Skocz do zawartości

Asteroid 2007 TU24


Rekomendowane odpowiedzi

Asteroid 2007 TU24 wg najnowszych danych przeleci bliżej Ziemi niż wczesniej sądzono 1,4 LD bo najnowsze dane podają już 0,5-0,8 LD .

 

Czy ktoś mógłby sprawdzić jaka część ziemi mogłaby być narażona na spotkanie z tym 0,5 km kolosem 29 tego.

Edytowane przez wierszal
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dane do obliczeń są tutaj:

http://ssd.jpl.nasa.gov/sbdb.cgi?sstr=2007%20TU24

 

Najprościej byłoby wstawić to do Stellarium i sobie posymulować z której strony i o której godzinie nadciąga : )

Swoją drogą, ciekawe jaki to ma stopień w skali Torino?

 

Earth MOID (Minimum Orbit Intersection Distance) = 0.00124985 AU = 190 tyś. km

(solution date 2008-Jan-18 00:50:05)

Najlepsze jest to, że jak mniemam, będzie to widać gołym okiem : )

Edytowane przez narwik
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Asteroid 2007 TU24 wg najnowszych danych przeleci bliżej Ziemi niż wczesniej sądzono 1,4 LD bo najnowsze dane podają już 0,5-0,8 LD .

 

Skąd masz takie informacje ? :blink:

 

Nie mogę ich nigdzie znaleźć. Wszędzie podaje się 1.4 LD

 

 

Najlepsze jest to, że jak mniemam, będzie to widać gołym okiem : )

 

raczej nie, jasność maksymalna to +10.3 mag

Edytowane przez Limax7
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

>Skąd masz takie informacje ?

>Nie mogę ich nigdzie znaleźć. Wszędzie podaje się 1.4 LD

A to NASA rozpowszechnia takie plotki. Codzienne aktualizacje masz tutaj http://ssd.jpl.nasa.gov/sbdb.cgi?sstr=2007...;log=0#phys_par

 

 

Co do jasności, to zobaczymy ; ) W każdym razie na pewno warto to będzie fotografować.

 

 

edit:

Niech mnie ktoś poprawi jeśli coś zepsułem.

 

\Stellarium\data\ssystem.ini

[2007 TU24]

name = 2007 TU24

parent = Sun

radius = 0.450

oblateness = 0.0

albedo = 0.423

lighting = true

sidereal_period = 1040.5805

halo = true

color = 1.0,1.0,1.0

tex_halo = star16x16.png

tex_map = nomap.png

coord_func = comet_orbit

orbit_Epoch = 2454200.5

orbit_MeanAnomaly = 265.6224458

orbit_SemiMajorAxis = 2.00963955

orbit_Eccentricity = 0.5289809958

orbit_ArgOfPericenter = 333.594533

orbit_AscendingNode = 127.17795

orbit_Inclination = 5.80134010

 

Widać to z naszego kraju w nocy (!?) Na fotkach 30" wyjdzie przepiękna kreseczka. Magnitudo wg. Stellarium, przy albedo wzięte z Vesty (0.423 - nie za dużo coś?) ~6m.

(Przy albedo 0.150 wychodzi ~7m, nadal świetnie).

Edytowane przez narwik
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

>Skąd masz takie informacje ?

>Nie mogę ich nigdzie znaleźć. Wszędzie podaje się 1.4 LD

A to NASA rozpowszechnia takie plotki. Codzienne aktualizacje masz tutaj http://ssd.jpl.nasa.gov/sbdb.cgi?sstr=2007...;log=0#phys_par

Co do jasności, to zobaczymy ; ) W każdym razie na pewno warto to będzie fotografować.

 

Chodzi Ci o to

Earth MOID = .00124985 AU

??????

 

Earth MOID jest to minimalna odległość między orbitą planetoidy 2007 TU24 a orbitą Ziemi. Ta wartość nie mówi o odległości na jaką się te dwa ciała teraz zbliżą .... B)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

>Earth MOID jest to minimalna odległość między orbitą planetoidy 2007 TU24 a orbitą Ziemi. Ta wartość nie mówi o odległości na jaką się te dwa ciała teraz zbliżą .... B)

 

Acha dobrze wiedzieć, Stellarium wylicza to w każdym razie na ~0.0038AU. Podobnie wygląda też na Orbit Diagram na stronce JPL. Co oznacza faktycznie te 1.4 odległości od Księżyca.

Edytowane przez narwik
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

>Skąd masz takie informacje ?

>Nie mogę ich nigdzie znaleźć. Wszędzie podaje się 1.4 LD

A to NASA rozpowszechnia takie plotki. Codzienne aktualizacje masz tutaj http://ssd.jpl.nasa.gov/sbdb.cgi?sstr=2007...;log=0#phys_par

 

Narwik,

 

Earth MOID to nie jest minimalna odległość, na którą zbliży się ta planetoida (swoją drogą w temacie powinno być asteroida). Wystarczyło kliknąć na stronie, której adres podałeś na napisz Earth MOID i wyświetliło by się: Earth MOID (Minimum Orbit Intersection Distance)...

Co do odległości podczas zbliżenia, to wyniesie ona tak jak podawano 1.4 LD.

Tak więc NASA nie rozpowszechnia plotek!!!

 

Co do jasności, to zobaczymy ; ) W każdym razie na pewno warto to będzie fotografować.

