Skocz do zawartości

Własnie przyszła Synta 8 :D i co dalej ?


Bilaj

Rekomendowane odpowiedzi

Witam serecznie od razu podziekuje za doradztwo w sprawie teleskopu, wybrałem synte 8. Własnie ją zmontowałem :D Na wyposazeniu mam dwa okulary 10 mm oraz 25mm. No i patrze tak chaotycznie w niebo i w sumie widze tylko gwiazdy. Dodam ze niebo dzis we Wrocławiu bardzo ładne sporo gwiazd chumrek nie ma. I tez sporo gwiazd widze z tym ze...w zasadzie nie rozni sie to niczym jakbym patrzył w niebo bez teleskopu... :/ Czy to normalne ? W zasadzie sam nie wiem czego mam sie spodziewac sadzilem przynamiej ze cos "wiekszego" zobacze w teleskopie :/ Dodam tylko ze jestem na malutkim balkonie i widze północną górna czesc nieba... Probowalem obydwoch okularów kreciłem fokuserem, lecz lipa :( ...ktos cos moze doradzi ? :) tak tak wiem, ze trzeba okulary filtry itd. No ale na start przynajmniej jakas rada abym sie nei znechecic w 1 noc :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trzeba wiedzieć gdzie strzelać armatą :) poczytaj trochę książek z zakresu podstaw astronomii. Zainstaluj program typu planetarium... staraj się odnaleźć planety czy jaśniejsze obiekty mgławicowe. Istnieje szansa, że Cię zassie :D Pogodnych nocy życzę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zazdroszczę ładnej pogody.

 

Ja po zakupie pierwszej nocy nic nie widziałem. Latałem telepem po niebie jak szalony i nic. Następnej nocy były plejady. Potem trafiały się mgławice (tylko wtedy nie wiedziałem jakie, a to z powodu braku znajomości nieba. Teraz czekam na "niebo na weekend" co by się w temacie zorientować). A zakupiłem mapę i już wiem co widziałem (raz) To było M34. Zobaczymy co będzie dalej, na razie chmurwy przeszkadzają. Dodam, że telep posiadam od 2 tygodni.

 

EDIT

Posiadam programy:

*AstroJaWil

*Stellarium

*MobilesStarChart (na komórkę)

Edytowane przez Cerberiusz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oj,jak masz sie zniechecic pierwszej nocy,to moze lepiej zeby...przyszly chmury...;)

Mysle ze idealnie by bylo gdybys mial mozliwosc wycelowania w Ksiezyc,albo w Marsa,ale to nie na niebie "północnym",tylko na poludniu,a Ksiezyc bedzie dostepny za kilka dni,w sensownym polozeniu-od soboty.Rzeczywiscie gwiazdy,na pierwszy rzut oka nie wygladaja nadzwyczajnie, powinny to byc punkciki,ale z czasem dowiadujemy sie,ze istnieja rozne "punkciki" i robi sie ciekawiej.Jak bedziesz mial pewnosc,ze uzyskujesz ostre obrazy,to mozesz pokusic sie o odszukanie jakiegos obiektu mglawicowego,ale do tego potrzeba orientowac sie troszke na niebie i przez internet ciezko bedzie wytlumaczyc co i gdzie sie znajduje,dlatego proponuje postudiowac mapki nieba.Moze sproboj znalesc towarzysza Gwiazdy Polarnej,slaba gwiazdke w odleglosi 18sekund katowych od Polarnej,tj.gdzies ze trzy milimetry od niej( w okularze teleskopu) :))

