Skocz do zawartości

Wrocław między deszczami - vixen a soligor i nie tylko


oskar

Rekomendowane odpowiedzi

Wczoraj zupełnie niespodziewanie zrobiła się pogoda obserwacyjna. W niebo gapiłem się od 20 do 1.30. Oto krótka relacja wraz z porównaniem vixena 8mm i zooma soligora:

 

Nic dzisiaj nie wskazywało na to, że będzie pogoda obserwacyjna. Po południu nad Wrocławiem przeszła ulewa i jeszcze o 19-tej niebo było zasnute chmurami. Jednak szybko przejaśniło się i było wspaniałe niebo.

Na początek obserwacji widziałem ok. 20:05 CWE jasnego satelitę, który przeleciał nad gwiazdozbiorem Orła. To prawdopodobnie KOSMOS.

Potem wystawieniu teleskopu i podłączeniu silnika, długo patrzyłem na M13. Testowałem nowy okular Vixen 8mm w porównaniu go do Soligora zoom 8mm. Pierwsze wrażenie, że Vixen daje znacznie większe pole widzenia, przy którym w Soligorze wydaje się, że patrzy się przez rurkę przyłożoną do oka (65 stopni w stosunku do 49 stopni). Vixen daje obraz ostry brzegu okularu i nawet przy znikających gwiazdach nie ma problemu z regulowaniem na nich ostrości. W Vixenie gwiazdy na obrzeżach i kilka w środku udało się rozdzielić. Jednak Soligor zoom jakością obrazu niewiele mu ustępował, co mnie zaskoczyło.

Dalej ustawiłem teleskop na epsilon Lyr. Obydwa okulary rozdzielały je przy powiększeniu 125x. Pomimo kilku zmian okularu nie zauważyłem znaczącej różnicy w jakości obrazu. Dopiero po założeniu barlowa x2 (powiększenie 250x) Vixen dał nieco ostrzejszy obraz.

Kolejnym obiektem testu porównawczego była M 57. W obydwu okularach wyraźne kółeczko mgławicy planetarnej. W zasadzie bez różnicy.

Następnie skierowałem refraktor na Księżyc. Tu Vixen polem widzenia jak i lepszą ostrością przy powiększeniu 250x wygrał rywalizację. Niemniej jednak ostrość obrazu w zoomie mnie zadziwiła. Księżyc 9,5 doby po nowiu (tarcza +71%) ukazał mnóstwo wspaniałych szczegółów, z których mi zapadł w pamięci krater, obok, którego, znajdowała ciemna poprzeczna bruzda. Wyglądał ów krater jak oko z brwią ułożone pionowo.

O godzinie 23:10 CWE przyszedł czas na Marsa. Do refraktora włożyłem Vixena 8mm z czerwonym filtrem 23A nienajlepszego barlow x2. Mimo nienajlepszego seeingu i przejrzystości, obraz mnie powalił. Pięknie widoczne szczegóły na tarczy – w szczególności Syrtis Maior, wyraźnie kontrastujące z powierzchnią planety i malutka czapeczka. W Soligorze jednak nieco słabszy widok i mniejszy komfort obserwowania. Ale nie jest to duża różnica - ku mojemu niezadowoleniu :-). Potem długo wpatrywałem się w planetę przy powiększeniu 125x i w obydwu okularach był porównywalny widok jak chodzi o jakość obrazu.

Po pierwszej nocy można powiedzieć, że Vixen jest lepszy jak chodzi o pole, ostrość do brzegu i obraz przy dużym powiększeniu. Jednak zoom soligor jest niewiele słabszy jak chodzi o kategorię podstawową, czyli jakość obrazu.

Natomiast w międzyczasie poczciwym rosyjskim SP 25mm oglądałem M13, M27 i M15. Na koniec obserwacji znalazłem jeszcze w Łabędziu NGC 6826 – mgławicę planetarną Blinking Nebula.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prędzej soligor zoom ale jednak po tych pierwszych wrażeniach szkoda mi zooma sprzedawać.

 

No tak bo zamiast niego nusiałbyś dokupić jeszcze ze 3 Vixeny aby pokryć w pełni zakres ogniskowych, dziwię Ci się trochę że nie kupiłeś okularu poniżej zakresu Zooma czyli jakies 5 z kawałkiem mm :roll:

Czy to był przemyślany zakup do obserwacji Planet :?:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To co Oskara smuci mnie cieszy. Co prawda wolałbym aby Oskar był zadowolony ale ...

Ja przymierzam się do zooma i to już od dłuższego czasu. Jeżeli zoom jest prawie tak dobry jak Vixen, to choćby z tej racji, że jest zoomem wolę jego. A ja do Pragi mam dużo dalej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj zupełnie niespodziewanie zrobiła się pogoda obserwacyjna.

 

ciekawe dalczego ? akurat jak nie mialem montazu to sie zrobila pogoda obserwacyjna . :evil: :cenzor: :evil: :cenzor: :evil: :cenzor: oj Oskar teraz w rewanzu musisz komus oddac wszystkie okulary do przechowania zebym i ja mogl cos poobserwowac wreszcie . bo sprzet sie kurzy i stoi bez recenzji

 

DaVe

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.