwacji w Hyperionie jest nieporównywalnie lepszy.Osobiście mam takie wrażenie czytając testy chcesz mieć "super" obraz za małe pieniądze to kup:

ortoskopa-mały ler ,małe pole(najlepszy obraz),

Lantana LV-duży ler,małe pole(może ciut słabszy obraz niż w ortoskopie),

Hyperiona -duży ler, duże pole(może ciut słabszy obraz niż w lantanie).

A jak cię stać kupujesz Naglera który podobno ma wszystko duże i super.

Pozdrawiam.

Edytowane przez cerber6
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po zoomach, jak ciagle bedzie mi sie chciało (czytaj bede miał czas i siły, a ślubnej szlag nie trafi, że znowu spędzam po całe noce za friko ) polecą na deske okulary 7-8mm, a po nich 10tki itd itd. (po drodze pewnie trafią się mniejsze zabawki typu testy porównawcze w astro dla jakiś obiektywów czy sensorków) Niestety to trwa.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po zoomach, jak ciagle bedzie mi sie chciało (czytaj bede miał czas i siły, a ślubnej szlag nie trafi, że znowu spędzam po całe noce za friko ) polecą na deske okulary 7-8mm, a po nich 10tki itd itd. (po drodze pewnie trafią się mniejsze zabawki typu testy porównawcze w astro dla jakiś obiektywów czy sensorków) Niestety to trwa.

 

Pozdrawiam.

Moim zdaniem to niezły pomysł. Mogę życzyć tylko powodzenia.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na testach 5tek wiszacych na astronocach stanął do boju m.in. LV, LVW i Hyperion 5mm. To inne ogniskowe, ale porównanie bezpośrednie okularów z interesujących cię serii może być ci pomocne:

 

http://www.astronoce.pl/testy_an.php?id=24

 

Pozdrawiam.

 

Dzięki Hans. :Salut: Bardzo ciekawy test. Nie jestem tylko pewien czy to sie musi dokładnie przełożyć na ogniskowe w okolicach 13mm. Słyszałem gdzieś, że Hyperiony właśnie gdzieś od. 13mm działają dużo lepiej...

 

Tak naprawdę to chodzi mi wyłacznie o to, czy przechodząc z LV 15 na Hyperiona 13 nie strzelę sobie gola do własnej bramki. Jak już pisałem na początku niepokoi mnie transmisja światła. Czy zainstalowanie barlowa w okularze nie wymusza już założenia zauważalnej straty światła? A może sie mylę i to działa jeszcze jakoś inaczej?

Ma to dla mnie istone znaczenie, gdyż chodzi mi o okular do DS (do planet mam LV 6mm) i nie chcę, żeby po przejściu na Hyperiona okazało się, że nie widzę już czegoś, co widziałem w LV.

 

Od razu sie przyznam, że w Hyperionie zaciekawiła mnie możliwość wpięcia się w niego moim EOSem 350D... Poza tym jakoś nie mam wystarczającej motywacji, żeby wydać te dodatkowe 300zł na LVW.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oba te okulary mają jakiegoś barlowa, lub zblizony układ pełniący taką funkcję w swojej budowie. Jednak to nie jest tak, że jak odkręcisz kawałek LV i wsadzisz do zwykłego barlowa bedziesz miał to samo (teoretycznie tak jest w hyperionach). Po pierwsze w tego typu okularach to są to układy dedykowane spec. pod resztę jego soczewek (w teorii przynajmniej a i w praktyce często) oznacza to, że kotrekcja hyperiona z barlowem od hyperiona bedzie zupełnie inną bajką niż ten sam hyperion z odkręconym barlowem i wsadzony do zwykłej soczewki. Poczytaj taki śmieszny test jaki popełniłem kiedyś na hyperionie:

 

http://astro-forum.org/Forum/index.php?s=&...st&p=227249

 

Co do transmisji i niepokojów wokół niej. Wiesz co, looknij sobie na test maksymalnego zasięgu. To chyba całkiem dobry miernik.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do transmisji i niepokojów wokół niej. Wiesz co, looknij sobie na test maksymalnego zasięgu. To chyba całkiem dobry miernik.

 

Pozdrawiam.

 

Masz na myśli ten test? http://www.astronoce.pl/testy_an.php?id=24&str=17

 

Czy coś innego? Tu były porównywane okulary 5mm. Czy słuszne jest stwierdzenie, że test okuarków 13mm zakończyby sie proporcjonalnymi wynikami do tych?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz na myśli ten test? http://www.astronoce.pl/testy_an.php?id=24&str=17

 

Czy coś innego? Tu były porównywane okulary 5mm. Czy słuszne jest stwierdzenie, że test okuarków 13mm zakończyby sie proporcjonalnymi wynikami do tych?