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zmontowałem syncie 8 zgodnie z intrukcja ale cos mi nie gra w uchwytach łozyskowych czyli mocowanie tubusa. Mianowicie są 2 sztuki jedna z krótszym gwinetm bez zadnych podkładem i łozysk druga z dłuzszym z podkładka /łozysko/ podkładka. I teraz tak w intrukcji pisze aby włozyc tą raczke z łozyskami czyli wkrecic od strony fokusera - ok wrkeciłem, natomist drugą od strony bez fokusera, i dzieki temu ma sie sbalansowac - czyli rozumiem ze ręczka sobie steruje teleskopem w pionie. No i wielka lipa bo dokrecam te raczki w roznoraki sposob i nie da rady za nie złapac i regulwoac w pionie teleskopu musze reka na "hama" tube przesuwac aby sie ruszyl w pionie :/ Co robie nie tak ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmmm no zakładam ten okular 10 mm i mega lipa wsyztsko rozmazane chodz niewazne jakbym regulowac fokusera :/ w 25 mm czysto widac z tym ze w zasadzie nie rozni sie za wiele jakbym patrzył na niebo gołym okiem. Kurcze no myslalem ze zoabcze cos wiecej :(((((

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmmm no zakładam ten okular 10 mm i mega lipa wsyztsko rozmazane chodz niewazne jakbym regulowac fokusera :/ w 25 mm czysto widac z tym ze w zasadzie nie rozni sie za wiele jakbym patrzył na niebo gołym okiem. Kurcze no myslalem ze zoabcze cos wiecej :(((((

Nie no uroczy jestes :D

Myslales ze kupisz synte, wycelujesz w niebo a tam gdzie nie popatrzysz - same galaktyki. Jak w hubblu. :D

Nie ma tak. Juz nie mowiac o obserwacjach ze srodka miasta...

Nie rozpaczaj tylko sciagnij stellarium bo proste i darmowe i zobacz gdzie jakie mglawice czy gromady masz. Na poczatek sprobuj upolowac m31, m42, m15, m37, m38, m36, m81, m82.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przepraszam za ta moja dziecinade, ale kazdy chyba wie co czuje jak po raz 1 obserwował niebo teleskopem, na ktory musial troszke skłądac :) Korzystam ze stelarium, obserwuje wlasnie Wielka NIedzwiedzice, a raczej 3 gwiazdy u jej dołu i w stelarium na lewo od tego jest wspaniala M101. :)

 

Lecz problem mam taki gdyz nie mam skalibrowanego szukacza bo nie mam na czym zrobic tego z balkonu to raz a dwa wszytsko jest na do gory nogami kazdy wie o co chodzi :) Teraz tak czy isnieje jakis trik porada aby połapac sie z tym odwróceniem ? :D Oraz mam zonka bo przez szukac widze wiecej i czysciej niz przez teleskop i okulary 10 mm i 25 ? Cos nie tak z nim brudyny jest nieskalibrowany odpowiednio ? teorytcznie zgodnie z intrukcja kalibrowałem zwierciadło głowne a arczej nie musialem bo wedlug zdiec wszytsko było ok i pasowało co do "idealnego rysunku"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak wiem jak sie reguluje szukac, ale chodzi ze najpierw w okularze musze zobaczyc jakis odległy punkt o jakies 500 m. A pozniej dopasowuje suzkacz. Lecz nie ma takiego punktu gdyz wprost przedemna stoi wysoki budynek - stad widze tylko gorna czesc polnocnego nieba (3 nogi wielkiej niedzwiedzicy) i I na lewo i troszke na prawo od niej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolejna kwestia zauwazylem ze w szukaczu widze pod innym kontem obiekty niz w samym okularze, oszukuje teleskop czy szukacz ? :D

 

Hmm widze opcje w stelarrium obraz paraliktyczny i sie wszytsko przekrzywia... lecz to jest obraz jaki zobacze w szukaczy czy samym okularze ?

 

Nie moge sie polapac :/

Edytowane przez Bilaj
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zajedziesz się w ten sposób :) przede wszystkim proponuje zmienić miejsce obserwacji, bo obszar "nóg Ursa Major" z centrum miasta nie jest dobrym rozwiązaniem na pierwszą obserwację! można się szybko zrazić - wiem coś o tym, obserwowałem tak z centrum 200-tysięcznego Sosnowca...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Uffff az mnie miesnie oczu i powieki rozbolały od tego zamykania :-] No coz 4 godziny z synta 8 i jednak rozczarowanie...

