Jump to content

Historia mojego astrografu.


pepelito
 Share

Recommended Posts

Pomyślałem czemu by nie opowiedzieć jak powstały etapy mojego hobby. Nie będę się za bardzo rozpisywał powiem co jak gdzie i kiedy kupiłem/zrobiłem.

 

 

1. Rok 2006

 

Koniec wakacji. Miałem 150zł. Szukałem na allegro jakiś ciekawych rzeczy a rże w oczy rzucił się mi teleskop Nostrus 60/700 za 115zł. Pomyślałem kupuje. Kupiłem tylko dlatego że astronomią interesuje się od wieku gdy miałem 5l.W końcu przyszedł do mnie.Pierwsza obserwacja poszedł księżyc ostrości nie ustawiałem bo nie wiedziałem że trzeba. Piękny widok. Obserwowałem tez gwiazdy. Znalazłem na niebie jakiś obiekt wyglądał jak kulka. Dopiero w 2007r. dowiedziałem się że to mars. Wtedy się uradowałem.

 

2. Rok 2007

 

Do wakacji. Mało obserwowałem. A to tylko dla tego ze nie miałem mapek nieba. Tata po wakacjach kupił aparat cyfrowy Canon A550. Miałem szczęście że ma czasy 15s. Pomyślałem czemu by ich nie wykorzystać do robienia astro-fotek. Zrobiłem astrokoziołka. Na początku był bez napędów potem dorobiłem silnik

 

 

1babe85a6cf6a24amed.jpg

 

 

Zrobiłem na nim wiele fotek gwiazdozbiorów. Zaczęło mnie coraz bardziej ciągnąć foto teleskopem. Pomyślałem czemu nie zrobić. koziołka do teleskopu.

 

0eb1849f4e3195c0med.jpg

 

Ale to nie działało bardzo się trząsł. Poszedł zapomnienie

 

Przerobiłem mojego AZ-1 na montaż paralaktyczny z mikroruchami.

 

 

7e8078de781c105cmed.jpg

 

Było o wiele lepiej chciałem robić fotki długoczasowe. Dlatego na Astro-forum. Napisałem temat "przyjmę montaż paralaktyczny obojętnie jaki". Zaczęło się ludzie się wypowiadali. A Jacek Pała zorganizował zbiórkę.. Tak bardzo się ucieszyłem. W końcu zbiórka doszła do końca pieniądze zostały zebrane. I na mikołaj miałem montaż EQ3 z napędami.

 

944efbfee2e6785dmed.jpg

 

Dorobiłem sobie złączkę aparat-okular. Zacząłem strzelać foty. Pomału zaczęło mnie to tak wciągać. Tak że aparat już mnie nie doganiał został w tyle. Postanowiłem ko\upić kamerkę SC1. Sprzedałem Montaż AZ-1, MX440 zapożyczyłem się u taty. Zacząłem wypatrywać oferty. Natknąłem się na Vestę za 90zł. Ale z sprzedającym brak kontaktu. Szukam dalej znajduję na allegro QuickCam SC1. Okazuje się że to sprzedaje Sp2lux z a-f. Kupiłem. Dotarła do domu. Ale jak robić foty nie mając kompa. Kuzyn mi dał ale bez obudowy i zasiłki. Obudowę zrobiłem.

 

3a15b78dc7551b42med.jpg

 

 

d6692a0009717c18med.jpg

 

3. Rok 2008

 

Ale brak zasilacza. Skontaktował się ze mnę pewna osoba. Powiedziała że jest mi smutno z powodu nie udanej akcji "Teleskop dla...." postanowiła podarować mi zasilacz. Jutro go wyśle. Dziś dostałem też od kuzynki chłopaka monitor do kompa. A więc mam już wszystko. A jeszcze Phillips obiecał że może pożyczy mi Vestę SC3. To wtedy z Mojego Quickcama. Była by kamerka prowadząca - guiding. A z SC3 pożyczonej była by kamera główna. Jak ja się z tego wszystkiego ciesze. Jak będę miał wszystko w domu. To zrobię zdjęcia całego zestawu.

 

PS zapytacie dlaczego ja to pisze. Pisze dla tego abym ja i wy mogli mieć wszystko w jednym miejscu. Myślę ze moderatorzy sie nie obrażą.

 • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Zrobiłeś najbardzie odjechaną obudowę komputera jaką w życiu widziałem. :D

Sam bym na to nie wpadł.

 

czysty naturalizm. :notworthy:

 

ps.

A nie myślałeś aby umieścić bebechy kompa w wystruganym pniu?

Mówię poważnie.

Link to comment
Share on other sites

Chyba faktycznie z tą obudową przesadziłeś.

Obawiam się ze jak karton załapie wilgoć, komputer trafi szybciej niż myślisz.

Myśle ze nawet fakt , że procesor i zasilacz się dość mocno grzeje nie uratuje płyty głównej po zetknięciu się jej z wilgotnym pudłem.

 

Lepiej to zapakuj w jakiś plastik, lub jak jak ktoś radził, skleć z desek lub wydłub w pniu jakąs obudowę , która nie bedzie dotykać bezpośrednio elektroniki.