 

Oj, daleko wyciągnięty wniosek, ale chyba nie bez braku podstaw. Znacznie bezpieczniejszy jest bardziej generalny:

 

Ilość szkła w obecnych masowych okularach ma sie nijak do ich transmisji. Dobre warstwy mc pozwalają układom 5,6, 8 soczewkowym sięgać dalej niz prostym 3,4 soczewkowym.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witajcie...

Mam zapytanie zbliżone do ciągnionego wątku.

W zasadzie już zdecydowałem, że kupię zooma: Baadera albo Vixena (ceny sa prawie identyczne). Ale.. Ale... Ale... Baader mnie oczywiście kręci ze względu na pole widzenia, a Vixen to lantan (i mniejsze pole).

I tu właśnie mam pytanie do osób, które są temacie: moich idoli, władców mych decyzji, moich guru i świątobliwości, wytyczających drogi mojego postępowania...

Jeśli mój telep to dość ciemny Mak (f 13,3) to czy dobór zooma będzie miał wpływ na obraz? Który ze wspomnianych zoomów byłby lepszy?

Robert

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Heya...

Wiem, że test trwa, bo śledzę wątek "testu zoomów" z piersią przypartą do biurka i wypiekami na twarzy. Godziny spędzone na czytaniu innych stron też już wpływają na moją koncentrację i zdolność do przymowania wiadomości z życia codziennego, całkowicie podporządkowanego wyborowi tego "właściwego" zooma... Czy ktoś ukróci moje katusze krótkim stwierdzeniem, że "do ciemnych telepów - LV będzie zawsze najlepszym rozwiązaniem", albo "bierz Hyperiona, bo jednak pole widzenia daje komfort większy, niż jakieś lekkie przyciemnienie obrazu"? Ma ktoś jakies doświadczenie? Plissskii...!

Robert

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj Hans (jeśli tak mogę z imienia - nicka)..

Śliczne podzięki za odpowiedź. Informacja dotycząca Hyperiona cenna. Widzę jednak, że moja cierpliwość musi być dalej pogrążana w męczeństwie oczekiwania... Będę więc błagał sky - o przejrzystość, los - o czas dla Ciebie, historię - o wyrozumiałość dla procesów, które odbywają się w długim okresie i siebie - o stonowanie zapędów w posiadaniu tego wymarzonego zoomika... Będę czekał...

Ciebie podziwiam za ogrom przedsięwzięcia, jakiego się podjąłeś...

Pozdrówko - Robert

Edytowane przez RobertK_36
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

Hm, ja też miałbym pytanie. Co zrobić stojąc przed wyborem Baadera Hyperiona 13 mm i LV Vixena 12 mm do Synty 10? Z jednej strony podobno lantan jest ciut lepszy, ale z drugiej dla Hyperiona można uzyskać inne ogniskowe (a to zawsze jakiś atut), przez odkręcenie dedykowanego barlowa albo dokręcenie tych dodatkowych tulejek. Hyperion ma też większe pole, a poza tym możliwość dokręcenia aparatu.

 

Czyli podsumowując czy nieco gorsza jakość obrazu w Hyperionie jest kompensowana tymi zaletami związanymi z "dodatkowymi" ogniskowymi itd.?

Edytowane przez kuba_mar
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Raczej polecam Hypcia ze względu na jego pole. A LV to tak może od 130x power w zwyż. Barlowa Hypcia nie ma sensu odkręcać żeby mieć dłuższą ogniskową - wyjdzie lipa (było na forum pisane). Natomiast myślę że te przedłużki będą OK. Lecz spotkałem się kiedyś z krytyką że po rozkręcaniu okularka na soczewkach wewnętrznych osiadają paprochy i niestety jej potem widać w obrazie na Księżycu i w dzień.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 miesiące temu...

Witam. Mam na szybko pytanie i proszę bardziej doświadczonych kolegów o radę. Uciułałem pieniążki na LVW 13mm, jednak po lekturze niektórych postów naszły mnie wątpliwości : czy lepiej kupić LVW, czy dwa Baader Hyperiony 13 i 8mm.(mam syntę 10") Wiem, że temat był wałkowany, ale chyba nie padła konkretna odpowiedź. A może ktoś zaproponuje jeszcze coś innego. Dzieki

POZDRAWIAM

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.