Skocz do zawartości

Lornetka do 350$


TO_]v[_EK

Rekomendowane odpowiedzi

Witam! Po pierwsze chciałbym się przywitać z astromaniakami tego forum. A po drugie zapytać o "dobrą lornetkę na całe życie" :) Mieszkam w sporym mieście, a na wyjazd na wieś nie mam zbyt wielu okazji (wiadomo - praca, studia itp... :( ) Obecnie dysponuje Tento 12x40 i Bresser Stelar(o nic nie pytajcie :) ) Używam z tego TYLKO lornetki. Niestety ta lornetka nie posiada specjalnie dużych możliwości. Postanowiłem porozglądać się za czymś większym. Póki co teleskop odpada(ale w dalszej przyszłości będzie napewno), więc zostaje tylko lornetka. Za niedługo znajoma wyjeżdża do USA, więc może coś z tamtąd sprowadzić. Do dyspozycji mam 350-400$. Najlepiej żeby lorneta była w miarę mobilna. Uważam że do planet jest teleskop, więc sobie planetami nie zawracam głowy. Generalnie zastanawiam się nad Pentaxem 20x60 lub jego wersję 16x60. Obie za ok 250$, a za pozostałe pieniążki kupić żurawia lornetkowego. Zastanawiałem się też nad czymś duuuuuuuuuuużym typu Burgess/Apogee 25x100 lub Oberwerk 22x100 (troszkę droższy) i statyw kupić troszkę póżniej. Może lornetę Burgess/Oberwerk 20x80mm. Czy może BPC 20x60, w końcu parametry takie same co Pentax, a dużo pieniędzy zaoszczędzone, nie mówiąc o Kronosie 26x70. Niestety nie mogę tych lornetek sprawdzić organoleptycznie. Co o tym myślicie? A może macie jakieś inne propozycje? Dzięki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak ztolerujesz zażółcony obraz ale w solidnej mechanice rosyjskiej to kupuj Kronosa lub Tento a jak chcesz biały obraz ale w delikatnej mechanice to kupuj Burgesa 25x100, slużę pomocą w kolimacji i serwisie bo już miałem z nim do czynienia 8)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli masz na to kasę, to ja bym na Twoim miejscu zdecydowanie brał 20x80. Prosty powód: wiekszy zasięg od 70-tki przy sporym polu widzenia, rzędu 3.5 st. Mniejsze gabaryty 70-tki nie mają tu znaczenia wg. mnie, bo i tak obie wymagają statywu, a nosić ich w plecaku w góry nie będziesz :lol: , więc waga i gabaryty nie grają większej roli. Tym samym im większa, tym lepsza, ale np. 100mm to już sprzęt wielkości teleskopu i raczej nie da się wozić w walizeczce lub torbie podróżnej. 20x80 to chyba idealny sprzęt pod względem apertura/mobilność w klasie dużych lornet. Co do Twojej 12x40 Tento, to wymień ją na jakąś 10x50 niezależnie od zakupu dużej lornety. Pozdrawiam

-Jarosław

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No, ja bym się tu Jarosławie poważnie zastanawiał bo jakości i zasięgu Fujinona nie pobije pierwsza lepsza 80-tka z popularnej serii Low Budget :?

Patrzyłem już kilkakrotnie przez ten sprzęt i zaręczam że jest absolutnie wart wydanych na niego pieniędzy i nie do pobicia w swojej klasie jakościowej 8)

Mając taką kasę bezwarunkowo nabyłbym Fujinona 16x70 8) 8) 8)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tym zasięgiem to w paru już testach czytałem że Fujinon jest lepszy(podobno nawet sporo) od Oriona czy Oberwerka 20x80!!!! Chociaż fakt że mogłby mieć power chociaz 18x. 16 wydaje mi sie troche zbyt mało(light pollution!). Ale to raczej czepianie się na siłe bo dzięki temu mogę mieć 4 stopnie FOV. Myśle także że taki fujinon może być dobrą lokatą kapitału :) Mógłbym go ewentualnie odsprzedać z zyskiem :) , choć wątpie aby taka potrzeba zaistniała kiedykolwiek:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sorry, ale nie zastanawiaj sie. Jesli masz pieniadze i okazje kupienia Fujinona 16x70

po starej cenie i jeszcze w starej obudowie to sie nie zastanawiaj. Lornetka 70mm ze

sprawnoscia 94% taka jaka gwarantuje Ci Fujinon bedzie na pewno lepsza od

niskobodzetowych 80tek ze sprawnoscia na poziomie 70-80%, ktora na dodatek

co roku bedziesz musial dawac do kolimacji. Powiekszenie 16x jest bardzo dobre,

bo marginalnie jestes w stanie obserwowac ta lornetka nawet z reki, a zrenica wyjsciowa

4.4 mm swietnie nadaje sie do miasta.

 

Arek

 

P.S. Krokodyl moze Ci cos powiedziec na temat porownania Pentaxa 20x60 i

Fujinona 16x70 :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po pierwsze: tekst z niemieckiego na ENG (i nie tylko) mozna tlumaczyc sobie here - http://babelfish.altavista.com/

 

Po drugie: recenzje tego Fujinona masz przeciez u nas na forum w dziale "Recenzje": http://www.astro-forum.org/Forum/viewtopic.php?t=1525

 

Korzystaj wiecej z wyszukiwarki, w ktorej wystarczy wpisac "fujinon".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak ztolerujesz zażółcony obraz ale w solidnej mechanice rosyjskiej to kupuj Kronosa lub Tento a jak chcesz biały obraz ale w delikatnej mechanice to kupuj Burgesa 25x100, slużę pomocą w kolimacji i serwisie bo już miałem z nim do czynienia 8)

 

NOOO Janusz nie jestem pewien czy moją lornetę kolimowałeś czy klonowałeś :D

 

lor1.jpg

 

A tak na poważnie to odwiedził mnie dziś Michał W z Wrocławia z identyczną lornetą . Nieznaliśmy się wcześniej choć Michał czyta Forum ale nie pisze i nawet się nie zalogował ( szkoda ) . Jego nowiutka lorneta ma takie same wady jak moja. Poleciłem Ciebie Janusz jako jedynego majstra który może ją naprawić . Znajomy Michała podrzuci na Mogilską tą lornetę w tym miesiącu . Liczę że Michałowi naprawisz w dobrym terminie .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Już się zarejestrował :lol:

Witam, jestem jeszcze pod wrażeniem okularów Piotra, i żeby to był jeden no dwa, ale to była cała walizka Naglerów - ledwie się domykała.

Lornetka rzeczywiście wymaga interwencji i tu zwracam się do p. Janusza o pomoc - usunięcie luzów, kolimację i wszystko co trzeba by z nią zrobić. Czy można ją dostarczyć w najbliższym czasie :?:

Może moja się też rozklonuje po powrocie z Krakowa :lol::lol::lol:

Pozdrowionka,

Michał

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.