Skocz do zawartości

Sterwanie LX200 z laptopa za pomocą AutoStar Suite


OBERON RD

Rekomendowane odpowiedzi

Zepsuł się AUTOSTAR II, (rosa?) więc próbuję połączyć laptopa z portem RS232 w LX200. Pojawiają się komunikaty świadczące o moim niedostateczym przygotowaniu do operowania sprzętem.

 

Pierwszy komunikat jak na obrazku poniżej, drugi:

 

Error-1

Can't open COM1

 

Jakim programem otwiera się COM na komputerze z XP? W tym to jestem ciemny, proszę o wyjaśnienie. Zamarzyło mi się sterowanie z komputera, a tu gucio. Zestaw to USB przejściówka na RS232 i przejście na kabel RJ czy jak mu tam.

 

Sterownik do USB/RS wgrałem, mówi mi że widzi urządzenie i działa. Jakiś sterownik programik do portów COM by się przydał.

 

Co wpisywać w COM test? Jakie komendy i jaka powinna byc odpowiedź?

 

Pozdrawiam

Obrazek1.jpg

Obrazek2.jpg

Obrazek3.jpg

Obrazek4.jpg

Obrazek5.jpg

Obrazek6.jpg

Edytowane przez OBERON RD
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

z przejściówkami USB/RS232 jest tak, że RSy pojawiają się jako różne COMy (czasem jako COM2 ale czasem nawet jako COM21 :szczerbaty: i raczej nie jako COM1 bo w większości laptopów mających wbudowany modem, COM1 jest zarezerwowany na obsługę tego urzadzenia ). Zalezy to od chipsetu przejściówki i płyty głównej. Najpierw musisz zidentyfikować jaki COM ci się pojawi:

wciskasz-> prawy przycisk myszy na "mój komputer" --> "zarządzaj" --> "Menedżer urządzeń" --> Porty (COM i LPT).

No i tu zobaczysz który numer COMa daje Ci przejściówka USB/RS232 (co ciekawe jak przełączysz przejściówkę do innego portu USB to zmieni się numer COMa - np. u mnie w laptopie przy przejściówce USB/RS mam COM4, na drugim porcie USB - COM5, a na trzecim COM6).

I ten numer COMa ustawiasz w AUTOSTAR Suite...

A propos przejściówek, sprawdzone (znaczy działające dobrze) są na chipsecie PROLIFIC...

Jezeli używasz laptopa to polecam kartę PCMCIA (lub PCExpress w nowszych) - dostajesz wtedy PEŁNY RS232C (z obsługą przerwań itp.) - i na tym chodzi WSZYSTKO. Bo na tych USB/RS niektóre urządzenia nie chcą działać. No ale akurat AUTOSTAR działa...

No i jeszcze raz - niektóre przejciówki są do d...py. Mimo, ze wyglada wszystko OK (widać COMa) to nie chce współpracować z AUTOSTARem. Na PROLIFICu działają (na Allegro są po 20zł), sprawdzono wielokrotnie :Salut:

Pozdrawiam,

Jurek

Edytowane przez jureq
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

z przejściówkami USB/RS232 jest tak, że RSy pojawiają się jako różne COMy (czasem jako COM2 ale czasem nawet jako COM21 :szczerbaty: i raczej nie jako COM1 bo w większości laptopów mających wbudowany modem, COM1 jest zarezerwowany na obsługę tego urzadzenia ). Zalezy to od chipsetu przejściówki i płyty głównej. Najpierw musisz zidentyfikować jaki COM ci się pojawi:

wciskasz-> prawy przycisk myszy na "mój komputer" --> "zarządzaj" --> "Menedżer urządzeń" --> Porty (COM i LPT).

No i tu zobaczysz który numer COMa daje Ci przejściówka USB/RS232 (co ciekawe jak przełączysz przejściówkę do innego portu USB to zmieni się numer COMa - np. u mnie w laptopie przy przejściówce USB/RS mam COM4, na drugim porcie USB - COM5, a na trzecim COM6).

I ten numer COMa ustawiasz w AUTOSTAR Suite...

A propos przejściówek, sprawdzone (znaczy działające dobrze) są na chipsecie PROLIFIC...

Jezeli używasz laptopa to polecam kartę PCMCIA (lub PCExpress w nowszych) - dostajesz wtedy PEŁNY RS232C (z obsługą przerwań itp.) - i na tym chodzi WSZYSTKO. Bo na tych USB/RS niektóre urządzenia nie chcą działać. No ale akurat AUTOSTAR działa...

No i jeszcze raz - niektóre przejciówki są do d...py. Mimo, ze wyglada wszystko OK (widać COMa) to nie chce współpracować z AUTOSTARem. Na PROLIFICu działają (na Allegro są po 20zł), sprawdzono wielokrotnie :Salut:

Pozdrawiam,

Jurek

 

Wielkie dzięki. 50% sukcesu jeż jest, bo mam Prolific, sterownik przynajmniej, bo opakowanie wywaliłem, a na pięknym i błyszczącym metalicznie USB/RS232 nic nie pisze. Teraz tylko kwestia połączenia z LX i przetestowania. Mam nadzieję, że bez pilota AUTOSTAR II uda się LX200 odpalić.

 

Pozdrawiam

Edytowane przez OBERON RD
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

obawiam się, że bez Autostara II (znaczy handpada) nie odpalisz telepa (to znaczy nie drgnie).

Jak włączasz LX200 to na poczatku system testuje się, ustawia różne parametry (smart mount), dopiero później alignujesz go. A procesor + pamięć jest w Autostarze, tylko I/O wyprowadzono na zewnątrz.

Nawet jak zrobisz upgrade firmware, to przekładając handpada, przekładasz upgrade.

A właściwie co Ci się stało z Autostarem II ? Jakie są objawy?

Pozdrawiam,

Jurek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.