 

1.Nie wiem czy to normalne ale obraz miedzy szukaczem a okularem jest przekrzywiony, zalozmy ze w szukaczu widze trzy jakies jasniejsze gwiazy w lini prostej - poziomo natomiast jak patrze przez okular to widze te 3 gwiazdy rowniez w lini proste tyle ze przekrzywione o kilkadziesiat stopni...Nie mowiac ze w szukaczu obraz jest odwrocony o 180 stopni wzgledem normalnego widzenia :D <-- Miło by było jesli byscie mi doradzili jak się połapac.

 

2.Przegladalem www dotyczace skalibrowania lustra głownego i wtórnego i w zasadzie nie musialem nic kalibrowac, idealnie kropeczka est na srodku kiedy patrze w pusty fokuser...Lecz

 

a) przez okular 25mm widze niewiele wiece niz przez szukacz (9x50)

B) przez okular 10 mm niezaleznie jak bede krecił fokuserem widze MOCNO rozmazany obraz - ogaldalem setki gwiazd usiłujac ustawic fokuser lecz ciagle masakrycznie nieostry / rozmazany

- i teraz tak czy ten okular 25 mm to poprostu okular ktory malutko przybliza ? Wiec jakie on ma zastosowanie ogolnie ?

-Co do okularu 10mm to czy chodzi ze jest to "bublowaty" okular ? A moze on nie sluzy to przyblizania "gwiazd" ?

 

Dodam ze niebo nad Wrocławiem czyste dzis, zadziwjająco dobra pogoda bo pełno gwiazd i bez chmurek :)

 

3. Tutaj pytanie do posiadajych ten teleskop. Chodzi o 2 uchwyty obrotnicy ? ile łozysk i podkładek macie na nich ? Bo wedlug intruckji...wychodzi ze 1 nie dostałem :| I jakos niezaleznie jak skrece te pokretła nic nie dają, nie mozna unosic obnizac teleskopu :|

 

 

4.W takim układzie zaiwestowac mam w jakis filt, okular a moze w soczewke baralową ? A moze soczeka + dobry okular ? :)

 

z poradnika na celesti do mojego w klasie High polecają:

 

planety - LV 6mm / Ortho 7mm

 

małe DSY - LVW 13mm

 

Duże DSY - LVW 22mm

 

+ dobry Barlow 2x

 

Co mi doradzicie z tego ?

 

Bede naprawde wdzieczny za odpowiedz.

Edytowane przez Bilaj
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zmontowałem syncie 8 zgodnie z intrukcja ale cos mi nie gra w uchwytach łozyskowych czyli mocowanie tubusa. Mianowicie są 2 sztuki jedna z krótszym gwinetm bez zadnych podkładem i łozysk druga z dłuzszym z podkładka /łozysko/ podkładka. I teraz tak w intrukcji pisze aby włozyc tą raczke z łozyskami czyli wkrecic od strony fokusera - ok wrkeciłem, natomist drugą od strony bez fokusera, i dzieki temu ma sie sbalansowac - czyli rozumiem ze ręczka sobie steruje teleskopem w pionie. No i wielka lipa bo dokrecam te raczki w roznoraki sposob i nie da rady za nie złapac i regulwoac w pionie teleskopu musze reka na "hama" tube przesuwac aby sie ruszyl w pionie :/ Co robie nie tak ?

 

3. Tutaj pytanie do posiadajych ten teleskop. Chodzi o 2 uchwyty obrotnicy ? ile łozysk i podkładek macie na nich ? Bo wedlug intruckji...wychodzi ze 1 nie dostałem :| I jakos niezaleznie jak skrece te pokretła nic nie dają, nie mozna unosic obnizac teleskopu :|

 

Witaj.

 

Prawdę mówiąc niewiele rozumiem z opisanego w ten sposób problemu.

