Skocz do zawartości

jaki okular do synty 8


Krzysiek1

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Okular 2,5mm da bardzo duże i bardzo rzadko wykorzystywane powiekszenia.( chyba zbyt rzadko aby go kupować na początek ). Natomiast 4mm to już nieco bardziej użyteczne szkiełko. Przyda się do obserwacji planet, rozdzielania podwójnych, delektowania się szczególami Księżyca w czasie nocy z dobrym seingiem np. takich jak wczoraj. Jednak najczęście użytkuje się mniejsze powiększenia niż 300x chyba że pozwala na to ciemne pozamiejskie niebo - którego wszystkim życzę. :rolleyes:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Kiedy kupiłem Syntę 8" też od razu zapragnąłem mieć superpower do planet - rok temu układ pierścieni Saturna pozwalał na zobaczenie znacznie więcej niż dziś. Próbowalem różne zbliżenia przy różnych warunkach atmosferycznych - zazwyczaj były to okulary typu Super plosl albo Vixen LV. Powiem jedno - przy ciemnym zimowym, "mroźnym" niebie - zasięg gołym okiem pod 6,2 mag najlepszego Saturna widziałem z powiększeniem ok 200x . Przy większych powerach oczywiście efekt powiększenia tarczy był i ot całkiem widoczny ale wyraźny spadek detali na tarczy planety. Dodam, że najwięcej szczegółów na Saturnie (zostanę spalony na stosie za to stwierdzenie) widziałem pzrez kombinacje 25mm z kompletu Synty 8" + Vixen barlow 2x ten tani, co dało zbliżenie ok 96x - mimo posiadania w danej chwili Vixen LV 9 mm, w którym niestety saturn prezentował się nieznacznie gorzej. W tym roku polowałem na Marsa ale nawet przy ogromnych powiększeniach rzędu 300x tarcza planety jest dość jasna i trudno wyłuskać szczegoły. Niemniej jedank najwiecej szczegolów widać przy powiększeniu ok 200x. Warunki na 240x - 260x aby je w pełni wykorzystac i nie popsuc efektu (nie wspominając już 300x) zdarzają się niezwykle rzadko - na początek szkoda inwestować w takie rozwiązania - mieszkam na obrzeżach małego miasteczka - to w zasadzie już wieś i moje niebo jest dość ciemne. Reasumujac radze zastanowić sie nad zakupem dobrego Super Plosla (najlepej tele Vue) lub Vixena LV - chociaż są tacy którzy do planet radzą Ortho (nie moge polecić bo poprostu nie miałem okazji oblookać) rzędu 6 mm. Wydaje mi się że do planet na początek to najlepszy zakup.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
ja mam podobny problem.. Vixena NLV 5mm czy 6mm.. przegladajac forum wybralbym 6mm ale nie jestem pewny na 100%.. moze jakas mala rada? :)

 

hihi, kup se 6tke :)

 

Pozdrawiam.

 

A na poważnie, twoja decyzja, 6tka będzie bezpieczniejszym powerem zarówno dla dobsona (ręczne prowadzenie popychologią pospolitą w małym polu (power) ) jak i dla seeingu (różnica niby nie wielka, ale te kolejne 40x często jednak czuc). Z drugiej strony wiadomo, że wypasiona planetka to duża planetka. Tylko cholera najlepiej to jeszcze do tego ostra i prowadzona :) A jak mawia McArti, Jak nie ma seingu na 5mm to znaczy, że to nie jest noc na planety ;) A prowadzenie dobsa to również jedynie kwestia PE twojego nadgarstka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja mam podobny problem.. Vixena NLV 5mm czy 6mm.. przegladajac forum wybralbym 6mm ale nie jestem pewny na 100%.. moze jakas mala rada? :)

 

Ja mam 5-tke (juz prawie od roku) do Synty 8" i nie żałuję.

 

Miałem kiedyś podobny dylemat 6, 5 czy 4!!!!, ale to były inne czasy (rok temu)...

Powiem Ci tak, nie sądzę żeby była wielka róznica między 6 a 5 mm. Jak obraz drży lub się marze to będzie to widać w obydwu okularach. A jak raz się zobaczy planetę naprawdę na ostro to już na te "drgająco" i "rozmazanie" nie chce sie patrzeć, stąd pewnie podejście McArtiego, które je absolutnie podzielam.