 

Fakt , że w kartonie wygląda hardcorowo, ale za chwile będziesz mial problem z powodu braku komputera :)

 

Pozdrawiam

Piotr

Link to comment
Share on other sites

No właśnie, ja chyba jestem estetą bo uważam, że coś oprócz tego, że działa powinno jeszcze jakoś wyglądać, a nie powiązane sznurkiem kawałki drewna z wystającymi gwoździami :) No ale gratuluje pomysłowości i zaradności.

Link to comment
Share on other sites

Tia.... kurna.... esteci sie znaleźli...

Pepelito... ja mam drewniany komputer i działa już ze 4 lata w ten sposób, w srodku wodne chłodzenie z pompki do akwarium, nagrzewnicy od łady samary i pudełka sniadaniowego.... ten komputer zaróbił już na 4 macbooki, wartburga, wyjazd na syberię, dyplom z architektury i pare innych takich...

DSCN2217.JPG

estetami się kurna nie przejmuj...

 

PS Pozdrawiam chłopaków estetów - :Beer:

Edited by philips
Link to comment
Share on other sites

Swojego czasu robiliśmy mały turniej sieciowy (UT Quake HL i takie tam) mieliśmy na szybko robiony serwer w obudowie z kartonu działał non stop 28 godzin bez awarii ;) dodam tylko że to było lato i temperatura dochodziła do 30C

Link to comment
Share on other sites

Zrobiłem nową obudowę. O to fotki :D Robiłem dziś zajęło 3,5godz. :banan:

 

Wnętrze::

 

90e185854987b28d.jpg

 

 

 

Wejścia

 

aa101f698204ad44.jpg

 

 

 

 

Bok

 

910fe298b29d23a3.jpg

 

 

 

No i całość razem dla ozdoby połączyłem 2 kompy

 

7de248d59298369e.jpg

 

 

 

Komputery

 

49ed9469747ed51f.jpg

 

 

 

Tył

 

cbe465a7fddf7c1f.jpg

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

 • Recently Browsing   0 members

  • No registered users viewing this page.
 • Our picks

  • Migracja Astropolis na nowy serwer - opinie
   Kilka dni temu mogliście przeczytać komunikat o wyłączeniu forum na dobę, co miało związek z migracją na nowy serwer. Tym razem nie przenosiłem Astropolis na większy i szybszy serwer - celem była redukcja dosyć wysokich kosztów (ok 17 tys rocznie za dedykowany serwer z administracją). Biorąc pod uwagę fakt, że płacę z własnej kieszeni, a forum jest organizacją w 100% non profit (nie przynosi żadnego dochodu), nie znalazłem w sobie uzasadnienia na dalsze akceptowanie tych kosztów.
    • Thanks
    • Like
   • 44 replies
  • Droga Mleczna w dwóch gigapikselach
   Zdjęcie jest mozaiką 110 kadrów, każdy po 4 minuty ekspozycji na ISO 400. Wykorzystałem dwa teleskopy Takahashi Epsilon 130D i dwa aparaty Nikon D810A zamocowane na montażu Losmandy G11 wynajętym na miejscu. Teleskopy były ustawione względem siebie pod lekkim kątem, aby umożliwić fotografowanie dwóch fragmentów mozaiki za jednym razem.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 48 replies
  • Przelot ISS z ogniskowej 2350 mm
   Cześć, po kilku podejściach w końcu udało mi się odpowiednio przygotować cały sprzęt i nadążyć za ISS bez stracenia jej ani razu z pola widzenia. Wykorzystałem do tego montaż Rainbow RST-135, który posiada sprzętową możliwość śledzenia satelitów.
   Celestron Edge 9,25" + ZWO ASI183MM. Czas ekspozycji 6 ms na klatkę, końcowy film składa się z grup 40 klatek stackowanych, wyostrzanych i powiększonych 250%.
   W przyszłości chciałbym wrócić do tematu z kamerką ASI174MM, która z barlowem 2x da mi podobną skalę, ale 5-6 razy większą liczbę klatek na sekundę.
   Poniżej film z przelotu, na dole najlepsza klatka.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 72 replies
  • Big Bang remnant - Ursa Major Arc or UMa Arc
   Tytuł nieco przekorny bo nie chodzi tu oczywiście o Wielki Wybuch ale ... zacznijmy od początku.
    
   W roku 1997 Peter McCullough używając eksperymentalnej kamery nagrał w paśmie Ha długą na 2 stopnie prostą linie przecinajacą niebo.
    
   Peter McCullough na konferencji pokazał fotografię Robertowi Benjamin i obaj byli pod wrażeniem - padło nawet stwierdzenie: “In astronomy, you never see perfectly straight lines in the sky,”
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 16 replies
  • Jeśli coś jest głupie, ale działa, to nie jest głupie - o nietypowych rozwiązaniach sprzętowych
   Sformułowanie, które można znaleźć w internetach jako jedno z "praw Murphy'ego" przyszło mi na myśl, gdy kolejny raz przeglądałem zdjęcia na telefonie z ostatniego zlotu, mając z tyłu głowy najgłośniejszy marsjański temat na forum. Do rzeczy - jakie macie (bardzo) nietypowe patenty na usprawnienie sprzętu astronomicznego bądź jakieś kreatywne improwizacje w razie awarii czy niezabrania jakiegoś elementu sprzętu  Obstawiam, że @HAMAL mógłby samodzielnie wypełnić treścią taki wątek.
    • Haha
    • Like
   • 43 replies
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.