Skocz do zawartości

Własnie przyszła Synta 8 :D i co dalej ?


Bilaj

Rekomendowane odpowiedzi

Bilaj posłuchaj kolegów, pojedż w jakieś zaciemnione miejsce, schłodź teleskop, zalóż na początek okular 25mm i wyceluj w jakiś łatwy do znalezienia a efektowny obiekt (polecam M42 w Orionie)

Zakładam, że nie zablokowałeś przez przypadek regulacji ostrości ( można to zrobić śrubą, która jest pomiędzy dwoma dużymi pokrętłami regulacji na wyciągu okularowym)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam serecznie od razu podziekuje za doradztwo w sprawie teleskopu, wybrałem synte 8. Własnie ją zmontowałem :D Na wyposazeniu mam dwa okulary 10 mm oraz 25mm. No i patrze tak chaotycznie w niebo i w sumie widze tylko gwiazdy. Dodam ze niebo dzis we Wrocławiu bardzo ładne sporo gwiazd chumrek nie ma. I tez sporo gwiazd widze z tym ze...w zasadzie nie rozni sie to niczym jakbym patrzył w niebo bez teleskopu... :/ Czy to normalne ? W zasadzie sam nie wiem czego mam sie spodziewac sadzilem przynamiej ze cos "wiekszego" zobacze w teleskopie :/ Dodam tylko ze jestem na malutkim balkonie i widze północną górna czesc nieba... Probowalem obydwoch okularów kreciłem fokuserem, lecz lipa :( ...ktos cos moze doradzi ? :) tak tak wiem, ze trzeba okulary filtry itd. No ale na start przynajmniej jakas rada abym sie nei znechecic w 1 noc :)

Napiszę krótko - ŻENADA. Tyle pisania i jak krew w piach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bilaj, recę opadają. Przestań wreszcie robić obserwacje przez okno. Z balkonu ZAWSZE przy zamknietych drzwiach, NIGDY inaczej. A najlepiej wynieś teleskop na dwór/pole, pojedź za miasto. Ale z teleskopem przygotowanym do obserwacji, bo inaczej nic nie zwojujesz. Pierwsze próby rób pod domem, bo na polu to zamrzniesz i sie naklniesz tylko. W domu to możesz [i MUSISZ!!!!] ustawić poprawnie szukacz. Zaopatrz się w mapkę nieba [mogą byc wydruki z programu planetaryjnego, gwiazdy z zasiegiem do 6.5 mag minimum], szukaj nałatwiejszych [dużych i jasnych] obiektów -najlepiej tych widocznych gołym okiem czy ogladanych takze przez lornetki. Konieczna latarka z czerwonym filtrem [kawałek plastiku, bibuły, farbą pomalować szkło -cokolwiek] do czytania po ciemku tej mapki bez oślepiania się.

BEZ TEGO NIC NIE ZWOJUJESZ, ZROZUMŻE WRESZCIE!

Teleskop chłodzić minimum godzinę-półtorej -BEZ TEGO KATASTROFA!

 

USTAWIENIE SZUKACZA: to możesz zrobić ZA DNIA [najłatwiej] w domu [jesli warunki pozwalają] lub spod domu. Domowy sposób może być przez okno [ZAMKNIĘTE!!!], ja to robię tak: stawiam teleskop na stole [też niski Dobson] i celuję przez okno na obiekt jak nadalej leżący [komin, anteny na dachu, dach bloku] conajmniej 0.5-1.5 km ode mnie. Dobrze, aby tubus teleskopu skierowany był mniej więcej poziomo -to ułatwia orientację przy obrazie do góry nogami.Wkładam okular o najdłuzszej ogniskowej = najmniejsze powiększenie. Ustawiam ostrość. Cel umieszczam w środku pola widzenia teleskopu. Następnie srubkami regulacyjnymi w obudowie szukacza ustawiam go tak, aby krzyż szukacza naprowadzić na wspomniany cel. Oczywiscie nie poruszamy tubusem teleskopu [najlepiej jakoś zablokować, chocby i tasma klejącą] Operację mozna powtórzyć ewentualnie dla okularu dajacego średnie powiększenia.

