Skocz do zawartości

Filtry słoneczne - pytania


DaVe

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

od razu sie przyznam nie szukalem za dużo na ten temat w archiwum gdyż nadrabiam ogolne zaleglosci w czytaniu forum i czasu nieznacznie mi brak

ale do rzeczy

dreczą mnie dwa pytania odnosnie filtrów słonecznych .

1 jaka jest rożnica pomiedzy filtrami szklanymi a folią Baadera (mam na mysli roznice w ilosci szczegolow , ostrosci oraz jakosci obrazow uzyskanych przez te dwa filtry )

2 czy jest sens uzywac pelnej apertury do obserwacji slonca przez filtry sloneczne , czy nie ma to jakiegos znaczenia i smialo mozna uzywac filtrów na diafragme (przykladowym sprzetem jest tutaj refraktor 150 mm apertury)

 

pozdr

DaVe

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dawid, mam filtr foliowy Baader i jestem z niego zadowolony. Jak wygląda widać tu na zdjęciu - http://www.teleskopy.pl/mateuszz/kudlacze/.../1/P1010007.JPG . Jest umieszczony w odrośniku , a obudowę filtra robiłem sam. Można z tektury. Na Kudłaczach miałem możliwość popatrzeć przez MTO na Słońce przez szklany filtr i to zaraz po odejściu od okularu mojego telepa . Okiem wyczuwało się różnicę ciepła na niekorzyść szklanego filtra. To był filtr Janusza i chciałbym, żeby też on na ten temat coś napisał. Odczucia nie były tylko moje. Stwierdziło to kilka osób. Nie wiem jak jest z innymi szklanymi filtrami, ale pisząc z Ludesem on do obserwacji Słońca polecał mi Intes Hershelkeil + 2 flitry ND3.0 , lub Baader Hershelprisen + filtry ND3.0 - http://www.baader-planetarium.de/zubehoer/...r.htm#herrschel . To jest droższe rozwiązanie. Spróbuj z foliowym - jest tani i dobry.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Także posiadam filtr Baadera, oprawionego w karton i wielce go sobie cenię. Zakładany na obiektyw dobrze chroni wnętrze teleskopu przed nagrzaniem odbijając przy okazji światło słoneczne i równocześnie chroniąc nasze oczy. Słyszałem, że filtry szklane mogą pękać podczas obserwacji poprzez nadmierne nagrzanie. Kolega, który należy do Tow. Obserwatorów Słońca także go używa.

Ale dobrze też do obserwacji plam na Słońcu, zrobić przystawkę i obraz rzutować na ekran.

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.