Może postaraj się opisać sytuację klarowniejszymi słowami, lub daj foty. Jest siła ludzi z Syntami na forum i na pewno rozwiąże się przynajmniej ten techniczny problem

 

planety - LV 6mm / Ortho 7mm

małe DSY - LVW 13mm

Duże DSY - LVW 22mm

+ dobry Barlow 2x

 

Spokojnie. Na razie nie inwestuj w żaden osprzęt. Wyłożenie kolejnego tysiąca na okulary nie zmieni Ci nagle miejskiego nieba na czarne bieszczadzkie i nie pojawią się na nim cudownie "mgławice galaktyki" jak z fotek z netu.

 

Prawdę mówiąc, najlepiej byłoby, żeby niebo dziś zachmurzone było... :) Ochłoniesz trochę i poczytasz na spokojnie.

W drugim poście masz bardzo dobrą radę, ściągnij przydatne programy i spędź nad nimi trochę czasu. Lekcję poznawania nieba musisz odrobić sam i nikt za Ciebie tego nie zrobi.

 

Tu programy:

http://astro-forum.org/Forum/index.php?showtopic=15199

Na spokojnie przeczytaj ze zrozumieniem cały swój temat

http://astro-forum.org/Forum/index.php?sho...19477&st=20

 

Jest tam mnóstwo cennych uwag+ link do szkiców podany chyba ze trzy razy...

 

Zorientuj się w mapach czy programach astro jakie obiekty masz w zasięgu balkonu, następnie zobacz jak wyglądają na tychże szkicach, mając jednak na uwadze, to co wtedy napisał Hans, że i te szkice będą się miały "słabo" w konfrontacji z obrazami z telepa wystawionego pod zanieczyszczone miejskim światłem nieba.

 

Może przydadzą też się szkice z tej stronki: (mniejsze lustro i orientacyjne mapki z położeniem obiektów + porównanie- zdjęcie-szkic):

http://www.astronotas.net/messier/html/m001.html

 

I na koniec.

Pamiętaj o najlepszej adaptacji wzroku ( o ile taka jest w ogóle możliwa na balkonie)

Nie obserwuj przy otwartych drzwiach balkonowych

Wychłodź telep przed obserwacjami.

Na przyszłośc zainteresuj się zamontowaniem wiatraka (wyszperaj na forum świetny temat grzybka80 o chłodzeniu w Syncie)

 

Pozdrawiam i cierpliwości a będzie dobrze!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Uffff az mnie miesnie oczu i powieki rozbolały od tego zamykania :-] No coz 4 godziny z synta 8 i jednak rozczarowanie...[/qute]

 

A mowili w poprzednim watku: kup lornetke, kup ksiazki poczytaj, poznaj niebo. Dowiedz sie chociaz troche na temat obserwacji. Bo z tego co pisales to nie masz zielonego pojecia o tym jak prowadzic obserwacje, a obsluga teleskopu Cie przerasta. To jest ten poprzedni watek: http://astro-forum.org/Forum/index.php?sho...=19477&st=0

 

Ku przestrodze :szczerbaty:

 

Moze nastepni beda madrzejsi i nie kupia na mikrobalkon w srodku superjasnego miasta wielkiego teleskopu, nie majac o niczym pojecia.

 

A teraz przeczytaj artykuly na celestii, to powinno Ci co nieco rozjasnic.

http://www.skyscope.pl/index.php/Jak_obserwowa%C4%87

http://www.skyscope.pl/celestia/index.php/Teleskop_na_balkon

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1.Nie wiem czy to normalne ale obraz miedzy szukaczem a okularem jest przekrzywiony, zalozmy ze w szukaczu widze trzy jakies jasniejsze gwiazy w lini prostej - poziomo natomiast jak patrze przez okular to widze te 3 gwiazdy rowniez w lini proste tyle ze przekrzywione o kilkadziesiat stopni...Nie mowiac ze w szukaczu obraz jest odwrocony o 180 stopni wzgledem normalnego widzenia :D <-- Miło by było jesli byscie mi doradzili jak się połapac.