Tobie sie nie udało z 3 możliwych powodów jednocześnie:

-obiekt był za blisko [efekt paralaksy]

-nie ostro bo teleskop niewystudzony

-nie ostro, bo obiekt za blisko -ustawienie ostrosci dla bloku naprzeciwko będzie diametralnie różne z tym samym okularem niż przy obiektach na niebie czy horyzoncie

Aha, jak już to zrobisz i będziesz szukał z mapką obiektów na niebie, to rób to tak: najpierw mapka normalnie, szukasz oczami na niebie gwiazd leżacych blisko szukanego obiektu [jesli nie możesz zlokalizowac go gołym okiem, jak Plejad, Marsa czy Księżyca] wycelowujesz oczami mniej-wiecej patrząc "wdłuż lufy" tubusa w jedną z tych gwiazd, znajdujesz ją w szukaczu. Odwracasz mapkę do góry nogami i w szukaczu lokalizujesz sąsiednie gwiazdy układu. Następnie przesuwasz tubus tak, aby krzyz szukacza wypadł na tym miejscu, gdzie wg. mapki powinien być Twój obiekt [jaśniejsze po prostu dostrzeżesz w szukaczu, np. wymieniane tu hichotki czy M31 i od tych zaczynaj zabawe, dobrze Ci radzę]. Jeśli masz już ustawioną ostrosc w teleskopie, obiekt powinien być widoczny w okularze...

I CZYTAJ WRESZCIE TE PORADNIKI Z CELESTII, KTÓRE CI PODANO, BO NIKT NIE BĘDZIE CAŁEGO WYKŁADU OPRACOWYWAŁ PO 5 X NA FORUM

Pozdrawiam

-J.

P.S. Pamietaj,że w szukaczu też ustawia sie ostrość -wystarczy zrobić to raz i zablokowac na stałe. Tylko na odległych obiektach!!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po prostu potrzebny jest nowy artykuł w Celestii, pt "Podstawowe mity astronomii amatorskiej", gdzie z typową dla Hansa swadą i dobitnym językiem będzie napisane:

 

- że nieprawdą jest, że wystarczy kupić teleskop i wycelować w dowolny punkt na niebie, żeby zobaczyć galaktyki jak z Hubble'a, trzeba się nieźle naszukać lub kupić GOTO

- że nawet jak się już znajdzie taką galaktykę, to nawet najlepszy amatorski teleskop nie pokaże kolorowych mgławic i pięknych spiral a tylko kłaczek szarej waty (plus kilka planet)

- a nawet te kłaczki o wiele lepiej widać z miejsca o małym zaświetleniu i po przystosowaniu oka do ciemności

- że teleskopy stojące w kącie pokoju pomagają podrywać koleżanki i podglądać sąsiadki, ale do obserwacji to muszą być na zewnątrz (lub w pomieszczeniu o temperaturze otoczenia)

- że na zdjęciach astro widać zupełnie co innego niż przez okular, jak również że tanim amatorskim teleskopem i montażem niewiele da się sfotografować. Oczywiście, nawet to niewiele może dać dużo radości, ale na pewno nie będzie to miało nic wspólnego z fotografiami oglądanymi w internecie.

- i, oczywiście, że nie kupujemy teskopów na Allegro z napisami "superpowiększenie 625x"

 

I pod każdym punktem link do szerszego artykułu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie ja sie staram stosowac do WASZYCH RAD!

 

Gdy zakładałem temat nie wiedziałem, ze telep musi byc ostudzony dowiedziałem się, ok!

 

Wiec wystawiłem na balkon telep, schłodził sie i myk do mieszkania znów - to był jak sie dowiaduje mój błąd i nic to mi nie da.

Dwa orientuję się co gdzie i jak jest na niebie bo sporo czasu spedziłęm a mapkami niema i stelarium. Do tego posiadam ksiązke niebo na weekend.

A dlaczego kupiłem vixena 6 ? Bo to filtr planetarny tak wyczytałem z tematow i rad uzytkownikow wiec zakupiłem, a wplanach jeszcze mam zakupc do małych i duzych DS + jakies 2 filterki.

Wnioskujac poprostu pewnie chodzi temperature, i spadek ostrosci spowodowany jest roznica temperatur.

 

Jesli pogoda dzis do pisze wieczorem wystawie go na półtroagodziny na balkon, przy zamknietych dzwiach zaczne obserwację. Zdam swoją relacje.

Edytowane przez Bilaj
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiec wystawiłem na balkon telep, schłodził sie i myk do mieszkania znów

Przepraszam ale to jest najlepszy tekst jaki słyszałem: "myk do mieszkania znów" dobrze że nie wystawiałeś go na dwór bo byś musiał biegać po schodach tam i spowrotem. Zawsze jest jeszcze lodówka tylko że na syntę 8" to mui być wielka jak szafa.