 

W szóstce gromady kuliste lepiej się będą mieścić.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też mi się wydaje, że 6mm. I tak do 200mm rzadko zdarza sie idealny seeing - bez żadnych ruchów powietrza. I do kulistych bedzie dobre, jak bedzie dobra przejrzystość. Dobrze jest jeszcze kupić jakiś szerokątny 8mm (Hyperion, Stratus, LVW) do planet się przyda gdy seeing bedzie słabszy i dość długo planety w polu widzenia się utrzymują, do gromad kulistych bardzo dobry (6mm jest często za dużo) i innych DS (np. M42 fajnie wyglada w dużym powerze).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, nie chce zakładać nowego tematu wiec sie podczepię :Boink: , Tez poszukuje krótkiego szkła 5-6 mm , Trochę poszperałem szukając głównie informacji o LVW 5 mm ale jakoś tak mało tego bylo na forum , czy jest coś porównywalnego (jakość/cena) do tego szkiełka ? czy po prostu inwestować w to bez większego zastanowienia ? :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, nie chce zakładać nowego tematu wiec sie podczepię :Boink: , Tez poszukuje krótkiego szkła 5-6 mm , Trochę poszperałem szukając głównie informacji o LVW 5 mm ale jakoś tak mało tego bylo na forum , czy jest coś porównywalnego (jakość/cena) do tego szkiełka ? czy po prostu inwestować w to bez większego zastanowienia ? :D

 

Do czego to ma być? ogniskowa 5, 6 mm - to ma być okular planetarny?

Jaki masz teleskop, i jakie ten przykładowy LVW da ci powiększenie?

 

Jeżeli to bedzie okular do DSów, to uważaj na zbyt duże powiększenia, może się okazać, że okular będzie

mało efektywny na polskie niebo, i nieczęsto używany.

Jeżeli myslisz o okularze księżycowo - planetarnym, a wielkość pola ma dla ciebie znaczenie drugorzędne

pomyśl może o tańszej alternatywie LVW - LV 6, własciwości optyczne ma podobne, ale mniejsze pole,

rozważ także zakup orto.

 

pozdrawiam

Edytowane przez Moralez
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tak to będzie okular księżycowo-planetarny, posiadam klasycznie jak większość Synte 8" , a ponieważ nie miałem póki co czasu żeby zainteresować sie zakupem szkieł to cały czas siedzę na pudełkowych ploslach :unsure: , ale przyszły pieniążki i przyszedł czas to zmienić, Wiec prosiłbym o pomoc w złożeniu takiego standardowego zestawu okularków : do planet i do DS-ów plus jakiś filtr ze względu na zanieczyszczone niebo (jakiś UHC ?) . Na każdy okularek mogę przeznaczyć około 600-700 złotych (może to nie jest jakaś strasznie duża suma ale ogólnie wolę iść w jakość niż w ilość). Z góry dziękuje za pomoc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Elvis,

Ten artykuł powinien Ci pomóc :)

 

http://www.celestia.pl/Jak_dobra%C4%87_okulary

 

Moje zdanie jest takie:

Ja zgadzam sie z opcją "high quality" (mowa o Syncie 8'', czyli ogniskowa 1200, duża światłosiła). Piszesz o zanieczyszczeniu światłem... Zastanów się nad filtrem Baader UHC-S, to niezły filterek mgławicowy z cechami ALP. Raczej nie rzucaj sie na okular o ogniskowej około 30mm. Skoro nie masz idealnego nieba, to tło będziesz miał w nim za jasne.

 

pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzieki za linka :] , czyli wychodziło by na to że dobry zestaw do Synty 8 plasuje się w takiej konfiguracji :

 

planety - LV 6mm / Ortho 7mm

 

małe DSY - LVW 9mm

 

Duże DSY - LVW 22mm / SWA 25mm

 

+ dobry Barlow

 

i w sumie tak jak chciałem wychodziło by po około 600-700 zl za okular. Chyba że ma ktoś jakieś sugestie co do tego zestawu oparte na własnych doświadczeniach ? :rolleyes: , Może warto by było zainwestować w LVW 5mm zamiast LV 6mm / Ortho 7mm . Czy to już będzie przesada w powiększeniem ?

