Skocz do zawartości

Własnie przyszła Synta 8 :D i co dalej ?


Bilaj

Rekomendowane odpowiedzi

Poczytałem na temat filtrów i w zasadzie polecają kazdy konkretniejszy. Przegladam oferte DO i widze cos takiego 1)Filtr polaryzacyjny Celestron 1,25" za 119 2)Filtr mgławicowy Baader UHC-S za 199

3) Filtr Baader Neodynium Moon&Skyglow za 139zł I teraz pytanie jaki wybrac ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zależy do czego potrzebujesz filterka, praktycznie każdy z wymienionych przez Ciebie służy do czego innego. Najbardziej uniwersalny z tych trzech to Neodym posiada wycina LP, podnosi kontrast poczytaj testy na Astronocach

Pozdr. Artur

Edytowane przez fiorina01
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

moim zdaniem powinieneś poczekać dłuższy okres czasu by w ogóle dowiedzieć się czego sam chcesz i oczekujesz.

najpierw musisz się dowiedzieć, który typ filtru najbardziej ci się przyda, a dopiero później pytać jaki do danego przeznaczenia będzie najlepszy

 

w ogóle to wstrzymaj się z zakupami na jakiś dłuższy czas, bo później na forum będzie całkiem niezła wyprzedaż, bo się okaże, że z połowy tego w ogóle nie korzystasz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bilaj, widzę,że już jest lepiej, zaczynasz łapać co i jak. Posłuchaj dobrej rady kolegów z postów wyżej i nie rzucaj sie od razu w nowe akcesoria. Najpierw poobserwuj tym, co masz w zestawie, ew. dokup góra jeden okular [jeśli Ci brakuje konkretnej ogniskowej], ale też jak już będziesz miał jakieś doświadczenie i po starannej lekturze tematu. Chyba każdy z nas na wstępnym etapie robił kupę wpadek i wydawał pieniądze na darmo. Mógłbym Ci przedstawić listę swoich błędów, tylko po co? Najlepsza rada: nie spiesz się. Mars wprawdzie ucieknie, bo będzie sie robił coraz mniejszy, ale za 2 lata będzie znów opozycja, do której przygotujesz się pod każdym względem. W tej chwili nie masz pojęcia, co można realnie uzyskać w okularze teleskopu, a co nie i dlaczego/kiedy. Te wiedzę nabędziesz z czasem, konfrontując swoje własne doświadczenia z lekturą porad na forum czy na Celestii. Jeśli chodzi o planety, to nie próbuj nawet rzucać się na powiększenia powyżej 200x. Z DS-ów obserwuj te łatwiejsze, pod ciemnym niebem. I nie spodziewaj sie widoków jak na zdjeciach z Hubble'a. Sukcesem na Marsie bedzie jak dostrzeżesz jakiekolwiek detale [czapa polarna i ciemniejsze rejony], nie zawsze się to uda ze względu na seeing, położenie planety na niebie itp.

Pozdrawiam

-J.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzis kolejna obserwacja za mną. Mars dzis bardziej wyrazny, lepszy seeing! w zasadzie wogole nie falowało :) I lepszy kolorek juz bardziej w czerwony padadał, lecz nadal jednolity. Jednak mimo wszytsko najlepiej ogalda się go przez vixena 6. Nie wiem czy dobrze mi sie wydawało, ale dół Marsa był nieco bardziej ciemny.

 

Widziałem tez plejady, chodz niestety nie świeciły tak ładnie na niebiesko jak na fotkach widziałem.

 

Niestety ksiezyc za chmurkami :(((((((

Edytowane przez Bilaj
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.