Teleskop to nie piwo, nie musi być zimny. Chodzi przecież o różnicę temperatur pomiędzy powietrzem a lustrem, okularami itd

A dlaczego kupiłem vixena 6 ? Bo to filtr planetarny

filtr planetarny, kurcze to mnie oszukali w sklepie, nie wiedziałem że mam filtr planetarny

 

KOLEGO CZYTAJ, CZYTAJ I JESZCZE RAZ CZYTAJ

Edytowane przez gocek3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam serecznie od razu podziekuje za doradztwo w sprawie teleskopu, wybrałem synte 8. Własnie ją zmontowałem :D Na wyposazeniu mam dwa okulary 10 mm oraz 25mm. No i patrze tak chaotycznie w niebo i w sumie widze tylko gwiazdy. Dodam ze niebo dzis we Wrocławiu bardzo ładne sporo gwiazd chumrek nie ma. I tez sporo gwiazd widze z tym ze...w zasadzie nie rozni sie to niczym jakbym patrzył w niebo bez teleskopu... :/ Czy to normalne ? W zasadzie sam nie wiem czego mam sie spodziewac sadzilem przynamiej ze cos "wiekszego" zobacze w teleskopie :/ Dodam tylko ze jestem na malutkim balkonie i widze północną górna czesc nieba... Probowalem obydwoch okularów kreciłem fokuserem, lecz lipa :( ...ktos cos moze doradzi ? :) tak tak wiem, ze trzeba okulary filtry itd. No ale na start przynajmniej jakas rada abym sie nei znechecic w 1 noc :)

Składnia, pisownia, konstrukcja zdań. :notworthy::burza::Boink: Szanuj ludzi, którzy Cię czytają. Za komuny jednak lepiej uczono. A wogóle to .... Albo lepiej już nic nie napiszę. Poczytam sobie. :szczerbaty:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

My tu gadu gadu, ale warto załozyć nowy temat jakie kto popełnił gafy w przeszlości, po co zapytacie, aby nowoprzybyli na to forum wiedzieli czego unikać jakie podstawowe błędy robilismy kiedys tam. Dzieki temu nikogo nie zrazimy do astro a i może ten ktos cos dobrego wyciganie :-) i zrozumie że my także mieliśmy wyboje. Lepiej się przekonać na cudzych doświadczniech ni na suchych rada kolgów.

 

Moderatora prosze o przeniesienie tego postu do odpowiedniegie działu.

Moja najwieksza wpadka - sprzedałem MTO-CA 11 bo dawał nieostre obrazy (wtedy nie wiedzialem że jest cos takiego jak chłodzenie telepa) ale o tym dowiedzailem sie po fakcie. To zdarzenie miało miejsce w zimie gdy oglądałem Jowisza przez uchylone okno. To było lat temu 12-15

Pozdr. Artur

Edytowane przez fiorina01
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

LUDZIE - dajcie żyć młodemu koledze. On tak jak kiedyś każdy z nas, po prostu się uczy. To czy robi to szybko i czy starannie odrabia lekcje to inna sprawa. Jestem pewien że wielu osobom zajmowało to całe lata w czasie których na pewno nie wszystko od razu się udawało. A kolega ma odwagę pytać "o te sprawy" głośno.

Założył prosty wątek który ku zaskoczeniu okazał się bardzo nośny i potrzebny. Dzieki niemu tak wiele osób mogło próbować pomóc mniej doświadczonemu a innym dostarczył rozrywki :szczerbaty: i okazji żeby się wykazać (i pokazać)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Posłuchałem w końcu rad mądrzejszych kolegów i wybrałem się za miasto :D Niestety pogoda niezbyt dopisała, ale między chmurami miałem okacje obserwować Marsa. Obserwowałem Vixene 6. Spodziewałem się, ze obraz czerwonej planety bedzie troszkę wiekszy. W obecnej chwili jak przyłoże oko do okularu to planeta jest wielkosci ok. 0,6 cm. Szczegółow niestety nie uchwyciłem gdyz widze jednolite jasno światło koloru beżowego. I tu pojawia sie moje pytanie. Jak sprawic abym widział wiekszego i bardziej szczegółowego marsa ? Czy chodzi tu o pogodę ? A moze vixen 6 to mało i przydałbym sie barlow albo vixen typu 3 ? A moze zastosowac (dokupic) jakies filterki ? ...Tylko nie pojezdzajcie mnie znow :P

Edytowane przez Bilaj
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O której oglądałeś tego Marsa? Tutaj http://www.calsky.com/cs.cgi/Planets/5/1? sobie możesz sprawdzić co powinno być aktualnie widać. Przy powiększeniu 200x powinno być widać jakieś detale, chyba że seeing był tak słaby, że wszystko pływało. No i pewnie masz za jasny obraz. Musiałbyś kupić jakiś filtr, np. polaryzacyjny, który ściemni obraz i pozwoli wyciągnąć detale. Przyda się też do Księżyca, jak nie chcesz mieć potem powidoków z kraterami ;)

Edytowane przez grzybu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Posłuchałem w końcu rad mądrzejszych kolegów i wybrałem się za miasto :D Niestety pogoda niezbyt dopisała, ale między chmurami miałem okacje obserwować Marsa. Obserwowałem Vixene 6. Spodziewałem się, ze obraz czerwonej planety bedzie troszkę wiekszy. W obecnej chwili jak przyłoże oko do okularu to planeta jest wielkosci ok. 0,6 cm. Szczegółow niestety nie uchwyciłem gdyz widze jednolite jasno światło koloru beżowego. I tu pojawia sie moje pytanie. Jak sprawic abym widział wiekszego i bardziej szczegółowego marsa ? Czy chodzi tu o pogodę ? A moze vixen 6 to mało i przydałbym sie barlow albo vixen typu 3 ? A moze zastosowac (dokupic) jakies filterki ? ...Tylko nie pojezdzajcie mnie znow :P

 

 

No już lepiej :D .

