Skocz do zawartości

pytanie jak uzyskać powiekszenie np. 100x


Krzysiek1

Rekomendowane odpowiedzi

jestem jak narazie 20 godzinnym posiadaczem teleskopu synta 200/1200 wiec moje pytanie dla reszty moze wydac sie glupie. mianowicie napisano ze na okularze sp25mm moge uzyskac powiekszenie dajmy tam przykladowo 34-150x i moje pytanie w zwiazku z tym brzmi: jak moge uzyskac powiekszenie np. 100x jesli na teleskopie niema zadnego regulatora, tylko ten do ostrosci.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jestem jak narazie 20 godzinnym posiadaczem teleskopu synta 200/1200 wiec moje pytanie dla reszty moze wydac sie glupie. mianowicie napisano ze na okularze sp25mm moge uzyskac powiekszenie dajmy tam przykladowo 34-150x i moje pytanie w zwiazku z tym brzmi: jak moge uzyskac powiekszenie np. 100x jesli na teleskopie niema zadnego legulatora, tylko ten do ostrosci.

 

Żeby regulować powiększenie musisz mieć specjalny okluar, a widzę że takiego nie masz. tak jak napisał kolega powiększenie zależy od ogniskowej i jest stałe dla tego typu okularu, który posiadasz. Chyba,że użyjesz barlowa (2x lub 3x) - on jakby przedłuża ognizkową i w efekcie masz 2-razy lub 3-razy większy zoom przy tym samym okularze :Salut:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Żeby regulować powiększenie musisz mieć specjalny okluar, a widzę że takiego nie masz. tak jak napisał kolega powiększenie zależy od ogniskowej i jest stałe dla tego typu okularu, który posiadasz. Chyba,że użyjesz barlowa (2x lub 3x) - on jakby przedłuża ognizkową i w efekcie masz 2-razy lub 3-razy większy zoom przy tym samym okularze :Salut:

 

 

a czy moge zamontowac do tego teleskopu taka soczewke?? jesli tak to czy mogli byscie mi doradzic jaka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a czy moge zamontowac do tego teleskopu taka soczewke?? jesli tak to czy mogli byscie mi doradzic jaka.

Oczywiście, że możesz zamontować

To jest soczewka barlowa(nie ma w zestawie synty) - możesz ją tanio kupić w np. Delta Optical (ok. 100zł)-tylko pamiętaj większy zoom jest kosztem mniejszej jasności obrazu.

Edytowane przez Mateusz Borkowicz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mozesz zamontowac soczewkę barlowa. (najtańsze ok 100pln, przyzwoite w okolicach 300-500pln , bardzo dobre sa bardzo drogie) Inną metodą jest zastosowanie okularu typu zoom Przeważnie są to szkła 24-8mm Da ci to powiększenie od 50x do 150x. Pamiętaj jednak ze zarówno soczewki barlowa (te tanie popularne masówki) jak i masowe okularyy typu zoom, będa generowac obraz słabszy od przyzwoitych okularów stałoogniskowych. Zanim ktokolwiek doradzi ci co wybrac, to napisz jaką kwote chcesz na to przeznaczyć, co osiągnać i na jakich obiektach.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mozesz zamontowac soczewkę barlowa. (najtańsze ok 100pln, przyzwoite w okolicach 300-500pln , bardzo dobre sa bardzo drogie) Inną metodą jest zastosowanie okularu typu zoom Przeważnie są to szkła 24-8mm Da ci to powiększenie od 50x do 150x. Pamiętaj jednak ze zarówno soczewki barlowa (te tanie popularne masówki) jak i masowe okularyy typu zoom, będa generowac obraz słabszy od przyzwoitych okularów stałoogniskowych. Zanim ktokolwiek doradzi ci co wybrac, to napisz jaką kwote chcesz na to przeznaczyć, co osiągnać i na jakich obiektach.

 

Pozdrawiam.

 

 

na teleskop juz sporo wylozylem wiec skasa narazie cienko ale 300 zl bym jeszcze uzbieral. wiadomo chcial bym cos super extra jak za ta cene czyli jak najwieksze powiekszenie i jak najlepsza ostrosc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a czy bede mogl pózniej do tej soczewki zamontowac okular powiecmy http://www.astrokrak.pl/sklep/product_info...;products_id=71 i jaki to da efekt mniejwiecej.

 

Każdy okular można zamontować o ile z gwintem pasującym do barlowa (standardowo i najczęściej 1,25", ale coraz więcej jest 2"). Ale n ie powiem ci jaki będzie efekt, bo nigdy przez taki sprzęt nie patrzyłem, ale policz sobie powiększenie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

na teleskop juz sporo wylozylem wiec skasa narazie cienko ale 300 zl bym jeszcze uzbieral. wiadomo chcial bym cos super extra jak za ta cene czyli jak najwieksze powiekszenie i jak najlepsza ostrosc.

 

To musisz jeszcze trochę poczekać i dozbierać.

Na razie musisz opanować ten sprzęt B)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Każdy okular można zamontować o ile z gwintem pasującym do barlowa (standardowo i najczęściej 1,25", ale coraz więcej jest 2"). Ale n ie powiem ci jaki będzie efekt, bo nigdy przez taki sprzęt nie patrzyłem, ale policz sobie powiększenie

 

Z gwintem? Mateusz... o czym ty piszesz? :blink:

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mianowicie napisano ze na okularze sp25mm moge uzyskac powiekszenie dajmy tam przykladowo 34-150x

 

krzysiek a gdzie napisano ze mozesz uzyskac powiekszenie 34-150x tym okularem ? skad masz takie info ?

 

zanim cokolwiek kupisz przebij sie przez ten "manual" co ci Hans polecił..

Edytowane przez Kaladan
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

... wiadomo chcial bym cos super extra jak za ta cene czyli jak najwieksze powiekszenie i jak najlepsza ostrosc.

hmm..

a powiedz mi przyjacielu, po kiego grzyba Ci 'największe powiększenie' na samym początku przygody z astro....

myślę, że niepotrzebnie ulegasz 'magii' dużych powiększeń (tak jak chyba każdy początkujący)...

poczytaj to, co koledzy podlinkowali... to nie powiększenie jest najważniejsze, ale rozmiar i jakość lustra (w przypadku newtona)...

nie spiesz się z zakupem dodatkowych okularów/soczewek, bo utopisz kasę... czytaj, czytaj i jeszcze raz CZYTAJ, nawet miesiącami :)

 

pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.