 

Czy jest jakiś problem aby obrócić tubę szukacza w obejmie tak żeby było podobnie jak w teleskopie??? :Boink: A jeśli sprawia Ci ten szukacz tyle problemów to go zdejmij - ja w pierwszą noc po kupnie Synty 8" bez szukacza trafiłem m.in. w m57 :)

 

A tak BTW to jak możesz po tak krótkim czasie napisać, że się rozczarowałeś? Przecież jeszcze NIC tym teleskopem nie widziałeś...! Wiesz, wszechświat jest spory, trzeba wiedzieć w co trafiać... Czytaj, czytaj, czytaj!!!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Rączki teleskopu służą jedynie do przenoszenia i usztywnienia tuby by ci nie latała góra/dół dokręcasz tę z łożyskiem i jest tuba się trzyma.

2. jest tylko jedno łożysko

3.okular 10mm w syncie jest bardzo ciężko wyostrzyć, po 1 wyciąg jest mało precyzyjny, a po 2 pogoda i ruchy powietrza nie sprzyjają wyostrzenia okularu, a jeśli oglądałeś przez okno lub z balkonu z otwartymi drzwiami to nie wyostrzysz obrazu.

4.w teleskopach nie chodzi o powiększenie tylko o ilość zebranego światła (co wynika z wielkości lustra), bo to od tego zależy ile zobaczysz, małej ilości zebranego światła nie nadrobisz powiększeniem

5.szukacz musisz ustawić tak by w okularze i w szukaczu ustawić ten sam obraz - za pomocą 3 śrubek przy obejmie szukacza

6.jak chcesz coś znaleźć na niebie to zciagnij sobie jakiś programik skycalc, stellarium lub coś w podobie, bo szanse, że coś na ślepo trafisz są bardzo małe

7. patrząc jedynie przez wyciąg nie skolimujesz teleskopu, zrób to metodą hamala http://astro4u.net/yabbse/index.php?topic=6153.0

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie rozumiem Cię Bilaj :blink:

 

A zapraszałem Cię do siebie na małe balkonowe pooglądanko B) Pokazałbym Ci co trzeba, pomacałbyś Syntę, sam przeprowadziłbyś sobie jakąś obserwację... A u mnie z balkonu sporo nieba widać, S, SW, W, WN...

 

A gdybyś się rozczarował, to chociaz piwko byśmy wypili bezalkoholowe albo kawę... Cóż, ateraz rozczarowanie jest, a kasa już wydana...

 

 

:blink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Posłuchaj mnie, Bilaj.

 

Uzbrój się w cierpliwość! Ja swego czasu też byłem zielony, ale przed zakupem pierwszego teleskopu poznawałem niebo KILKA LAT (1997-2002) lornetką 20x60, ruskimi lunetami 10x30 i 20x50. Gdy w końcu kupiłem teleskop Newtona (130/625 - dużo mniejszy, niż Twój) też nie wiedziałem na co patrzeć, zapał był ogromny ale strasznie chaotycznie zabierałem się do rzeczy.

Mam radę dla Ciebie - zacznij od oglądania tego, co na miejskim niebie Cię nie rozczaruje - spróbuj rozdzielić kilka gwiazd podwójnych! To naprawdę duża frajda, zwłaszcza gdy różnią się kolorami. Masz widok na północ?

Spróbuj rozdzielić Polarną (2.1+9.1 mag; 17.8") pi1 UMi (6.6+7.3 mag; 31.7") Ni Dra (4.9+4.9 mag; 61.7"), 31 Dra (4.6+5.6 mag; 30.2") i jedna z moich ulubionych Eta Cas (3.5+7.4 mag; 12.7").

 

Ja od gwiazd podwójnych w mieście zaczynałem, obiekty mgławicowe to tylko pod ciemnym niebem frajdę sprawiają. A z moim teleskopikiem spędziłem piękne 42 noce obserwacyjne zanim go sprzedałem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.