 

Mars to nie Jowisz czy Saturn - nie jest aż tak widowiskowy. Szczegóły są raczej mało kontrastowe - teraz widoczna jest północna czapa polarna i kilka ciemniejszych obszarów (największy w południowej częsci globu). Do Marsa konieczne są filtry ściemniające obraz i poprawiające kontrast (polaryzacyjny, neodymowy, różne filtry kolorowe) - aby wydobyć słabo widoczne szczegóły. No i jeszcze kwestia seeingu - im lepszy tym większe powiększenie mozna zastosować. Przy złym seeingu obraz faluje - im większe powiększenie tym gorzej, a to uniemożliwia obserwacje. Czyli przy gorszym seeingu jesteś w stanie zobaczyć więcej przy np. 100x niż przy 200x.

Czyli dzisiaj na Marsa 200x było za dużo, trzeba było włożyć SP10mm - tutaj pewnie coś by było widać. SP 25mm to już za małe powiększenie, aby coś na tym Marsie zobaczyć.

A w Lwie masz Saturna - przy prawie każdym powiększeniu i warunkach widoczny jest pierścień otaczajacy planetę. W lepszych warunkach widoczny jest ciemniejszy pas na globie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witaj bilaj z "tym i myk do pokoju" to wiesz co ..az trudno Cie nie polubić... :D

fakt ze taki jest chyba ogolny odruch początkujących po kupieniu teleskopu zeby otworzyc okienko gdy zima i sobie polukac....sam oczywiscie tak na poczatku zrobilem i zdziwko ooo! takie to niewyrazne wszystko ?hmm co to za dziwny telep..grrr...jeszcze tego samego dnia powedrowal na balkon na schlodzenie i szok ze glupia roznica temp az tyle degraduje obraz.

 

i sie zgadza tak jak piszesz ze miales ostry obraz w szukaczu - to nic dziwnego ..po prostu mniejsze powiekszenia sa mniej czułe na warunki atmosferyczne, dlatego typowe lornetki z ich malymi powiekszeniami sa takie uniwersalne. Im bardziej powiekszysz obraz tym bardziej bedziesz widziec zawirowania atmosfery i bedzie ona przeszadzac w obserwacjach. O ile dobrze pamietam warunki do powiekszenia okolo 600x mozna uzyskac moze kilka razy do roku i to w gorzystych terenach-osobiscie nie mam nawet na to mozliwosci.

 

Mowiac skrotowo bilaj ..

 

Twoja nowa synta praktycznie moze powiekszyc obraz do okolo 300x. W super warunkach atmosferycznych troche wiecej. stad tez dokupienie "vixena typu 3" raczej mija sie z celem,

dlaczego ? bo uzyskasz obraz rzedu 400x. co bardzo rzadko wykorzystasz jesli w ogole. Ponadto w zasadzie to granica dla tego zwierciadła w twojej syncie.

 

wiesz jak sie to liczy ? to 6 lub 3 to ogniskowa twojego okularu ...powiekszenie jakie w danej chwili masz w teleskopie obliczasz dzielac ogniskowa lustra czyli tutaj 1200? przez ogniskową okularu czyli 3mm = 400x.

 

Twoj "vixen typu 6" lv czyli o ogniskowej 6mm lantan byl calkiem dobrym wyborem ;) no i to nie filtr tylko OKULAR .Z filtrów tak jak ktos polecał juz tutaj neodymowy sky and glow i/lub polaryzacyjny ..w szcz. na obserwacje ksiezyca sie przyda..

 

acha...bilaj pewnie bedziesz chcial obserwowac ksiezyc..to tylko tak uprzedzam ze ksiezyc w pełni w teleskopie to malo ciekawy obraz..jest piekny ze szczegolami ale w ktorejs kwadrze....

 

kurde znowu sie rozpisalem....napisz po prostu czy masz juz ostre obrazy. Oby tak, bo jakbys na tym etapie mial zabierać się sam za kolimacje to moga byc big ...problemy.

 

pozdrowiona Bilaj i udanej pogody ! niebo jest piekne , swiat jest piekny..twoja synta tez jest piekna...; )

Edytowane przez Kaladan
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.