Skocz do zawartości

Kronos 26/70 jako pierwszy sprzęt


artas

Rekomendowane odpowiedzi

Panowie ,proszę o odpowiedz:Co sądzicie o kupnie Kronosa 26/70 ze statywem jako pierwszym i na pewien czas jedynym sprzęcie.Mojedoświadcz.:lokalizuję gwiazdozbiory i planety(jeśli je widać),dośw. w obserwacjach instrumentalnych mam b.małe

 

Thank you from the mountains(czyli dziękuję z góry)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na dobrym statywie i Np. Żurawiu to może być często i długo używany przez Ciebie sprzęt.

Proponuję taki zestaw:

http://statyw-lornetkowy.teleskopy.pl/

 

Sam użuwam lornetki 20x60 bo tańsza.

Mam jeszcze 7x50 i tez pięknie niebo widać i duże pole widzenia daje 7,1 stopnia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jako pierwszy sprzęt zdecydowanie proponuję coś mniejszego tj. lornetkę o średnicy 50-60 mm i powiększeniu 7-12x.

Lorneta 26x70 to już w miarę poważny sprzęt nawet dla zaawansowanego miłośnika astronomii, którym można wykonać wiele bardzo ciekawych i pożytecznych obserwacji. Jednak, jeżeli będzie pierwszym sprzętem do obserwacji, to po prostu możesz zgubić się wśród gwiazd. :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co sądzicie o zakupie Kronosa 26/70( +statyw) i jakiejś małej lornetki 7/50.Czy taki zestaw ma sens.Kronosa chcę kupić m.in.dlatego gdyż chodzą słuchy ,że ma wzrosnąć cena.Telpa na razie nie planuję ,bo jeśli kupować to coś dobrego(najczęściej =drogiego).Czy Kronos 26/70 da tzw.niezapomniane wrażenia?

 

Pozdrawiam

 

Artas

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za uspokojenie.A co sądzicie o wspomnianym przez mnie zestawie

Kronos 26/70 i mała lornatka np.7/50(jaki model-do 200 zł).Kronos maiałby spełniać rolę sprzętu dostarczającego prawdziwych wrażeń-czy się do tego nadaje?Co przez niego zobaczę?Czy mały kąt widzenia nie jest tu dużą przeszkodą(czy np.M31 będzie widoczna w całości w polu widzenia tegoż Kronosa?)Wiem,że dużo tych pytań z mojej strony,pewnie będzie ich więcej ,ale wolę zapytać,niż potem psioczyć na sprzęt.

Rozumiem ,że kupując Kronosa w Astrokraku(jaka jest obecna cena?) otrzymam sprzęt oryginalny,na gwarancji, przygotowany do obserwacji

 

Dzięki za dotychczas poświęcony czas

 

Artas

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oryginalny jest często fabrycznie rozjustowany, u nas dostaniesz go dodatkowo z prawidłowo skolimowaną optyką i solidną stopką statywową 8)

Ps. Andromedę zobaczysz spokojnie w całości wypełniającą pole widzenia tej dużej lornety z polem 2,5* ale raczej nie z centrum miasta bo tu widać tylko jej przyjądrowe najjasniejsze okolice :?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

Ja uwazam ze lepsza by byla BPC 2060 bo tansza i do niej niekoniecznie musisz dokupywac drugą lornete o slabszych parametrach.

Ja osobiscie to kupuje tą lornete na statywie tzn. zurawiu w Astrokraku

bo wiem ze bende mial sprzet skolimowany i w nizszej cenie.

Narazie brakuje mi troszke kasy ale mysle ze za miesiac bende cieszyl sie tym sprzetem.

 

PS Mam 14 lat i jestem początkujacy, a na telepa jeszcze pozbieram i mysle ze kupie cos z Astrokraka, Kastor lub Antares w przyszlosci.

pozdr...

 

Marcin

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z moich doświadczeń z lornetami 50-60mm:

1) 26x70 może rzeczywiście sprawiać problem na początku, póki nie nauczysz się wyszukiwać obiktów wg. mapki po gwiazdach. Po prostu ma małe pole widzenia. Co nie znaczy, że nie możesz zacząć od niej

2)zakup 50-tki, ale wg. mnie zdecydowanie lepiej 10x50 niż 7x to dobry pomysł, szukaj modeli o dużym polu widzenia; taka lornetka jest też dobrym ręcznym szukaczem do teleskopu oraz można ją np. zabrać na wycieczkę w gory i używać bez statywu

3) jesli nie stać Cię na 2 lornety, a boisz się problemów z szukaniem obiektów w 26x70, to kup 20x60 - to bardzo dobry szprzęt na początek, zasięg spory, a pole widzenia jeszcze przyzwoite. Większe powiększenie niż w 50-tkach daję lepszą rozdzielczość i wygląd zwartych obiektów, jak gromady kuliste.

Pozdrawiam

-Jarosław

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z mojego niedługiego doświadczenia wynika, że jeśli będziesz miał dwie lornetki np 26x70 i 7x50 lub 20x60 i 7x50 to ta 7x50 nie będzie już wyciągana z futerału.

Moja 7x50 jest bardzo dobrej jakości w porównaniu do BPC a jednak używam tylko BPC na żurawiu a Japonka niestety zalega w bagażniku.

Lepiej kup lornetkę większą niz 7x50 i natępnie jakiś teleskop:

 

1) refraktor 100mm najlepiej 120mm i większy lub

2) newton 130 mm najlepiej 200 mm i większy

3) inne ustrojstwo ale drogie niestety

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też mam dwie lornetki i używam jednej i drugiej.

Podam tu jeden przykład z ostatniego miesiąca. Otóż jak zapewne wiecie niedawno była widoczna słaba gwiazda nowa w gwiazdozbiorze Strzelca. Ponieważ na tej wysokości nad horyzontem gwiazdy są już na ogół słabo widoczne, najpierw odszukałem odpowiedni fragment nieba przez BPC 7x50, a potem nową przez lornetę Kronos 26x70.

Podobnie było z jedną z ostatnich komet (zapomniałem nazwę, ale to ta co jej Janusz Wiland zrobił ładną fotkę z M31), w przypadku której, po jej odkryciu, najpierw szukałem przez 7x50 odpowiedni fragment nieba, a potem przez 26x70 obserwowałem kometę.

Mała lornetka jest także przydatna przy obserwacjach jasnych gwiazd zmiennych i jasnych komet.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.