 

Jak to zobaczymy? Co do jasności, to wszystko wiadomo całkiem dokładnie... Planetoida ma konkretną jasność absolutną (20.2 mag), wiemy jak daleko znajdzie się od Ziemi i od Słońca a także jaki będzie kąt fazowy. Planetoida osiągnie jasność ~10 mag i na nic więcej nie można liczyć...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
>Z tą średnicą to chyba przesadzone...

To akurat kwestia uaktualnienia po obserwacjach radiowych.

Mnie tylko zastanawia dlaczego Stellarium wylicza inne efemerydy niż są podane na stronie JPL?

 

Ależ odpowiedź jest banalnie prosta... bo to Stellarium. Do tego typu spraw jest inny soft.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

coś po polsku o tym:

 

Asteroida przeleci tuż obok Ziemi

Piotr Kościelniak 26-01-2008, ostatnia aktualizacja 26-01-2008 02:58

 

We wtorek, 29 stycznia, o godzinie 5.33 czasu GMT asteroida 2007 TU24 minie Ziemię w odległości 530 tys. kilometrów (1,4 odległości Księżyca od Ziemi).

 

Skalisty obiekt ma średnicę od 150 do 610 m. Został odkryty 11 października 2007 roku przez teleskop zainstalowany w Arizonie. Asteroida jest monitorowana przez Jet Propulsion Laboratory w ramach Near-Earth Object Program. Okrąża Słońce w ciągu dwóch lat i 310 dni. Jej trajektoria przecina regularnie orbitę naszego globu, dlatego w przyszłości istnieje możliwość zderzenia. Kolizja Ziemi z tej wielkości ciałem następuje średnio co 37 tys. lat.

 

2007 TU24 znajdzie się na tyle blisko Ziemi, że obiekt ten będą mogli śledzić astronomowie amatorzy. Profesjonalni badacze zamierzają sporządzić trójwymiarowy obraz planetoidy na podstawie obserwacji radarowych.

 

afp

Źródło : Rzeczpospolita

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

>Skąd masz takie informacje ?

>Nie mogę ich nigdzie znaleźć. Wszędzie podaje się 1.4 LD

A to NASA rozpowszechnia takie plotki. Codzienne aktualizacje masz tutaj http://ssd.jpl.nasa.gov/sbdb.cgi?sstr=2007...;log=0#phys_par

Co do jasności, to zobaczymy ; ) W każdym razie na pewno warto to będzie fotografować.

edit:

Niech mnie ktoś poprawi jeśli coś zepsułem.

 

\Stellarium\data\ssystem.ini

[2007 TU24]

name = 2007 TU24

parent = Sun

radius = 0.450

oblateness = 0.0

albedo = 0.423

lighting = true

sidereal_period = 1040.5805

halo = true

color = 1.0,1.0,1.0

tex_halo = star16x16.png

tex_map = nomap.png

coord_func = comet_orbit

orbit_Epoch = 2454200.5

orbit_MeanAnomaly = 265.6224458

orbit_SemiMajorAxis = 2.00963955

orbit_Eccentricity = 0.5289809958

orbit_ArgOfPericenter = 333.594533

orbit_AscendingNode = 127.17795

orbit_Inclination = 5.80134010

u mnie wogole takiegofolderu nie ma jak ssystem.ini

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam, przyszłem ze szkoły, oznajmiono mi ze jutro około 12:00 ma przeleciec w odległosci Ziemia - Księżyc asteroida o srednicy 0.5km, wspomniano tez o asteroidzie który moze udezyc w Marsa 31.I.2008(to akurat słyszałem wcześniej). Informacje były podawane w "Panoramie" na TVP2. Możecie coś wiecej powiedziec coś tym jutrzejszym bolidzie?

 

pozdrawiam

 

Ps czy admin moze mi odblokowac wkoncu opcje "szukaj"? i inne ograniczenia( juz sie z tym 3 miesiace męczę)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam, przyszłem ze szkoły, oznajmiono mi ze jutro około 12:00 ma przeleciec w odległosci Ziemia - Księżyc asteroida o srednicy 0.5km, wspomniano tez o asteroidzie który moze udezyc w Marsa 31.I.2008(to akurat słyszałem wcześniej). Informacje były podawane w "Panoramie" na TVP2. Możecie coś wiecej powiedziec coś tym jutrzejszym bolidzie?

 

pozdrawiam

 

Ps czy admin moze mi odblokowac wkoncu opcje "szukaj"? i inne ograniczenia( juz sie z tym 3 miesiace męczę)

 

Jakim bolidzie? Chyba, że bolidzie miało być w "cudzysłowie"

Wiesz co to jest bolid?

 

Pozdr

Paweł Maksym

 

PS

Zdanie zaczyna się wielką literą!

Nie mówi się "przyszłem" tylko przyszedłem!

Nie dziw się adminowi, poczytaj swoje posty, każdego obowiązuje ustawa o ochronie języka ojczystego, nie wycierajmy sobie nim twarzy!

 

PS2

Temat poboczny wiem, ale nie mogłem wytrzymać...

Edytowane przez Pawel_Maksym
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

chcialam zapytac czy cos nam jutro zagraza????

Bo Wy napewno to wiecie lepiej niz to podaja w mediach!!!

Ponadto to chyba dziwne ze min.Sikorski wrocil z Brukseli!!!!

Czy ja panikuje????

Z gory dzieki za odpowiedz!!!!

Nie moge usnac...

 

Nie ma się czego bać!

 

Paweł Maksym

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.