Skocz do zawartości

M42 w szkicu


Ares

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Po kilku próbach udało mi się wreszcie stworzyć szkic M42 który nadawał się do dalszej obróbki. Szkic wykonany w dość ciepłą noc (około 5 stopni na plusie) przez co czasem na niebie pojawiała się delikatna mgiełka. Może w lepszych warunkach udałoby się wyciągnąć więcej szczegółów (albo z filtrem?).

 

W polu SWA 17 mm (FOV~1.6 *) oprócz M42 i M43 załapały się również NGC 1980 w południowej części szkicu, oraz zarys (ledwo-ledwo zerkaniem) NGC 1977 (Running Man Nebula) w północnej części. Oczywiście SWA nie ma takiej korekcji na obrzeżach pola w f/4 jak widać na szkicu ;) żeby właściwie narysować gwiazdy przy brzegu trzeba było na chwilę przesunąć obraz bliżej środka.

 

Obróbka w Paint Shop Pro (negative/levels/histogram/korekcja gwiazd/trochę koloru)

 

m42finalwebns0.jpg

 

Pozdrowienia. Czystego nieba!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

oo a czemu nie konik? przecież on teraz trendy, jazzy i na fali :szczerbaty:

a poważnie już, jak zwykle znakomity szkic w Twoim wykonaniu,

mam nadzieję, że będzie bardzo cenny i pouczający dla nas wszystkich początkujących, którzy zwabieni urokiem olśniewających fotografii tej mgławicy, spodziewają się podobnego widoku w okularze :)

ale, żeby tak nic a nic koloru?

pozdrowienia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piękne. Ale czy nie było widać kolorku? W moim 8" jawi się jako wyraźnie zielonkawa, widzę też jakby pofałdowanie tego "ramienia" mgławicy z jednej strony i przedłużenie na południe.

 

Szkic- bardzo dobra robota, bo M42 łatwym obiektem do narysowania nie jest, oj nie...

 

Pozdrawiam,

Krawat.

 

PS. Aha...kolorek widzę wprowadziłeś, pewnie z monitorem coś nie teges albo z moim wzrokiem...

Edytowane przez Krawat
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za dobre opinie.

 

Wiem, że obecnie na topie jest konik, ale jakoś nie mogłem go na moim ranczu złapać na ośmiocalowe lasso :szczerbaty:

 

Kolorek na mgławicy dodałem, ale baaardzo delikatny zimno-zielono-niebieski (jest taki kolor? :D ). Generalnie starałem się narysować tylko to co widziałem, a nie co tylko się wydawało. Warunki nie były idealne, niebo mag 5.2 może w porywach 5.5 (w dobre noce mam 6.0), lekka mgiełka, poza tym na południu świeci Kraków :angry::burza:

 

W większym powiększeniu (LVW 8mm = 100x) mgławica jest faktycznie dużo bardziej "plastyczna" i kontrastowa i na pewno jeszcze ją zaatakuje ołówkiem i gumką nie raz. I może w końcu doczekam się na UHC od Lumicona.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fajny szkic. Teraz mam jaśniejszy i wiekszy monitor to mogę wreszcie poogladać te twoje szkice :szczerbaty:

A te gwiazdki to ci super realistcznie wyszły. Koniecznie zrób jeszcze szkic przy większym powerze - wtedy bedzie więcej detali mgławicy widać.

Też muszę narysować sobie tą mgławicę w końcu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

:o Jak dla mnie mistrzostwo świata... wielki szacun!

bardzo podobają mi się gwiazdki no i sama mgławica rewelacyjnie wyszła (tym bardziej, że M42 do najłatwiejszych obiektów nie należy-przynajmniej dla mnie )

pozdrawiam... i życzę pogodnego nieba i kolejnych tak dobrych szkiców

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki koledzy za pozytywne komentarze :Beer::banan:

 

Co do spajków - na jednej gwieździe w NGC 1980 - to ręczna robota (za pomocą wykałaczki), poświata wokół jaśniejszych gwiazd dodana na kompie, tak jak kolorek na niektórych. Mgławica - w całości hand-made (oprócz delikatnego kolorku, ale bez żadnych "smooth, blur czy dodge"... tylko ołówek.

 

W większym powerze i przy lepszej przejrzystości powietrza faktycznie widać "farfocle" jak pisze Exec, ale to nie była noc na duże powiększenia.

 

Ciemnego nieba! Pozdrowienia

Edytowane przez Ares
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.