 

Filtr. UHC, UHC-S czy OIII czy UltraBlock czy jeszcze coś innego ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak już to LVW8 :)

Natomiast ja zdecydowanie skłaniałbym się ku LVW 13mm a nie 8mm.

Nie zauważysz różnicy powiększenia pomiędzy LV7 a LVW8.

 

A 13 jest idealna do szperania po mniejszych DSach. I masz świetnie pokryty zakres powiększeń przy okularach 7mm, 13mm i 22mm. Zresztą sam tak mam i nie narzekam ;)

 

Do tego UltraBlock 1,25" jeśli poprzestaniesz na okularach 1,25".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak już to LVW8 :)

Natomiast ja zdecydowanie skłaniałbym się ku LVW 13mm a nie 8mm.

 

Ja także skłaniam się mocno do LVW 13mm, tak mocno że sam sobie kupiłem :D

W artykule na celestii jest napisane:

 

Ogniskowa ok. 1200mm, duża światłosiła

 

* HIGH QUALITY

 

planety - LV 6mm / Ortho 7mm

 

małe DSY - LVW 13mm

 

Duże DSY - LVW 22mm

 

+ dobry Barlow 2x

 

Kolega Elvis chyba spojrzał na sugestie zakupu "Ogniskowa 1200mm, mała światłosiła"

 

Poza tym odkryliśmy właśnie czający się tam błąd LVW 9mm :szczerbaty:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hehe faktycznie walnąłem się :] , pomyliłem ogniskowe i skopiowałem 1000mm , hmm tylko zastanawiam sie czy ta 8 to nie będzie za małe powiększenie na planetki ? , ostatnio nabrałem strasznej ochoty na eksploracje Łysego i chciałem tak na ostro po nim poszperać , no i ogólnie chciałem żeby ten krótki był także na inne planetki. Ale z drugiej strony jakbym miał brać LVW 5mm to już na brlowa może to to być lekka przesada i nie za często mógłbym go użyć. Nie ma jekiejś alternatywy 6-7 mm ?. trochę sie już pogubiłem .... , czyli ta 13,22 zostaje , a sprawa krótkiego otwarta: LVW 5 ? LV 6 ? LVW 8 ? Ortho 7 mm ? a może UWAN 7 mm ?. Szkoda że nie miałem nigdy okazji oka na nich zawiesić :// na pewno było by mi prościej :/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

. Szkoda że nie miałem nigdy okazji oka na nich zawiesić :// na pewno było by mi prościej :/

 

Zdecydowanie idź tym tropem ;)

Doradzanie, i świadomość w temacie okularów, to coś co możesz znaleźć i przyswoić na forach astro,

natomiast poznanie osobiste sprzętu, możliwość popatrzenia i subiektywnej oceny w boju, są wręcz bezcenne.

 

Dalej teoretyzując o Twoich przyszłych okularach ;) ........LVW 13 i 22 to zdecydowanie trafiona inwestycja

w swoim przedziale cenowym, okulary te nie mają konkurencji.

Co do krótrzej ogniskowej - ja wiem, że miałbyś ochotę trochę przypałerować, krótkim okularem,

przekonasz się jednak szybko, że duże, użyteczne powiększenia podczas obserwacji to nie częsta przyjemność, dlatego rekomenduję w następnej kolejności zakup 7 mm do DSów,

albo 6 mm do planet i księżyca.

Edytowane przez Moralez
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ojej ale to nie tylko jak piszesz teoria :P, juz we wtorek wybieram sie po pierwszy okularek , prawdopodobnie 13 mm , a cala ta sprawa z ta teoria to dlatego ze należe do typow ktorzy najpierw ustalaja sobie cele a potem krok po kroku je realizuja , a raz zalozony plan musi byc skonczony :]

 

nie chciał bym być upierdliwy ale żeby dopełnić wszystkiego to jaki filtr byłby najlepszy ? z tego co wyczytalem to OIII blokuje bardzo dużo swiatla i praktycznie wszystkie gwiazdki wycina, no i nie wszysycy polecają go do 8", Czyżby ten UltraBlock byłby najlepszą alternatywa ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.